Комунальний безлад: поки чиновники обіцяють…

Як відомо, риба гниє з голови. Утім не менш доконаним фактом залишається і те, що зазвичай руйнація будинку розпочинається з дірявої покрівлі. Тож дбайливий господар першим ділом лагодить дах над головою. Але навряд чи це стосується деяких працівників житлово-комунального господарства та відповідальних чиновників міста Миколаєва.

Замість того, щоб ужити заходів та домогтися, аби на голови мешканців багатоповерхівки по вулиці Півден-ній, 54/3 під час негоди не крапала зі стелі волога, вони не з меншою затятістю ллють воду нам млин словесної еквілібристики… І ця проблема стосується не лише занедбаного даху, а й інших конструкцій багатоквартирного дому. Поготів прикро, що бю-рократична тяганина триває ось декілька років, а віз, як кажуть, і нині там…

Та про все по порядку. До редакції звернулася мешканка квартири номер 20 зазначеного будинку Алла Святенко. Разом із чоловіком та трьома дітьми (19, 8 ро-ків та 10 місяців) вони проживають у багатостраждальній оселі, яка дісталася їм у спадок два роки тому. Утім, як каже пані Алла, це радше не життя, а суцільні страждання та знущання.

– У лютому 2017 р., коли тільки-но почав танути сніг, – згадує жінка, – одразу у декількох приміщеннях нашої квартири – на кухні, в коридорі, у прибудові біля ванної – «потекла» стеля. Через це на підлозі утворилися величезні калюжі, а через деякий час зі стін відпали шпалери.

Годі й казати, що мешканці квартири зі своєю проблемою негайно звернулися до ЖЕКу.

– Працівники КЖЕП «Зоря» з’явилися тоді, коли вдома були тільки діти, – каже А. Святенко. – Вони походили, подивилися та пішли, навіть не склавши акт про пригоду.

Натомість у відповідь на письмове звернення мешканців у КЖЕП «Зоря» запевнили, що ремонт покрівлі внесений до плану робіт на другий квартал 2017 ро-ку. Підписав офіційний документ головний інженер В.А. Курятник, який незабаром обійме посаду директора цього житлово-комунального підприємства.

Варто сказати, що на той момент Алла Святенко очікувала на третю дитину, тож подружжя вирішило зробити ремонт у своїй квартирі, поготів зважаючи на «наслідки» нещодавнього потопу. Під час робіт на стелі один із робочих випадково доторкнувся до газової труби і його вдарило током. На виклик «104» прибула аварійна служба «Миколаївгазу». Аби запобігти трагедії, газівники відключили від газу цілий будинок, а це – 70 квартир.

– Потім, з метою реагування на інцидент та усунення несправності, на місце прибули представники ЖЕКу. Але замість того, щоб з’ясувати причину проблеми, вони просто відключили електрику від нашої квартири й відзвітували до «Миколаївгазу» про те, що вони усунули неполадку. У результаті газопостачання будинку було поновлено, натомість наша квартира залишилася без електроенергії, – обурюється пані Алла.

Тож мешканцям квартири довелося найняти приватного електрика, який швидко знайшов та усунув причину поламки: замикання спричиняв поіржавілий штир, який тримав газову трубу. Дана ситуація ще раз переконала Аллу та її чоловіка: працівникам ЖЕКу глибоко начхати на їхні проблеми.

Ось і обіцянки працівників КЖЕП «Зоря» щодо відновлення покрівлі виявилися суцільними цяцянками. Так і не дочекавшись ніякого ремонту, мешканці під’їзду зібрали гроші й у грудні 2017 року закупили необхідні будівельні матеріали. Щоправда, жеківці цього разу «змилостивилися» й надали робочих, які й «пришпандьорили» новий матеріал до старого руберойду.

Чому саме «пришпандьорили»? Бо це не вирішило проблему, скоріше навпаки. Сьомого та 25 березня 2018 року у квартирі номер 20 стався справжній «комунальний Армагеддон»: у результаті дощів та танення снігу вода зі стелі хлюпала з нечуваною швидкістю, руйнуючи і сліди нещодавнього ремонту (а він багатодітній сім’ї обійшовся в копієчку!), і залишки віри мешканців у мінімальну спроможність працівників ЖЕКу навести лад у будинку. До слова, цього разу від води постраждали і дві сусідні квартири.

– У нас перше затікання відбулося ввечері 7 березня, – свідчить Ольга Гранкіна, мешканка квартири номер 19. – Вода дзюрчала цілим струмком – по електричній проводці, по лампочці… Я зателефонувала до ЖЕКу, там пообіцяли, що наступного дня прийдуть ремонтники. Але так ніхто і не з’явився. Щоправда, після свята щось на даху робили, але 25 березня все повторилося…

Ситуація неабияк погіршується тим, що ще нещодавно на технічному поверху будинку знаходили притулок голуби, відтак весь багатошаровий непотріб від життєдіяльності птахів, у тому числі залишки трупів пернатих, розмивається водою і створює неймовірний сморід у квартирах «потопальців». Зрештою, мешканці будинку, не дочекавшись жодної реакції від «рідного» ЖЕКу, за власні кошти встановили решітки на віконцях техповерху. Проте жеківці навіть не спромоглися вивезти сміття, що накопичилося на «горищі» протягом багатьох років! Тож не дивно, що за умов повної безгосподарності та антисанітарії на горищі завелися величезні чорні таргани, які «атакують» мешканців верхніх, і не тільки, поверхів. Час від часу у будинку проводиться дезінфекція, але що з того – шкідливі комахи знов і знову розмножуються у сприятливих для них умовах горища, яке більше нагадує не технічний поверх, а гнійник.

Не кращий вигляд має і дах багатоповерхівки. Напевно, з моменту здачі в експлуатацію, а минуло вже три з половиною десятиліття, ніхто капітально не лагодив покрівлю будинку. Руберойд у багатьох місцях посох і «надувся», у деяких місцях потріскався. Тож не дивно, що через нерівномірну поверхню не вся вода стікає до «лівньовок», а проникає на технічний поверх, звідти – на верхнійповерх будинку. Власне, мої припущення підтверджує пенсіонер Микола Скрипніченко: «За весь час на даху нічого не ремонтували. Тож невеликі клаптики нової покрівлі не тримаються на повністю прогнилій основі старого руберойду. Відтак потрібно зачистити руберойд до плити, а вже потім класти нове покриття».

До речі, після першого березневого потопу працівники КЖЕП «Зоря» побували на даху й зробили свій «експертний» висновок: мовляв, у всіх бідах винувата забита зливова каналізація. Тож жеківці, недовго думаючи, прочистили «лівньовку», проте 25 березня, як ми уже зазначали, трапилося чергове підтоплення. І це – ще один невеличкий штрих до «професійного портрету» працівників житлово-комунального підприємства. «Жеківці зовсім не прислуховуються до нас, мешканців», – робить невтішний висновок Алла Святенко.

Кореспондент «РП» побував на місці подій та поспілкувався з мешканцями будинку № 54/3, що на вулиці Південній. Люди, а це переважно пенсіонери, поскаржилися: за утримання будинку та прибудинкової території вони сплачують чималі кошти, натомість працівники ЖЕКу лише підмітають двір, та й то зрідка. «За що ж ми платимо такі великі гроші, куди вони діваються?» – це зовсім не риторичне запитання буквально повисло у повітрі.

Мешканці багатостраждального будинку мають іще одну невирішену проблему, яка потенційно загрожує комунальною катастрофою. За їхніми словами, козирки над входами до під’їздів не ремонтувалися протягом багатьох років. Відтак вода затікає на стіни, що призводить до руйнації всієї будівлі. Власне кажучи, біля першого під’їзду вже з’явилася досить велика тріщина, яку хтось старанно замазав. Цілком зрозуміло, що без негайного ремонту тріщина «роз-ростатиметься», а самі козирки можуть елементарно впасти на голови людей.

А що ж «вищестоящі органи»? Невже представники влади майже півмільйонного міста впритул не помічають багаторічних проблем миколаївців? До того ж йдеться не лише про погіршення умов проживання людей. Адже через чиюсь безгосподарність та недбалість може статися техногенна катастрофа. А що, зрештою, може бути дорожчим людського життя та здоров’я?

Утім, судячи лише з офіційних відповідей, відповідальні чиновники не надто переймалися людськими клопотами, а тим паче – намагалися будь-що допомогти вирішити наявні проблеми. Так, ще в 2015 році тодішній директор КЖЕП «Зоря» В.Д. Кравченко пообіцяв відремонтувати перший під’їзд (результат – відомо який). Також, на думку пана Кравченка, на технічному поверху будинку «передбачені відкриті слухові вікна».

Загалом, складається стійке враження, що чиновники користуються відомим висловом: спасіння потопаючих – справа рук самих потопаючих. Так, у 2016 ро-ці тодішній заступник міського голови В.В. Гайдаржи повідомив, що встановлення лавок біля будинку буде здійснене силами самих мешканців через… «завантаженість працівників підприємства балансоутримувача підготовкою житлового фонду до опалювального сезону».

А ось як відреагував на звернення мешканців будинку з питання ремонту покрівлі, першого під’їзду та козирку над входом до під’їзду заступник міського голови М.С. Мкртчан. Цей пан у відповіді від 23.08.17 нагадав, що рішенням виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 13.02.2017 встановлені нові побудинкові тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Відповідно до цього рішення в прийнятих тарифах не закладена стаття витрат підприємства на виконання робіт з поточного ремонту конструктивних елементів. Тому чиновник порадив мешканцям шукати гроші на ремонт з метою недопущення руйнації будинку.

Цікава логіка. Але, по-перше, чому не вживалося жодних заходів до 2017 року? І, по-друге, де мешканцям взяти стільки грошей, адже більшість із них – пенсіонери, в тому числі ветерани заводу «Зоря»? Зрештою, частину капітальних ремонтів виконує саме місто, цим питанням опікується міська влада, зокрема Департамент житлово-комунального гос-подарства міськради.

Тож після останньої відповіді люди звернулися до самого губернатора! Та голова облдержадміністрації Олексій Савченко не знайшов за потрібне особисто розповідати людям, як вийти із скрутної ситуації. Натомість заявники отримали відповідь за підписом… добре знайомого їм В. Гайдаржи, тепер уже – заступника голови ОДА. Чиновник укотре констатував, що у тарифах не передбачено статтю на поточний ремонт конструктивних елементів будинку. Водночас даний будинок чомусь не увійшов до плану з утримання та капітального ремонту житлового фонду м. Миколаєва. Також Валентин Гайдаржи рекомендував мешканцям створювати ОСББ і самим вирішувати свої проблеми, а також – шукати спонсорів серед депутатів.

Зрештою 28.03.18 директор КЖЕП «Зоря» В.А. Курятник звертається до директора Департаменту ЖКГ А.М. Палька з проханням включити в план поточного ремонту покрівлі квар-тир 18, 19 та 20.

– А чи включили ремонт покрівлі в план, я не знаю. Все, що я мав зробити від ЖЕКу, я зробив, – розповів журналісту Володимир Курятник.

– А як бути із «гнилими» козирками?

– На їхній ремонт я заявку не подавав. Так, козирки протікають у другому та третьому під’їздах. Але в мене немає таких коштів і дозволу, щоб я їх робив, – пояснив директор комунального підприємства.

Ось така позиція. А між тим уже під час підготовки цього матеріалу стало відомо: в одній із миколаївських багатоповерхівок по вулиці Космонавтів рухнула опорна стіна, що підтримувала козирок над під’їздом. Лише дивом ніхто із людей не постраждав…

Андрій ТЮРІН
Фото автора

P.S. Редакція направляє дану публікацію на реагуванню Миколаївському міському голові О.Ф. Сєнкевичу.

Добавить комментарий