Як фізичні особи сплачували майнові податки у 2019 році

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Вже не перший рік платники податків сплачують податок на майно, до якого належить плата за землю, транспортний податок та податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. При цьому, якщо юридичні особи та фізичні особи – підприємці до 20 лютого подають декларації та самостійно нараховують грошові зобов’язання, то фізичним особам відповідно до вимог Податкового Кодексу України, податкові зобов’язання нараховуються контролюючими органами щороку до 1 липня шляхом надсилання або вручення особисто платникам податкових повідомлень-рішень.

З метою визначення кола платників, ГУ ДПС у Миколаївській області щороку до 1 травня проводяться звірки з сільськими (селищними), міськими радами та об’єднаними територіальними громадами щодо землевласників, землекористувачів, орендарів, а також безпосередньо з платниками податків на підставі оригіналів підтверджуючих документів щодо площі об’єктів оподаткування та наявності пільг. Крім цього, отримуються рішення органів місцевого самоврядування про встановлення ставок та пільг щодо сплати місцевих податків.

За результатами проведеної роботи, на Миколаївщині встановлено 427 759 власників земельних ділянок, при цьому 206 045 осіб пільгової категорії (це інваліди першої і другої групи; фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років; пенсіонери (за віком); ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи), інші – 221 714 громадян, які повинні сплачувати земельний податок до місцевих бюджетів Миколаївської області.

Зазначеним громадянам направлено 277,3 тис. податкових повідомлень-рішень та нараховано 188,9 млн грн податку.

Щодо сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, то відповідно до п.п. 266.4.1 п. 266.4 ст. 266 Податкового Кодексу України, цей податок сплачується фізичними особами, у т.ч. нерезидентами, які є власниками об’єктів нежитлової нерухомості та/або житлової нерухомості, якщо площа такої житлової нерухомості перевищує наступні граничні розміри:

 • для квартири/квартир незалежно від їх кількості – 60 кв. метрів;
 • для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості – 120 кв. метрів;

для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), – 180 кв. метрів.

При цьому, якщо загальна площа об’єкта житлової нерухомості для квартири більше 300 кв. метрів, для будинку більше 500 кв. метрів, сума податку збільшується на 25 тис. грн щороку.

Ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, так як і земельного податку, на відповідній території встановлюються органами місцевого самоврядування, проте у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування. З початку 2019 року ГУ ДПС у Миколаївській області платникам податків направлено 43,6 тис. податкових повідомлень-рішень та нараховано 40,0 млн грн податку.

Наприклад, у м. Миколаєві ставка податку за 2018 рік за житлову нерухомість встановлена на рівні 0,1 відсотка, тоді 1 квадратний метр бази оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у 2019 році за 2018 рік становить 3,723 гривні. Податкові повідомлення-рішення про сплату сум податку на нерухоме майно, з відповідними платіжними реквізитами, так як і з земельного податку, також надсилають контролюючі органи щороку до 1 липня.

Щодо сплати транспортного податку. Платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, у т.ч. нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі.

Податковим Кодексом України визначено, що об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається Міністерством економічного розвитку та торгівлі України. Перелік легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком, розміщується на офіційному вебсайті Міністерства економічного розвитку та торгівлі України.

У Миколаївській області у 2019 році відібрано близько 100 платників – фізичних осіб – власників елітних автомобілів, яким направлено 112 податкових повідомлень-рішень та нараховано 1,9 млн грн податку.

Платники податків мають право протягом 60 днів з дня отримання податкового повідомлення-рішення звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, розміру загальної площі об’єктів нерухомості, площі земельної ділянки, права на користування пільгою із сплати податку, розміру ставки податку, нарахованої суми податку. У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, користування пільгою, контролюючий орган проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

Особливу увагу платників податків звертаємо на те, що у разі зміни податкової адреси (місця прописки), така фізична особа протягом місяця з дня виникнення таких змін повинна повідомити контролюючий орган за своєю податковою адресою шляхом подання відповідної заяви за формою 5-ДР. Якщо таку заяву платником не подано до податкової, повідомлення-рішення про необхідність сплати податків будуть надсилатися за останньою відомою адресою. Тому, у разі, якщо громадянином не отримано податкове повідомлення-рішення, він може звернутися для уточнення інформації щодо плати за землю – до органу ДПС за місцезнаходженням земельної ділянки, податку на нерухоме майно – до органу ДПС за місцем реєстрації платника.

Головне управління ДПС у Миколаївській області висловлює подяку платникам податків за розуміння та відповідальне ставлення до виконання свого конституційного обов’язку щодо сплати податків і зборів до бюджету.

Адже, завдяки плідній співпраці з платниками податків, а також органами місцевого самоврядування, у січні – вересні 2019 року до бюджету Миколаївської області забезпечено надходжень із плати за землю з фізичних осіб у сумі 211,9 млн грн, транспортного податку з фізичних осіб у сумі 2,0 млн грн, а також податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у сумі 23,4 млн гривень.

Сектор комунікацій ГУ ДПС у Миколаївській області


 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Оставить комментарий

Your email address will not be published.