Снігурівка: «магія цифр» від мера Голоблі

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

У номері «РП» від 9 травня ц. р. у нашій газеті було опубліковано статтю «Оце так «відкорегували»! За брудну неякісну воду снігурівчан змушують сплачувати «захмарні гроші». Наразі на критичну інформацію ми не отримали будь-якої реакції з боку Снігурівської міської ради, із чого робимо висновок: керівництву мерії «плювати» на думку містян, котрі вкрай не задоволені новими драконівськими тарифами на неякісну питну воду і відтак звернулися по допомогу до нашої редакції. Проте на публікацію відреагував член виконкому Снігурівської міської ради Геннадій Шиян, який категорично не погоджується з економічною доцільністю останнього збільшення тарифу на централізоване водопостачання та водовідведення. До речі, Геннадій Михайлович – єдиний член виконкому, котрий не підтримав рішення виконавчого комітету № 26 від 9 квітня 2019 року, яким і було «відкореговано» тариф, звісно ж, у бік збільшення.

– До плачевної ситуації щодо водопостачання та водовідведення в місті Снігурівці призвели відсутність професіоналізму та недолугість керівництва як міської ради, так і комунального підприємства, – вважає Геннадій Шиян. – Замість того, щоб зменшувати втрати води, а вони становили 54% у 2017 році, і 58% – у 2018-му (це дані, які надало КП на виконком), керівництво вирішило підняти тарифи. Загалом, очільники міста навіть не мають жодної дієвої програми розвитку комунального підприємства «Снігурівський комунальник», що надає послуги з водопостачання і водовідведення. Все, на що їх вистачає, – це заміна водогонів по вулицях міста. Достеменно не відомо, скільки користі це приносить, натомість шкоди для міста – більше ніж достатньо. Адже при прокладанні труб працівники комунального підприємства залишають після себе руїни, знищуючи асфальтове покриття вулиць. Відтак про відновлення не може бути й мови. Через такий безвідповідальний підхід нормальні дороги перетворюються в купи глини, які під час дощу стають непролазною багнюкою.

Перша спроба підняти тариф була ще в березні цього року, але з дев’яти членів виконкому, котрі тоді були присутніми на засіданні, «за» проголосувало четверо – це були мер та його заступники. Друга ж спроба виявилася вдалою – з восьми наявних членів виконкому сім чоловік висловилися за новий тариф.

– Хто ж голосував «за»? Невже членам виконкому байдуже те, що для більшості снігурівчан нові тарифи є не підйомними?

– Ось прізвища цих вельмишановних панів та панянок: Голобля, Кулажкін, Андрющенко, Вітенко, Дребот, Чернощоков, Нікіфоров. Перші чотири з названих осіб – це сам міський голова Леонід Голобля та його безпосередні підлеглі у міській раді на той момент, адже наразі Сергій Кулажкін вже звільнився з посади першого заступника мера. Щоб досягнути «успіху» та затвердити новий тариф, мер зі своїми «поплічниками» вдалися до хитрощів. Тепер це називається не підвищення, а корегування тарифу в зв’язку з підвищенням вартості електроенергії, паливно-мастильних матеріалів та мінімальної заробітної плати. Але при цьому цим мудрагелям, напевно, невтямки, що корегування – це не тільки збільшення, а й можливе зменшення тарифу.

– Але повернемося до персоналій. Як вважаєте, чому рішення про корегування тарифу підтримали не тільки штатні працівники міської ради, напряму залежні від мера, а й інші, начебто незаангажовані члени виконкому?

– Це в першу чергу треба спитати у них. Але ось який дивний збіг обставин: 9 квітня на виконкомі Василь Нікіфоров підтримав збільшення тарифів на воду, а вже на ближчій сесії міської ради, яка відбулася 25 квітня, було задоволено заяву пана Нікіфорова щодо земельної ділянки в межах міста Снігурівки. До речі, на попередньому засіданні виконкому Василь Сергійович не підтримав збільшення тарифу, але тут чомусь різко змінив власну точку зору. Чому? Висновки робіть самі, шановні земляки.

А ось Михайло Чернощоков узагалі не є постійним мешканцем нашого міста. Наразі він очолює томатний завод у Снігурівці і, судячи з усього, у них склалися «теплі» стосунки з керівництвом міста. Тому я не здивувався тому, що цей пан також проголосував за збільшення тарифу.

– Але ж, як кажуть пан Голобля та його підлеглі, для корегування тарифу були об’єктивні підстави – підвищення ціни на електроенергію та паливно-мастильні матеріали, мінімальної заробітної плати і таке інше…

– От у тому і проблема, що тільки кажуть. Мені, як члену виконавчого комітету, перед важливим голосуванням по тарифу так і не надали вичерпної інформації з цього питання. Так, за день до прийняття на виконкомі нових тарифів я мав зустріч із першим заступником мера і попросив його показати на виконкомі реальні обсяги споживання електроенергії та фактичні, а не штатні, зарплати працівників КП «Снігурівський комунальник». Проте цього зроблено не було, вважаю, що навмисно.

Натомість навіть з тих паперів, що були надані на розгляд, відразу ж помітно значне завищення всіх показників. Пропоную вдатися до мови цифр. Так, у тариф закладено річний обсяг споживання електроенергії в обсязі 680 тисяч кВт/год. При цьому, згідно з наданою інформацією, споживання електроенергії за 11 місяців 2018 року становило 500 тисяч кВт/год. На жаль, цифру споживання за весь рік зробили «військовою таємницею». Але простим математичним шляхом встановлюємо цю цифру – річне споживання становить близько 550 тисяч кВт/год. Тобто різниця між заявленим обсягом і реальним становить 130 тисяч кВт/год. Тепер множимо цей обсяг на вартість кВт/год без ПДВ – 2,34 грн., і виходить 304 тисячі гривень. Множимо на рентабельність – 10,8%, та враховуємо ПДВ – 20%. У підсумку маємо 400 тисяч гривень.

– Гаразд. Але як можна «змухлювати» на заробітній платі?

– Фонд заробітної плати на 2019 рік розрахований на 58 штатних одиниць загальним обсягом у 3485992,94 гривні. Проте варто взяти до уваги, що при корегуванні тарифу потрібно брати фактичну, а не штатну кількість працівників. Натомість і ця інформація також є особливо секретною! З неофіційних джерел мені стало відомо, що на момент прийняття тарифу кількість працівників була не більше 45 чоловік. Цікаво, що вакантними є саме робочі місця, адміністративні вакансії заповнені повністю. Згідно із штатним розкладом КП «Снігурівський комунальник» зарплати в робітничого персоналу мінімальні. Отже, якщо 13 робочих вакансій є незаповненими, порахуємо приблизну цифру економії фонду заробітної плати:

4200 грн. х 13 вакансій х 12 місяців = 655,2 тис. грн.

Ось вам і «резерв», звідки керівництво збиткового КП регулярно отримує чималенькі преміальні! Питання лише, за що саме – за брудну неякісну воду та надвисокий тариф на неї?

І, зрештою, паливно-мастильні матеріали. Тут варто сказати, що комунальне підприємство досить часто використовує власну техніку на роботи, які не підлягають під ліцензійну діяльність. Враховуючи кількість таких робіт «на сторону», що відомі, можна припустити, що «різниця» становить приблизно 50 тисяч гривень.

Склавши 3 суми, які ми отримали в результаті підрахунків, маємо 1,1 мільйона гривень. Це – та сума коштів, яку неправомірно було внесено в складові при розрахунку тарифів. Але й ця цифра не є коректною, адже не відомо, який фактичний обсяг води піднімається зі свердловин. Якщо в 2017 році при затвердженні тарифів надавалися дані по кожній свердловині, то в 2019-му ця інформація взагалі була відсутня.

Якби мені, як члену виконкому, надали всі документи з даного питання, я би назвав Вам точну суму реальних витрат КП «Снігурівський комунальник». Проте і зараз я можу стверджувати, що людей на комунальному підприємстві працює значно менше від штатного розкладу, та й електроенергії також споживається істотно менше.

І навіть якщо міський голова «плачеться» про встановлені ліміти на електрику, то це не проблема: їх можна міняти щомісяця, залежно від ситуації, варто лише звернутися в обленерго. Але для цього керівництву міста потрібно наполегливо і професійно працювати, а не імітувати бурхливу діяльність. Хто хоче – той працює, хто не хоче чи не може – шукає причини своєї безпорадності та непрофесіоналізму.

– Люди нарікають не тільки на тарифи, а й на низьку якість питної води. Що скажете з цього приводу?

– Цілком погоджуюсь із думкою своїх земляків. Та ситуацію докорінно не буде покращено за нинішнього керівництва міста та комунального підприємства.

Зверну увагу і на такий немаловажний момент: премії отримують так звані менеджери, що сидять на зручних стільцях у теплих кабінетах. Натомість робітники за мінімальну зарплату борсаються і у дощ, і в спеку у вонючій рідоті. Де ж справедливість?..

Користуючись нагодою, хотів би зазначити і невеличку неточність у згаданій статті в «Рідному Прибужжі». Відкриття бюветів з питною водою та цілодобова її подача – це аж ніяк не заслуга пана Голоблі, це відбулося ще за мера Ларченка.

– І все ж, здається, завдяки підвищенню тарифу має покращитися фінансове становище комунального підприємства та якість самої послуги.

– При теперішньому міському голові це неможливо. Ні в нього, ні в керівництва комунального підприємства немає головного – чіткої стратегії подальшого розвитку системи водопостачання та водовідведення, а без плану дій докорінне поліпшення ситуації не можливе в принципі.

Андрій ТЮРІН

Р.S. Коли стаття готувалася до друку, стало відомо: 20 травня відбулася сесія міської ради, на якій керівник КП «Снігурівський комунальник» Г. Мамоненко звітував перед депутатами про роботу підприємства в першому кварталі. Геннадій Шиян зателефонував до редакції і повідомив «свіжі» дані, котрі, безперечно, зацікавлять споживачів води м. Снігурівки:

«Ось які цифри були озвучені на сесії паном Мамоненком – за 3 місяці піднято 160 тисяч кубічних метрів води, кількість працюючих працівників на підприємстві станом на 20 травня – 52 чоловіки. Тепер не важко вирахувати, що це означає:

160000 куб. м х 4 квартали = 640000 куб. м річного споживання.

Це – навіть не враховуючи того факту, що підйом води у другому та третьому кварталах приблизно на 30 відсотків збільшується порівняно з першим кварталом (це підтверджується обсягами очікуваного споживання електроенергії – додаток № 11 до договору № 43/601). Якщо ж узяти обсяг води пропорційно до витрат електроенергії, то загалом виходить приблизно 725 тисяч куб. м на рік.

Враховуючи нормативні технологічні втрати води, які в нашому випадку дорівнюють 28%, отримуємо плановану реалізацію води:

725000 куб. м : 100% х 28% = 203000 куб. м,

725000 куб. м – 203000 куб. м = 522000 куб. м.

Тепер знаючи, що вартість водопостачання споживачам у відповідності до даних, включених комунальним підприємством у тариф (хоча вона й завищена), становить 5892825,97 гривні, отримаємо тариф без ПДВ.

5892825,97 грн.: 522000 куб. м = 11,29 грн./куб. м.

Тобто реальний тариф з урахуванням ПДВ (20 відсотків) має становити:

11,29 грн./куб. м х 1,2 = 13,55 грн./куб. м.

Вартість тарифу, введеного в дію з 1 квітня 2017 року, була 14,54 грн./куб. м.

Ось така вам, шановні снігурівчани, вища математика та чудеса корегування у виконанні мера Голоблі».


 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

3 Comments on “Снігурівка: «магія цифр» від мера Голоблі”

   1. Кабинет министров повышает цены на електроенергию повышает. каждый квартал. Почему не критикует высшее руководство.

Оставить комментарий

Your email address will not be published.