Народна трибуна: Судова реформа чи окозамилювання?

Наприкінці минулого року в Апеляційному суді Миколаївської області відбувся «круглий стіл» з нагоди запровадження судової реформи в Україні. В заході взяли участь судді, представники силових структур та державної судової адміністрації, а також голова Миколаївської облдержадміністрації. Тільки не запросили тих, заради яких робиться реформа, – громадян. А нам є що розповісти, ми хотіли би поділитися враженнями про фактичний стан реформи. Не запросили, бо, мабуть, не дуже хотіли нас послухати.

Стислий звіт про цю подію викладено в газеті «Рідне Прибужжя» № 43 від 25 жовтня 2018 року у статті за назвою «Правосуддя: відповідаючи на виклики реформ».

Голова апеляційного суду Микола Павлович Міняйло у своєму виступі на «круглому столі» зазначив, що «судді Миколаївського апеляційного суду приймають законні, обґрунтовані та справедливі судові рішення».

По-перше, якщо в апеляційному суді все так чудово, то навіщо проводити в ньому якусь там реформу? По-друге, а як же бути з незаконним, необґрунтованим та несправедливим судовим рішенням у справі № 477/1609/16-ц? Сторонами у цій справі є сільська мешканка Турка Л.М. (прізвище змінено з етичних міркувань) та Публічне акціонерне товариство «Миколаївгаз» (далі – ПАТ). ПАТ тричі відключало опалювальний котел селянки від газової мережі. Вперше – за порушення нею правил техніки безпеки, вдруге – за самовільне відновлення нею газопостачання до котла (а як взимку бути без опалення?) і втретє – безпідставно, після усунення порушення.

При другому відключенні ПАТ склало акт-претензію (доданий до позову Турки Л.М.). В акті зазначено, що вона вчинила таке порушення: зірвала пломбу та зняла пластикову коробочку, яка закривала доступ до газового вентиля. Як вбачається, збитки від цього порушення складаються із вартості пломби, коробочки та робіт з їх встановлення і орієнтовно дорівнюють 30-50 грн.

Останнє відключення спонукало селянку звернутися до суду за захистом своїх прав споживача. ПАТ не забарилося – і подало зустрічний позов про стягнення із Турки Л.М. на свою користь нібито завданих нею збитків на суму 23 тис. грн. Ця сума зазначена в акті розрахунку збитків, що доданий до зустрічного позову.

Законодавством установлений прямий зв’язок між актом-претензією та актом розрахунку збитків. Якщо у першому описують вид, обставини та суть порушення, то у другому зазначають збитки, до яких призвело те порушення. У випадку з Туркою Л.М. порушення, яке полягає у зриванні пломби, знятті коробочки і виконанні робіт з їх встановлення, завдало збитків, які у грошовому вимірі дорівнюють приблизно 30-50 грн. Цій сумі аж ніяк не відповідають 23000 грн., що зазначені в акті розрахунку збитків.

Суд мав установити цю невідповідність і відмовити у задоволенні зустрічного позову. На жаль, цього не сталося. Наявність у селянки газового лічильника знову ж таки виключає нарахування збитків. Але суд не встановив наявності лічильника, хоча докази цього факту у справі є.

Рішення апеляційної інстанції ухвалене 22 червня 2017 року колегією суддів апеляційного суду у складі Ігоря Лівінського (головуючий) та суддів Олени Данилової і Наталії Шаманської. По адміністративній лінії Ігор Лівінський є ще й заступником голови апеляційного суду. Критичний аналіз діяльності цих та інших суддів, які причетні до цієї справи, викладений у статті «Злочинна змова?», що оприлюднена в газеті «Рідне Прибужжя» № 39 за 27 вересня 2018 року. Сподіваюся, що М.П. Міняйло читав цю статтю, а якщо й ні, то я готовий «на пальцях» (шляхом ознайомлення з копіями акта-претензії та акта розрахунку збитків) показати йому, як Лівінський і К° обікрали селянку на 21 тис. грн. Хоча в цьому випадку офіційно вживається слово «стягнули», але фактично-таки обікрали. Оце така законність, обґрунтованість та справедливість від заступника голови апеляційного суду Ігоря Лівінського.

Де ж реакція голови апеляційного суду? А за статтею 167 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» право на звернення зі скаргою щодо дисциплінарного проступку судді (дисциплінарною скаргою) має будь-яка особа, у тому числі і голова суду.

Чому голова адміністративного суду не звернув уваги на негаразди у судовій системі?

Уже одна лише світлина у газеті чого варта! Під час виконання Державного гімну із восьми суддів, яких добре видно на світлині, лише одна суддя приклала руку до серця, а інші взагалі мовчали.

Міняйло М.П. повідомив також учасників «круглого столу», що внаслідок реформи у вищих судах введено адвокатську монополію. Що стосується Апеляційного суду Миколаївської області, то у колегії суддів, де головує І. Лівінський, скоріше за все, введено монополію хабарництва. Ну не за «гарні ж очі» Лівінський і К° ухвалили те рішення. Помилки бути не може. Не один рік знаю суддів О. Данилову та Н. Шаманську. В їх компетентності не сумніваюся. Але, як мені здається, у даному випадку вони поступилися принципами.

Хай хтось не подумає, що в апеляційному суді одні хабарники. Нічого поганого не можу сказати щодо суддів Базовкіної Т., Кушнірової Ж., Яворської Ж., Локтіонової О., Колосовського С., Царюк Л. і багатьох інших. Але, як кажуть, бочку меду псує ложка дьогтю.

Не забув пан Міняйло похвалитися тим, що, за статистичними даними, рішення, прийняті Апеляційним судом Миколаївської області, є одними із найменш оскаржуваних. Безумовно, це свідчить про професіоналізм суддів. Але водночас деякі з них приймають рішення за «домовленістю» з окремими суддями касаційної інстанції. Наприклад, у нашому випадку ухвалила рішення суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Валентина Висоцька. Вбачається, що з нею була домовленість, бо прийняте нею рішення, як кажуть, не йде «ні в тин ні в ворота». І ще невідомо, який вплив мають домовленості на статистику. Отже, чи правдивими є статистичні дані, подані Міняйлом?

Про яку судову реформу можна говорити за наявності таких суддів, як Ігор Лівінський, Олена Данилова та Наталія Шаманська? То буде не судова реформа, а звичайне окозамилювання.

Святослав Марченко, голова Миколаївської обласної організації Всеукраїнського комітету оборони прав людини

Оставить комментарий