Пане Савченко! Майте силу виконати Закон! Чекаємо також дієвого втручання від Гаранта Конституції…

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Продовжуємо нашу рубрику, яка, на жаль, стала постійною. У минулому номері «РП» ми розповідали про те, що редакція 22 жовтня подала позов до окружного адміністративного суду з вимогою змусити Миколаївську обласну державну адміністрацію виконати Закон України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» (далі – Закон). А конкретніше – статтю 9 зазначеного Закону, котра недвозначно встановлює: приміщення комунальноїформи власності, у яких на момент реформування перебувала редакція комунальної газети, передаються в оренду реформованій редакції терміном не менше ніж на 15 років, з умовами як для бюджетних установ.

Здавалося б, і школяру зрозуміло: з редакцією газети «Рідне Прибужжя», яка підпадає під дію цього Закону, Миколаївська облдержадміністрація мала б укласти угоду оренди приміщення за адресою: вул. Нікольська, 46. Саме тут розміщується редакція «РП» ось уже понад чверть століття, в тому числі – під час реформування. Але із затятістю, достойною іншого застосування, найвищі посадові особи Миколаївської облдержадміністрації не тільки свідомо не виконують вищезгадану статтю Закону, а й намагаються довести протилежне широкому загалу.

На підтвердження цього подамо читачам фрагмент заходу для миколаївських журналістів, що традиційно проводиться щоп’ятниці головою облдержадміністрації Олексієм Савченком та його заступниками. Захід носить вельми пафосну й замудру для пересічного громадянина назву «Маю силу відповідати».

Зауважимо одразу: ми дані заходи не відвідуємо на знак солідарності з представниками інших видань, котрі таким чином протестують як проти «своєрідної» форми спілкування голови ОДА з журналістами, так і висловлюють свою незгоду із діями влади щодо фактичного блокування процесу реформування «РП». Годі й казати, що через бойкот пана Савченка з боку наших колег (користуючись нагодою, дякуємо, шановні!) невдовзі чисельність «гостей» заходу може цілком зрівнятися з «аудиторією» приймаючої сторони, котра включає в собі самого голову ОДА, його заступників, а також допоміжний персонал «білого дому».

Але це так, до слова. Тепер перейдемо до головного. На запитання однієї із журналісток, яка поцікавилася ходом роздержавлення «Рідного Прибужжя», спочатку слово взяв заступник голови ОДА Олександр Кушнір, який неабияк спантеличив. За його словами, виявляється, що ми вже роздержавилися!

Так, справді, декілька важливих кроків на шляху реформування вже зроблено. Але… як щодо укладання договору оренди між облдержадміністрацією та редакцією газети «Рідне Прибужжя»?

– Їм надісланий типовий договір. При зустрічі наданий перелік усіх приміщень обласної власності. Вони сказали – їх нічого не влаштовує… Зі своєї сторони ми виконали всі заходи.

Та невже? Хіба облдержадміністрація виконала статтю 9 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», уклавши договір про оренду приміщення за адресою: вулиця Нікольска, 46?

Ні, не виконала. Натомість запропонувала якісь незрозумілі варіанти, котрі аж ніяк не відповідають ані букві, ані духу Закону. Тому ми й змушені були звернутися до суду, щоб – вдумайтесь лише у це! – змусити обласну державну адміністрацію виконувати зазначений Закон України. До речі, справу доручено розглядати судді окружного адмінсуду Олександру Мельнику. Висловлюємо надію, що, попри ймовірний величезний тиск «згори», цей служитель Феміди прийме єдине можливе, законне рішення, яке не зганьбить миколаївське правосуддя, а навпаки – наблизить його до загальноєвропейських правових стандартів. Щиро в це віримо.

Але найцікавішу тезу озвучив голова облдержадміністрації Олексій Савченко, який, говорячи про нашу редакцію, заявив:

– Вони порушили діюче законодавство. Я певен, що у них немає судової перспективи. Але вони мають на це право, – милостиво додав очільник області.

Отакої! Виявляється, що не облдержадміністрація порушує норми Закону про реформування комунальних ЗМІ, а самі газетярі. Як кажуть, з хворої голови на здорову…

* * *

Багато читачів телефонує до нашої редакції і висловлюєцілковиту підтриму газетярам у їх боротьбі за свої законні права, за що ми дуже всім вдячні. Зокрема до нас подзвонили депутати Миколаївської обласної ради першого скликання (1990-1994 рр.) Олександр Михайлов і Микола Карпенко. Саме Олександр Іванович та Микола Дмитрович разом із своїми колегами-депутатами на початку 90-х стояли біля витоків принципово нового на теренах області видання, яке мало закласти підвалини незалежної, позапартійної, демократичної преси.

– І нам дуже прикро, – сказав у телефонній розмові О. Михайлов, – що знайшлися чиновники, котрі зазіхнули на наше дітище та улюблену газету десятків тисяч мешканців Миколаївщини. «Рідне Прибужжя» має стабільно високий рейтинг довіри на теренах області, і ми вважаємо блюзнірством будь-які спроби завадити справді народній газеті. Нинішні «врємєнщики» не мають ані юридичного, ані морального права чинити спротив реформуванню єдиної обласної газети регіону.

* * *

Чимало наших читачів цікавиться: якою є відповідь нам від Гаранта Конституції – Президента Україна Петра Порошенка. Саме до найвищої посадової особи держави ми звернулися з надією, аби кероване його ставлеником відомство – Миколаївська облдержадміністрація – нарешті виконало Закон про реформування ЗМІ.

Що ж, доповідаємо: жодної відповіді ми не отримали. Попри те, що рекомендованого листа Президенту ми писали ще у вересні, а наразі на календарі – початок листопада. Ну, не вважати ж «дієвою» реакцію те, що через декілька днів після того, як ми поскаржилися Президенту, у редакції підступно, без будь-якого попередження, вимкнули світло. Електроенергії немає досі – вже більше місяця… Це, мабуть, яскрава «ілюстрація» того, як влада «сприяє» комунальним ЗМІ реформуватися.

То на чиєму Ви боці, пане Президенте України, – Закону чи його тотального нехтування?

* * *

Але справа не тільки і не стільки в нас. За неофіційною інформацією, джерела яких ведуть до владних коридорів, нам стало відомо: на місці будівлі, в якій перебуває редакція «РП» та інші орендарі, збираються звести… торговельно-розважальний центр. Нібито вже виготовлено й проект цієї комерційної споруди. Чи не тому обласна влада брутально не виконує норми Закону та «прискореними темпами» намагається звільнити приміщення від орендарів? А серед них – Регіональний центр безоплатної вторинної правової допомоги, обласна спілка воїнів-інтернаціоналістів, організації інвалідів та воїнів АТО, профспілки, Центр журналістських розслідувань… Себто, громадські організації та установи, котрі виконують надзвичайно важливі соціальні функції, приносячи неабияку користь суспільству. До того ж нам зовсім не зрозуміло: як з точки зору загальнолюдської моралі можна викинути на вулицю чи в якісь напівпідвальні «хібари» тих же інвалідів, влаштувавши натомість черговий розважальний «генделик»?..

Утім далеко не всі із зазначених громадських організацій згодні сліпо виконувати незаконні та аморальні по суті вказівки. До прикладу, воїни-афганці, як і тридцять з гаком років тому, висловили намір стояти до кінця та не зрадити свій осередок, в якому вони перебувають декілька десятиліть. Тим паче, що навіть у разі закінчення терміну оренди вони мають пріоритетне право на пролонгацію угоди.

А можливо, влада пропонує цим соціально орієнтованим установам та організаціям кращі умови?

Де там… До прикладу, Регіональний центр безоплатної вторинної правової допомоги, в якому були створені оптимальні умови для роботи своїх працівників та прийому відвідувачів (це, здебільшого, незаможні верстви населення), «з’їхав» у будівлю колишньої психіатричної лікарні… Годі й казати, що у «старобудові», до якої дістатися досить непросто, немає жодних нормальних умов, у той час, як за останні пару років були витрачені величезні державні кошти на ремонт та обладнання Регіонального центру в будівлі по вулиці Нікольська, 46. Та всі ці гроші – коту під хвіст…

То що це – державницький підхід до справи чи звичайнісінький «дурдом»? Відповідь на це зовсім не риторичне запитання надайте самі, наші шановні читачі…

Колектив редакції газети «Рідне Прибужжя»

Але, попри всі перипетії тієї непростої боротьби, котру протягом уже декількох місяців веде редакція нашої газети, хочемо запевнити громаду області: наша газета виходить і виходитиме надалі. Бо за нами Закон, Правда, Справедливість. Міняються губернатори, мери, президенти, політичні режими, натомість «Рідне Прибужжя» завжди залишається з вами! Відтак прийдіть на поштове відділення або до редакції і передплатіть «РП» на наступний рік. Таким чином ви висловите свою незгоду із свавіллям чиновників та підтримаєте журналістів у їх борні за свої – і Ваші – законні права та інтереси. Дякуємо за довіру!


 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

One Comment on “Пане Савченко! Майте силу виконати Закон! Чекаємо також дієвого втручання від Гаранта Конституції…”

Оставить комментарий

Your email address will not be published.