Анатолій Гриценко: «Україна має відновити свою суб’єктність»

Лідер політичної партії «Громадянська позиція» Анатолій Гриценко є фаворитом президентської кампанії‑2019. Про це свідчать дані соціологічного опитування, що його нещодавно провів КМІС. Відповідно до результатів цього дослідження, Гриценко впевнено перемагає у другому турі президентських перегонів усіх своїх конкурентів, у тому числі Порошенка і Тимошенко. Тож не дивно, що під час візиту до Миколаєва місцеві журналісти здебільшого спілкувалися з Анатолієм Гриценком не як із черговим кандидатом на найвищу посаду в державі, а як із найімовірнішим майбутнім очільником України.

Звісно, що чи не найактуальнішою темою прес-ланчу стала проблема деокупації Донбасу та Криму.

За словами А. Гриценка, він працює у складі чотиристоронньої робочої групи, в якій представлені Україна, Росія, Європа і США. Мирний план підготовлений, але він наразі лежить «під сукном», адже західні партнери чекають на результати президентських виборів в Україні.

Чому так?

– Бо українські органи влади в світі зневажають, – відверто розповів Анатолій Гриценко. – Президент США Дональд Трамп сказав прямо: наша країна входить до списку найкорумпованіших країн світу, а з такими ніхто не хоче мати справи.

За словами лідера «Громадянської позиції», шанс з’явиться тоді, коли лідери провідних країн переконаються: вибори в Україні відбулися на засадах законності, влада є легітимною і користується підтримкою людей. Відповідно Україні випаде нагода відновити свою суб’єктність, адже наразі кардинальні рішення – і щодо розвитку економіки, і щодо комунальних тарифів – приймаються не в Києві, а в інших столицях. «Але якщо українці не оберуть нову владу, – попередив Гриценко, – то всі питання знову вирішуватимуть за нас і без нас».

Анатолій Гриценко запевнив, що у разі обрання його Президентом України він докладе максимум зусиль, аби розчавити гідру корупції. Як образно висловився Анатолій Степанович, корупція є своєрідною пірамідою, яка замикається на вершину. І в результаті президентських виборів є шанс на першому етапі перетворити піраміду на трапецію, а потім ефективно боротися з корупцією по всій вертикалі влади. Принаймні, якщо Президент не крастиме, то чиновники на місцях отримають чіткий та зрозумілий сигнал. А якщо таки не зрозуміють, то повинна спрацювати правоохоронна та судова системи. Але і вони, за словами лідера «Громадянської позиції», потребують докорінного реформування, бо сьогодні не користуються підтримкою суспільства. «Стимули у вигляді високих зарплат створені, але й має діяти принцип невідворотності покарання для тих, хто порушив закон і присягу», – переконаний Гриценко.

Повертаючись до теми окупованих територій, Анатолій Гриценко зауважив, що ще в січні 2016 року він дав свідчення в прокуратурі в рамках розслідування кримінальних проваджень, відкритих за фактами втрати і Криму, і частини Донбасу. «Там є прізвища вищих посадових осіб держави, – зазначив А. Гриценко. – Зібрані беззаперечні докази, які доводять факти службової бездіяльності, коли потрібно було діяти на випередження, а вони цього не робили. І вони підуть під суд, я це гарантую».

Останнім часом у засобах масової інформації і соціальних мережах було розгорнуто масштабну брудну піар-кампанію, направлену проти фаворита президентських перегонів. Як розцінює цю ситуацію сам Анатолій Гриценко?

– Звідки це іде? – перепитав Анатолій Степанович. – Два штаби – Порошенка і Тимошенко. Один не потрапляє до другого етапу, інша програє в другому турі. Але це їхня проблема. Шакали гавкають, а караван іде.

На запитання щодо політичного майбутнього гіпотетичної першої леді – дружини Гриценка Юлії Мостової – потенційний кандидат у Президенти відверто сказав, що поки не знає відповіді на це запитання. До того ж, як додав Анатолій Степанович, «ми не втручаємось у професійні сфери один одного». Однаклідер «Громадянської позиції» дав чітко зрозуміти: ще на початку президентської кампанії він представить суспільству кандидатури тих посадовців, котрих пропонує Президент. Це – Генеральний прокурор, голова СБУ, міністри оборони і закордонних справ, керівник Національного банку України.

Натомість, зауважив А. Гриценко, посади голів райдержадміністрацій будуть ліквідовані, а всі повноваження будуть передані на місця, до рад відповідного рівня. Саме місцеві громади, а не Держгеокадастр чи хтось інший, мають на власний розсуд розпоряджатися своєю землею. Обласні державні адміністрації при Президентові Гриценку залишаться, але їхній чисельний склад та повноваження будуть істотно урізані.

Запитали відомого політика і про його бачення вирішення проблем з автодорогами. Насамперед, зазначив Гриценко, потрібно менше красти, і тут мають бути на висоті правоохоронні та контролюючі органи. Не менше уваги слід приділяти і питанню експлуатації доріг. Бо вантажівки із значним перевантаженням швидко псують навіть найновіші дороги. Відтак Анатолій Гриценко пропонує здійснювати контроль за тоннажністю не лише на трасах, а й у логістичних центрах – зокрема місцях, де продукція вантажиться на транспорт.

Насамкінець свого спілкування з журналістами Анатолій Гриценко дав свій прогноз: «Шансів обратися у Петра Олексійовича немає», і порадив тому на День незалежності вийти перед людьми і покаятися.

Микола КРУТИХ

Добавить комментарий