«Зелене світло» для свавілля

Наша газета неодноразово, з листопада 2016 року, розповідала про діяльність керівника Миколаївського обласного центру зайнятості (ОЦЗ) Дмитра Оборонька, котрий не раз дозволяв собі грубо порушувати чинне законодавство, зокрема трудове та щодо доступу до публічної інформації. Надіславши відповідні публікації до Міністерства соціальної політики України, ми сподівалися, що нове керівництво ретельно ознайомиться з їх змістом та надасть принципову оцінку діяльності одіозного чиновника.

Нагадаємо, конфліктна ситуація довкола директора Первомайського міськрайонного центру зайнятості (МРЦЗ) Вадима Дудченка розпочалася ще на початку 2016 року, коли виконувач обов’язків директора ОЦЗ Дмитро Оборонько намагався будь-що призначити на керівну посаду в Первомайському МРЦЗ людину, пов’язану родинними зв’язками з одним із очільників Державної служби зайнятості. Попри численні перевірки, усунути з посади В. Дудченка тоді не вдалося, натомість спеціально задля працевлаштування «потрібної» людини в Первомайському центрі зайнятості було створено додаткову посаду заступника директора. За дивним збігом обставин, буквально за місяць після даної кадрової «пертурбації», пан Оборонько позбувся неприємної приставки «в. о.» в назві своєї посади і з 12 серпня 2016 року став повноправним господарем Миколаївського обласного центру зайнятості.

Збіг обставин? Не думаємо!

А «непокірний» директор з Первомайська Вадим Дудченко, який не схотів підкорятися волі обласного начальника, вже у жовтні був «з тріском» звільнений зі своєї посади. Перед тим В. Дудченко отримав силу-силенну доган від вищого керівництва. І це – попри те, що в «дообороньковський період» Вадим Леонідович протягом багатьох років сумлінно працював на користь державної служби зайнятості, маючи в послужному списку чимало відзнак за добросовісну службу.

Аналогічна доля спіткала й заступницю Дудченка Олену Кривошапко, яку, до того ж, звільнювали… тричі. При цьому ж, звісно, ніхто не зважив на те, що жінка є матір’ю-одиначкою, котра виховує малолітню дитину. Утім це – питання не тільки юридичного характеру, а й з області моралі.

Знову ж таки, ми не повірили у випадковості, а висловили стійке припущення: Вадим Дудченко та його заступниця постраждали саме за «незговірливість» у вирішенні кадрової «забаганки» керівника обласного центру зайнятості Дмитра Оборонька, котрий усіма способами намагався догодити столичному керівництву та, в якості нагороди, отримати крісло директора обласної служби зайнятості.

Утім у подальшому В. Дудченко успішно оспорив у судах як накази про догани, так і своє звільнення. Вони були визнані незаконними! Так, рішенням Первомайського міськрайонного суду від 21 квітня 2017 року трудові права Вадима Леонідовича були поновлені. Відповідно, через незаконні та неправомірні дії Дмитра Миколайовича Оборонька, бюджет обласного центру зайнятості спустошився на близько 35 тисяч гривень. Також відновила свої трудові права і мати-одиначка О. Кривошапко, стягнувши з відповідача – обласного центру зайнятості – ще понад 19 тисяч гривень компенсації за вимушений прогул.

Здавалося б, лише за ці незаконні та волюнтаристські дії Дмитро Оборонько мав би отримати гучного «ляпасу» з боку свого вищого київського керівництва – якщо не звільнення, то бодай мінімального дисциплінарного стягнення. Але він, як ні в чому не бувало, продовжував і надалі керувати обласним центром зайнятості. Кругова порука в дії?..

Ба більше: пан Оборонько, судячи з його подальших дій, таки не полишив спроб «вичавити» зі служби «бунтівного» директора з Первомайська, який – що за нечуване нахабство! – дозволив собі звертатися до суду, відстоюючи свої порушені трудові права. Отже, після поновлення на роботі В. Дудченко отримав від пана Оборонька цілу купу нових доган. Часом доходило до абсурду: Дмитро Миколайович якось доручив директору Первомайського МРЦЗ пояснити факт відсутності на робочому місці протягом… 13 хвилин. Що це, якщо не патологічне бажання позбутися підлеглого, який посмів перечити волі «верховного»?!..

Згодом, після реформування служби, директором новоствореної Первомайської міськрайонної філії ОЦЗ призначається не Дудченко, а інша людина – Леся Омельченко. Але і тут Дмитро Оборонько зазнав чергового фіаско: рішенням Первомайського суду від 20 липня 2018 року відмову Миколаївського ОЦЗ у переведенні В. Дудченка з посади директора Первомайського центру зайнятості на посаду директора філії було визнано незаконною. А 6 листопада 2018 року постановою Миколаївського апеляційного суду було підтверджено вердикт суду першої інстанції.

Гадаєте, і за це незаконне рішення Дмитро Оборонько поніс якусь відповідальність? Звісна річ, жодної.

Врахуємо також, що за час перебування Дмитра Оборонька на посаді директора ОЦЗ його установу спіткав шлейф кримінальних справ. Так, у травні 2018 року «на гарячому» – під час отримання хабара від приватного підприємця – правоохоронцями було затримано заступника директора Миколаївського обласного центру зайнятості Володимира Картавцева. У подальшому даного посадовця судом було визнано винним за ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України та призначено міру покарання.

Але ось на що звернемо увагу. В. Картавцева було призначено Дмитром Обороньком на посаду свого заступника всього за декілька місяців до скоєння злочину. Відповідно Дмитро Миколайович передав майбутньому хабарнику право підпису фінансових договорів. То виникає запитання: чому очільник ОЦЗ не зазнав жодної відповідальності за свою недолугу кадрову політику, адже його найближчий соратник «погорів» на хабарництві?..

Минув ще один рік, і знову в будівлю обласного центру зайнятості «завітали» представники силових структур. Співробітники поліції, військової прокуратури та СБУ провели обшуки у посадових осіб обласного і міського центрів зайнятості – їх, як повідомив відділ комунікації Нацполіції у Миколаївській області, «підозрюють у регулярному вимаганні грошей з підлеглих – за невжиття щодо них заходів дисциплінарного впливу, а також нарахування щомісяця премії, надбавки за інтенсивність праці та не створення штучних перешкод у професійній діяльності».

Проте правоохоронці дещо погарячкували. Попри їхні переможні реляції, у кримінальній справі підозру було висунуто лише одній особі – директору Миколаївського міського центру зайнятості Наталії Рябовій, яка, власне, й була безпосередньо викрита під час передачі хабара від підлеглої. Агов, а де ж поділися інші «анонсовані» правоохоронцями ймовірні корупціонери?! І тут виникають дві версії: або у працівників силових структур надто низька кваліфікація, або ж… як бовкають злі язики, посадові особи обласного центру зайнятості банально відкупилися від кримінальної відповідальності. Адже минуло вже півроку з моменту резонансних «масок-шоу», а серед підозрюваних – так і лишається одна особа, якій, вочевидь, уготована роль «стрілочника». Тож, з усього видно, гучне затримання, що пролунало на всю Україну, може виявитися черговою «бульбашкою».

Що ж саме відбувалося на початку травня в обласній службі зайнятості, керованій «доблесним» Дмитром Обороньком?

Із ухвали слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 16 серпня 2019 року:

«Досудовим розслідуванням встановлено, що 01.03.2019 директор Миколаївського міського центру зайнятості (надалі – Миколаївський МЦЗ) ОСОБА_1, діючи умисно, переслідуючи корисливий мотив, шляхом використання влади та свого службового становища, всупереч інтересам служби, діючи за попередньою змовою із невстановленими службовими особами Миколаївського обласного центру зайнятості (надалі – Миколаївський ОЦЗ), видала наказ № 13, яким збільшила надбавку до заробітної плати ОСОБА_2 з 15% до 40%, що у гривневому еквіваленті становить з 761,33 грн. до 2030,21 грн.

В період з 03.04.2019 по 12.04.2019, більш точну дату не встановлено в ході досудового розслідування, ОСОБА_1, діючи у змові з невстановленими службовими особами Миколаївського ОЦЗ, переслідуючи злочинний намір, направлений на одержання від ОСОБА_2 неправомірної вигоди, висловила вимогу про особисту передачу їй грошових коштів щомісячно після нарахування повної заробітної плати за не вжиття заходів стосовно неї дисциплінарного впливу, нарахування щомісячної надбавки за інтенсивність праці та не створення штучних перешкод в її професійній діяльності.

ОСОБА_1 вказала, що буде забезпечувати нарахування заробітної платні ОСОБА_2 більшої, ніж та має отримати – за рахунок підвищеної надбавки за інтенсивність праці.

У разі відмови ОСОБА_2 виконувати протиправну вимогу ОСОБА_1, вона використає своє службове становище, діятиме всупереч інтересам служби, максимально позбавить ОСОБА_2 надбавки за інтенсивність праці, а також створить штучні перешкоди в її професійній діяльності, на що остання була вимушена погодитись.

03.05.2019 о 13 год.17 хв., діючи умисно з корисливих мотивів, шляхом використання влади та свого службового становища, всупереч інтересам служби, ОСОБА_1, діючи за попередньою змовою із невстановленими службовими особами Миколаївського ОЦЗ, використовуючи мобільний зв’язок оголосила своїй підлеглій ОСОБА_2 протиправну вимогу передати їй неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів в сумі 1268 гривень, а саме різницю між її реальною заробітною платою та тією заробітною платою, яку було перераховано за квітень 2019 року, а саме різницею між надбавкою за інтенсивність праці за квітень 2019 року у розмірі 2030,21 грн. та за березень 2019 року – 761,33 грн., яку необхідно надати їй особисто у понеділок 06.05.2019.

06.05.2019, продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, направлений на схилення ОСОБА_2 до виконання її протиправних вимог, ОСОБА_1, діючи за попередньою змовою із невстановленими службовими особами Миколаївського ОЦЗ, перебуваючи у службовому приміщенні Миколаївського МЦЗ, а саме у кабінеті свого заступника, наголосила останній про передачу їй раніше обумовленої суми неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів у сумі 1268 гривень, що є завищеною надбавкою до заробітної платні ОСОБА_2 за квітень 2019 року. А саме ОСОБА_1 суму неправомірної вигоди у розмірі 1268 грн. рукописним шляхом зазначила на аркуші паперу для нотаток, який у подальшому був вилучений в ході проведення санкціонованого обшуку службового кабінету ОСОБА_1.

06.05.2019, приблизно о 17:20 годині, ОСОБА_2, діючи під контролем правоохоронних органів, перебуваючи в приміщенні службового кабінету заступника директора Миколаївського МЦЗ, за адресою: м. Миколаїв, вул. Нікольська, 68, виконуючи незаконну вимогу ОСОБА_1, передала їй, а остання одержала неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у сумі 1268 гривень, що є завищеною надбавкою до заробітної платні ОСОБА_2 за квітень 2019 року, за не вжиття заходів стосовно неї дисциплінарного впливу, нарахування щомісячної надбавки за інтенсивність праці та не створення штучних перешкод в її професійній діяльності.

Після одержання вказаної суми неправомірної вигоди, ОСОБА_1 повідомила ОСОБА_2, що вона як директор Миколаївського МЦЗ не планує звільнення останньої».

Після затримання «ОСОБИ_1», а це, власне, і є директор Миколаївського міського центру зайнятості Наталія Рябова, на правоохоронців під час обшуку в її робочому кабінеті чекав «сюрприз» у вигляді чорнових нотаток на папері із зазначенням конкретних сум. Імовірно, йдеться про «чорну бухгалтерію» із переліком сум «дані» з того чи іншого працівника служби зайнятості. До того ж, за інформацією редакції, система поборів в обласній службі зайнятості має систематичний характер. Та й із процитованих вище матеріалів випливає, що «ОСОБА_1» діяла за попередньою змовою із невстановленими службовими особами Миколаївського ОЦЗ. Дуже сподіваємось на те, що «невстановлені особи» таки будуть встановлені й займуть відповідну лаву в залі судових засідань.

* * *

Отже, надіславши ці публікації на реагування керівництву Міністерства соціальної політики України, ми намагалися отримати звідти конструктивну і конкретну відповідь. Адже суспільство покладає великі сподівання на нову владу, котра, серед інших своїх невідкладних завдань, пообіцяла повести реальну, а не декларативну боротьбу з корупцією та провести очищення на всіх щаблях управлінського апарату.

Натомість з Мінсоцполітики ми отримали листа, який інакше, як відпискою, не назвеш. Загальні фрази і жодної конкретики з порушених питань! До того ж, міністерство наше звернення переадресувало… до Державного центру зайнятості – тієї самої структури, до якої «РП» неодноразово надсилало наші критичні публікації і раніше. І хоча з літа 2019 року ДЦЗ очолює нова команда, підходи, судячи з отриманої відповіді, не змінилися…

А відтак чиновники, котрі обіймають високі керівні посади ще з часів президента Кучми, продовжують чинити свавілля і нині – за «зеленої» влади, всіляко дискредитуючи її та зводячи нанівець надії громадян на будь-які позитивні зміни в країні.

Андрій ТЮРІН

P.S.: Поки ми очікували на відповідь з Міністерства соціальної політики, набуло законної сили рішення Миколаївського апеляційного суду про порушення з боку Дмитра Оборонька прав громадян, що гарантуються Законом України «Про доступ до публічної інформації».

Під час підготовки матеріалу стало відомо про чергове звільнення з обійманої посади Вадима Дудченка. На цей наказ Дмитра Оборонька В. Дудченко вже подав відповідний позов до суду. Отже, далі буде…