РозМАЗали…, або Як правоохоронна та судова системи «захистили» права пересічного громадянина

Оголошення Україною курсу на європейську правову державу означає одне: перед законом мають бути всі рівними, незалежно від титулів, рангів та товщини гаманця. Та снігурівчанин Микола Білодід, котрий звернувся до редакції нашої газети зі своєю проблемою, лише скрушно зітхає з цього приводу, адже він, потерпілий у дорожньо-транспортній пригоді, ось уже понад вісім місяців шукає правди у різноманітних державних інстанціях.

ДТП на снігурівській трасі

11 серпня минулого року на трасі Калинівка – Снігурівка сталася досить масштабна ДТП, адже в ній отримали механічні пошкодження одразу чотири автомобілі. Як згадує сам Микола Білодід, близько 19.40 того серпневого вечора він зупинив свій вантажний мікроавтобус марки Volkswagen поблизу ділянки автодороги, яку якраз ремонтували дорожні робочі.

– Я на вимогу дорожнього працівника зупинився для пропуску зустрічного транспорту, – згадує Микола. – Попереду мене також зупинився автобус ЛАЗ. Через декілька хвилин після зупинки я відчув сильний удар у задню частину мого авто, від якого воно покотилося вперед. Потім був іще один удар. Одразу ж спустили подушки безпеки, які спрацювали від ударів. Я вийшов з автомобіля та зрозумів, що сталася ДТП і моє авто розбито. За декілька метрів на узбіччі я побачив автомобіль ЛАЗ, який стояв попереду мене з пошкодженнями задньої частини авто. За моїм авто я помітив слід від мастила з двигуна моєї машини та частини авто. За декілька метрів від мого авто я побачив автомобіль МАЗ, а біля нього понівечене авто Mitsubishi чорного кольору.

За словами чоловіка, вантажний автомобіль через якісь причини не зупинився на трасі й врізався спочатку в легковик марки Mitsubishi, а потім вдарив і його мікроавтобус. І вже за інерцією Volkswagen зачепив автобус.

Микола Білодід сподівається на справедливість.

На місце пригоди прибула слідчо-оперативна група на чолі зі слідчим Вітовського відділення поліції Корабельного ВП старшим лейтенантом поліції М. П. Свириденком. Даним посадовцем було опитано всіх учасників дорожньо-транспортної пригоди, складено схему ДТП, виконано інші процесуально-слідчі дії. За спогадами Миколи Білодіда, водій МАЗу К. на місці подій дав чіткі свідчення: мовляв, заснув за кермом…

За фактом пригоди було відкрито кримінальне провадження за ознаками злочину, передбаченого частиною 1 статті 286 Кримінального кодексу України («Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження»), адже внаслідок ДТП травми отримала пасажирка автомобіля Mitsubishi. Проте 31 серпня 2017 року слідчий Свириденко прийняв постанову про закриття даного кримінального провадження, бо, відповідно до висновку судово-медичної експертизи, потерпіла громадянка зазнала тілесних ушкоджень, що за ступенем важкості відносяться до категорії легких.

Кримінальне провадження закрили. Адміністративне – також…

Слідчий також постановив направити копії матеріалів кримінального провадження до Казанківського відділення поліції Новобузького ВП – з метою вирішення питання щодо притягнення винної особи до адміністративної відповідальності. Зрештою, здоровий глузд підказує: винуватець у такій серйозній аварії має відповісти якщо не по Кримінальному кодексу, то бодай понести адмінвідповідальність. Адже, окрім подряпин та забоїв пасажирки одного з легковиків, була й відчутна матеріальна шкода – транспортні засоби отримали досить значні механічні пошкодження. Так, мікроавтобус Volkswagen було добряче пом’ято з двох боків, і Микола Білодід оцінює власні збитки від ДТП щонайменше у 7-8 тисяч американських доларів. А якщо врахувати, що мікроавтобус забезпечував засоби для існування не лише його родині, а й сім’ї його родича, який, власне, і є володарем авто, то стає зрозумілим: наслідки аварії є ще більш вагомими.

Щодо найвірогіднішого винуватця аварії (стверджувати однозначно ми не можемо, бо немає відповідного рішення суду. – А.Т.), то зазначимо, що вантажівка, якою керував К., належить фермерському підприємству «ІЯ», яке базується в селі Володимирівка Казанківського району. І хоча дане підприємство зареєстроване на Вікторію Меліхову, злі язики подейкують: усім «заправляє» її чоловік, добре відомий у районі фермер Микола Меліхов. Саме з Миколою Миколайовичем спробували вирішити питання компенсації за понівечене авто Микола Білодід та його батько, проте, за словами снігурівчанина, той лише кинув у телефонну слухавку: на розсуд суду… І більше, як стверджує Микола, фермер на його телефонні дзвінки не відповідав. Не отримав потерпілий і відповідь на свою письмову пропозицію щодо вирішення питання у досудовому порядку. Рекомендований лист з цього приводу був направлений на адресу ФГ «ІЯ», але звідти – ані пари з вуст…

А що ж найчесніша та найпринциповіша у світі українська Феміда? Жінка із зав’язаними очима в особі судді Казанківського районного суду Христини Іщенко 21 березня 2018 року винесла постанову, згідно з якою адміністративне провадження відносно громадянина К. (того самого водія МАЗу. – Ред.) про притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 124 КУпАП… було закрито.

Так-так, шановні читачі, це не помилка журналіста чи описка при наборі тексту. Суддя Іщенко постановила закрити адміністративне провадження щодо К. у зв’язку із закінченням строків накладання адміністративного стягнення.

Суддя, приймаючи таке рішення, послалася на ч. 4 статті 38 КУпАП, відповідно до якої у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через місяць з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження. А згідно з п. 7 ст. 247 КУпАП при закінченні на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строку, передбаченого ст. 38 цього Кодексу, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю.

«Полтергейст» у матеріалах: де зникло авто потерпілого?

Отже, винуватця ДТП немає, відтак ніхто не відшкодує збитки потерпілим? При цьому, що цікаво, сама суддя Іщенко у своїй постанові послалася на протокол про адміністративне правопорушення, відповідно до якого саме водій К., керуючи автомобілем марки МАЗ, на автодорозі біля с. Калинівка Вітовського району Миколаївської області, не впоравшись з керуванням, здійснив зіткнення з автомобілем марки МІТСУБІСІ ХАРИЗМА та автобусом марки ЛАЗ‑669Р.

І тут виникають ще питання. Чомусь із числа учасників ДТП загадковим чином «зник» мікроавтобус марки Volkswagen, за кермом якого сидів Микола Білодід! Причому «фальсифікація» сталася ще на етапі складання постанови про закриття кримінального провадження.

Випадковість? Містика? Чи, можливо, це злий умисел з метою ухилення від відповідальності винних у ДТП та не відшкодування значної матеріальної шкоди водію автомобіля Volkswagen?

До речі, Микола Білодід, дізнавшись про цю недоречність (або службовий злочин?), 19 лютого 2018 року звернувся до начальника Казанківського відділення поліції Новобузького відділу ГУНП із заявою, в якій попросив визнати себе потерпілим у даній ДТП.

І що з того? А нічого! «На всі свої письмові звернення до Казанківського відділення поліції я лише одного разу отримав відповідь», – бідкається М. Білодід. Отже, «нові поліцейські» продовжують будувати європейську правову державу, мало звертаючи увагу на якихось там Микол Білодідів.

«Пінг-понг» судді та поліцейських

До речі, співробітники Казанківського ВП тричі (!) направляли матеріали адміністративної справи до райсуду і тричі ж їх звідти повертали на «дооформлення». Останнього разу матеріали були повернуті в райвідділ поліції 8 лютого цього року. Повторно матеріали надійшли до суду аж 12 березня, тобто – минуло понад місяць. Це й дало судді Іщенко «законне право» закрити провадження у справі. Відтак це значно ускладнило механізм відшкодування шкоди Миколі Білодіду, оскільки суддя не вирішила питання про вину конкретного учасника ДТП.

То на кого працюють стражі правопорядку?

Відповідь на це запитання Микола Білодід уже давно знайшов для себе. Він переконаний, що усім процесом керує Микола Меліхов – людина на теренах Казанківщини впливова й, м’яко кажучи, небідна. «А хто я? Якийсь там дрібний підприємець, через якого легко переступити і поліцейським, і суддям, і прокурорам, до яких я також звертався по захист своїх прав та інтересів. Такі, як ми, мало захищені у цій державі».

* * *

По правді кажучи, від історії, про яку розповів Микола Білодід, стає моторошно. Посеред білого дня, при наявності численних свідків, снігурівчанин зазнав значних матеріальних збитків унаслідок недбалих дій іншого учасника дорожнього руху. Але й нині, коли минуло понад вісім місяців із дня скоєння ДТП, винний у аварії не поніс заслуженого покарання, а сам потерпілий не отримав бодай мінімальної компенсації за пошкодження свого майна. І все тому, що, судячи з усього, з іншого боку «стирчать вуха» зовсім небідного пана, який, імовірно, принаймні так стверджують інсайдери редакції, перебуває у «свійських» стосунках із органами правопорядку.

Андрій ТЮРІН

P.S. Спроби отримати коментарі від начальника Казанківського ВП Віталія Сивенюка не увінчалися успіхом. Тому редакція «Рідного Прибужжя» направляє дану публікацію на реагування до Генерального прокурора України Юрія Луценка та міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова.

Добавить комментарий