Реформа енергоринку: а хтось подбав про пересічного споживача?

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Наша газета неодноразово писала про діяльність «Миколаївобленерго», зокрема побачило світ чимало критичних публікацій. Проте, попри всі негаразди у роботі енергетиків, нарахування за електричну енергію та розрахунки з побутовими споживачами до певного часу здійснювалися зрозуміло і прозоро для обох сторін договірних відносин.

Та одного далеко не прекрасного дня хтось на столичних пагорбах вирішив, що так далі продовжуватися не може, й функції з нарахування платежів та стягнення оплати за електрику були передані місцевим енергопостачальним компаніям. Умовно кажучи, АТ «Миколаївобленерго» було розбито на дві компанії – власне, саме зазначене акціонерне товариство, а також ТОВ «Миколаївська енергопостачальна компанія» (скорочено – «МЕК»). Такі «пертурбації» відбулися на виконання Закону України від 13.04.2017 «Про ринок електричної енергії».

Можна лише здогадуватися, що ініціатори таких змін мали на меті щось там покращити та удосконалити. Пересічні ж споживачі електроенергії зіткнулися із силою-силенною проблем…

Про свої поневіряння в листі до редакції розповіла й мешканка Миколаєва Віліна Леонідівна Чепаріна. Свого листа літня жінка так і назвала – «Ходіння по муках».

– Рідна газето! Прохання допомогти жителям міста, остання надія на тебе, – розпочала свого листа до «РП» Віліна Леонідівна Чепаріна. – Раніше був один рахунок на електроенергію, при цьому дані лічильника фіксувалися в книжці. Згідно з цими даними й розраховувалися за спожиту електрику або в Ощадбанку, або на пошті. Двічі на місяць заходив контролер, звіряв покази лічильника, і ніяких негараздів у людей не було. Тепер же потрібно передавати показники лічильника в одну компанію, а звіряти їх – в другій.

Але і з цим, як виявляється, не все так просто. Щоб передати покази лічильника, потрібно написати електронного листа, переслати повідомлення Вайбером або ж додзвонитися до оператора компанії. За словами пенсіонерки, зробити це вкрай важко, тим паче – зі старих, кнопкових телефонних апаратів. Що вже казати про якийсь там Вайбер чи Інтернет – для більшості пенсіонерів вони недоступні!

Відтак, як розповіла В.Л. Чепаріна, доводиться записувати покази в квитанціях і платити «де тільки можна».

Де саме? І тут, як побідкалася наша читачка, виникають чималі проблеми. Як відомо, Ощадбанк останнім часом здійснює масштабну реформу, а попросту – масово закриває відділення у селах і навіть у містах (про цю проблему наша газета також детально писала. – Ред.). Укрпошта також «оптимізується», поступово закриваючи невеличкі філіали. Тож де бідному пенсіонерові оплатити рахунки за комунальні платежі?..

Ось і в мікрорайоні Кульбакиному, в якому мешкає наша дописувачка, відділення Ощадбанку працює лише один раз на тиждень – по середах. Можна лише уявити, якої довжини там вишукуються черги, враховуючи, що у відділенні обслуговується населення не лише Кульбакиного, а й добра половина Широкої Балки.

Що ж, літні люди добросовісно вистоюють у багатогодинних чергах, після чого сплачують комуналку. Але… потім багато хто з них з подивом отримує повідомлення, де значиться заборгованість за спожиту електроенергію. Щоб розібратися, звідки взявся борг, В.Л. Чепаріна пішла в офіс нової ТОВ «Миколаївська електропостачальна компанія».

– А там до сотні людей – і з палицями, і хворих, – продовжує свою сумну розповідь Віліна Леонідівна. – Хто плаче, хто згадує не злим тихим словом «фірму»… Ну добре, дочекалась своєї черги, заходжу до світлої кімнати, де три столи з комп’ютерами. Кажу працівницям: ось, подивіться, мої розрахунки і сплата, у мене немає заборгованості.

Здавалося б, можна звірити показники лічильника з оплатою, й переконатися, є борг чи немає. Але у відповідь пенсіонерка почула: «Ви не передаєте покази лічильника, відтак борг буде зростати».

– То, може, перед Вами комп’ютер, там і подивіться, – боязко запропонувала літня жінка. На що отримала категоричну відмову: «Ні, дивитися не буду. У Вас є мобільний телефон, то і дзвоніть по ньому».

Але, за словами Віліни Леонідівни, за жодним номером телефону додзвонитися не вийшло. На що отримала ще одну «слушну» пораду від працівниці товариства: «Ідіть у коридор і тренуйтеся!».

– Але й після «тренувань» та нових спроб додзвонитися не вдалося, – каже пенсіонерка, – про що я повідомила ту ж саму працівницю. Та ж мені заявила: «Це не моя справа. Я тут виконую й інші зобов’язання. Ідіть в іншу фірму і передавайте показники».

Ось так. Відстоявши величезну чергу, зрештою споживач отримала фактично відкоша. Хіба це не знущання над літньою людиною?..

До речі, на сайті «МЕК» міститься зовсім протилежна характеристика персоналу «нової фірми», а саме:

«У ТОВ «Миколаївська електропостачальна компанія» працює кваліфікований персонал, який має багаторічний досвід в області постачання електричної енергії та чітко розуміє всі функції, які необхідно виконувати в умовах нового ринку електричної енергії, щоб забезпечити потреби своїх споживачів в надійному і якісному постачанні електричної енергії. Професіоналізм фахівців нашої компанії характеризується не лише наявністю та вмінням оперувати знанням основ роботи на ринку електричної енергії, а й вмінням ставити цілі та побажання клієнтів за основу своєї діяльності. Наша команда працює над тим, щоб перехід до нової моделі ринку, для споживачів області відбувся максимально комфортно».

Отакої! Гадаю, В.Л. Чепаріна неабияк здивується, коли прочитає ці рядки, що так дисонують з реальною ситуацією, в якій вона опинилася…

Ну добре, споживачка пішла в «іншу» фірму – АТ «Миколаївобленерго». Там щось записали «у віконці» та… знову порадили іти до ТОВ «МЕК» – «нехай там Вам зроблять перерахунок». Виявляється, покази лічильника приймає обленерго, а робить нарахування – вже електропостачальна компанія.

– Вертаюсь назад, – згадує В.Л. Чепаріна, – знову стою в черзі. Зрештою, мені кажуть: заборгованості немає. Але якщо не передаватиму покази лічильника, то борг знову з’явиться. А як їх передавати? Мені «порадили»: щомісяця, з 1-го по 5-те числа, приходити на фірму і повідомляти покази лічильника. Але як це я зроблю, якщо ходжу на милицях та маю цілу купу захворювань, та ще й маршрутка безплатно не возитиме? – з обуренням запитує пенсіонерка.

Наша газета розповідала й про іншу халепу, в яку вскочили деякі споживачі електричної енергії. У «перехідний період» дехто помилково сплатив гроші на рахунок обленерго, хоча потрібно було перераховувати кошти вже Миколаївській енергопостачальній компанії. Споживачам потому пообіцяли, що кошти з рахунку в обленерго в автоматичному порядку перерахують на новий рахунок у «МЕК».

Але це лише «в теорії». На практиці ж ніякого перерахунку в «автоматичному режимі» не відбулося. Людям знову довелося витрачати час на черги, щоб написати заяву на перевід коштів з одного рахунку на інший. А також при цьому – надавати копії паспорта, ідентифікаційного коду та копію довідку про відкриття рахунку. Але зважте, що подібна довідка в тому ж ПриватБанку видається не безплатно, а за… 100 гривень. Оце, мабуть, і є обіцяний «максимальний комфорт» для споживачів!

Побідкалася Віліна Леонідівна газеті й на те, що на оформлення субсидії також потрібно добряче «побігати» і надати купу документів.

– Ось так і живемо… – завершує свою гірку сповідь пенсіонерка. – То хіба так і будемо доживати віку в «ходіннях по муках»?

Гадаю, відповідальні особи і обленерго, і Миколаївської енергопостачальної компанії зроблять належні висновки з прочитаного. Адже не споживачі існують для них, а навпаки – вони повинні організувати роботу своїх підприємств таким чином, щоб споживач відчував себе якщо не комфортно, то принаймні не плювався після чергових відвідин цих товариств.

І все ж Віліна Леонідівна закінчує свого листа на мажорній ноті. Пенсіонерка попросила на сторінках газети подякувати за сумлінну працю та людяність адміністратора Миколаївобленерго Олені Іванівні Компанець. «Вона завжди зустріне відвідувача посмішкою та заспокоїть, а також скаже: «Не хвилюйтесь, все буде добре!», – написала в листі до редакції В.Л. Чепаріна.

Побільше б таких працівників! Тоді, немає сумнівів, градус напруги у відносинах між споживачами та енергетичними підприємствами був би набагато нижче.

Тетяна ФАБРИКОВА


 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

One Comment on “Реформа енергоринку: а хтось подбав про пересічного споживача?”

 1. Вы написали чистую правду!!! С такой проблемой столкнулись все!!! У меня, например, бабушка 85 лет, так она (как ее мы не учили) принимать звонки -да, а звонить не может. Ну а теперь главное – проблема то озвучена, а как же ее решить? Может начать всем, кто может писать жалобы на НКРЕ. И когда обращения приобретут массовый характер, может “гора” под названием “Енергопостачальна компанія” нас услышит??? Не плохо было бы и редакции такое обращение написать. Проблема реально есть и она настолько дурацкая и маразматичная, что на голову не налазит!!!👿😡

Оставить комментарий

Your email address will not be published.