ДБР: абревіатура, яка має лякати корупціонерів

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Державне бюро розслідувань (ДБР) – досить новий правоохоронний орган, який запрацював лише наприкінці минулого року. Серед головних завдань ДБР – розслідування злочинів, скоєних державними службовцями високого рангу, працівниками правоохоронних органів і суддями. Було створено й структурні підрозділи бюро на місцях. Так, Територіальне управління (ТУ) ДБР, що розташоване у місті Миколаєві, здійснює свою діяльність на території Миколаївської, Одеської та Кіровоградської областей. На брифінгу в. о. директора Територіального управління Вікторії Басалаєвої були озвучені перші підсумки роботи нового органу досудового розслідування у період з січня по липень 2019 року.

І хоча де-юре Теруправління було створено 13 липня минулого року, фактично воно запрацювало лише 27 листопада.

Що зроблено з початку року? Загалом у віданні слідчих ТУ ДБР перебувало майже 2 тисячі кримінальних проваджень, з яких 1,3 тисячі передано за підслідністю з інших органів досудового розслідування, решта проваджень було розпочато безпосередньо слідчими Територіального управління.

Щодо ефективності роботи правоохоронного відомства, то із 697-ми кримінальних проваджень, по яких закрито досудове розслідування, до суду з обвинувальним актом направлено 258 справ, ще 439 проваджень – закрито. У 46-ти кримінальних провадженнях судами вже оголошено обвинувальні терміни, натомість немає жодного виправдувального вироку.

У структурі злочинів найбільше розслідується справ, у яких фігурують працівники правоохоронних органів, а також особи, які скоїли військові злочини. Найчастіше йдеться про зловживання службовим становищем, перевищення влади або службових повноважень, факти службового підроблення або службової недбалості, отримання неправомірної вигоди тощо. 45 кримінальних проваджень стосуються фактів прийняття суддями завідомо неправомірного рішення.

Серед найгучніших справ ТУ ДБР – розслідування злочину, в скоєнні якого обґрунтовано підозрюються поліцейські з Інульського відділу поліції м. Миколаєва. Так, слідчими Теруправління встановлено, що в лютому двоє працівників відділу кримінальної поліції на прохання місцевого жителя, перевищуючи службові повноваження, проникли в будинок потерпілого. Там непрохані гості завідомо незаконно затримали чоловіка і доставили у відділення, де застосовували фізичне насильство, вибиваючи з нього зізнання в крадіжці. Жертву правоохоронці підвішували на трубі між письмовими столами у службовому кабінеті та умисно завдавали удари в різні частини тіла. А щоб не було чути стогін нещасного, йому на голову натягували цупку шапочку.

Обвинувальний акт наразі направлено для розгляду до Ленінського районного суду Миколаєва. Підтримання державного обвинувачення в цьому провадженні доручено прокуратурі Миколаївської області.

А минулого тижня співробітники Державного бюро розслідувань у тісній співпраці з Військовою прокуратурою та за оперативною підтримкою Нацполіції викрили на хабарі підполковника поліції, заступника начальника Інгульського відділу поліції. Він вимагав 12 тисяч гривень «відкупних» за невтручання у підприємницьку діяльність одного з суб’єктів господарювання. 31-річний підполковник поліції гроші отримав на свою банківську картку. Але невдовзі хабарника було затримано у службовому кабінеті. Натепер триває досудове слідство.

Доказової бази достатньо, запевнила В. Басалаєва. Військова прокуратура Південного регіону України відкрила кримінальне провадження за статтею «Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою». За корупційні дії службовій особі загрожує позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з конфіскацією майна.

Затриманому готують підозру. Крім того, подано клопотання на обрання запобіжного заходу.

Першій посадовій особі Теруправління декілька запитань поставила й наша газета. Насамперед ми поцікавилися, скільки державних коштів було витрачено на утримання правоохоронної структури, і чи ефективно нові борці з корупцією відпрацювали ці гроші. Тобто чи був економічний ефект від діяльності Територіального управління, розташованого у місті Миколаєві?

Вікторія Басалаєва не назвала точної цифри, натомість підкреслила: на функціонування ДБР виділяються дуже серйозні кошти. Адже і зарплата у слідчих ТУ ДБР достойна, та й на поліпшення матеріально-технічної бази виділяються немалі кошти. «Тож я весь час наголошую своїм підлеглим, що вони повинні виправдати сподівання суспільства. Натепер уже відшкодовано державі близько одного мільйона гривень. Натомість є і побічний ефект від нашої діяльності. Наприклад, ми припиняємо діяльність тих же чиновників, скажімо, працівників податкової служби, котрі не належним чином поповнюють бюджет. Загалом я наголошую, що ми повинні не лише закрити досудове слідство, а й добитися притягнення винних до відповідальності».

«РП» у минулих публікаціях розповідало й про те, як громадські активісти з ГО «Альянс демократично-правового руху» затримали на місці злочину – поблизу с. Костичі Баштанського району – браконьєра, котрий зухвало, посеред білого дня вирубував здорові дерева в одній із лісосмуг. На камеру той зізнався, що його незаконну діяльність «кришував» підполковник поліції Євген П. з Головного управління Національної поліції у Миколаївській області. Але попри те, що громадське затримання сталося ще на початку лютого цього року, громадські активісти досі не отримали жодного повідомлення про те, на якому етапі досудового слідства перебуває кримінальна справа стосовно П.

Чому так сталося і чи не покриває ТУ Державного бюро розслідувань злочинця у погонах?

– По ходу досудового розслідування, – зазначила очільниця ТУ ДБР, – виникло чимало питань, у тому числі стосовно законності дістання свідчень від браконьєра. Щодо працівника поліції було проведено всі слідчі дії, але я не готова наразі сказати, який у нього процесуальний статус і як далеко «просунулося» слідство.

Також в.  о. директора Територіального управління Вікторія Басалаєва побідкалася на брак кадрів – на даний момент великий масив кримінальних проваджень покладений на 31 слідчого, або майже 70 справ на одну людину. Враховуючи, що кожне провадження досить складне і його слід ретельно відпрацювати, стає зрозумілим, що штат потрібно розширювати. До речі, наразі триває конкурс на 13 вакантних посад слідчих Територіального управління.

Також під час брифінгу Вікторія Басалаєва пообіцяла, що спілкування з пресою у подальшому будуть регулярними. Ба більше, працівники Територіального управління готові оперативно надавати журналістам усю наявну інформацію, звісно ж, з урахуванням норм Кримінально-процесуального кодексу.

Андрій ТЮРІН
Фото автора


 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Оставить комментарий

Your email address will not be published.