Захворюваність на туберкульоз зменшується

Поширення туберкульозу в Україні характеризується високим ризиком інфікування населення, більшість з якого навіть не підоз-рює небезпеку зараження, контактуючи з хворими у транспорті, магазинах, місцях масового перебування людей тощо.

За офіційними даними ВООЗ, у світі близько 9,6 млн. осіб хворіють на туберкульоз, щорічно близько 1,5 млн. людей помирає внаслідок цього захворювання.

Яка ситуація щодо туберкульозу в Миколаївській області? – про це у розмові журналіста «РП» з виконувачем обов’язків головного лікаря обласного протитуберкульозного диспансеру Ігорем ПОЛЯКОВИМ.

– Протягом останніх років у Миколаївській області спостерігається тенденція до стабілізації епідеміологічної ситуації щодо туберкульозу. У 2017 році захворюваність на туберкульоз зменшилась на 11%, порівняно з попереднім роком. У 2017 ро-ці зареєстровано 686 вперше виявлених випадків туберкульозу, тоді як у 2016-му їх було 777. У 2017 р. захворіло 11 дітей (у 2016-му – 10) та 10 підлітків (у 2016-му – 10).

Також протягом минулого року в Миколаївській області було зареєстровано 161 випадок уперше виявленого туберкульозу в поєднанні з ВІЛ-інфекцією, у 2016-му – 208.

Для ефективної боротьби з туберкульозом підвищується рівень інформованості населення, використовуються всі засоби масової інформації, об’єднуються зусилля влади, медичної служби, урядових та неурядових громадських організацій на подолання туберкульозу в області, проводяться місячники боротьби з туберкульозом. 2018 року він проходив під гаслом «Подолаємо туберкульоз разом».

– Що робиться для профілактики цього захворювання і за які кошти проходить лікування хворих?

– Для своєчасної діагностики туберкульозу в нашій області було збільшено профілактичні флюорографічні обстеження населення, при цьому у 297 осіб було вперше виявлено туберкульоз.

Лікування туберкульозу в Україні безкоштовне та поетапне. Основний курс лікування для чутливого ТБ становить 6 місяців, для резистентних форм – 20 мі-сяців. Для формування при-хильності до довготривалого лікування в області впроваджено різні моделі амбулаторного лікування, які орієнтовані на хворих. За рахунок коштів Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, Товариство Червоного Хреста України разом із РАТН, БО «Час життя», «Ініціатива заради життя», «Вихід», «Здорова нація», БО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» надають психосоціальну підтримку пацієнтам. За рахунок коштів місцевих бюджетів психосоціальна підтримка хворим здійснюється у Южноукраїнську, Новоодеському, Єланецькому, Кривоозерському, Веселинівському та Березанському районах.

– Чи вдалося покращити результати ефективності лікування мультирезистентного туберкульозу?

– Протягом 2015-2016 років за підтримкою проекту Challenge TB («Виклик туберкульозу»), що здійснюється в Україні міжнародною організацією PATH, та за підтримкою USAID вдалося покращити результати ефективності лікування мультирезистентного туберкульозу в Миколаївській області з 36% до 59%, що на сьогодні є найкращим показником ефективності лікування по всій країні. Наразі Challenge TB є єдиним проектом, що працює в області у сфері покращення якості діагностики та лікування мультирезистентного туберкульозу.

Зусилля проекту спрямовані на створення ефективної взаємодії між протитуберкульозними закладами, загальною медичною мережею та громадськими організаціями області. Проект Challenge TB здійснює навчання регіональних спеціалістів з туберкульозу, лікарів первинної ланки, соціальних працівників, психологів, спеціалістів Червоного Хреста та громадських груп щодо покращення якості лікування МРТБ, акцентуючи увагу на важливості поєднання зусиль, спрямованих на допомогу пацієнтам.

Міждисциплінарні команди, створені в рамках проекту, розробили модель комплексної допо-моги, яка пов’язує стаціонарне ліку-вання з амбулаторними службами підтримки через Червоний Хрест та інші громадські організації. Завдяки такому підходу пацієнти змогли отримати пакет послуг, що задовольняє їх індивідуальні потреби: психологічна підтримка, допомога з юридичними питаннями, допомога з отриманням нових документів, допомога з житлом та працевлаштуванням, допомога в отриманні лікування від алкогольної та наркотичної залежності, отримання продуктових наборів, відшкодування транспортних витрат. Переваги такої комплексної підтримки можна спостерігати, порівнюючи результати, отримані у 2014-му і 2016-му роках: зменшення рівня смертності від мультирезистентного туберкульозу з 33% до 13% та збільшення ефективності лікування з 36% до 59%.

Залучення неурядових організацій (НУО) та Червоного Хреста до пацієнт-орієнтованого підходу також довело свою ефективність, оскільки НУО були гнучкими у розподілі своїх соціальних працівників та психологів для підтримки пацієнтів у вирішенні їх соціальних та особистих проблем, які перешкоджали їм продовжувати лікування.

Проект Challenge TB здійснюватиме свою діяльність в Україні до 2019 року.

– Чи запроваджувались нові препарати для таких хворих?

– З 2017 року в схеми лікування хворих на резистентний ТБ Київської, Миколаївської, Харківської областей було введено нові ефективні протитуберкульозні препарати.

З метою профілактики туберкульозу 93,0% новонародженим була проведена вакцинація БЦЖ, профілактичне лікування ізоніазидом отримали 95,2% дітей із латентними формами туберкульозу. В області організовано додаткове харчування для 2937 дітей із латентними формами туберкульозу з малозабезпечених сімей.

– Дякуємо за розмову.

Микола КРУТИХ

Добавить комментарий