«Грошей немає, але ви тримайтеся…»

У публікації «Комунальний безлад: поки чиновники обіцяють…» («РП» від 12 квітня ц. р.) ми розповіли про численні негаразди, пов’язані із обслуговуванням одного з багатоквартирних житлових будинків обласного центру, розташованого за адресою: вул. Південна, 54/3. Нагадаємо: мешканці квартир на верхньому поверсі одного з під’їздів поскаржилися на «дірявий дах», через що не лише псується їхнє майно, а й існує неабияка небезпека для їхнього життя та здоров’я, адже через надмірну вологу на стінах та даху «розкошує» грибок, а подеколи електричні дроти б’ють током.

Зі своєю бідою до кого тільки не зверталися люди – і до КЖЕП «Зоря», і до міської влади, і до депутатів. Але досі ніхто не може зарадити їхній біді, попри те, що така кричуща безгосподарність триває вже понад рік. Чиновники лише заспокоюють та щедро «годують» мешканців нещасливого будинку «завтраками»: підлатаємо, мовляв, дах «завтра» або «післязавтра».

У статті також ішлося про інші негаразди у будинку: аварійні козирки над входами до під’їздів та до краю захаращений, забруднений технічний поверх житлової будівлі.

Відсилаючи статтю на реагування на адресу Миколаївського міського голови Олександра Сєнкевича, ми сподівалися на конструктивну відповідь та вирішення довготривалих проблем, що так непокоять мешканців вказаного будинку.

Що з того вийшло?

Ось яка відповідь на критичну публікацію надійшла днями за підписом заступника міського голови Юрія Степанця:

«Ознайомившись на шпальтах Вашого видання з публікацією «Комунальний безлад: поки чиновники обіцяють…», маю зазначити, що кореспондент газети «Рідне Прибужжя» дуже детально дослідив проблему з ремонтом будинку на вул. Південній, 54/3 з точки зору мешканців кількох квартир, які страждають від протікання даху. Сподіваюсь, що і Ви, і журналісти газети володіють інформацією щодо стану житлового фонду міста, яка є відкритою для всіх, хто цим цікавиться. На всяк випадок нагадую. У Миколаєві мешкає 494,6 тис. чол. Житловий фонд м. Миколаєва складає 41 503 домоволодінь, з яких:

38 120 будинків садибної забудови;

43 багатоквартирні будинки – відомчий житловий фонд;

494 будинків, які обслуговують ОСББ, ЖБК;

2846 багатоквартирних будинків, які не передані на утримання співвласникам житла та обслуговуються житлово-експлуатаційними підприємствами. Їх загальна площа 5 593 975 кв. м, житлова площа 3 477 217 кв. м, кількість квартир 113 434, з них приватизовані – 102 142 (90,1 %).

У дворах старої забудови розташовано 173 дворових туалетів, 75 водорозбірних колонок.

74 квартири загальною площею 3196,4 кв. м визнані аварійними, 171 квартира є ветхим житлом, загальною площею 6464,7 кв. м, не придатні для проживання – 34 квартири, загальною площею 2053,8 кв. м.

На сьогодні потребують невідкладного ремонту покрівлі в 547 будинках, що складає 450,1 тис. кв. м, ремонту внутрішньобудинкових інженерних мереж (водопостачання, водовідведення, електропостачання, теплопостачання) – 742 будинки, ремонту фасадів (у тому числі міжпанельних стиків) – 423 будинки.

На даний час у житлових будинках, які знаходяться на балансі житлово-експлуатаційних підприємств міста, 1131 ліфт та в управлінні ОСББ 37 ліфтів, які відпрацювали нормативний термін експлуатації (25 років) і потребують ремонту/заміни.

Ця інформація дає загальну картину потреб на ремонт та забезпечення безпечної експлуатації будинків та їх технічного обладнання.

Разом з тим, будинок за адресою вул. Південна, 54/3 – 5-ти поверховий, 4-під’їздний будинок 1983 року забудови не можна вважати аварійним або таким, що знаходиться у вкрай незадовільному стані. Скарги на протікання даху надійшли тільки від квартир 1-го під’їзду. У будинку 69 квартир, заборгованість мешканців за обслуговування будинку не перевищує 2-х місячний платіж, скарг на неякісну роботу житлово-експлуатаційного підприємства до департаменту ЖКГ або адміністрації Інгульского району раніше не надходило, співвласники будинку не заявляли про готовність створити ОСББ або самостійно обрати собі іншого виконавця послуг. Це дозволяє припустити, що більшість мешканців будинку не вважають, що КЖЕП ММР «Зоря» своєю роботою сприяє «комунальному безладу».

«…Дбайливий господар першим ділом лагодить дах над головою» – це цитата з публікації, з якою неможливо не погодитися за єдиним виключенням. Автор статті Андрій Тюрін вважає господарями будинку «працівників житлово-комунального господарства та відповідальних чиновників міста». А закони України та люди, що мають на руках свідоцтво на право власності квартир, з ним не погодяться. Кілька законодавчих актів – «Про приватизацію державного житлового фонду», «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», «Про ОСББ» – стверджують, що «Власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку». «Співвласники майна мають право вільно користуватися спільним майном багатоквартирного, брати участь в управлінні багатоквартирним будинком та ін.». Разом з тим право володіння тягне за собою і обов’язки забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку. Отож, дах – це спільна власність всіх мешканців будинку, а не тільки мешканців квартир 5-го поверху.

Житлово-експлуатаційне підприємство лише надає послуги з утримання будинку, споруд та прибудинкових територій за переліком послуг та тарифом, затвердженим органом місцевого самоврядування. Крім того, і газетярі, і мешканці будинків розуміють, що багаторічне стримування росту тарифу на обслуговування будинків, а потім відсутність у платіжках статті витрат на поточний ремонт, унеможливили проведення своєчасних локальних ремонтів, які дозволили б відтермінувати необхідність більш коштовного капітального ремонту будинку. У свою чергу, зменшення обсягу послуг та підвищення рівня мінімальної заробітної плати, ріст тарифу на електрику, які не враховані у побудинкових тарифах, вимусили житлово-експлуатаційні підприємства скоротити фахових працівників, які мали б бути задіяні на виконання ремонтів: дахів, під’їздів, фасадів та ін. Тому намагання директора КП ММР «Зоря» допомогти мешканцям та виконати «латковий» ремонт даху з матеріалів мешканців було невдале. Якщо жителі будинку вважають, що вони сплачують занадто великі кошті на той перелік послуг, які отримують, то вони мають можливість подати обґрунтовану претензію та вимагати перерахунку. До речі, а чи розуміють мешканці будинку, які витрати сплачуються з тих платежів, які перераховуються ЖЕПу? Освітлення під’їзду, вивіз сміття, підготовка будинку до початку опалювального сезону (наприклад, в цьому будинку у 2017 році були замінені засувки на елеваторних вузлах системи опалення), прибирання прибудинкової території та інші (рішення виконкому Миколаївської міської ради від 13.02.2017 № 137 «Про мінімальний перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій»). Мешканці будинку мають змогу розширити цей перелік за спільним рішенням. Підприємство підготує новий побудинковий тариф та матиме змогу виконувати роботи, які будуть потрібні споживачам.

Щороку з міського бюджету міська рада продовжує виділяти кошти на ремонт багатоквартирних будинків, але задовольнити всю потребу неможливо. Тому з кожним роком пріоритет все більше надається будинкам, де створено ОСББ, де є ініціативні, відповідальні власники житла – люди, які готові покращити своє майно та вкласти в це частку своїх коштів та турботи. Самоорганізація співвласників будинку дозволяє не тільки залучати додаткові кошти на ремонт будинку, але й самостійно розпоряджатися коштами, які сплачуються мешканцями на утримання будинку та прибудинкової території, можливо навіть краще, ніж ЖЕП.

За пропозицією КЖЕП ММР «Зоря» будинок по вул. Південній, 54/3 включено до переліку об’єктів, які потребують ремонту. Відповідно до ліміту фінансування на цей час сформовано план робіт на 2018 рік. Даний об’єкт до плану не увійшов. За умови виділення додаткового фінансування можливість ремонту покрівлі за даним адресом буде розглянуто.

Зі свого боку департамент ЖКГ надасть доручення житлово-експлуатаційному підприємство провести санітарне прибирання горища.

Сподіваюсь, що Ваша пропозиція надрукувати відповідь на шпальтах «Рідного Прибужжя» буде реалізована неупереджено».

* * *

По-перше, друкуючи відповідь іншої сторони у повному обсязі, ми ще раз підтверджуємо незаангажованість журналістів нашої газети та прихильність «РП» до плюралізму думок.

По-друге, хочемо висловити щиру подяку пану Степанцю за таку розлогу «прелюдію» щодо стану житлово-комунального господарства міста Миколаєва, а також висловити співчуття: як бачимо, нинішній міській владі дісталися на рідкість не вдячні мешканці, адже замість подяк дозволяють собі «нечемні» висловлювання про діяльність міських чиновників та комунальних служб. А тут іще журналістів підключили, геть знахабніли…

По-третє, дозволимо собі стверджувати: у відповіді від віце-мера містяться, м’яко кажучи, неправдиві відомості. Кажучи, що «скарг на неякісну роботу житлово-експлуатаційного підприємства до департаменту ЖКГ або адміністрації Інгульского району раніше не надходило», пан Степанець або лукавить, або не володіє інформацією.

Не згодні, Юрію Борисовичу?

А тоді кому ж, як не мешканцю будинку по вул. Південна, 54/3 М.А. Зозулі, надав відповідь Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради за номером 3-3241-1/ін-03 від 30.10.17? А хіба ціла група громадян, мешканців будинку, не зверталася із заявою до Миколаївського міського голови, директора Департаменту ЖКГ та директора КЖЕП «Зоря» на початку вересня 2016 року? (копії цих та інших звернень до органів влади є в розпорядженні редакції. – А.Т.).

«Нестиковочка» виходить, Юрію Борисовичу…

А якщо підсумувати в цілому, то наведену офіційну відповідь від відповідального, як прийнято казати, чиновника, цілком можна звести до відомого «крилатого вислову» горе-високопосадовця сусідньої держави: «Грошей немає, але ви там тримайтеся…». Констатуючи про наявні проблеми, віце-мер Ю. Степанець пропонує лише один «дієвий» вихід: не подобається ЖЕК – то створюйте собі «на здоров’я» об’єднання співвласників багатоквартирних будинків.

Але питається: навіщо тоді створено та функціонує аж цілий Департамент житлово-комунального господарства та інша армія чиновників з чималими посадовими окладами, котрі, до речі, утримуються в тому числі за кошт мешканців нещасливого будинку?..

Тож хочемо ще раз процитувати посадовцям міської ради відому народну мудрість: риба гниє з голови…

Андрій ТЮРІН

3 Comments on “«Грошей немає, але ви тримайтеся…»”

  1. спасибо огромное. хоть эта газета пишит правду.А то наши чиновники только и умеют красиво посылать на ….. Мол ждите и мы поможем!.Точно сказано- рыба гниет с головы.А жильцы дома так и остались с проблемой дома.

Добавить комментарий