Слідами Артема Ільюка

У статті «Плата задовірливість», що вийшла в номері «РП» від 24 травня ц.  р.,ми розповідали про кричущу ситуацію, коли посеред білого дня позбувся своєї власності – автомобіля мешканець обласного центру Олександр Михальнюк. Як відреагували на публікацію правоохоронні органи і що змінилося з того часу?

Отже, нагадаємо, що відправною точкою для написання матеріалу стало звернення до редакції 63-річного миколаївського пенсіонера Олександра Михальнюка. Тривалий час важко працюючи за кордоном, Олександр Володимирович зібрав певні кошти, на які, зокрема, придбав вантажний мікроавтобус «Мерседес-Бенц» 2003 року випуску, державні номери ВЕ 6122 АТ. Михальнюк витратив значні кошти на ремонт та модернізацію свого «залізного коня», завдяки чому його ринкова вартість становила близько 10 тисяч доларів США.

Артем Ільюк.

Якийсь час у Олександра Михальнюка працював Артем Ільюк, мешканець Херсонської області (не плутати із народним депутатом! – Ред.). Молода людина, втершись у довіру, згодом попросила у Олександра Володимировича автомобіль, щоб швидше дістатися міста Каховки, де мала народити дружина Ільюка. Не підозрюючи нічого лихого, Олександр Володимирович погодився, ще й позичивши Артемові 6 тисяч гривень. Було складено розписку, в якій зазначено, що Ільюк зобов’язується повернути власнику його авто, а також гроші. Та з того часу – вересня 2016 року – миколаївець свого «Мерседеса» вже не побачив…

З певного моменту «херсонський гастролер» перестав брати слухавку, відтак Олександр Михальнюк звернувся до поліції із заявою про скоєння злочину – незаконного заволодіння його транспортним засобом (стаття 289 Кримінального кодексу). Корабельним відділом поліції було відкрито кримінальне провадження.

Під час розслідування А. Ільюк пояснив слідчому, що він нібито купив у О. Михальнюка даний автомобіль за 6 тисяч доларів. Договір-купівлі продажу було оформлено в Херсоні, при цьому комісіонером значиться фізична особа-підприємець Лушніков С.В. І вже на підставі укладеної «оборудки» в державний реєстр було внесено нового власника транспортного засобу – Артема Ільюка, після чого номери автівки було змінено на херсонські – ВТ 0064 ВІ.

Але «родзинка» в тому, що справжній власник «Мерседеса» – Олександр Михальнюк – нікому свій автомобіль не продавав! Ба більше, у день укладення «договору купівлі-продажу» Олександр Володимирович нікуди не виїжджав із Миколаєва, що можуть підтвердити декілька свідків. Але слідчі чомусь (а цікаво, чому саме?) повірили на слово саме Ільюку, котрий у рідному місті має вельми сумнівну репутацію (про це йтиметься нижче).

Хто ж тоді виступав в якості «продавця»? За однією з версій, це була підставна особа, адже замість паспорта Михальнюка в матеріалах фігурує… фотокопія (!) цього важливого документа, зроблена за допомогою мобільного телефону (!!!). Крім того, державна експертиза підтвердила: підпис О. Михальнюка на документах підроблений! На підставі цього факту 30 травня 2017 року було відкрито ще одне кримінальне провадження за статтею 358 КК України, яке згодом передали розслідувати до Херсонського відділу поліції ГУНП у Херсонській області. Є також версія, що посередник є членом злочинного угруповання, яке займається легалізацією «лівих» автомобілів.

Як би там не було, у слідчих – і миколаївських, і херсонських – було достатньо і часу, і підстав, аби оголосити підозру та розслідувати ці нескладні злочини. Як рукавички, мінялися слідчі, які ведуть цю справу, але… Скоро мине два роки з моменту скоєння злочину, а віз – і нині там.

Олександр Михальнюк.

Зазначену публікацію в «Рідному Прибужжі» ми направили на реагування начальнику Головного управління Нацполіції в Миколаївській області О.Д. Анохіну, котрий нещодавно обійняв цю посаду. Але, судячи з офіційного документа, пан полковник лише завірив своїм підписом відповідь, яку готували його підлеглі. Адже в листі на ім’я головного редактора «РП» повідомляється про те, що «слідчим Корабельного ВП ГУНП в Миколаївській області Гаркушою Ю.М. вживаються всі заходи, направлені на встановлення місцезнаходження викраденого майна, а також осіб, які скоїли вказане кримінальне правопорушення». Та чи не занадто повільно поліцейські «встановлюють істину», пане полковнику?..

Адже слідчий ось уже майже два роки і вдень і вночі намагається знайти і віддати під суд того «невідомого» зловмисника, який посеред білого дня підступно «позичив» і досі не віддав автомобіль Олександра Михальнюка. Браво, аплодисменти!

Та відкинемо сарказм. Адже добре відомо особу того, хто у незаконний спосіб заволодів транспортним засобом миколаївського пенсіонера, про що свідчить і розписка, і численні свідки. Проте миколаївська поліція і пальцем не поворухнула задля того, аби домогтися поновлення порушених прав законослухняного громадянина.

Більше того: у відповіді до «РП» головний поліцейський Миколаївщини зазначає, що подальший хід розслідування у кримінальному провадженні щодо незаконного заволодіння транспортним засобом буде вирішено після прийняття рішення у кримінальному провадженні щодо підробки документів. Отже, миколаївські копи «кивають» на херсонських, а ті, про що йтиметься згодом, також, м’яко кажучи, не поспішають розслідувати просту кримінальну справу. І що робити в такій ситуації пересічному українцеві?..

Зневірившись у дієвості та ефективності «нової поліції», Олександр Михальнюк подав позов до Каховського міськрайонного суду Херсонської області щодо повернення свого автомобіля. 5 липня відбулося судове засідання, на якому побував і автор цих рядків. Проте сам Артем Ільюк до зали Феміди не з’явився – поштове повідомлення про виклик до суду так і не знайшло адресата за місцем його реєстрації.

Віддамо належне судді Інні Под’ячевій. За лічені дні розібравшись у нюансах справи – вчіться, «нові поліцейські»! – Інна Дмитрівна винесла рішення про залучення до процесу ФОП Лушнікова та представників Сервісного центру МВС України в Миколаївській області – з тим, щоб ті пояснили, яким чином було реалізовано незаконну оборудку з продажу автомобіля без участі (!)та без відома (!!!) його власника. Також буде повторно викликано до суду А. Ільюка, і вже в разі його неявки судове засідання відбуватиметься без присутності відповідача.

Вийшовши із зали суду, ми разом із потерпілим Олександром Михальнюком та його адвокатом Миколою Трушніковим вирушили за місцем реєстрації Артема Ільюка. Того, як ми і очікували, на місці проживання не виявилося. Сусіди ж нам повідомили, що ми – далеко не перші, хто розшукує молоду людину з приводу повернення грошей або майна. Дружина брата Ільюка, котра живе поруч, категорично заявила: з Артемом ані вона, ані її чоловік не спілкуються вже декілька років через його «спосіб життя». Також жінка згадала, що її дівер деякий час паркував автомобіль «Мерседес» на вулиці, проте потім автівка десь поділася.

Натомість нам таки вдалося поспілкуватися з Ільюком, щоправда, лише телефоном. Під’їхавши до торговельного закладу, де працює сестра Артема, ми застали її якраз під час розмови з братом, якого всі розшукують. Той категорично відмовився від зустрічі, проте у телефонну слухавку затято наполягав на своїй версії: буцімто він купив у Михальнюка автомобіль за 6 тисяч доларів, а оборудку було оформлено за участю власника.

Водночас ми перевірили отриману від людей інформацію: чи справді Артем Ільюк «позичав» гроші у банків та фізичних осіб, а потім не повертав борги?

У відділі державної виконавчої служби Каховського міськрайонного управління юстиції, ледве зачувши прізвище Ільюка, одразу ж повідомили: той є боржником у восьми виконавчих провадженнях! Серед тих, хто домагається стягнення коштів від Ільюка, – і банки, і фізичні особи. Проте, як сказала державний виконавець Тетяна Пустова, «він у бігах, тікає постійно». У рамках цих справ державною виконавчою службою накладено арешт на майно злісного боржника, в тому числі – на автомобіль «Мерседес», який де-юре належить саме Ільюку, а фактично – Михальнюку. Автівку оголошено у розшук…

А що, власне, херсонські поліціянти, котрі розслідують кримінальне провадження за фактом підробки документів, що мала місце при продажу автомобіля «Мерседес»? Варто подякувати слідчому Херсонського відділу поліції ГУНП у Херсонській області Вадиму Приймаку за відвертість, адже він чесно зізнався потерпілому в даному кримінальному провадженні: ним особисто не розслідувано НІЧОГО, мовляв, через високу зайнятість іншими справами.

Цікаво, що заступник начальника слідчого управління, дізнавшись про таку відповідь, обурився не бездіяльністю підлеглого, а тим, що він сказав правду. І справді, честь мундира – понад усе!

У сухому ж залишку у домовину довіри суспільства до правоохоронних органів вбито черговий цвях…

Зрештою, того ж дня нам поталанило знайти Сергія Лушнікова – того самого підприємця, який виступив комісіонером при нібито оформленні договору-купівлі автомобіля «Мерседес». Молода людина, не моргнувши оком, несподівано чітко згадала події майже дворічної давнини. За його словами, нібито Олександр Михальнюк особисто був присутнім при оформленні договору купівлі-продажу, і буцімто саме ним було надано оригінал паспорта. Втім, коли пану Лушнікову нагадали про два кримінальні провадження, в яких він цілком може стати фігурантом, той раптово викликав свого адвоката, який категорично заявив: нікому, крім поліції та прокуратури, ніяких пояснень не надаємо!

Утім, як працюють «доблесні правоохоронці», ми вже повідомляли у цій та попередній публікаціях. Відтак надсилаємо дану статтю на реагування до керівників поліції Миколаївської та Херсонської областей. Сподіваємось, що правоохоронці, нарешті, перестануть знущатися з потерпілого та здорового глузду і таки приступлять до сумлінного виконання своїх обов’язків – тих саме обов’язків, за які платники податків і утримують правоохоронні органи.

Ми ж на цьому не ставимо крапку. Далі буде…

Андрій ТЮРІН

Добавить комментарий