Квітучий сад Володимира Треножкіна

День працівників сільського господарства України невипадково відзначається глибокої осені. Аграрії саме цієї передзимової пори отримують довгоочікуваний відпочинок після багатомісячного марафону, під час якого практично немає й дня без клопотів – кожна рослинка, кожне кинуте в землю насіннячко потребує максимальної уваги й турботи. Зате коли віджнивували, а потім – провели осінню посівну кампанію, та ще й успішно,– тоді й настрій гарний. Ось і трудівники товариства «НТЦ «Лан» з села Щербані Вознесенського району (керівник – Володимир Треножкін) нарешті зітхнули із полегшенням – ниви із смарагдовою озиминою готуються до зимового сну, і лише у саду господарства на початку листопада гамірно й багатолюдно. Коли ми завітали до Щербанів, тут якраз зривали останній урожай з дерев – соковиті та напрочуд смачні яблука.

– Цьогорічний урожай – рекордний для «Лану», у середньому – 40 тонн з одного гектара! – каже агроном саду Микола Бебкевич. – Саме тому яблуневі жнива тривають ще в листопаді.

Але, попри щедрий ужинок плодових культур, садоводи не надто радіють цьому факту. Адже в умовах «дикої» ринкової економіки селяни відчувають значні проблеми при збуті продукції, вирощеної з такими великими зусиллями та витратами. Яблуко рясно вродило по всій Україні, відтак ціна на нього «зашкалює», причому – з негативного боку. Тож собівартість продукції цілком порівнянна з ціною на яблука. Судіть самі: красиве товарне яблуко купують усього по 3 гривні за кілограм, а ту сировину, що йде на переробку, – по 1 гривні 20 копійок. Та й те ще потрібно знайти того покупця…

На збиранні фруктів задіяні до 50 чоловік. Це – як штатні працівники господарства, так і всі охочі мешканці села. Якщо не лінуватися, каже одна із жінок, то можна заробити близько 300 гривень на день – цілком нормальні для сільської глибинки гроші.

Водій Олександр Железняк, зварник Євгеній Колесніков, начальник складу ПММ Володимир Бохонок, механізатори Дмитро Калюш і Віктор Мукомел (другий ряд).

Але, попри відсутність системної державної політики, спрямованої на підтримку вітчизняного садівництва, у НТЦ «Лан», за рахунок власних коштів, нещодавно заклали молодий сад. На 30 гектарах висаджені молоді дерева вишні, сливи, літніх сортів яблук. «Завдяки цьому, – каже Микола Степанович, – наша бригада садівників, керована Оксаною Тютюнник, буде забезпечена роботою протягом усього сезону». Крім того, у складі для готової продукції цього року запустили холодильні ємності. Тож тепер є змога дещо притримати яблука – можливо, ближче до весни ціна дещо виросте.

Основу ж аграрного благополуччя щербанівців становить рослинництво. Завдяки турботі про землю-годувальницю та неухильному дотриманню кращих аграрних технологій цього року ранні зернові дали до 50 центнерів на круг, соняшник – 28 центнерів з одного гектара. І це – також майже рекордні показники для тутешніх пагорбів і балок. «Та й, дякувати Богові, погода нам здебільшого не заважала, а сприяла», – зазначає керівник НТЦ «Лан» Володимир Треножкін. Відтак підприємство вчасно, як завжди, розрахувалося з пайовиками та бюджетом (відрахування сягнули 9 мільйонів гривень!), а свої працівники також не обділені увагою, отримуючи достойну заробітну плату. Крім того, вільні обігові кошти не проїдаються, а вкладаються в подальший розвиток товариства – закупівлю новітньої техніки, застосування новітніх технологій.

Щербаням пощастило, що у складні часи, а саме наприкінці 90-х, господарство очолив Володимир Кирилович. Вірний учень та однодумець заслуженого працівника сільського господарства, Героя Соціалістичної Праці Миколи Миколайовича Рябошапки, В.К. Треножкін не лише зберіг найкращі надбання свого вчителя, а й всіляко розвинув їх, звісно ж, в умовах сучасної ринкової економіки. Але головний принцип господарювання залишився незмінним – це турбота про землю і людей. Що посієш, те й пожнеш – як на аграрній ниві, так і в душах людських.

НТЦ «Лан» по праву вважається базовим господарством для місцевої громади. Господарство не лише забезпечує високі економічні показники, а й завжди охоче підставляє плече соціальній сфері. Так, за ініціативою Володимира Треножкіна кращі учні місцевої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені М.М. Рябошапки заохочуються іменними стипендіями від товариства «Лан». Завдяки цьому, а насамперед завдячуючи високопрофесійному педагогічному колективу (директор – Галина Олексіївна Треножкіна) та постійному сприянню у поліпшенні матеріально-технічної бази ЗОШ, місцева школа є однією з кращих навчальних закладів не лише на Вознесенщині, а й на теренах усієї Миколаївщини. Щербанівські школярі є постійними переможцями і призерами районних і обласних олімпіад з різних предметів, а значний відсоток учнів вступає до вишів України. «Шкода лише, – зауважує Володимир Треножкін, – що молодого зварника або іншого фахівця робочої професії сьогодні знайти дуже важко, попри високі зарплати. Хлопці воліють шукати щастя будь-де, а не на землі своїх предків…».

Яблука цієї осені вродили нівроку!

Розуміючи це, підприємство намагається створити гідні умови життя в селі. Окрім школи, постійну турботу відчувають й інші об’єкти соціально-культурного призначення – дитячий садочок, Будинок культури, дитячо-юнацька спортивна школа. Щороку на водній гладі Щербанівського моря за сприяння НТЦ «Лан» відбуваються всеукраїнські змагання з веслування на байдарках і каное, присвячені пам’яті легендарного Миколи Рябошапки.

Одне слово, село Щербані живе і розвивається. Значною мірою завдяки дружному та згуртованому колективу НТЦ «Лан», керованому досвідченим і мудрим керівником – Володимиром Кириловичем Треножкіним.

Тож нехай і надалі квітне родючий щербанівський сад! Зі святом аграріїв вас, друзі!

Андрій ТЮРІН
Фото автора та з архіву «РП»

Оставить комментарий