Хто гальмує реформування «РІДНОГО ПРИБУЖЖЯ»?

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Ми, газетярі «РП», довго вагалися, чи писати цього відкритого листа до своїх читачів, а також до громадськості та органів влади в Україні. Адже, з одного боку, редакційні справи – це, передусім, наша «внутрішня кухня», відтак певні технічні деталі та нюанси навряд чи зацікавлять широкий загал. З іншого боку, відчувши певний спротив від органів влади у процесі реформування газети і редакції, вирішили звернутися по підтримку та поінформувати про поточний стан справ, адже читачі і працівники редакції «РП» – це єдина дружна родина, а в сім’ї, як відомо, діляться не лише радостями, а й прикростями.

Отже, відправною точкою для тривалих у часі подій стало ухвалення наприкінці 2015 року Верховною Радою Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» (далі – Закон). Прийняття цього документа було зумовлено необхідністю приведення українського законодавства у сфері медіа у відповідність до європейських стандартів, а саме: органи виконавчої влади та місцевого самоврядування не мають права бути співзасновниками газет. Адже преса має бути вільною та незалежною від влади – саме це і є одним із наріжних принципів справжньої демократії.

Вищезгаданий Закон детально, здавалося б, «розписав» усі етапи перетворення комунальних друкованих ЗМІ із підконтрольних владі видань на справді незалежні засоби масової інформації. Та, попри бадьорі заяви чиновників найвищого рангу, не так сталося, як гадалося. У нашої, а також багатьох інших редакцій по всій Україні, виникла маса проблем та непорозумінь на шляху до «світлого майбутнього». Адже деякі не чисті на руку чиновники вчепилися за колись підконтрольну їм газету, як воша за кожух.

Утім спочатку процес реформування «Рідного Прибужжя» йшов досить гладко: не те що комар носа не підточить, але цілком цивілізовано. Виконуючи норми зазначеного Закону, депутати Миколаївської обласної ради проголосували за вихід облради із числа засновників «РП». Наступний крок – комунальне підприємство «Редакція газети «Рідне Прибужжя» було перетворено на приватне підприємство з аналогічною назвою із занесенням відповідних відомостей до державного реєстру.

А ось далі… «Их испортил квартирный вопрос» – писав колись устами свого літературного героя класик, і був дуже близьким до істини! Адже, звернувшись до облдержадміністрації із вимогою укласти договір оренди приміщення на 15 років, отримали типовий чиновницький «пінг-понг». І це – попри те, що Закон України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» недвозначно регламентує: приміщення, в яких на час реформування розташовувалися редакції, передаються в оренду строком не менше ніж на 15 років з розміром орендної плати, встановленим для бюджетних організацій.

Найперше, що нас здивувало: на лист, адресований на ім’я директора департаменту економічного розвитку та регіональної політики ОДА М. Васильєвої, відповіла… начальник управління з питань майна комунальної власності області, що структурно входить до даного департаменту. Пані Відіна повідомила, що з питання укладення договору оренди нерухомого майна комунальної форми власності потрібно з’ясувати позицію органу місцевого самоврядування (засновника) – Миколаївської обласної ради.

Але в обласній раді щиро здивувалися листу з облдержадміністрації: голова облради Вікторія Москаленко нагадала, що питання управління (у тому числі оренди) комунального майна області Миколаївська обласна рада рішенням № 16 від 26 жовтня 2000 року делегувала обласній державній адміністрації. Відтак саме ОДА має укласти відповідний договір оренди приміщень з редакцією газети «Рідне Прибужжя».

Здавалося б, позицію обласної ради з цього питання з’ясовано, а крапки над «і» розставлені. Натомість після нашого повторного звернення до департаменту економічного розвитку та регіональної політики облдержадміністрації щодо укладання договору оренди приміщень та ж Ольга Відіна знову відмовилася негайно виконувати норми Закону. У листі до редакції начальник управління з питань майна комунальної власності області написала, що департамент направить запити до Міністерства юстиції України та Міністерства інформаційної політики України «щодо надання роз’яснень, хто саме повинен бути орендодавцем за договором оренди нерухомого майна».

Але ж радитися можна безкінечно… Відтак ми аніскільки не здивуємося, якщо після отримання відповідей із цих поважних структур чиновникам із облдержадміністрації надалі знадобляться роз’яснення чи поради самого Папи Римського. Тим паче, що злі язики подейкують: двоповерхова будівля в самісінькому центрі міста – надто ласий шматок для любителів чужого добра, і начальник управління – лише пішак на чужій шахівниці. Обізнані люди навіть називають ім’я конкретної, далеко не бідної і дуже впливової на Миколаївщині особи, якій виявилася до вподоби цінна нерухомість. Але поки що обійдемося без конкретних прізвищ, бо віримо в перемогу здорового глузду. А також – у те, що всі чиновники в нашій країні керуватимуться принципом: не знаєш, що робити, вчиняй за законом.

Принагідно висловлюємо надію, що Миколаївською обласною радою нарешті буде виконано норму Закону щодо передачі засновницьких прав ПП «Редакція газети «Рідне Прибужжя». Принаймні відповідного листа ми направили в обласну раду ще 1 червня 2018 року, але поки що звідси – ані пари з вуст.

Як би там не було, чекаємо на дієву реакцію влади щодо виконання норм Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації». А поки що направляємо дану публікацію разом з відповідями-відписками миколаївських чиновників в Адміністрацію Президента України на реагування. Віримо, що в нашій державі європейський курс буде не лише проголошений на словах, а й втілений у конкретних справах.

Про розвиток подій ми інформуватимемо своїх читачів.

Колектив редакції  газети«Рідне Прибужжя»


 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

One Comment on “Хто гальмує реформування «РІДНОГО ПРИБУЖЖЯ»?”

 1. Порадовала сноска с закону Украины. У нас столько прекрестных законов не работает с чего вы решили что этот будет работать как надо???

Оставить комментарий

Your email address will not be published.