Поки держава не діє, аграрії гуртуються

Невеличке приватне сільгосппідприємство «Полтавка», що базується в однойменному селі на Первомайщині, донедавна мирно та безконфліктно працювало на землі-годувальниці. Від діяльності цього господарства, яке обробляє понад 700 гектарів орендованої ріллі, мають матеріальний зиск – у вигляді заробітної та орендної плати – понад сотню селян, солідні кошти надходять і до бюджетів різних рівнів. Та, судячи з усього, нечистим на руку ділкам закортіло «нагріти руки» на успішному приватному підприємстві, не гребуючи при цьому ані мораллю, ані совістю.

Отримав «лист щастя»…

Сусідня Кіровоградщина вже давно потерпає від аграрного рейдерства. Засоби масової інформації неодноразово повідомляли про кричущі факти підступного «віджиму» чужого врожаю новоявленими «власниками», котрі при цьому зазвичай заручаються як підтримкою бритоголових «спортсменів», так і корумпованих представників правоохоронних органів та суддів. У Первомайському районі донедавна до цих повідомлень відносилися хоча і з насторогою, але спокійно, сподіваючись, що рейдерство якось мине благодатний Прибузький край. Та, схоже, не так сталося, як гадалося…

О. Ратковський.

У селі Полтавці, на щастя, до силових конфліктів справа поки не дійшла, проте керівник приватного сільгосппідприємства «Полтавка» Олександр Ратковський, отримавши «лист щастя», почав калатати в усі дзвони, звернувшись як до своїх колег-аграріїв, так і до представників влади і правоохоронних органів, засобів масової інформації тощо.

Що ж збурило малесеньке сільце, що загубилося на безкрайніх просторах північної Миколаївщини?

Відправною точкою для подій, які будуть висвітлені в цій публікації, став лист-претензія, який 22 червня надійшов на адресу ПСП «Полтавка». Його підписант – ФОП Балєв В.П., якого зареєстровано в смт Вільшанка Кіровоградської області, – повідомив, що приватне підприємство з Полтавки повинно йому виплатити позику і відсотки на загальну суму в… 235 тисяч доларів США. Термін повернення – до 22 червня 2018 року!

У вимозі-претензії від добродія із Вільшанки також зазначається, що нібито позику було надано три роки тому – відповідно до договору від 22.06.2015. Причому кошти, а це 150 тисяч американських грошових одиниць, буцімто позичалися під чималі відсотки – аж 20 відсотків!

– Цей лист – як сніг на голову, – зазначає керівник ПСП «Полтавка» Олександр Ратковський. – Ні я, ні моя дружина, ніхто інший ніколи не чули про існування цієї позики. Ба, вона навіть ніде не зафіксована у фінансових документах нашого підприємства. Зазначені кошти ніколи не надходили на рахунок ПСП «Полтавка», немає у нас і кредиторської заборгованості.

Треба зазначити, що у 2015 році підприємством керував Володимир Кель, тесть О. Ратковського. У 2016-му Володимир Анатолійович помер, а через деякий час сільгосппідприємство успадкувала його донька. Директором було призначено її чоловіка Олександра Ратковського. Олександр Володимирович не лише зберіг позитивні тенденції у розвитку господарства, а й завдяки вдалому господарюванню та гарним врожаям значно зміцнів матеріально-технічну базу підприємства. Зокрема минулого року були придбані новенькі трактор та комбайн. Саме через це, вважає О. Ратковський, на них звернули увагу ласі на чуже добро пройдисвіти.

– Цей лист про міфічну позику – неначе підступний удар у спину всім нам, – каже Олександр Ратковський, – адже це може привести до краху нашого невеликого аграрного підприємства…

150 тисяч доларів у… торбі

Отримавши «листа щастя», директор приватного сільгосппідприємства негайно звернувся із повідомленням про скоєння злочину до правоохоронних органів. За даним фактом Первомайським відділом поліції було відкрито кримінальне провадження за ознаками статті 190 Кримінального кодексу «Шахрайство». За словами О. Ратковського, пан Балєв пообіцяв прийти з документами до поліції та дати пояснення, проте так і не з’явився…

– У телефонному ж режимі, – зазначає директор ПСП «Полтавка, – інша сторона повідомила, що мій тесть нібито брав позику готівкою у… торбі. Натомість, коли я зажадав подивитися договір та розписку, то мені відмовили в цьому і сказали, що будуть одразу звертатися до Господарського суду.

Чи не дивна «історія», шановні читачі? Адже здається неймовірним, що, надавши таку величезну позику, кредитор потім жодного разу не поцікавився питанням повернення його коштів та не звертався із відповідними запитами до підприємства-позичальника. Поготів якщо врахувати, що колишній директор віді йшов у кращий із світів, то логічно було б зв’язатися із спадкоємцями.

А як вам дата повернення боргу – якраз на самісінькому початку жнив, коли ниви підприємства милують око добірним хлібним колосом? То чи не готується невідомими зловмисниками «бліц-криг» із захоплення чужого, щедро политого селянським потом, урожаю?

Сам Олександр Ратковський переконаний: йдеться про спробу шахрайським шляхом захопити не тільки цьогорічне зерно, а й кероване ним підприємство. «Мені стає моторошно від думки, що у мене і моїх земляків намагаються відібрати останній шматок хліба», – гірко зітхає успішний аграрій.

Варто взяти до уваги, що від діяльності ПСП чималий зиск має все село та район у цілому. Адже, окрім сумлінної сплати податків, аграрне підприємство всіляко допомагає сільській соціальній сфері – школі, дитсадку, ФАПу, Будинку культури. А автодорозі, яка постійно ремонтується за кошти ПСП «Полтавка», можуть навіть позаздрити міські автомобілісти, настільки рівним є дорожнє полотно.

Встали на захист аграрія

На щастя, аграрія, який опинився у біді, підтримали у Первомайській райдержадміністрації. Після звернення О. Ратковського мало не наступного дня було проведено засідання районного антирейдерського штабу, на який також запросили сільгоспвиробників Первомайщини. Керівники аграрних підприємств були одностайні: треба гуртуватися та своїми силами захищати власні інтереси.

На заклик про допомогу негайно відреагували і в Аграрній партії України. Керівник Миколаївської обласної організації партії, яка захищає інтереси селян, Анатолій Гасюк висловив бажання виїхати на місце подій та детально розібратися у ситуації.

І ось 29 червня у Полтавці відбулася велелюдна акція на підтримку законних прав та інтересів ПСП «Полтавка». На неї прибуло загалом до двох сотень осіб – керівники фермерських господарств та сільгосппідприємств Первомайського району, представники районної влади на чолі з головою Первомайської РДА Володимиром Вовком. Аби підтримати колег, прибув і численний загін Аграрної партії – з м. Миколаєва, Первомайського, Доманівського, Арбузинського, Веселинівського, Вознесенського районів.

Олександр Ратковський детально розповів присутнім про дану конфліктну ситуацію. За його словами, підприємство не брало ніяку позику, поготів 2015 року, коли міцно стояло на ногах і не потребувало ніяких кредитів, тим паче – сумнівних.

– Я розцінюю цей лист як перший крок до рейдерського захоплення нашого підприємства. У нас хочуть забрати урожай, техніку, землю. Тож прошу у всіх вас допомоги.

Аграрії, що прибули на попереджувальну акцію, запевнили колегу, який опинився у скруті: вони не дадуть жодного шансу заїжджим зайдам, що зазіхнули на чуже майно.

– Ситуація, звісно, неприємна, – зауважив голова обласной організації Аграрної партії України Анатолій Гасюк, – але тішить те, що ви всі тут разом зібралися, що вам це небайдуже. На жаль, чим ближче до зняття мораторію на продаж землі, тим більше буде подібних конфліктів. Відтак нам потрібно гуртуватися та захищати власні інтереси. Ми не хочемо воювати, ми хочемо мирно жити і працювати на благо власних родин, сіл, районів, усієї України.

Розслаблятися зарано

Своїм гірким досвідом поділився фермер із Веселинівського району Володимир Карпенчук. Рік тому на нього зробили розбійний напад, унаслідок чого він позбувся не лише великих коштів, а й здоров’я. Проте три зловмисники й досі не понесли покарання, ба більше: двоє з них зникли у невідомому напрямку.

А фермер із Вільшанського району Кіровоградської області навів інший приклад беззаконня, коли посеред білого дня бандити нахабно скосили чужий хліб. «Але надії на правоохоронні органи – жодної», – зробив висновок аграрій.

На закінчення акції всі присутні обмінялися контактними даними – з тим, щоб у разі будь-якого ексцесу на місце оперативно виїхали групи швидкого реагування та дали б відсіч рейдерам. Крім того, силами ПСП «Полтавка» буде організовано охорону жнивних полів. Також буде реалізовано пропозицію щодо співпраці Ради сільгоспвиробників району із районною організацією мисливців щодо протидії аграрному рейдерству.

Редакція «Рідного Прибужжя» сподівається, що на потенційні спроби вчинення незаконних дій адекватно відреагують і правоохоронні органи, на які, власне, і покладений обов’язок захисту законних прав та інтересів громадян. А загалом, безперечно, ситуація потребує негайного та ефективного вирішення на законодавчому рівні, адже хліб мають збирати саме ті, хто його вирощував, а не рейдери та інші пройдисвіти.

Андрій ТЮРІН
Фото Руслана ПІДГОРНОГО

P.S. Ми спробували зв’язатися з іншою стороною, проте знайти телефон В. Балєва так і не змогли. Відтак ми готові надати газетну площу задля висвітлення позиції «кредитора».

Анатолій Біднарик, керівник ФГ «Сатурн», голова Ради сільгоспвиробників Первомайського району:

– Аграрні рейдерські захоплення неодноразово мали місце в Кіровоградській області. Але чому держава не рахує, які чималі збитки вона несе через рейдерство? Адже через дії зловмисників до казни не надходять мільйони гривень. Тож ми, аграрії, маємо згуртуватися і довести, що ми – сила. І ми вже об’єдналися! Але і держава має сказати вагоме слово на підтримку людей села.

 

Володимир Вовк, голова Первомайської райдержадміністрації:

– Ще минулого року, обговоривши ситуацію в сусідній Кіровоградщині, ми створили антирейдерський штаб, до складу якого ввійшли профільний юрист, представники прокуратури та поліції, керівники РДА та управління агропромислового розвитку. Нами було вироблено стратегію захисту від рейдерства. Але, вважаю, найперше у подібних випадках – відкритість і публічність.

Щодо листа-претензії до ПСП «Полтавка», то показово, що він надійшов якраз перед збиранням урожаю, коли сільгоспвиробник не має можливості адекватно відреагувати. За попередньою інформацією, особи, які за цим стоять, причетні і до інших подібних фактів.

 

Анатолій Гасюк, голова обласного осередку Аграрної партії України:

– Ми прибули на Первомайщину, аби попередити тих, хто стоїть за «листами щастя». Ця схема, а також схема подвійної реєстрації договорів оренди, використовуються не перший рік, і ми прагнемо у законний спосіб змусити працювати як слід і правоохоронні органи, і суди. Адже сьогодні влада фактично самоусунулася від проблеми і нічого не робить для того, щоб можна було спокійно працювати на землі.

У нас у лавах аграрної самооборони налічується близько 300 чоловік, і наші загони швидкого реагування є в кожному районі, де створено нашу організацію. Нам вдалося захистити від рейдерів аграріїв Баштанського, Березанського, Арбузинського та інших районів. Відтак до нас долучається дедалі більше людей, бо вони розуміють: самозахист – в їхніх інтересах.

 

Людмила Голобородько, Полтавський сільський голова:

– Цей лист розцінюємо як наклеп, адже ми добре знали і Володимира Анатолійовича Келя, і не менш добре знаємо нинішнього директора ПСП Олександра Володимировича Ратковського, який постійно допомагає нашій сільській раді. І ми ніколи не чули ні про яку позику.

 

Олександр Жук, військовий пенсіонер, мешканець села Полтавки:

– Я добре знав Володимира Келя, дружив із ним. Якби ці гроші давали в 2010-2011-му роках, то я б ще повірив. Але в 2015 році підприємство стабільно працювало і не потребувало ніякої позики. Чому виявляється, що в підсумку бандити праві, а законослухняні громадяни – ні? Скільки можна терпіти подібне беззаконня?..

Добавить комментарий