Професіонали проти корупції

За досить короткий термін свого функціонування – трохи менше півроку – Антикорупційне бюро (АКБ) при ГО «Альянс демократично-правового руху» («АДПР») стало добре відомо багатьом мешканцям Миколаєва, насамперед з Інгульського району обласного центру. В офіс громадської структури, що розташований за адресою: вулиця Миколаївська, 20а, люди приходять по пораду, консультацію, захист.

Адже у вирі сьогоденного буремного життя у громадян виникає безліч проблемних ситуацій, коли, на жаль, українцям не завжди сприяють державні структури, а подеколи – навіть чинять перепони у вирішенні тих чи інших нагальних важливих питань. Відтак Антикорупційне бюро простягає руку допомоги своїм землякам, вносячи свою посильну лепту у створення правової демократичної держави України.

Утім саму сутність та програмні завдання «Альянсу демократично-правового руху» легко збагнути вже із самої назви громадської організації. ГО «АДПР» було створено 2013 року, ще до трагічних та доленосних подій на Євромайдані. Основна мета громадської організації – це відродження патріотичного духу громадян, захист конституційних прав і свобод, сприяння у забезпеченні прозорості державних органів влади і органів місцевого самоврядування, підвищення правової та соціальної свідомості громадян, поновлення довіри громадян до органів влади. Серед напрямів діяльності, котрі мають забезпечити виконання програмних засад, – громадський моніторинг за діяльністю державних структур, сприяння профілактиці порушень чинного законодавства, контроль за цільовим використанням бюджетних коштів, сприяння розвитку інфраструктури міста Миколаєва, благодійність, волонтерство тощо.

Із самого зародження громадська організація, очолювана Олександром Чхайлом, надавала безоплатну правову допомогу миколаївцям із широкого спектра питань. «Але згодом, – зазначає О. Чхайло, – з’явилася потреба створення спеціалізованого підрозділу з антикорупційної діяльності, адже обсяг роботи у цьому напрямку значно зріс. Відтак я став ініціатором запровадження Бюро запобігання корупції нашої громадської організації», очолити яку було довірено професіональному юристу та шанованій людині Ірині Заторській. Нову організаційну структуру, яка громадськості більш відома за спрощеною назвою – Антикорупційне бюро при ГО «Альянс демократично-правового руху», було урочисто відкрито у серпні минулого року.

«Боротьба з корупцією – один із пріоритетних напрямків розвитку України. Корупція, на жаль, нині стає нормою життя, звичайним явищем і серйозною небезпекою. За даними різних соціологічних досліджень, переважна більшість громадян України головними проблемами в країні вважають корупцію та війну на Донбасі», – зазначив під час презентації АКБ народний депутат України Вадим Івченко.

А за словами депутата обласної ради Михайла Соколова, основною метою Антикорупційного бюро є боротьба з корупцією у всіх її проявах. Співробітники Бюро готові надавати правову підтримку малому і середньому бізнесу та пересічним громадянам.

Отже, що зроблено за цей час? Чи вдається ефективно реалізовувати програмні цілі, які перспективи на майбутнє? Аби дізнатися відповіді на ці та інші запитання, ми звернулися до керівника громадської організації «Альянс демократично-правового руху» Олександра Чхайла.

– По-перше, хочу подякувати таке шановане в регіоні видання, як газета «Рідне Прибужжя», за інтерес до нашої діяльності, – взяв слово Олександр Ігорович. – Ми є відкритою громадською організацією і готові публічно відзвітувати за кожен наш зроблений крок. Власне кажучи, сама ідея боротьби з корупцією полягає у більшій поінформованості та відкритості.

«Щодо безпосередньо діяльності Антикорупційного бюро при нашій громадській організації, – продовжив О. Чхайло, – то одне із наших головних гасел є таке: правова обізнаність громади – запорука боротьби з корупцією. Адже якщо громадянин добре обізнаний зі своїми законними правами та обов’язками, то бюрократам і недобросовісним чиновникам важко пошити його у дурні. А якщо навіть таке станеться, то громадянин має чітко усвідомлювати і знати, як у законний спосіб відстояти свої права та інтереси. Тож, образно кажучи, наше головне завдання – надати правовий дороговказ мешканцям міста та Миколаївської області.

– З якими проблемами звертаються безпосередньо до вас громадяни? У чому полягає допомога представників антикорупційного підрозділу в складі громадської організації?

– Порушена тематика – більш ніж широка. Це і питання у сфері земельних відносин, і проблеми з виплатами зарплат або пенсій, і питання соціального захисту та пенсійного забезпечення, взаємодія громадян з органами влади чи правоохоронними органами тощо. Загалом із серпня до кінця
грудня 2018 року нами було прийнято близько 800 осіб.

Незалежно від того, хто звернувся до Бюро, всі заявники отримують первинну безоплатну правову допомогу – у вигляді професійних консультацій та порад наших фахівців. Якщо питання має явно виражений соціальний характер або містить суспільно корисний інтерес, то громадська організація «супроводжує» його до повного розгляду та вирішення. У разі ж, якщо проблема, з якою звернулися до нас миколаївці, має суто комерційний характер, наприклад, стосується розділу майна чи землі, то ми радимо звернутися до кваліфікованих юристів.

– Чи можете деталізувати на конкретних прикладах діяльність Антикорупційного бюро?

– Звичайно, нам є про що розповісти. Так сталося, що період становлення структури нашої громадської організації припав на непрості часи реорганізації житлово-комунального господарства міста Миколаєва. Тож восени минулого року питома вага від усієї кількості заяв стосувалася питань нарахованої, але не виплаченої зарплати працівникам комунальних підприємств ЖКП ММР «Південь» і КП ДЕЗ «Пілот». Загалом людям заборгували на суму понад 100 тисяч гривень. Відтак працівниками Антикорупційного бюро було підготовлено понад 100 заяв про видачу судового наказу про стягнення заборгованості по зарплаті. Ці заяви були надані у суди
Інгульського та Корабельного районів, а судові накази потім спрямовані до державних виконавчих служб цих районів обласного центру. У підсумку такої безоплатної юридичної допомоги у людей з’явилася можливість швидко стягнути борг із заробітної плати. І це якраз є вдалим прикладом соціальної спрямованості нашої діяльності.

Відповідні консультації також були надані й у сфері життєдіяльності ЖКГ – десь протікає дах у багатоквартирному будинку, у когось не працює ліфт і таке інше. Чимало юридичних запитань виникає й щодо діяльності нещодавно створених ОСББ. Безумовно, ми стали на захист громадян і під час так званої «кризи двох платіжок», коли людям приходили рахунки на оплату послуг з утримання житлового фонду як від «старого» ЖЕКу, так і від новоствореного «Міста для людей». Причому ми не лише надавали роз’яснення людям – що і яким чином робити за даних обставин, а й вимагали від влади вжити рішучих дій з метою усунення цієї ганебної ситуації.

Також нами робилися відповідні запити до Миколаївобленерго, Державної виконавчої служби, Головного управління Держгеокадастру в Миколаївській області, Департаменту науки і освіти, інших організацій, підприємств та установ.

Крім того, фахівцями Бюро запобігання корупції постійно ведеться громадський контроль за використанням бюджетних коштів у системі ПРОЗОРРО. Також здійснено низку перевірок з виїздом на місце – до Миколаївського міського притулку для громадян похилого віку та інвалідів, а також до Казанки, де було перевірено стан дотримання законодавства при проведенні конкурсу на заміщення державних посад у селищній раді.

– З усього видно, обсяг роботи чималий. Чи вистачає у вашій громадській організації кадрів, аби охопити весь спектр питань, що їх порушують заявники?

– Очолює Антикорупційне бюро при громадській організації «АДПР» досвідчений та професійний юрист – Ірина Миколаївна Заторська. Виконувати програмні засади Бюро також допомагають інші працівники. Здебільшого це юристи, причому високої кваліфікації, котрі, окрім своєї основної роботи, у свій вільний час також займаються громадською діяльністю
у складі Бюро і «Альянсу демократично-правового руху». Усіх нас об’єднує одна спільна ідея – боротьба з корупцією та правова освіченість населення, а як кінцева мета – створення громадянського суспільства та правової, соціально орієнтовної держави.

– Олександре Ігоровичу, не секрет, що зараз функціонує чимало громадських організацій, котрі декларують антикорупційну діяльність. Чим ваше Антикорупційне бюро відрізняється від них?

– У нас є чимало однодумців серед інших громадських організацій і державних структур. Зокрема наразі готується Меморандум про співпрацю із Національним антикорупційним бюро України. Проте, чого гріха таїти, є й малозрозумілі громадські організації із сумнівною репутацією, вряди-годи трапляються й відверті пройдисвіти та шахраї, котрі вводять людей в оману. Відтак радив би громадянам судити про діяльність громадських організацій не по словах, а по ділах. Ще раз наголошую: ми відкриті для діалогу, наші двері завжди відкриті для прийому громадян. Час прийому антикорупційного підрозділу – щовівторка і щочетверга, з 10.00 до 14.00 включно.

* * *

Зрештою, в ефективності діяльності Бюро запобігання корупції можна переконатися, ознайомившись із журналом реєстрації. Навмання зателефонувавши деякими заявниками, журналіст «РП» почув лише позитивні відгуки про діяльність антикорупційної структури та слова вдячності за допомогу у вирішенні життєво важливих проблем.

Світлана Вікторівна:

– Зверталася до Антикорупційного бюро з питання стягнення заборгованості по зарплаті з підприємства КП ДЕЗ «Пілот». Мені допомогли оформити необхідні документи, в тому числі судовий наказ, і отримати заборгованість по заробітній платі. Гроші за послуги не брали.

Світлана Семенівна:

– Звернулася щодо права користування земельною ділянкою. Мені надали безкоштовну юридичну консультацію та порадили у подальшому заручитися підтримкою адвокатів задля вирішення питання у судовому порядку.

Сергій Дмитрович:

– Я звернувся до Антикорупційного бюро щодо вивчення законності проведення конкурсу на заміщення вакантних посад у мікрорайоні Тернівка. Без зволікань працівники Бюро провели перевірку, і ніяких порушень законодавства при цьому не знайдено.

Андрій ТЮРІН

One Comment on “Професіонали проти корупції”

Оставить комментарий