«Українські тропіки» під Миколаєвом

Майже десять років В’ячеслав Карабаджак з с. Новобогданівки Миколаївського району вирощує на своєму городі екзотичні ягоди та фрукти. Чоловік почав висаджувати незвичні для нашого регіону дерева 9 років тому. До цього вирощував традиційні для мешканців села персики та виноград.

– У 2000-му я почав займатися персиком, мені було тоді 24 роки. Але таке бажання мав ще з дитинства. Потім мій дядько якось придбав саджанці хурми у Новокаховському дослідному господарстві. І я також «загорівся». До війни «Новокаховське» було філією Нікітського ботанічного саду, що у Ялті. Дослідники саду та господарства займаються виведенням морозостійких гібридів хурми. Тільки на Херсонщині були тисячі дерев. Там я і придбав перші саджанці. Розпочинав з сорту Росіянка.

Колись хурма була дефіцитною в Україні. Сьогодні, завдяки роботі селекціонерів, з’явилося чимало вітчизняних сортів. Зараз у В’ячеслава плодоносять Росіянка, Соснівська, Чучупака, Нікітська Бордова, Божий дар, Гора Говерла та Гора Роман-Кош. Перший сорт витримує морози до – 27, а Соснівська і Чучупака ще більше. Інші менш морозостійкіші.

У всіляких варіаціях В’ячеслав вирощує і зізіфус: одні плоди розміром з оливку, інші – з величеньку сливу. Ще один незвичний для нас фрукт, який вирощує чоловік, – ківі.

Порада від В’ячеслава: аби хурма чи ківі швидко «дозріли», покладіть плоди у теплому місці разом з яблуками у пакет. У теплі яблука виділяють етилен, котрий сприяє швидкому дозріванню, а у хурми «пропадає» терпкість.

Чоловік досконало знає усі процеси, може розповісти безліч цікавого про кожен сорт. Всі знання черпав самостійно. Постійно читає спеціалізовану літературу, шукає інформацію в інтернеті, обмінюється досвідом з професіоналами та любителями у соцмережах.

В’ячеслав не продає ані саджанці, ані плоди. Пригощає друзів та односельців, з радістю роздає насіння по Новобогданівці, усім охочим прищеплює рослини. Хурму висадили навіть у парку, який новобогданівці будують власними силами. Незабаром він планує посадити там і зізіфус. Говорить, хоче популяризувати вирощування таких незвичних дерев.

Добавить комментарий