РЕФОРМУВАННЯ «РП»: вимкнули світло, нагнали комісію. Що далі?..

Минулого тижня приміщення редакції знеструмили, а наступного дня до газетярів прийшла комісія від ОДА.

Незадовго перед тим, а саме 13 вересня, ми направили листа Президенту України, в якому наголосили: на місцевому рівні всіляко гальмується процес виконання Закону «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» в частині роздержавлення газети і редакції «Рідне Прибужжя». Зокрема обласна влада ніяк не передасть в оренду терміном щонайменше 15 років ті приміщення, які наразі займає редакція. Не передані нам і засновницькі права від колишнього засновника газети – Миколаївської обласної ради (рішення про вихід зі складу співзасновників депутати прийняли на сесії ще в 2016 році).

Принагідно із зверненням до глави держави редакція відправила листи-претензії до Миколаївської облдержадміністрації та Миколаївської обласної ради з вимогами негайно виконати положення вищезгаданого Закону. Інакше ми будемо змушені подавати судові позови з метою захисту власних інтересів.

Поки що жодної позитивної реакції!

Натомість у середу, 26 вересня, близько 17.30, в будівлі за адресою: Нікольська, 46, де знаходиться редакція та інші організації і установи, погасло світло. Напевно, хтось дуже намагався зірвати випуск чергового номера «Рідного Прибужжя», яке – оце так нахабність! – посміло жалуватися самому пану Президенту та погрожувати (!) судами обласним органам влади. Та ми встигли швидко зорієнтуватися й вийти із форс-мажорної ситуації.

«Совпадєніє?» – як риторично запитував один відомий телевізійний персонаж. Не думаємо! І ось чому.

По-перше, працівники «Миколаївобленерго» щоразу вигадували різні підстави відключення електроенергії. Коли бригада енергетиків «по гарячих слідах» з’явилася біля будівлі редакції, вони озвучили наступну версію свого перебування поблизу будівлі за адресою: вул. Нікольська, 46. Мовляв, іде процес діагностування. Наступного дня на телефонні дзвінки до обленерго з іншого боку дроту відповідали: відбулося планове знеструмлення редакції. Натомість на сайті енергокомпанії у відповідному графіку планових відключень зазначеної адреси не було! Зрештою, в «Миколаївобленерго» озвучили чергову версію: буцімто мало місце аварійне відключення. Людина, яка представилася працівником обленерго Ковалевським, повідомила телефоном: нібито дріт, що іде до редакції, має якусь «спайку», і через це й немає електроенергії. І, за словами нашого співрозмовника, кабель не належить «Миколаївобленерго», відтак нічого ремонтувати вони не будуть!

Натоміть офіційної інформації від «Миколаївобленерго» про причини знеструмлення приміщень редакції ми досі не отримали.

Та це все дрібниці порівняно з нашою інсайдерською інформацією, отриманою від надійного джерела. Як на умовах анонімності повідомив наш інформатор (світ не без добрих людей!), керівництво «Миколаївобленерго» та «Миколаївводоканалу» отримало усну вказівку від заступника миколаївського губернатора Гайдаржи під будьякими приводами вимикати воду та електроенергію від будівлі, в якій розташована редакція. І, що цікаво, ми володіли цією інформацією ще до моменту відключення світла!

«Совпадєніє?». Знову ж таки, не думаємо!

Принагідно зазначимо, що, окрім редакції, було паралізовано роботу й інших організацій, котрі виконують важливу соціальну функцію. А це – Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги (без вчасної правової допомоги від адвокатів залишилися затримані громадяни), ГО «Асоціація учасників та інвалідів АТО», РЛП «Тилігульський» та ГО «Центр журналістських розслідувань».

Хтось за це відповість?

І, насамкінець низки «системних випадковостей», у четвер будівлю редакції «на предмет аварійності» вивчала група в складі цілого начальника управління капітального будівництва облдержадміністрації, представників МНС та інших контролюючих організацій. Прийшли вельмишановні пани не за власною ініціативою, а за «вказівкою» з облдержадміністрації, про що свідчив наданий ними документ. Гіпотетична «схема» вимальовується аж надто заманливою: визнати будівлю аварійною і на цій підставі виселити із приміщень редакцію та інші організації.

Але одразу хочемо заперечити таке. По-перше, у розпорядженні редакції є документ, який свідчить про неаварійність будівлі. А, по-друге, провернути таку «оборудку» буде надто складно, адже будівля, зведена наприкінці XIX століття, належить до пам’яток архітектури. І, зрештою, Закон чітко каже: де-юре приміщення в будь-якому разі переходять в оренду до редакції.

У п’ятницю, 28 вересня, в редакції було скликано термінову прес-конференцію, на якій журналісти «РП» розповіли колегам з миколаївських та всеукраїнських ЗМІ про фактичну блокаду, яка неабияк заважає нашій стабільній роботі.

– Ми віримо, що наша влада виконає Закон. А в Законі чітко зазначено, що до 1 січня 2019 року всі комунальні засоби масової інформації мають бути реформовані, – сказала головний редактор «РП» Тетяна Фабрикова.

На прес-конференції були висміяні та спростовані безглузді звинувачення депутата обласної ради Вадима Олабіна на адресу «РП». Ми навіть не будемо тиражувати ті нісенітниці, котрі привселюдно розповсюдив цей «представник народу». Але підкреслимо: редакція газети «Рідне Прибужжя» нічого не захоплювала та не привласнювала. Адже ми чітко діємо у строгій відповідності до українського законодавства. Відтак порадимо пану Олабіну замість брудної, вочевидь, замовної піар-кампанії проти «Рідного Прибужжя» (а це не перший подібний випадок!), надіти окуляри та в спокійній обстановці уважно вивчити положення Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації». Якщо ж Вадим Володимирович і після цього таки не зрозуміє, то ми готові підказати.

А повертаючись до пресконференції, зазначимо: і обласна організація Національної спілки журналістів України в особі голови Миколи Стеценка, і секретар НСЖУ Гліб Головченко, і всі наші колеги цілковито підтримали колектив «РП» у його борні за свої законні права та інтереси. Також протягом цих днів ми отримували й продовжуємо отримувати слова щирої підтримки від усіх шанувальників «Рідного Прибужжя».

Велика вам за це подяка, друзі!

Цікаво, що того ж дня захід для місцевих журналістів організував і голова облдержадміністрації Олексій Савченко. Анонсуючи формат нового медійного проекту, керівник області пообіцяв обговорювати з журналістами всі актуальні теми та спільно вирішувати наявні проблеми.

Символічно, що першою до Олексія Савченка звернулася головний редактор «РП» Тетяна Фабрикова з питання роздержавлення нашого видання. Кому, як не вищій посадовій особі Миколаївщини, «виправляти» тих недобросовісних чиновників, котрі грубо порушують політику Президента та уряду і не виконують норми Закону?

– Нам до завершення реформування залишилося зробити два корки – отримати в оренду приміщення, в яких перебуває редакція, та отримати засновницькі права на газету. Але цього не робиться. Ми просимо, щоб Ви втрутилися у цю ситуацію і допомогли нам реформуватися, – зазначила, звертаючись до голови ОДА, Т. Фабрикова.

Головний редактор «РП» розповіла керівнику області й про «раптове» відключення електроенергії, і про несподіваний прихід комісії від ОДА…

– Я ретельно записав усе, що Ви мені сказали, – запевнив Олексій Юрійович. – Я виконую і чітко слідкую за законами України. Більше того: до мене звернулися депутати обласної ради, і наступного тижня ми будемо збирати тимчасову комісію, яка й розгляне ваше питання. І його вирішать відповідно до чинного законодавства.

Секретар НСЖУ Гліб Головченко, звертаючись до губернатора, нагадав досвід далеких часів – початку 2000-х, коли проблему «маленької» районної газети з Миколаївщини довелося вирішувати за участю аж Президента України та Державного секретаря США. Навіщо ж доводити до такого абсурду і тепер, у демократичній Україні, в якій дотримуються всі свободи та права громадян?.. Хіба не можна вирішити елементарне питання у законний спосіб?

Для стороннього спостерігача, напевно, виникає цілком слушне запитання: а через що, власне, розгорівся увесь цей сир-бор?

Одразу розставляємо всі крапки над «і»: чіткої недвозначної відповіді на це нагальне запитання ми не маємо.

Водночас маємо право на припущення, котрі грунтуються на фактах і лише на фактах. Так, будівля, в якій розміщується редакція, розташована в самісінькому центрі Миколаєва. А тут – і земля, і нерухомість на вагу золота.

Площа, яка донедавна числилася за комунальним підприємство «РГ «Рідне Прибужжя», – близько 2000 квадратних метрів. Це, напевно, також ласий шматок для нечистих на руку ділків, котрі, за неофіційною інформацією, уподобали будівлю за адресою: Нікольська, 46. До речі, влітку цього року респектабельні бізнесмени із явною зацікавленістю роздивлялися будівлю, в якій розташована редакція.

Але хочемо ще раз наголосити: редакція відповідно до Закону має право орендувати ті приміщення, де вона розташовувалася на момент початку реформування. Законодавець встановив і орендну ставку для реформованих редакцій колишніх комунальних ЗМІ – на рівні бюджетних установ. У будь-якому разінерухоме майно залишається у власності комунальної громади. Це – у випадку, якщо буде діяти Закон. А якщо вирішать «по понятіям»? До речі, злі язики подейкують: витуривши редакцію з її законного місця, недоброзичливці не лише захоплять ласий шматок землі (нерухомості), а й поквитаються із «колючою» газетою, котра неодноразово виступала і продовжує виступати з критикою влади. Якщо це так, то йдеться не лише про оборудку економічного штибу, а й наступ на свободу слова і демократії.

Ми ще раз звертаємося як до місцевих органів влади, так і повторно – до Президента України Петра Порошенка. Просимо і добиваємось від вас лише одного – допоможіть виконати норми Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації». Якщо, звичайно, Закон ще щось важить у нашій країні…

Колектив редакції газети «Рідне Прибужжя»

P.S. Коли верстався номер, стало відомо: обласна влада запропонувала редакції «РП» інші приміщення для здійснення газетярської діяльності. Водночас нам повідомили, що ці приміщення надаються редакції в оренду… за комерційними розцінками. Ось вам і виконання Закону, який недвозначно каже: для реформованих редакцій приміщення, в яких вони перебувають, передаються за орендними ставками як для бюджетних установ. Отакої!

Тож редакція продовжує перебувати в своїх «рідних» приміщеннях і захищатися фактично від рейдерських атак усіма доступними способами. І, до речі, з нами солідарні й інші орендарі – організації соціального спрямування, які перебувають у цій будівлі, і яким також «натякнули» про необхідність залишити приміщення. Це, зокрема, Миколаївська обласна спілка воїнів-інтернаціоналістів та запасу, ГО «Центр журналістських розслідувань», Миколаївська філія Української асоціації інвалідів АТО.

І останнє. Звертаємось до тих можновладців, котрі брутально не бажають виконувати Закон: не дочекаєтесь! Газета буде виходити і надалі, попри всі незаконні намагання перешкоджання журналістській діяльності. Передплатна кампанія триває. Залишаймося разом, наші вірні читачі!

4 Comments on “РЕФОРМУВАННЯ «РП»: вимкнули світло, нагнали комісію. Що далі?..”

  1. Журналистам наша поддержка! А власть надо поскорее слить в реки фекалий, которые текут на каждом углу..

  2. Теперешняя власть лезет из кожи чтобы доказать, что майдан был не революции гидности, а тем, что мы сегодня маемо. Это как пощёчины. Получаем их все 24 часа в сутки.

  3. Украину как государство “слуги народа” ликвидируют раньше, чем этого хотел путлеровский Кремль. Ворьё, не так быстро! Государственная Дума не поспевает подумать что с нами делать. С какой целью хотят пригласить в Николаев Арнольда-терминатора? Чем похвалиться? Идиотизмом?

Оставить комментарий