Новобужжя: у пошуках оптимальних рішень

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Так сталося, що Новобузький район тривалий час залишається без голови райдержадміністрації. Але це аж ніяк не означає, що життя в регіоні паралізовано. Відповідальність за життя Новобужжя в значній мірі взяла на себе районна рада – як в особі депутатів, так і зусиллями керівної ланки цього органу самоврядування. Тож у цьому інтерв’ю ми запитали голову Новобузької райради Василя ГАРКАВЕНКА: яким чином вдається вирішувати гострі нагальні проблеми сьогодення? Які перспективи подальшого розвитку регіону, розташованого на північному сході Миколаївщини? Участь в обговоренні взяв і депутат Миколаївської обласної ради Олександр БОНДАР, який також активно розбудовує рідний край.

А без води і не туди і не сюди

– Відомо, що в районі актуальним залишається питання водозабепечення споживачів питною водою. Це і високий тариф, і незадовільний стан мережі, по якій подається найнеобхідніший продукт. Що робиться з метою вирішення застарілої проблеми?

Василь Гаркавенко.

О. Бондар: – Наше районне комунальне підприємство «Новобузький водопровід» обслуговує місто Новий Буг та навколишні населені пункти, а також Софіївську, Березнегуватську та Кам’янську громади, загалом – це близько 17-18 тисяч споживачів. На тих ділянках основного водогону, де металеві труби поіржавіли та продірявилися, спостерігаються значні втрати води. Ну і, звичайно, деінде розвідна мережа фактично вийшла з ладу і потребує негайної заміни. Окрім частих аварійних ситуацій, що призводять до «пересихання» кранів у оселях людей, невдоволення викликає і підняття тарифів для населення. Цей неминучий крок спричинила відміна комісією НКРЕКП нічних тарифів на електроенергію.

– То яким чином районна влада шукає шляхів зниження тарифів на воду та реконструкції застарілих інженерних комунікацій?

В. Гаркавенко: – Найперше завдання – зменшити витрати води на шляху до споживача. Відтак нами за кошти районного бюджету було виготовлено проект з метою заміни старих труб. Довжина найбільш проблемної ділянки, що розташована біля Софіївської насосної станції, донедавна становила 1,7 кілометра. Уже колишній народний депутат Вадатурський обіцяв знайти фінансування з держбюджету з метою покупки пластикових труб, проте не виконав своєї обіцянки. Ми виділили 300 тис. грн. з районного бюджету, і вже замінено 300 метрів водомережі. При уточненні бюджету у вересні цього року виділимо додаткові кошти, за рахунок яких поміняємо ще 700 метрів комунікацій. Після цього залишиться реконструювати приблизно стільки ж.

Олександр Бондар.

О. Бондар: – Загалом на ці цілі планувалося залучити 3 мільйони гривень шляхом співфінансування – 1 млн. грн. планувалося виділити з районного бюджету, 2 млн. грн. – з державного. Наразі для районної влади, зокрема депутатів, питання сталого водозабезпечення мешканців району – пріоритет номер один. Адже всі розуміють: якщо нічого не вдіяти сьогодні, завтра можемо залишитися без води.

В. Гаркавенко: – На жаль, коштів у райбюджеті не так багато, адже значна їх частина спрямовується на утримання закладів освіти.

Школа у вигнанні

– До речі, про освіту. Нещодавно минуло два роки, як завалилася частина будівлі найбільшої опорної школи Новобужжя – ЗОШ №1. Через це діти змушені «тулитися» в інших навчальних закладах, що, звісно, не дуже зручно. Віз і нині там?

В. Гаркавенко: – На жаль, нас дезорієнтувала облдержадміністрація. Мовляв, виготовляйте проект, а ми вже знайдемо кошти на реконструкцію будівлі навчального закладу. Першу частину проекту – на будівництво нового фундаменту, стін та даху – ми зробили. Загальний кошторис робіт становить близько 70 мільйонів гривень. Друга частина проекту – фасадні роботи та оздоблення приміщень – «потягне» ще на 80 млн. грн. Отже, загальна цифра бюджету реконструкції ЗОШ № 1 становить 150 мільйонів гривень.

– Чимала сума! Здається, дуже важко винайти такі кошти навіть у державному бюджеті, не кажучи вже про райбюджет…

В. Гаркавенко: – Ми повелися на цю пропозицію облдержадміністрації і витратили досить значні кошти – півмільйона гривень – на проект реконструкції першої черги і його державну експертизу. Але ж були й альтернативні варіанти вирішення проблеми. Скажімо, можна було обтягнути бандажами ту частину будівлі, що завалилася, потім – зробити перехід на всі три поверхи. А якщо замінити шифер на більш легку покрівлю, то це б істотно зменшило навантаження на фундамент. За моїми підрахунками, такий проект потягнув би реальну суму – десь 8-10 мільйонів гривень. Має право на життя й пропозиція зменшити поверховість школи, що також позитивно вплинуло б на стійкість будівлі.

О. Бондар: – Область нас повела не тим шляхом. Невдовзі після того, як сталася трагедія, з’явився невтішний експертний висновок про те, що частину будівлі не можна експлуатувати взагалі, натомість в іншій частині школи діти можуть навчатися хоч зараз. Ми сумлінно оплатили проект та його експертизу, проте область не виконала своїх обіцянок… На останній сесії обласної ради заступник голови ОДА О. Кушнір так прямо і сказав: ми не будемо підтримувати та фінансувати той проект, що його виготовив наш район. За його словами, доцільніше не ремонтувати ЗОШ № 1, а побудувати один великий навчальний комплекс. Таким чином, обласні чиновники не дослухалися до думки громади. Почувши це, я зрозумів: ані посадовці ОДА, ані керівництво обласної ради в особі В. Москаленко зовсім не зацікавлені в тому, щоб вирішити проблему Новобузької ЗОШ № 1.

– А може, справді доцільніше побудувати нову школу?

О. Бондар: – Це – нереально. По-перше, земельна ділянка в тому місці, де вони хочуть звести новий навчальний заклад, не відведена. Висновку про те, чи придатна там земля під будівництво школи, також немає. Фінансування по ДФРР без наявності цих документів – неможливе. Тож я розцінюю таку заяву заступника губернатора як звичайнісіньку «відписку».

В. Гаркавенко: – До речі, голова обласної ради на словах нас підтримала та запевнила, що такі кошти реально отримати з ДФРР, але на тому все й скінчилося.

О. Бондар: – Говорячи прямо, обласна влада нас «кинула». Будемо відверті – ми опинилися в ситуації цугцвангу: і нової школи ми не матимемо, й стару будівлю не можна укріплювати при існуючій експертизі. Навіть якщо ми це зробимо, батьки дітей туди просто не пустять. Тож необхідно зробити нову експертизу і обрати новий альтернативний проект реконструкції ЗОШ № 1, котрий буде менш обтяжливим з фінансової точки зору.

Є й інший варіант, котрий, до речі, підтримав народний депутат Т. Кремінь. Я запропонував побудувати біля педагогічного коледжу ще один корпус. Ціна питання – близько 30-40 мільйонів гривень, що цілком реально. Об’єднавши зусилля двох навчальних закладів, можемо отримати «на виході» чудовий освітній конгломерат. Тим паче, якщо врахувати, що кількість дітей, які навчаються у коледжі, незначна, тож частина приміщень пустує. Таким чином принагідно можна буде заощадити значні бюджетні кошти, що витрачаються на комунальні послуги.

До речі, є й третій варіант. У ЗОШ № 1 є й старий корпус, що цілком придатний для подальшої експлуатації. Але, знову ж таки, немає достатнього порозуміння та співпраці між районом і обласною владою. А звідки воно візьметься, адже за два роки до нас не приїхав ані очільник та жоден із заступників голови ОДА, а також голова обласної ради, не кажучи вже про керівника управління капітального будівництва?

Беруть відповідальність у свої руки

– Процес децентралізації не минув й Новобузький район. Ба більше, він активно впроваджується на теренах вашого району. Які труднощі та перспективи ви вбачаєте на цьому нелегкому шляху?

В. Гаркавенко: – Я є прихильником цього процесу, відтак доклав зусиль, аби реформа якомога швидше впроваджувалася на Новобужжі. Зокрема задля цього їздив по селах, інформував людей, переконував у доцільності взяття відповідальності за свою долю в свої руки. Відверто кажучи, спочатку я відчував значне неприйняття цієї ідеї на місцях. Натомість згодом реформа рушила з місця, й наразі маємо чотири об’єднані територіальні громади: Новобузька міська ОТГ, Новополтавська, Вільнозапорізька, Софіївська сільські об’єднані громади. Отже, децентралізація натепер не зачепила лише чотири сільські ради району – Березнегуватську, Кам’янську, Новомиколаївську та Розанівську. Я двічі брав участь у сходках села, просуваючи ідею об’єднати три перші з названих сільрад, проте поки що процес призупинився.

– А чи є нові об’єднані громади успішними?

О. Бондар: – Я, як член робочої групи з децентралізації при облдержадміністрації, маю певні розрахунки ефективності даних громад. Станом на сьогодні з мінімальним плюсом живе Софіївська ОТГ. Практично на нульовому рівні «рентабельності» – Новополтавська і Вільнозапорізька об’єднані громади. А ось Новобузька міська ОТГ має певну ефективність.

Згідно з підрахунками у разі, якщо об’єднаються Новополтавська та Вільнозапорізька ОТГ, то на виході також буде плюс. Вагомий позитивний ефект буде й у разі, якщо об’єднаються Новобузька та Софіївська ОТГ, а до них також долучаться чотири існуючі сільські ради. Отже, таким чином ми вийдемо на формулу «Один район – дві громади». Нагадаю, що перспективний план Кабінету Міністрів України з децентралізації передбачав варіант створення однієї громади в Новобузькому районі, проте й дві ОТГ будуть цілком успішними й дієздатними. Хоча, звісно, я є прихильником саме першого варіанта децентралізації.

Загалом реформа місцевого самоврядування – дуже слушна та доречна, проте вряди-годи вона впирається в амбіції місцевих князьків. Якщо громаду очолює фахова людина, то громада розвивається стабільно. В іншому разі зусилля зводяться нанівець, бо фактично гроші викидаються на вітер.

Замість «танкодрому» – сучасна автотраса

– Протягом багатьох останніх років обурення мешканців району викликав катастрофічний стан головної транспортної артерії регіону – автодороги Н‑11. Але наразі дистанцію між Казанкою та Баштанкою можна подолати, як кажуть, з вітерцем: зрештою держава повернулася обличчям до жителів Новобужжя та прилеглих районів. Новобужани неабияк радіють гарному ремонту траси, що його було зроблено рік тому, та ще й білорусами! Як вдалося залучити сябрів до ремонтних робіт у місті?

В. Гаркавенко: – На жаль, ця проблема мало хвилює і мера, і депутатів міської ради. Натомість я і Олександр Бондар ще декілька років тому стали просувати ідею будівництва об’їзної автомобільної дороги завдовжки 8,26 км довкола Нового Бугу. Це б дало можливість прибрати з вулиць міста великотоннажний транспорт, котрий якраз і псує дорожнє покриття. Коли я прийшов на посаду голови районної ради, то підняв той проект будівництва окружної автодороги, що був розроблений ще в бутність Олександра Бондаря головою райдержадміністрації.

Питання непросте, адже потрібно і узгодити земельні нюанси з власниками ділянок, і знайти відповідне фінансування. Наразі кошторис проекту становить до 300 мільйонів гривень.

А потім… з’явилися білоруси. Й не просто так, а за сприянням депутата обласної ради О. Бондаря. Керівники білоруської фірми дізналися про наші плани й запропонували свої послуги. Але на рівні держави було вирішено спочатку відновити нормальне функціонування траси Н‑11 у межах міста Новий Буг.

О. Бондар: – Коли почали ремонтувати автотрасу Н‑11 у межах Миколаївської області, то дорогу робили невеличкими ділянками в різних місцях. Загалом службі автомобільних доріг було не принципово, яку наступну ділянку відновлювати. Відтак я запропонував включити в план наступних ремонтних робіт місто Новий Буг. Адже питання викликало велику соціальну напругу, через що новобужани найбільше перекривали державну трасу – на відміну від сусідів, котрі здебільшого очікували «манни небесної».

Зрештою було зроблено проект та виділено необхідні кошти. Білоруси ж зробили свою роботу на «відмінно», й у них можуть повчитися їхні українські колеги.

В. Гаркавенко: – Ось лише невеликий приклад сумлінного ставлення білоруських підрядників до виконання своїх обов’язків. Наші специ роблять регенерацію старої дороги лише один раз, а білоруси – стільки разів, скільки потрібно. За рік експлуатації Н‑11 у межах Нового Бугу немає жодного, навіть найменшого зауваження до якості покриття. Натомість у деяких інших місцях, де ремонт робили українські автодорожники, якість робіт бажає кращого, і це ще м’яко сказано.

І все ж, попри всі труднощі, 70 кілометрів дороги між Казанкою і Баштанкою, завдяки нашим спільним зусиллям, побудовано!

О. Бондар: – Тепер же ми знаходимось на кінцевій точці – необхідності нарешті побудувати об’їзну дорогу довкола міста. Земельні ділянки будуть або викупатися у громадян, або надаватимуться рівнозначні земельні ділянки.

– І все ж, де взяти чималі кошти на будівництво окружної дороги?

О. Бондар: – Якраз і працюємо над цим. Зведення об’їзного автошляху дасть змогу не тільки уберегти від псування Н‑11 у межах міста, а й позитивно вплине на питання екології та безпеки громадян.

Звичайно, важко прогнозувати, що кошти виділять вже наступного року, але справу принаймні зрушено з мертвої точки. Зі свого боку, білоруси готові хоч завтра приступити до будівництва об’їзної дороги.

– Але ж на початку року невідомі зловмисники завдали чималої матеріальної шкоди нашим білоруським партнерам, підпаливши новенький асфальтобетонний завод…

В. Гаркавенко: – Так, і це не красить тих, хто це зробив. А це, судячи з наявної інформації, недобросовісні конкуренти білоруської компанії. Ми ж, зі свого боку, намагалися створити якнайкращі побутові умови для наших гостей: поселили їх у технікумі, порадили з якісним харчуванням. У разі виникнення проблем із здоров’ям білоруси мали змогу лікуватися в районній лікарні.

ГЕС – не місце в Софіївці!

– У минулих номерах «РП» розповідало про наміри приватної компанії побудувати гідроелектростанцію в межах Софіївського водосховища. Саме ця водойма забезпечує питною водою мешканців одраз трьох районів області, відтак, судячи із звернення депутатів Новобузької районної ради, є небезпека екологічної та соціально-техногенної катастрофи в разі запуску цього промислового об’єкта…

О. Бондар: – Моя позиція як депутата обласної ради і громадянина – я категорично проти цього будівництва. Досі звіту про вплив на довкілля ми не маємо. Ми ж, вивчивши наявний проект, вже написали свої зауваження. По-перше, потрібно врахувати, що це стратегічна питна водойма в плані забезпечення питною водою великого регіону. Друге моє заперечення стосується екологічного впливу. Навіть якщо зараз поїхати на водосховище, то буде помітно, що рівень води впав на два метри. Якщо працюватиме ГЕС, то рівень води впаде до катастрофічного. А це призведе до подальшого замулення водойми та негативно вплине на стан біосфери. По-третє, потрібно враховувати, що це територія регіонального ландшафтного парку «Приінгульський», відтак там відповідно до чинного законодавства не повинно бути жодного промислового об’єкта апріорі.

За моєю інформацією, будівництву ГЕС сприяє керівник Регіонального офісу водних ресурсів у Миколаївській області Сергій Письменний, а також народний депутат попереднього скликання Андрій Вадатурський, щоправда, не публічно.

А найстрашніше – те, що сама ідея будівництва народилася на території Новобузького району. Проте в цілому практично все населення нашого району – категорично проти зведення промислового об’єкта в Софіївці. Нас підтримує і обласне управління екології.

В. Гаркавенко: – Ця ідея – повне безглуздя, бо водойма обміліла настільки, що вже зараз чимало мулу потрапляє до водозабірного колодязя. Буквально протягом двох годин роботи фільтри забруднюються настільки, що їх потрібно чистити. А що буде, якщо запрацює ГЕС?..

О. Бондар: – Тож навіть якщо справа дійде до громадських слухань, наша громада висловить категоричне «Ні» цьому будівництву. Водночас я добиватимусь, щоб обласна рада прийняла рішення, яке б унеможливило появу промислового об’єкта в межах РЛП «Приінгульський». Тому я б радив цій компанії не вживати жодних подальших дій, бо це ні до чого не призведе.

Матеріали підготував Андрій ТЮРІН. Фото автора


 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Оставить комментарий

Your email address will not be published.