Про газ та коригуючий коефіцієнт

Марія Горновська, м. Миколаїв:

– Я мешкаю у приватному будинку. За газ плачу по лічильнику. Але коли пішла в контору звіряти показники, то мені сказали, що я завинила газівникам 760 гривень. Мовляв, при оплаті не було враховано коригуючий коефіцієнт. Чи є правомірними такі дії постачальника послуг?

За матеріалами АТ «Миколаївгаз»:

– Обсяг спожитого газу необхідно приводити до стандартних умов через те, що температура навколишнього середовища безпосередньо впливає на обсяг газу, який проходить через звичайний побутовий лічильник.

Це пов’язано з фізичними властивостями газу: за нижчої температури – стискатись, а за вищої – розширюватись. Тому для коректних розрахунків обсяг газу приводять до стандартних умов.

Для приведення обсягів газу до стандартних умов використовують помісячні коефіцієнти коригування показань лічильника, розроблені і затверджені Міністерством палива та енергетики. Вони залежать від місця розташування лічильника газу, а також різняться в залежності від регіону та місяця, в якому споживається газ.

Приведення до стандартних умов передбачене Законом України «Про ринок природного газу» (п. 31 розділу 1), Кодексом газорозподільних систем, Положенням типового договору розподілу природного газу, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498, Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496, якими вказано брати за розрахункову одиницю «один кубічний метр (куб. м) природного газу, приведений до стандартних умов, визначених у Кодексі газорозподільних систем».

Якщо лічильник не обладнаний спеціальним коректором, який автоматично перераховує обсяг спожитого природного газу до стандартних умов, то обсяг спожитого природного газу коригується в залежності від температури повітря та тиску за допомогою коригуючих коефіцієнтів. Тобто об’єм газу, виміряний лічильником, множать на коефіцієнт для приведення до стандартних умов.

Коефіцієнт залежить від місця розташування лічильника в оселі, регіону проживання і календарного місяця.

Інформацію про спосіб коригування та коригуючі коефіцієнти можна переглянути на офіційному сайті ПАТ «Миколаївгаз» https://mk.104.ua/ua/services/zaplatiti-za-gaz/coefficients/id/koeficijenti-privedennja‑21906, або в наказі Мінпаливенерго № 116.

Постановою НКРЕКП № 1508 від 23.11.2018 було заборонено застосовувати коригуючий коефіцієнт, проте це суперечить Закону «Про ринок природного газу», Кодексам ГТС і ГРМ, Типовому договору на розподіл природного газу, Правилам постачання природного газу.

Товариство «Миколаївгаз», вважаючи Постанову НКРЕКП № 1508 незаконною, подало позов до Окружного адміністративного суду м. Києва про її скасування. Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва № 640/20232/18 від 15.05.2019 позов задоволено в повному обсязі та визнано протиправною та скасовано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 23.11.2018 № 1508.

Добавить комментарий