Антикорупційна операція триває…

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

У публікації «Учасник антикорупційної операції: Доманівський фермер має твердий намір не тільки відновити свої права, а й викрити нечистих на руку чиновників Держгеокадастру» («РП» № 14 від 04.04.19) ми розповідали про те, як у Доманівському районі триває «розподіл» землі. А саме – тих громадян, котрі мають повне право на отримання земельних ділянок, відповідальні працівники Держгеокадастру «футболять», прикриваючись то нормативно-правовими актами, що виходять за межі закону України, то воїнами АТО. Внаслідок таких дій мешканці Доманівки Дмитро Наточій та Олександр Пінчук залишилися ні з чим, натомість дорогоцінну земельку серед інших отримали заможні підприємці.

Усьому виною корупція?..

Ось яку відповідь на наш інформаційний запит ми отримали з Головного управління Держгеокадастру:

«За результатами розгляду заяви громадянина Наточія Д. М. від 07.12.2017 № Н‑17768/1/5-17-СГ про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки орієнтовною площею 8-9 га для ведення городництва в межах території Прибузької ОТГ (Богданівська сільська рада Доманівського району Миколаївської області) Головним управлінням листом від 12.01.2018 № Н‑227/0-18-СГ було відмовлено у наданні дозволу. Відмова була надана у зв’язку з тим, що згідно Стратегії удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 № 413 «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними», у разі надходження заявок на отримання земельних ділянок для сінокосіння, випасання худоби, городництва передавати такі ділянки в оренду лише за результатами земельних торгів.

Зазначена відмова була оскаржена Д. М. Наточій у судовому порядку.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 12.06.2018 у справі № 814/924/18 позов Наточій Д. М. до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області задоволено. Визнано протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області в задоволенні заяви Наточій Д. М. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки для городництва орієнтованою площею 9,00 га,розташованої у межах території Богданівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області, викладену у листі від 12.01.18 № Н‑227/6-18-СГ та зобов’язало Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області розглянути клопотання Наточій Д. М. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 9 га в оренду для городництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності у межах території Богданівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області.

З метою виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 12.06.2018 у справі № 814/924/19 Головним управлінням було повторно розглянуто заяву Наточого Д. М. про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки орієнтовною площею 8-9 га для ведення городництва в межах території Прибузької ОТГ (Богданівська сільська рада Доманівського району Миколаївської області).

За результатами розгляду, листом Головного управління від 31.08.2018 № Н‑17768/1-4561/0/20-18-СГ було відмовлено у наданні дозволу. Відмова була надана у зв’язку з тим, що згідно інформаційної довідки Відділу у Доманівському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 06.07.2018 № 929/112-18 на зазначену земельну ділянку згідно наказів Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області надано дозволи на розробку проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства учасникам АТО.

Таким чином, Головним управлінням рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 12.06.2018 у справі № 814/924/18 було виконано.

Вищезазначена відмова була оскаржена Наточій Д. М. у судовому порядку.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 07.11.2018 у справі № 1440/2369/18 позов Наточого Д. М. до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області задоволено. Визнано протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області в задоволенні заяви Наточій Д. М. щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки орієнтовною площею 9,0 га, розташованої в межах території Богданівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, викладену в листі від 31.08.2018 № Н‑17768/1-4561/0/20-18-СГ. Миколаївський окружний адміністративний суд зобов’язав Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області задовольнити заяву Наточого Д. М. щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки орієнтовною площею 9,0 га, розташованої в межах території Богданівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності.

На рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 07.11.2018 у справі № 1440/2369/18 Головним управлінням було подано 06.12.2018 за № 9-14-0.62-9083/2-18 апеляційну скаргу до П’ятого апеляційного адміністративного суду.

Ухвалою П’ятого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі № 1440/2369/18 відкрито апеляційне провадження та призначено розгляд справи на 18.04.2019 о 10.30 годин.

Отже, на цей час рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 07.11.2018 у справі № 1440/2369/18 не набрало законної сили.

З приводу звернення родини Пінчуків повідомляємо, що члени цієї родини Пінчук А. Л., Пінчук А. В., Пінчук О. А. звернулися до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області 04.04.2016 року з клопотанням стосовно надання дозволу на розробку Проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 2,00 га багаторічних насаджень кожному для ведення особистих селянських господарств у межах території Зеленоярської сільської ради Доманівського району Миколаївської області. За результатами розгляду заяв їм було відмовлено у зв’язку з тим, що вказані земельні ділянки були зарезервовані для учасників антитерористичної операції. При цьому їм було запропоновано визначитися з іншою земельною ділянкою та звернутися повторно з відповідної заявою до Головного управління. Однак, повторних заяв родина Пінчуків до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області не подавала. Пізніше, протягом більш ніж півтора року, земельна ділянка орієнтовною площею 15 га багаторічних насаджень в межах території Зеленоярської сільської ради Доманівського району Миколаївської області, частково на яку претендувала родина Пінчуків, пропонувалась учасникам антитерористичної операції. Проте, через її непривабливість (ділянка заросла багаторічними деревами, кущами) учасники АТО відмовлялися в отриманні такої землі. Зважаючи на це та з метою уникнення подальшої деградації землі, було прийнято рішення про передачу її будь-якій іншій категорії громадян для ведення особистого селянського господарства.

Додатково повідомляємо, що державним інспектором – головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель в Арбузинському, Доманівському районах та м. Южноукраїнську Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області Мереженко А.М відповідно до Наказу Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 28.09.2017 року № 545-ДК було здійснено заходи державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки земельної ділянки загальною площею 7.00 га ріллі державної власності із земель сільськогосподарського призначення, що розташована в межах території Богданівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області та є частиною земельною ділянки, на яку претендував Наточій Д. М. У результаті перевірки було встановлено, що дана ділянка використовувалася громадянином Наточієм Д. М. без правовстановлюючих документів. На той час земельна ділянка була оброблена після збору урожаю кукурудзи. Виявлено факт правопорушення, за яке передбачена відповідальність за ст. 53-1 КУпАП, а саме, самовільне зайняття земельної ділянки та накладено штраф у розмірі 170 грн.Також було розраховано розмір шкоди, внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки (за межами населеного пункту) відповідно до Методики визначення розміру шкоди заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву родючого шару ґрунту, без спеціального дозволу, затвердженої постановою КМУ від 25.07.2007 р.№ 963, яка складає 8657 грн.44 коп. На даний час Управлінням подано позов до Доманівського районного суду про примусове стягнення розміру завданої шкоди. Судовий процес триває.

Також хочеться зазначити, що на момент звернення родини Пінчуків до Управління (04.04.2016), Ю. Ю. Лостік на посаді начальника Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області та О. В. Ульянов на посаді начальника відділу Держгеокадастру у Доманівському районі не працювали.

4 квітня 2019 у газеті «Рідне Прибужжя» була оприлюднена стаття «Учасник антикорупційної операції: доманівський фермер має твердий намір не тільки відновити свої права, а й викрити нечистих на руку чиновників Держгеокадастру», у якій було надано односторонній суб’єктивний коментар вище роз’ясненої ситуації. На той час лист із редакції «Рідного Прибужжя» був на розгляді, про що було доведено прес-службою Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області.

Юрій ЛОСТІК,начальник Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області»

* * *

По-перше, одразу зазначимо: думку Ю. Лостіка про те, що надано «односторонній суб’єктивний коментар» конфліктної ситуації, ми не поділяємо. Адже наведені у статті дані та висновки ґрунтуються на законах України та наявних документах, відтак апріорі не можуть бути «суб’єктивними».

По друге. Щодо того, що у зазначеній публікації сповна не відображено позицію Головного управління Держгеокадастру, то нашої провини немає: ми заздалегідь попередили працівників ГУ про дату виходу статті, й ті пообіцяли вчасно, до узгодженої дати та часу, надати коментар стосовно конфліктної ситуації. Але з якихось міркувань чи причин (сподіваємось, що не суб’єктивних) не зробили цього вчасно відповідно до укладених домовленостей.

По-третє, щодо звернення родини Пінчуків. Юрій Лостік називає причину відмови – земельні ділянки, мовляв, були зарезервовані для учасників антитерористичної операції. Але при цьому начальник Головного управління не наводить жодного законодавчого чи іншого нормативно-правового документа, на підставі чого відбулося це резервування. Із чого можна зробити припущення, що Олександра Пінчука та його родичів чиновники брутально пошили у дурні, «прикриваючись» захисниками України.

Власне кажучи, цю версію опосередковано підтверджує і сам пан Лостік, повідомивши, що «пізніше» (виділено нами. – Ред.), протягом більш ніж півтора року, земля пропонувалася учасникам АТО, але ті відмовлялися від земельних ділянок через їхню захаращеність. Виходить, на час звернення на дану землю ніхто конкретно з воїнів АТО не претендував?

Зрештою, Держгеокадастром було прийнято рішення віддати землю «іншій категорії громадян». Одразу постає запитання: хто і яким документом скасував оте «резервування»? Чи… насправді його взагалі не було? І, до речі, чому землю не запропонували сім’ї Пінчуків, адже вони претендували на неї значно раніше працівників торгівлі, котрі у підсумку й стали щасливими володарями «годувальниці». Словом, є чимало «незрозумілостей», які наштовхують на думку про корупційну складову в цій історії.

А тепер повернемось до ситуації Дмитра Наточія. Для нас цілком очевидно, що чиновники Держгеокадастру замість того, аби реалізувати законне право громадянина на землю, тривалий час займалися відписками і надуманими відмовами у видачі землі. Судовими рішеннями дії чиновників Держгеокадастру неодноразово були визнані протиправними, але конституційними правами Дмитра Наточія вкотре знехтували, віддавши земельні ділянки іншим особам. Утім, остаточну крапку в довготривалій конфліктній ситуації має поставити суд. Сподіваємось, належним чином зреагують на ситуацію і правоохоронні органи, куди із відповідною заявою звернувся Дмитро Михайлович.

Що стосується участі доманівського фермера у нібито самовільному зайнятті земельної ділянки, то ми зв’язалися з Дмитром Наточієм і попросили його прокоментувати «звинувачення», що містяться у листі пана Лостіка.

– Ця ділянка числилась за землями колгоспу ім. Леніна Богданівської сільської ради і не була передана в державну власність, – розповів Дмитро Михайлович. – Саме ця рілля протягом 8-10 років то оброблялася, то заростала бур’янами, люди випасали там худобу. Ділянку обробляв той, кому заманеться. При цьому не сплачувався податок на землю. Коли я написав заяву на дану земельну ділянку, а це було ще в червні місяці 2017 року, то, наскільки я зрозумів, у неї немає кадастрового номера, відтак вона є нічийна. Відтоді й почалися ті митарства, які тривають ось уже третій рік…  Я самостійно провів розслідування і з’ясував, хто насправді засівав дану земельну ділянку в 2017 році. Так, на мене були складені матеріали, про які я дізнався лише на суді. Але Доманівський районний суд своїм рішенням від 12 квітня 2019 року не задовольнив позов Головного управління Держгеокадастру в Миколаївській області щодо моєї вини з приводу захоплення земельної ділянки.

Отже, Держгеокадастр укотре зазнав поразки в судовій інстанції. То, може, все ж чиновникам від землі варто керуватися у своїй діяльності законами, а не ефемерними «схемами» та «понятіями» з корупційним душком? І чому на дану ситуацію досі належним чином не відреагували правоохоронні органи?..

Андрій ТЮРІН

P.S. Коли верстався номер, стало відомо: Дмитро Наточій виграв і суд в Одесі, довівши власну правоту. Можливо, тепер ГУ Держгеокадастру в Миколаївській області діятиме за Законом?


 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Оставить комментарий

Your email address will not be published.