ВІТРОВА ЕНЕРГЕТИКА: з користю для інвестора та місцевої громади

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

У попередніх двох номерах ми зупинилися на темі розвитку вітрової енергетики на теренах Березанського району. Насамперед, ми уважно вислухали представників однієї з трьох громад – Ташинської, на території якої інвестор – компанія ДТЕК – планує звести вітряні енергетичні установки. Також редакція надала можливість висловитися директору ТОВ «ДТЕК Тилігульська ВЕС» Олександру Погорілому.

Та, як кажуть, краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Відтак на запрошення компанії ДТЕК ми, разом з мешканцями Березанщини, вирушили на південний захід Запорізької області, щоб на практиці ознайомитися з діяльністю вітроелектростанції, котру вже сім років експлуатує компанія. Саме тут, у декількох кілометрах від Азовського моря, компанія ДТЕК реалізувала проект з будівництва Ботієвської ВЕС – найпотужнішої вітроелектростанції України. Звісно ж, окрім суто технічних деталей, наше видання поставило представникам компанії-інвестора й нагальні запитання, котрі так хвилюють мешканців Березанського району. Також ми мали змогу поспілкуватися з жителями села Ботієве та дізнатися їх думку щодо сусідства з ВЕС.

Найбільший вітровий енергопарк України

Приазов’я зустріло потужним вітром, швидкістю до 12 метрів на секунду. Тож, напевно, саме ця обставина сприяла злагодженій роботі вітряних енергоустановок, котрі працювали в оптимальному режимі. Ще за декілька кілометрів до вітряків екскурсанти побачили величні білі крила, що, немов величезні птахи, ритмічно розрізали свіже морське повітря.

Ботієвська ВЕС, яка розташована в Приазовському районі Запорізької області, є найбільшою вітряною електростанцією в Україні. 2012-го ДТЕК запустив вітряки першої черги (100 МВт), а у наступні два роки наростив загальну потужність до 200 МВт. Вироблена за допомогою вітру електроенергія надходить до Об’єднаної Енергосистеми України, відповідно, збільшуючи відсоток екологічного енергоресурсу в загальному «котлі». До прикладу, щороку робота ВЕС дозволяє запобігти викиду в атмосферу близько 730 тисяч тонн вуглекислого газу. Це еквівалент річного викиду вихлопних газів 365 тисяч автомобілів.

Територія довкола доволі великої адміністративно-побутової будівлі ВЕС приємно здивувала ошатністю та доглянутістю – квіти, декоративні дерева та кущі сприяли першому позитивному враженню про станцію. Тут є і технічна водойма з достатнім запасом води, якої вистачить на випадок гасіння можливої пожежі, і сертифікований вертолітний майданчик, і навіть власний фруктовий сад. До речі, у «ставку» водяться навіть коропи вагою до трьох кіло! А всередині головної будівлі енергетичного парку розташовані службові приміщення, кімнати для ночівлі працівників у відрядженні, роздягальні, душові та кухня. Спроектував головну будівлю станції відомий запорізький архітектор Віктор Лукашов.

«Вкладаємо в енергонезалежність»

Гостей з Миколаївщини на вході до головної будівлі ВЕС привітно зустрів начальник Ботієвської вітроелектростанції Геннадій Жуков. На правах господаря він провів екскурсантів усіма чотирма поверхами адмінбудівлі та навів цікаві факти із практичної діяльності ввіреної йому ВЕС. Варто зазначити, що Геннадій Олексійович працює на станції практично з моменту початку її будівництва в 2011 році, тож знає процес виробництва, що називається, як «свої п’ять».

Як розповів начальник Ботієвської ВЕС, найбільший в Україні вітропарк є одною з «родзинок» області. «Наша вітростанція наразі, – із гордістю повідомив Г. Жуков, – є найпотужнішою, найсучаснішою та найкрасивішої станцією в Україні. І ми з повним правом можемо стверджувати, що робимо внесок в підвищення енергонезалежності України».

Як відбувалося будівництво потужного енергетичного комплексу?

Безпосередньо будівельним роботам передував тривалий підготовчий період, під час якого тривали науково-проектні дослідження, підготовка та узгодження документації з відповідними державними інстанціями, а також – пошук консенсусу з місцевими громадами.

Про це, втім, поговоримо пізніше. А поки зазначимо: під час будівництва ВЕС на місця розташування майбутніх вітряків були завезені тисячі тонн бетону та інших матеріалів. Задля забезпечення стабільної логістики компанія ДТЕК побудувала розгалужену мережу нових технологічних під’їздів: на місці старих польових доріг виймався грунт та на його місце насипався товстий шар із спеціального шлаку, який витримує навантаження машин вагою у десятки тонн.

Варто зауважити, що на Ботієвській вітроелектростанції інвестор розмістив найсучасніше обладнання від кращих світових виробників. Це, насамперед, 65 турбін виробництва датської компанії Vestas, лідера на ринку вітрових енергоустановок. Кожен агрегат має висоту вежі 94 метри, довжина лопаті становить 56 метрів, а її вага – 12 тонн. Загальна висота конструкції досягає 149 метрів, тож не дивно, що вітряки видно ще за багато кілометрів. Та й у землю палі занурилися далеченько – на глибину висоти дев’ятиповерхового будинку.

Турбіна починає обертатися та виробляти електроенергію при швидкості вітру 3 метри на секунду. А ось при швидкості повітряних мас понад 25 м/с гігантські лопаті в автоматичному режимі зупиняються – з тим, аби не трапилася поламка вузлів та агрегатів.

До прикладу, 24 вересня 2014 року Запорізьку область накрив ураганний вітер з поривами до 45 м/с, який наробив чимало лиха у вигляді вирваних з корінням дерев та зірваних покрівель із дахів будинків. Проте стихія не завдала жодної шкоди вітрякам, адже автоматика зупинила обладнання, щойно була перетнута максимально допустима швидкість вітру.

Застереження та відповіді

Але чи не найбільше мешканців сіл Березанщини, на території яких планується розмістити енергетичні установки, цікавили можливі негативні ризики від діяльності промислових гігантів.

– Санепідемстанція проводила ретельні дослідження на підстанціях, поблизу турбін та у приміщеннях адмінкорпусу щодо електромагнітного випромінювання та рівня шуму. Перевищення допустимих санітарних норм не було зафіксовано, – зазначив Г. Жуков. – Відповідно, працівники станції, які перебувають у безпосередній близькості від об’єктів, не користуються жодними пільгами – молоко нам не видають і на пенсію ми раніше не виходимо (жартує. – Ред.), адже немає жодного шкідливого впливу на їхнє здоров’я. Це підтверджується і щорічними медичними обстеженнями наших співробітників.

За словами Геннадія Жукова, зі скаргами на здоров’я та самопочуття до нього не звертаються й місцеві мешканці. Щодо впливу на довкілля, то, як повідомив начальник ВЕС, у лісосмугах поблизу вітряків добре почувається різноманітна «живність» – лисиці, зайці, куріпки, лебеді та інші представники фауни. Цьому неабияк сприяє те, що поблизу вітряків спільно з громадами прийняли рішення заборонити полювання, тож брати наші менші живуть немов у заповідній зоні. Зась до лісосмуг – і браконьєрам, котрі раніше варварськи вирубали полезахисні лісові насадження.

Звісно ж, гості поцікавилися, як здійснюється пропускний режим у зоні розташування енергетичних об’єктів?

– Удень проїзд здійснюється безперешкодно, – запевнив Г. Жуков,  – тож, до прикладу, під час посівної чи жнив місцеві аграрії вільно користуються польовими дорогами для проїзду на свої земельні ділянки. Ба більше: люди часто самі просять закривати шлагбауми з тим, щоб тут менше вешталися сторонні особи. Але навіть якщо проїзд перекритий, фермер набирає добре відомий йому номер телефону й охорона піднімає шлагбаум для проїзду. При цьому жодних документів при собі мати не треба: всі один одного добре знають. Загалом із місцевими громадами живемо дуже дружно.

Який вплив від роботи вітряків на показники сільського господарства? Чи не висушують гігантські лопаті грунт та посіви? Чи не понижують урожайність ділянок, розташованих у безпосередній близькості від вітроагрегатів?

Ці запитання від «РП» Геннадій Жуков прокоментував наступним чином:

– Можу навести приклад бджолярів, з якими я тісно контактую протягом семи років, відколи працює ВЕС. Так ось: пасічники ставлять вулики у лісосмугах мало не під вітряками, але, за їхніми ж словами, жодного зменшення обсягу добичі меду за цей період не зафіксовано. Отже, на бджіл, котрі вважаються чутливим індикатором зміни екологічної ситуації, турбіни жодним чином не вплинули. Не скаржилися на зменшення урожайності й місцеві фермери, які сіють зернові та соняшник поблизу вітряків.

Геннадій Жуков ознайомлює з роботою ВЕС.

Щодо руйнації автодоріг, то, як запевнив начальник ВЕС, після завершення будівництва вітростанцій жодна важка техніка підрядників компанії більше не пересувається цими шляхами. Але сільські дороги продовжують руйнувати перевантажені зерновози – як до 2012 року, так, звісно, й опісля… Утім це вже загальноукраїнська проблема, котра заслуговує на окрему розмову.

– А чому Німеччина натепер відмовляється від вітроелектростанцій? – пролунало запитання від учасників туру.

Перепитавши, Геннадій Жуков навіть не приховав своєї здивованої посмішки.

– Звідки Ви це взяли? Це аж ніяк не відповідає дійсності. Німці неабияк зацікавлені у просуванні саме «зеленої» енергетики, бо відмовляються від атомної. Тому й розвивають альтернативну енергетику швидкими темпами.

Побачили на власні очі

Після «теоретичної» частини зустрічі гості з Березанщини ознайомилися із практичною діяльністю диспетчерського пункту. Кваліфіковані співробітники цього підрозділу на комп’ютеризованих місцях щосекунди протягом доби відстежують роботу того чи іншого ланцюга складної енергетичної системи, а за потреби – оперативно реагують на ті чи інші відхилення від технологічних норм. Варто сказати, що протягом семи років роботи Ботієвської ВЕС не було зафіксовано жодної серйозної позаштатної ситуації, що, напевно, свідчить як про бездоганну роботу працівників станції, так і підтверджує високу якість технологічного обладнання від провідних виробників.

Роботу станції максимально автоматизовано, тож великий промисловий об’єкт обслуговують усього 20 енергетиків. Окрім них, на станції працюють охоронники, покоївки, садівники та інші технічні спеціалісти.

Автор цих рядків разом з іншими учасниками ознайомлювального туру піднявся і на оглядовий майданчик ВЕС. Відстань звідси до найближчого вітряка – близько півтора кілометра. Так ось: особисто я почув лише свист вітру, але аж ніяк не шум від працюючих лопатей турбін. Як не намагався, не вдалося мені вгледіти і якогось миготіння на поверхні «білих крил». Звичайно, це мої суб’єктивні враження, але й інші учасники екскурсійної групи не скаржилися на будь-які негативні емоції чи відчуття, перебуваючи на досить-таки близькій відстані до вітряків. І це, зважте, при вітрі, що дув точнісінько у напрямку від велетенських агрегатів до нашої групи.

Що ж, сідаємо в автобус і їдемо безпосередньо в зону розташування вітряних установок. Тут, прямо під агрегатами, чути лише свист повітря, що його розперезають велетенські лопаті. Зазначу, що на момент нашої екскурсії енергетичні агрегати працювали на максимальну потужність. Поряд – оброблені поля, до яких прилягають майданчики з вітряками.

Щодо урожайності на сільгоспугіддях, то і тут, за словами начальника ВЕС, фермери цьогоріч зібрали гідний урожай. Принаймні, жодних скарг на погіршення показників аграрного виробництва до нього не надходило.

Варто повернутися й до теми автодоріг, адже мешканці Березанщини побоюються, що внаслідок будівництва вітрової станції на їх території буде вщент розбито не тільки основну «дорогу життя» – до Березанки, а й польові дороги.

Але приклад Ботієвого переконує в геть протилежному. Автошлях від Мелітополя до Ботієвого ми подолали з цілком нормальною швидкістю, 80-90 кілометрів на годину, лише окремі ділянки «вичавлені» зерновозами.

Так, важка техніка ДТЕК під час будівництва Ботієвської ВЕС снувала автодорогами регіону. Проте всі автомобілі виконували норми щодо навантаження на вісь. Вже після будівництва компанія профінансувала капітальний ремонт дороги.

До речі, минулого року інвестор посприяв будівництву доріг в області й незвичайним чином. Компанія погодилася на прохання керівництва області розвантажувати вітряки на території Бердянського порту. Річ у тім, що минулого року частина грошей від митного очищення вантажів могла за законом бути спрямована на будівництво доріг в області. Тож Запорізька область отримала декілька десятків мільйонів гривень, а Ботієве – новісіньку дорогу вартістю більше 30 млн грн.

Більш того, цього року виділила с. Ботієве 4 млн грн на ремонт доріг по селу.

Село, люди й інвестор

Після знайомства з виробничими потужностями станції вирушаємо до с. Ботієве. Вже при в’їзді у населений пункт екскурсанти звертають увагу на хороший стан доріг – тут проблемою є не побоювання власників за ходову автівки, а навпаки – пішоходи мають бути вкрай обережними, аби не потрапити під колеса автомашин, котрі ледве не «літають» сільськими шляхами. Як зазначають місцеві мешканці, нинішній стан дорожнього покриття разюче контрастує з тими вибоїнами, що були до приходу ДТЕК. У будівлі сільської ради відбувається зустріч із керівним складом органу місцевого самоврядування. Сільський голова Микола Чубуклієв чемно вітає гостей та знайомить їх зі своїми «володіннями».

Зустріч відбулася в режимі щирого спілкування: кожен охочий міг поставити своїм співрозмовникам будь-яке гостре запитання. Зокрема гості поцікавилися у сільського голови: чи є скарги від населення на стан здоров’я та самопочуття?

– У цілому немає, – відповів Микола Чубуклієв. – Але завжди є категорія людей, яка намагається щось «наварити» на самому факті сусідства села з вітроелектростанцією. Так, під час будівництва станції до нас звертався один із мешканців: мовляв, унаслідок великотоннажних автомобілів з’явилася тріщина в його будинку. Але під час перевірки з’ясувалося, що ця тріщина утворилася ще 25 років тому.

За словами керівника Ботіївської ОТГ, відбувалися громадські слухання, під час яких інвестор розповів своє бачення співробітництва з місцевою громадою. Зі свого боку, сільська громада висловила зустрічні пропозиції. «Компанія ДТЕК погодилася виконати всі наші побажання, що не йдуть усупереч чинному законодавству», – підкреслив Микола Семенович. І лише тоді, зауважив М. Чубуклієв, Ботіївська громада дала свій дозвіл на будівництво ВЕС.

Уже на першому етапі будівництва ДТЕК спрямував на розвиток сільської інфраструктури транш у 6,4 мільйона гривень. Але при цьому і область, і район… почали висувати свої претензії на значну частину цих коштів.

– Проте ми, – сказав голова Ботіївської ОТГ, – і в цьому нас підтримав інвестор, висловили рішучу незгоду з тим, що промисловий об’єкт буде розміщуватися на нашій території, а користь матиме хтось інший. Зрештою, ми дали згоду на будівництво ВЕС за однієї умови: всі кошти в рамках Договору соціального партнерства між сільрадою і ДТЕК мають працювати виключно на розвиток нашої громади. Власне кажучи, таку політику сповідує в своїй повсякденній діяльності і компанія ДТЕК.

ДТЕК: політика соціального партнерства

Як продовжив Микола Чубуклієв, у грудні 2010 року компанія-інвестор зробила чудовий і конче потрібний подарунок, придбавши новенький шкільний автобус для підвезення учнів із сусіднього села до навчального закладу у Ботієвому. У подальшому за виділені кошти було зроблено капітальні ремонти важливих соціальних об’єктів – дитячого садочка, школи, трьох будинків культури, амбулаторії, стадіону тощо. Скажімо, у Ботіївському будинку культури повністю поміняли систему опалення та встановили новий дах над будинком. По селу реконструювали систему водопостачання, встановивши нові башти Рожновського та замінивши старі труби на сучасні. Завершується узгодження проекту щодо прокладення асфальтового покриття на периферійних вуличках села. А в школі встановлено спеціальні котли, котрі опалюються за допомогою брикетів власного виробництва. Брикетну лінію також придбали в рамках співробітництва з компанією ДТЕК. «Це фактично дармове тепло для нас, – підкреслює М. Чубуклієв, – бо солому для виготовлення брикетів нам безкоштовно надають місцеві фермери».

А справжньою перлиною старовинного болгарського села став чудовий парк площею 1,5 гектара, розташований у самісінькому центрі на місці колишнього пустиря. Відверто кажучи, ошатності та ландшафтному дизайну парку можуть позаздрити й мешканці багатьох великих міст. Тут є і тротуарні доріжки, і безліч декоративних дерев та кущів, квітів тощо. А як приємно літньої спекотної днини посидіти на лавці та освіжитися біля фонтану!

– Будівництво ВЕС у Ботієве закінчилося ще 5 років тому. Але компанія продовжила підтримувати громаду: щороку виділяє щонайменше 1-1,5 мільйона гривень, котрі спрямовуються на соціальний розвиток села. Термін нинішньої угоди спливає 2020 року, але потім буде пролонгований.

Крім того, кожен охочий мешканець села може взяти участь у проекті ДТЕК – «Громада своїми руками». Бюджет на реалізацію кожної ідеї – наприклад, будівництво нового спортивного чи дитячого майданчика, зупиночного павільйону – до 80 тисяч гривень. Так, поточного року було захищено п’ять подібних проектів для сіл Ботієве та Приморський Посад.

Замість післямови

Відверто кажучи, автор цих рядків був скептично налаштований перед екскурсію на Ботієвську вітроелектростанцію. Але наочно побачивши практичний досвід функціонування енергетичного об’єкта та результати плідної співпраці між інвестором та місцевою громадою, змушений визнати: чимало засторог та стереотипів не мають під собою жодного підґрунтя. Зокрема щодо катастрофічного впливу вітряків на здоров’я людей та екологію.

Побачене та почуте також показує, що громади можуть сміливо йти на перемовини з інвестором, щоб отримати зиск від партнерства та захищати власні інтереси. Якщо вдасться досягти компромісу в цьому та інших спірних питаннях – у виграші будуть обидві сторони. Власне, в цьому красномовно переконує досвід того ж села Ботієве.

Андрій ТЮРІН
Фото автора

Миколаїв – Запорізька область – Миколаїв


 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Оставить комментарий

Your email address will not be published.