Ось уже три роки, як ми виїхали із зони проведення АТО і проживаємо на Миколаївщині. Нещодавно у Донецьку помер наш родич. Як нам реалізувати право на спадок?

Галина Семенівна, м. Вознесенськ:

– Ось уже три роки, як ми виїхали із зони проведення АТО і проживаємо на Миколаївщині. Нещодавно у Донецьку помер наш родич. Як нам реалізувати право на спадок?

 Роман Возняк, начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області:

– Відповідно до статті 1221 ЦКУ місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, а якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна – місцезнаходження основної частини рухомого майна.

Особи, які бажають прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживали постійно із спадкодавцем, мають подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини у шестимісячний строк, який починається з часу відкриття спадщини. Разом з тим, у зв’язку із ситуацією, яка склалася на території проведення антитерористичної операції, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення реалізації права на спадкування», який набрав чинності 04.03.2015 (далі – Закон), внесено зміни до низки нормативно-правових актів, зокрема: Цивільного кодексу України, Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».

Таким чином, статтю 1221 ЦКУ доповнено частиною третьою наступного змісту: «В особливих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом». А Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» доповнено статтею 9-1, у якій зазначається, що у разі, якщо останнім місцем проживання спадкодавця є населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затверджений рішенням Кабінету Міністрів України, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.

На підставі отриманої першої заяви нотаріусом заводиться спадкова справа, яка підлягає реєстрації у Спадковому реєстрі.

Варто зазначити, що даний Закон сприяє реалізації спадкових прав громадян, які проживають у зоні антитерористичної операції, на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя або переселилися із зазначених територій, по здійсненню безперешкодного оформлення спадкових прав, без прив’язки до останнього місця проживання спадкодавця чи розташування нерухомого майна.

One Comment on “Ось уже три роки, як ми виїхали із зони проведення АТО і проживаємо на Миколаївщині. Нещодавно у Донецьку помер наш родич. Як нам реалізувати право на спадок?”

Добавить комментарий