УЧАСНИК АНТИКОРУПЦІЙНОЇ ОПЕРАЦІЇ: Доманівський фермер має твердий намір не тільки відновити свої права, а й викрити нечистих на руку чиновників Держгеокадастру

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Земля – це найцінніше національне надбання та багатство. Це, напевно, добре усвідомлюють у Головному управлінні (ГУ) Держгеокадастру в Миколаївській області. Принаймні, наша газета неодноразово розповідала про досить дивні рішення миколаївських «земельщиків», що йдуть усупереч не лише інтересам пересічних громадян та місцевих громад, а й чинного законодавства. Чергове звернення з Доманівщини підтвердило: землею-годувальницею чиновники продовжують розпоряджатися на власний розсуд, вочевидь, насамперед беручи до уваги власні меркантильні інтереси.

Вирішив вирощувати овочі. Але…

Мешканець Доманівки Дмитро Михайлович Наточій у сільському господарстві – далеко не новачок. Має загальний трудовий стаж понад сорок років, із них близько півтора десятиліття трудився на керівних посадах. Одне слово, нюанси аграрної науки і практики Дмитро Михайлович знає не з чуток. Та й нині батько шістьох дітей продовжує наполегливо трудитися на землі, очолюючи невеличке фермерське господарство.

Дмитро Наточій.

Якось доманівський фермер задумав розпочати новий для себе напрямок – городництво. Розмірковував при цьому, що майже ніхто у районі вирощуванням овочів не займається, та й рентабельність городництва чи не найвища у сільському господарстві, відтак від цього можна мати чималий зиск. До того ж, у межах Богданівської сільської ради (на той момент. – Ред.), де пан Наточій здійснює господарську діяльність, він пригледів захаращену ділянку площею близько дев’яти гектарів. Скориставшись кадастровою картою, фермер переконався, що ця земля державної форми власності не обтяжена іншими речовими правами. Тож у червні 2017 року Д.М. Наточій подав до Головного управління Держгеокадастру заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки в оренду. Водночас, аби не гаяти час, Дмитро Михайлович придбав систему крапельного зрошення з метою забезпечення поливу майбутньої «плантації».

Здавалося б, діючи у чіткій відповідності до Закону, фермер мав першочергове право на користування даною земельною ділянкою. Вирощував би собі томати з огірочками, забезпечуючи земляків вітамінною продукцією за помірними цінами. Та й бюджет мав би чималі додаткові надходження, адже фермер згодився платити навіть не «середні» п’ять відсотків орендної плати, а вісім.

Та не так сталося, як гадалося. Усі ці плани розрушили чиновники від землі, котрі спочатку всіляко затягували час, а потім не зважили навіть на судові рішення!

Чиновники діяли поза правовим полем

Утім, про все по порядку.

Спочатку заявник отримав від Головного управління Держгеокадастру відповідь: за результатами розгляду відсутня інформація про обгрунтування необхідності відведення в оренду земельної ділянки.

Дмитро Наточій усунув це зауваження, натомість у січні 2018 року отримав з миколаївського управління нову відмову:

«… за результатами розглядів матеріалів було встановлено, що згідно зі Стратегією удосконалення механізму управління у сфері використання та охорони земель сільгосппризначення державної власності та розпорядження ними визначено, що у разі надходження заявок на отримання земельних ділянок для сінокосіння, випасання худоби, городництва земля передається в оренду лише за результатами земельних торгів».

Однак така відповідь від Держгеокадастру, очевидно, мало «корелюється» із законом. Адже відповідно до ч. 2 статті 124 Земельного кодексу (ЗК)передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього кодексу. Якщо почитати частину 2 статті 134, то там чорним по білому написано: до категорії земельних ділянок, що не підлягають участі в торгах, належать і земельні ділянки, що передаються громадянам для городництва.

Хіба про це не знали в Головному управлінні Держгеокадастру?

Власне кажучи, неправоту чиновників від землі було доведено в суді, куди Дмитро Наточій звернувся по захист своїх законних прав та інтересів.

12 червня 2018 року Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді В.В. Біоносенка ухвалив рішення, в якому повністю задовольнив позов Д.М. Наточія до ГУ Держгеокадастру в Миколаївській області, визнавши протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру в задоволенні заяви Д.М. Наточія про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки для городництва площею 9 гектарів у межах території Богданівської сільської ради.

Олександр Пінчук.

Ухвалюючи таке рішення, суд виходив із того, що Стратегія, на яку посилалося Головне управління Держгеокадастру, не є нормативно-правовим актом, який встановлює порядок надання земельних ділянок в оренду та не може застосовуватися всупереч Земельному кодексу України. «Стратегія є лише очікуванням, бажанням Уряду, напрямком, за яким планується побудувати управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення, а не самим регулятором», – зазначено в тексті судового рішення.

Відповідно, окружний адмінсуд зобов’язав ГУ Держгеокадастру розглянути клопотання Дмитра Наточого щодо відведення земельної ділянки в оренду.

Провчили настирливого фермера?

Здається, всі крапки над «і» були розставлені. Та не встигли висохнути чорнила на документі, який підписав суддя Біоносенко, не кажучи вже про те, щоб рішення набуло законної сили, як 22 червня 2018 року в Держгеокадастрі приймають рішення «розбити» вказану земельну ділянку на декілька частин та надати дозволи для розробки проектів із землеустрою чотирьом учасникам антитерористичної операції.

Звичайно ж, хлопці, боронячи Батьківщину, заслужили на власний клаптик землі. Проте чи не реалізували чиновники Держгеокадастру державну політику відносно героїв АТО за рахунок порушення прав інших людей, водночас «провчивши» таким чином настирливого фермера? До речі, у судовій залі жодного разу не пролунало, що на земельну ділянку, котру вподобав собі доманівський фермер, претендує ще хтось інший.

Відтак неважко зрозуміти, наскільки ця звістка приголомшила Дмитра Наточія. Проте Дмитро Михайлович не звик здаватися, та й ніколи в житті не давав хабарів, відтак вирішив, як і раніше, діяти правовим шляхом – вдруге звернувся до суду. Рішення від 7 листопада 2018 року повторно засвідчило його правоту та свавілля чиновників від землі. Уже інший суддя Миколаївського окружного адміністративного суду, Т.О. Гордієнко, ухвалила рішення, яким визнала протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру в Миколаївській області в задоволенні заяви Дмитра Наточія, та зобов’язала задовольнити дану заяву щодо відведення в оренду земельної ділянки площею 9 гектарів.

Це рішення суду Головне управління Держгеокадастру оскаржило в апеляційному порядку. Засідання має відбутися зовсім скоро, 18 квітня.

Проте вже зараз доманівський фермер упевнений: земельні чиновники порушили всі закони – і земні, і Божі. Навіть не дочекавшись, поки судові рішення набудуть законної сили, вони продовжили «гнути свою лінію».

– Не отримавши навіть відповіді на свою апеляційну скаргу від П’ятого апеляційного адміністративного суду м. Одеси, керівник Головного управління Держгеокадастру в Миколаївській області пан Лостік дає наказ на реєстрацію права власності. Він що – «смотрящий» в області, чи інопланетянин, що приймає такі рішення? І де наші органи, які повинні контролювати таких державних працівників, боротися з корупцією та захищати простих громадян? – з обуренням каже Дмитро Наточій.

Замість атовців… працівники торгового фронту

Зазначимо, що це – далеко не поодинокий випадок «дерибану» землі в Доманівському районі. Якщо я не правий, то нехай наші читачі мене поправлять. Принаймні, нам стало відомо і про порушення законних інтересів родини Пінчуків.

Ще 27 квітня 2016 року Олександр Пінчук, його дружина та мати пишуть кожен заяви у Головне управління Держгеокадастру в Миколаївській області стосовно надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки під особисте селянське господарство в межах Зеленоярської сільської ради. Хлібороби з дідів-прадідів, одноосібники намагалися таким чином дещо розширити власну невеличку хліборобську справу.

Натомість Пінчуки отримали відкоша. На їх заяву з Держгеокадастру надійшла відповідь: ця земля запланована для учасників АТО.

На відміну від Дмитра Наточія, Олександр Пінчук на цьому заспокоївся і припинив боротьбу. Аж раптом випадково не зізнався: 20 жовтня 2017 року «його» землю роздали шести громадянам, принаймні п’ятеро з яких… не мають абсолютно ніякого відношення до антитерористичної операції! Виходить, воїнами АТО брутально прикрились, натомість роздавши земельку геть іншим людям?

Що це, як не відверте знущання з пересічних громадян, ба навіть відверте шахрайство з боку чиновників Держгеокадастру?

Серед щасливчиків, котрим перепала дорогоцінна земелька, – мешканець Доманівки Дмитро Данчишак та його родичі. Більшість із «латифундистів» працює у сфері торгівлі. Люди – не бідні, мають декілька магазинів. На відміну від Олександра Пінчука, котрий прийшов до земельного відомства з порожніми кишенями.

– Чому так сталося, для мене очевидно, – зазначає О. Пінчук. – Причина одна – корупція. Гадаю, головні корупціонери сидять у Миколаєві, а районні «земельщики» їм сприяють.

Ось такою є думка пересічного громадянина, котрий на практиці стикнувся з системою Держгеокадастру. Цілком поділяє позицію свого «товариша по нещастю» і Дмитро Наточій. А що думають з даного приводу самі працівники земельного відомства?

Начальник відділу Держкомзему Олександр Ульянов нам відповів, що, відповідно до Земельного кодексу, функції з розпорядження землями сільгосппризначення відносяться до компетенції Головного управління Держгеокадастру.

– Ми ж даємо викопіювання, кажемо, які документи потрібні заявнику, щоб отримати у власність ділянку, і таке інше. Словом, виконуємо суто технічні функції, – зазначив Олександр Володимирович. – Щодо Пінчука, то… хто це такий? Я навіть не знаю його.

– Усе він добре знає, і діє «у зв’язці» з Лостіком, – прокоментував ситуацію на правах анонімності один із відомих на Доманівщині аграріїв. – Довкола землі діє цілий спрут, котрий розподіляє землю потрібним людям, тим, хто може за неї щось дати. А Наточій непрохідний з однієї причини: він не буде займатися корупцією, адже сподівається виключно на правовий шлях вирішення питання.

Звісно ж, ми поцікавилися і позицією начальника Головного управління Держгеокадастру Юрія Лостіка. Того на місці не виявилося, натомість ми залишили письмовий інформаційний запит. Редакції пообіцяли підготувати відповідь та надати нам у середу, до закінчення верстки номера. Проте ми так і не дочекалися листа з ГУ Держгеокадастру, натомість готові надати площу в одному з наступних номерів. Насамперед чекаємо від чиновників відповіді: чому протягом багатьох місяців пересічні громадяни не можуть отримати земельні наділи, і чому не виконуються рішення судів?

* * *

Дмитро Наточій не змирився зі свавіллям чиновників та вважає, що ними скоєно кримінальний злочин за статтею 364 Кримінального кодексу України – «Зловживання владою або службовим становищем». Відтак Дмитро Михайлович звернувся із відповідною заявою до правоохоронних органів та сподівається на те, що недбалі чиновники отримають по заслугах, а його конституційні права будуть відновлені. Редакція «РП» стежитиме за розвитком подій та повідомлятиме про них своїх читачів.

Андрій ТЮРІН


 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

2 Comments on “УЧАСНИК АНТИКОРУПЦІЙНОЇ ОПЕРАЦІЇ: Доманівський фермер має твердий намір не тільки відновити свої права, а й викрити нечистих на руку чиновників Держгеокадастру”

 1. Слава Украине! Здобулости та гыдности ливуруции – слава! Путин – пуйло! Мафия – не покобелима! Гэроям – слава! Вы там на востоке Украины погибайте, а “кто-то” в это время дворцы строит, карманы набивает. Гопакуемо!

Оставить комментарий

Your email address will not be published.