Дмитро Фалько: потрібно весь час рухатися вперед

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Миколаїв славиться своєю розвиненою портовою інфраструктурою. І у розгалуженій мережі портових споруд та причальних потужностей свою достойну нішу займає й підприємство «Термінал UPSS», яке очолює досвідчений бізнесмен Володимир Іванович Фалько. Але наша сьогоднішня розмова – не з ним, а з його сином, виконавчим директором товариства «Термінал-Укрхарчозбутсировина» Дмитром Володимировичем Фальком, котрий гідно продовжує батьківську справу.

– Дмитре Володимировичу, Ви працюєте на підприємстві з 2006 року, тож, напевно, добре знаєте його новітню історію?

– У сучасному форматі підприємство існує з 1994 року. Хоча, звичайно, уже в своїй назві – «Укрхарчозбутсировина» – наше товариство успадкувало досвід ще радянського періоду, коли існувало чимало підприємств з аналогічними назвами, що займалися постачанням продуктів харчування. У 1991 році підприємство було приватизовано колективом, і його очолив мій батько, Володимир Іванович Фалько. То був час необмежених можливостей, але, водночас, і колосальних ризиків. Тоді, до прикладу, щось імпортувати в Україну було практично неможливо. А врахуйте також жахливу інфляцію та тотальний бартер, коли реальними грошима майже ніхто не розраховувався… Словом, непрості були часи, але й цікаві водночас, бо багато в чому бізнесмени того періоду почувалися першопрохідниками.

На той момент, утім, як і сьогодні, іноземні партнери були насамперед зацікавлені в сільськогосподарській сировині та продуктах переробки аграрного сектора. І чи не першим товаром, що ми почали поставляти за кордон, була бурякова патока – побічний продукт у процесі цукроваріння. Це – досить популярний товар, адже патока використовується для виробництва спирту, біоетанолів, харчових та кормових добавок тощо. До речі, в тих селах, де були цукрові заводи, діти мазали бурякову патоку на хліб та їли.

Попри наявність великої кількості цукрових заводів, на початку 90-х патока на теренах України не мала широкого вжитку, і цим скористався мій батько. Його підтримали як тодішня українська влада, іноземні інвестори, так і тодішній, нині покійний, директор глиноземного заводу Мешін Віталій Веніамінович. Відтак було побудовано перший термінал, за допомогою якого українська патока експортувалася в інші країни. Нові виробничі потужності з’явилися посеред комишів та болота.

– І Ви, напевно, спостерігали за цим процесом в якості школяра?

– Не зовсім так. У школі мені добре вдавалася англійська мова, тож уже з дванадцяти років я підробляв перекладачем на підприємстві батька, звісно ж, на позаштатній основі. Проте частенько, коли того вимагала ситуація, доводилося працювати навіть у позаурочний час. Спочатку багато часу супроводжував американського інженера, котрий здійснював технічний нагляд за будівництвом. Потім був перекладачем на перемовинах із торговими представниками.

– Можу лише припустити, що, окрім лінгвістичних надбань, Ви тоді також оволоділи й специфічними знаннями та навичками у цій специфічній галузі.

– Так, маєте рацію. Після закінчення школи навчався в Київському національному університеті, потім – за кордоном, у столиці Євросоюзу – місті Брюсселі, після чого певний час займався різними справами, так би мовити, «шукав своє призначення». Набувши нових знань та досвіду, в 2006 році повернувся до рідного Миколаєва. І з того часу і донині – беззмінно працюю на Терміналі. «Де народився, там і пригодився».

– До речі, ви загадали про глиноземний завод. Як зараз складаються стосунки з МГЗ?

– Навіть між добрими сусідами часто-густо виникають суперечки. Звичайно, виникають протиріччя, непорозуміння. Але зараз, у цей період, складається конструктивний діалог. Тож я маю надію, що ми зможемо побудувати відносини за принципом win-win.

– Фактично Ви були свідком сучасного етапу біографії підприємства. Як оціните динаміку його розвитку?

– У 1994 році починалося все з трьох бочок, однієї причальної лінії та естакади. Загальна потужність зберігання продукції становила 20 тисяч тонн. Але батько повсякчас намагався шукати нові шляхи розвитку, нові можливості. В нашій родині популярно таке прислів’я: якщо керівник один рік нічого не будує, то йому треба відпочити. Якщо так триватиме й другий рік, то йому слід озирнутися навкруги, щось переосмислити. Але якщо нічого не зміниться і на третій рік, то все – він вичерпав себе як керівник, і йому варто звільнятися. Якщо стисло, то зміст цієї мудрості полягає в тому, що потрібно весь час рухатися, не зупинятися на досягнутих рубежах.

Тож коли я повернувся додому 2006 року, потужність підприємства становила вже 60 тисяч тонн зберігання. Було збільшено кількість естакад та причалів, з’явилася нова потужніша техніка.

Зазначу, що на той період в Україні розпочався бум на експорт соняшникової олії. Якщо в 2006 році експорт олії становив 1,3 мільйона тонн, то двома роками пізніше – вже близько 2 мільйонів тонн. Наразі ж ця цифра дорівнює майже 5 млн. т.

– Спробую вгадати: це була саме Ваша ідея започаткувати нову експортну позицію?

– Фактично, так. І на початку було дещо лячно, бо досі ми спеціалізувалися саме на експорті патоки. Висловлювали стурбованість і наші ділові партнери. Зазначу, що на той період вартість помилки була значно вищою, ніж сьогодні. Тонна олії коштувала дві тисячі доларів, відповідно три тисячі тонн вартували 6 мільйонів доларів. Довірити таку велику суму молодому хлопцеві, котрий посміхався і розповідав, що він усе знає і вміє, – для наших бізнес-партнерів було, м’яко кажучи, незвично. Справу було зрушено з місця, коли ми підписали перший контракт – з компанією Кернел. Декілька разів вони приїжджали, робили інспекції, зважали на ризики. І все ж зважилися.

 

 

Проте перший млинець не виявився глевким, відтак наступного року ми вже залучили до співпраці й інших потужних гравців на ринку олії – компанії Nidera (зараз COFCO), Bunge та інші. Завдяки цьому новому напрямку підприємство істотно наростило виробничий потенціал. Ми розширялися мало не щороку, тож наразі наш потенціал становить 186 тисяч кубічних метрів одночасного зберігання.

– Основні культури – це олія та патока?

– Так, ми експортуємо рідкі вантажі, хоча розглядаємо й інші шляхи диверсифікації нашого виробництва. Декілька років тому наше підприємство розробило амбітний проект, який передбачав будівництво неподалік від села Галицинового Вітовського району нових виробничих потужностей. Планувалося перевалювати будь-які вантажі, існувала також перспектива припортової переробки сільгосппродукції. Це б усе дало можливість створити сотні робочих місць та щорічно відраховувати в бюджети різних рівнів мільйони гривень.

Але ми стали заручниками чи то чиєїсь помилки, чи то принципу фактору політичної доцільності. Тож проект наразі заморожено…

– Чому так сталося?

– Для кращого розуміння ситуації варто зазирнути в історію. Ще 2010 року у нас був сформований план будівництва окремого порто-пункту і розширення виробництва. Для цього ми планували створити власну залізничну колію, котра б замикалася на станції Жовтнева. Але проблема в тому, що ця залізниця мала пройти через землі лісу, а тому будівництву перешкоджав мораторій на відчуження земель лісового фонду. Щоб подолати «вето» на вилучення лісової ділянки, потрібен був дозвіл Кабінету Міністрів України.

Отже, з 2010 по 2016 роки включно ми займалися цією проблемою… Зрештою, ми отримали підписи всіх прем’єр-міністрів та в. о. тих періодів – Азарова, Арбузова, Яценюка. Нарешті, вже після призначення керівником уряду Володимира Гройсмана, розпорядження було підписано.

Крім того, в 2015 році нами, за погодженням облдержадміністрації, був підписаний з ОДА договір оренди земельної ділянки під будівництво портової інфраструктури. Але тільки-но ми оформили цей документ, як одразу він був оскаржений прокуратурою Миколаївської області. Вони спочатку оспорювали прийняті рішення через адміністративний суд, але ми виграли всі процеси. Натомість у 2016 році, коли Миколаївську обласну прокуратуру очолив пан Дунас, прокуратура знову оскаржила дозволи на будівництво, тільки тепер уже – в господарському судочинстві. Свій позов вони мотивували тим, що було порушено права Кабінету Міністрів, оскільки це повноваження уряду, а не обласної державної адміністрації.

Знову ж таки, ми виграли першу інстанцію, потім – другу. Касаційний суд повернув справу на повторний розгляд. Ми вже повторно виграли два суди, але коли судова справа вдруге опинилася в касації, то там були скасовані всі попередні судові рішення та договір оренди земельної ділянки під будівництво наших нових об’єктів…

– На Вашу думку, якими були мотиви у представників обласної прокуратури, чим вони керувалися, намагаючись будь-що зупинити новий інвестиційний проект?

– Я не знаю достеменно про мотиви, але бачу кінцевий результат. А він – не на користь ані нашому підприємству, ані місцевій громаді, яка в підсумку була позбавлена потужного імпульсу розвитку та нових перспектив, ані області, ані країні. Зазначу також, що коли ми отримали останнє рішення суду і звернулися до Кабміну по дозвіл, то там нам сказали: вибачте, але ж це не наші повноваження, бо це повноваження обласної держадміністрації. Отакої!

Загалом, рішення касаційного суду стало для всіх нас справжнім шоком. Бо вигравши до цього всі суди, котрі довели безглуздість позову прокуратури, врешті-решт ми отримали вердикт суду, що поставив хрест на багаторічних зусиллях… Тож замість нових виробничих потужностей ми і досі маємо необжите болото із комишами, гадюками та комарами. Зате хтось відзвітував про покращення в Миколаївській області умов для ведення бізнесу! Хіба це не цинічно?! Варто також врахувати, що при цьому планувалося залучити величезні кошти від іноземних інвесторів. То за таких негативних прикладів чи зважаться наші іноземні партнери й надалі вкладати гроші в економіку України?

– А й справді, цікаве питання…

– Відповідаючи на нього, слід взяти до уваги одну із аксіом ведення бізнесу: чим вищий ризик, тим вищою має бути доходність. До прикладу, в Європі, де існують цивілізовані умови для ведення бізнесу, прибутковість у 5-6 відсотків вважається цілком прийнятним показником. Тож в Україні доходи повинні бути на порядок вищими, аби «покрити» наявні небезпеки. Натомість у нас натепер уже не існує таких надприбутків, що були колись. Адже у нас немає вже ані дешевих робочих рук, ані недорогих енергоресурсів. До того ж конкуренція в галузі портової перевалки вантажів в Україні є більш ніж високою.

Якщо хтось думає, що в порту на експорті заробляють великі гроші, то нехай сам спробує цей бізнес і переконається, наскільки важко вижити за нинішніх умов. Адже за рівнем прибутків українські порти наблизилися до іноземних. А за рівнем ризику?.. Проте у Європі працює Закон, чітко прописані всі процедури. Там немає українських корупції, свавілля чиновників та силовиків. Немає й політичних вмотивувань при прийнятті тих чи інших рішень. На кшталт: хто йому надав цю земельну ділянку? Попередній губернатор? Так він же наш конкурент! То треба відмінити договір оренди! До того ж ти, напевно, носив йому хабарі?! Нє, не носив?.. Не може бути!

Розумієте, який стиль мислення у цих людей?

– За останні п’ять років нічого не помінялося в цій системі?

– Я би так не сказав. Щось, та й змінилося. До прикладу, зникла корупційна складова при поверненні податку на додану вартість. Натомість деякі інші речі погіршилися.

Хто програє від недолугих рішень, що стримують розвиток бізнесу? Аби відповісти на це зовсім не риторичне запитання, наведу такий приклад. У Нідерландах на кожні п’ять тисяч населення припадає один причал. Кожний такий об’єкт щороку забезпечує надходження у один мільйон євро на рік. От і рахуйте: якби ми відповідно до проекту побудували вісім причалів, то скільки б коштів від цього мала Галицинівська громада?

– Прикро, звичайно, що так сталося. Але водночас сподіваємось, що при новій владі інвестиційний клімат значно покращиться. Наразі ж пропоную змінити тему. Скажіть, чи не потерпає від діяльності Вашого підприємства екологія довколишньої території?

– У жодному разі. Адже перевалка вантажів здійснюється винятково в закритому циклі. Мінімізувати вплив на довкілля ми можемо завдяки сучасному обладнанню.

– Гаразд. Дмитре Володимировичу, Ви маєте успішний досвід депутатської діяльності. Чи не плануєте поновити власну політичну кар’єру, з тим, щоб змінити ситуацію в місті, області, країні, поліпшити той же інвестиційний клімат, врешті-решт?

– Так ми це і робимо! На своєму місці. А політична діяльність, як інструмент досягнення прагматичних цілей, у тих умовах, в яких зараз знаходиться наша країна, – це злочин.

– То, може, Вам самим варто спробувати вступити до «парламентського клубу»? Наведу бодай такий приклад. Є такий народний депутат – Аркадій Корнацький. Напевно, саме завдяки перебуванню у вищому законодавчому органі та маючи знайомство з Президентом, йому вдалося вирішити власні земельні питання. Може, і Вам варто повторити цей шлях?

– Але ж наведений Вами приклад – це тимчасове рішення, бо той указ Президента вже скасовано судом. Так що, це саме приклад того, як не варто вчиняти. Я вважаю, що треба міняти систему. З тим, щоб у нас діяв Закон, а не принцип політичної доцільності чи інші чинники. Тоді в Україну потягнуться й іноземні гравці, котрі наразі бояться інвестувати значні кошти через незрозумілість правил гри і великі ризики.

А остаточно відповідаючи на Ваше запитання, зазначу: бажання балотуватися до Верховної Ради у мене наразі немає. Добре робити можне щось одне. Або бізнес, або політику.

DCIM100MEDIADJI_0271.JPG

До того ж усі зміни до законодавства, котрі ми пропонували, завдяки миколаївським нардепам уже внесено до відповідного законопроекту. Він чекає розгляду в комітетах, але… життя зупинилося. Всі знову поринули у виборчий процес – чекають виборів до парламенту, створення коаліції та нового уряду. Тож виходить, увесь 2019 рік повністю викреслений з життя?

– Можливо, варто сподіватися на підтримку громадських організацій?

– Власне кажучи, наше підприємство є членом Європейської бізнес-асоціації та групи «Бізнес-варта». Ця громадська організація не завжди має можливість допомогти, натомість сповнена бажання зарадити.

– Дмитре Володимировичу, Миколаїв, як відомо, потерпає від «нашестя» великотоннажного вантажного транспорту, поготів у період масового збору ранніх зернових. Унаслідок цього руйнуються автодороги обласного центру та Миколаївщини. На Вашу думку, як цьому запобігти?

– Звичайно, порти, що розташовані в центрі міста, не мають іншого під’їзду, аніж міські шляхи. Натомість для портів, розташованих у Корабельному районі та поблизу нього, доречно було б добудувати об’їзну автодорогу – від села Шевченкове до села Галицинове. Це дасть змогу «прибрати» з міста більше 3-х мільйонів тонн автомобільних вантажів.

До речі, в Європі порти переносять за межі міста. І наш проект саме тому сьогодні є найперспективнішим. Наші вантажі не будуть рухатись через Миколаїв та створювати незручності містянам.

Також можна лише вітати проекти, що їх реалізує підприємство «Нібулон», а саме: значна частина вантажопотоків переноситься з автодоріг на водні шляхи.

Не варто забувати й про залізничний транспорт. Уся Європа намагається подібні вантажі транспортувати саме залізницею. Натомість Укрзалізниця наразі пропонує послуги такої якості, що всі навпаки – намагаються втекти звідти. Це і високі тарифи, і відсутність належної організації вантажоперевезень, і затримки, крадіжки на залізниці тощо.

– З Вашого дозволу, поговоримо про соціальні стандарти на Вашому підприємстві. Якою є середня заробітна плата, соціальні умови?

– У нас працює 142 людини. Говорити про середній рівень зарплат вважаю недоречним, бо це – як середня температура по лікарні. Натомість у будь-якому разі намагаємось зробити достойні умови для праці та відпочинку. До прикладу, наш рядовий – зливальник – щомісяця заробляє від 10 до 15 тисяч гривень, у залежності від обсягів перевалки. Щодо відпочинку, то ми виплачуємо додаткові кошти на оздоровлення наших працівників. А кожен охочий ось уже близько п’яти років має змогу відпочити у затишному готельному комплексі «Троянда» в Очакові. Плата для людей – більш ніж помірна, решта витрат на відпочинок покривається із бюджету підприємства. Звичайно, нами організуються і спільні поїздки по туристичних маршрутах. Харчування, транспортування, допомога при навчанні та багато іншого робимо для наших працівників.

– Відомо, що окрема Ваша турбота і увага – до галузі спорту. Ви і сам завзятий спортсмен, і допомагаєте здібним молодим спортсменам.

– Це справді так. Ми активно допомагаємо Федерації шахів Миколаївської області, я є президентом жіночого гандбольного клубу «Реал» та футбольного «Скіф-Центр». Я, зокрема, щиро пишаюсь тим, що доклав зусиль до зростання спортивної майстерності братів Бортників з смт Олександрівка Вознесенського району, котрі доросли до гросмейстерського рівня.

Порадували й наші дівчата з гандбольної команди «Реал». Цього року вони здобули бронзові нагороди Кубка України та посіли четверте місце в національному чемпіонаті. Це, вважаю, локальна невдача, бо вся команда налаштовувалася на медалі, і для цього були всі підстави. Але не вистачило чи то майстерності у наших дівчат, чи то совісті у суддів…

«Золото» ж у музей нашої спортивної слави цьогоріч принесла футбольна команда «Скіф-Центр», яка виграла зимову першість міста Миколаєва. Окрім того, ми фінансово підтримуємо й дві провідні баскетбольні команди Миколаєва. Постійно у полі нашої уваги – й клуб змішаних єдиноборств «ММА Миколаїв».

Чому ми так багато допомагаємо саме спортсменам, насамперед молодим? Бо спорт дозволяє молоді обрати правильний світогляд, самодисциплінуватися та здобути навички здорового способу життя.

Відкрию Вам і невеличку поки що таємницю. Ближчим часом плануємо започаткувати стипендії для підтримки талановитої освітянської молоді.

– Дмитре Володимировичу, Ви взяли участь у благодійному футбольному матчі на підтримку знаменитого тренера Сергія Корчинського, який став жертвою безглуздих хуліганських дій.

– Так, ми зібрали тоді певну суму, але процес відновлення дуже складний і вартісний. Друзі, і не тільки, постійно допомагають йому, але коштів увесь час бракує. Тож благодійна естафета по допомозі Сергію Корчинському триває, і я закликаю небайдужих громадян долучитися до неї!

– За такого напруженого ритму бізнес-діяльності та громадського життя, чи знаходите час для власної родини?

– Звичайно, хочеться приділяти сім’ї якомога більше уваги, бо маю чудову дружину Анну, яка, до речі, опікується готельним комплексом у Очакові. А обидві доньки, Олександра та Варвара, наразі є школярками.

– Дякую за змістовне та цікаве інтерв’ю. І успіхів у реалізації окреслених планів!

Андрій ТЮРІН


 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Оставить комментарий

Your email address will not be published.