Безземельні селяни

IMG_4301Допомогти людям отримати те, що їм належить за законом і по справедливості, береться Аграрна партія України

Дослідне господарство «Реконструкція», що в с. Лепетиха Березнегуватського району, – такий собі «бронтозавр» у сучасному вирі сучасної ринкової економіки. У той час, коли в Україні давно вже розпайовані колгоспні гектари, а мільйони селян стали повноправними власниками земельних паїв, лепетиські трудівники залишаються жебраками на своїй, з дідів-прадідів, землі. Відстояти право селян з Березнегуватщини на землю береться допомогти Аграрна партія України.

Про ситуацію в цьому великому державному підприємстві раніше неодноразово йшлося на шпальтах «РП». Нагадаємо: ДГ «Реконструкція» має у користуванні 10,5 тисячі гектарів землі (із них 8,9 тис. га – рілля). Протягом останніх років підприємство не поповнило свій парк жодною одиницею сільгосптехніки, а землі обробляють приватні господарства. Лепетиські селяни та пенсіонери підприємства не отримують навіть мінімальної орендної плати, адже підприємство не включають до списку під приватизацію. За останні два десятиліття чисельність працівників держпідприємства скоротилася у вісім разів! Державне підприємство, яке нібито займається науково-дослідною роботою, вже давно перетворилося на «ширму» успішного приватного бізнесу, що збагачується за допомогою відверто корупційних схем. Це – з одного боку. А з іншого, бачимо суцільні злидні мешканців села, поготів пенсіонерів, котрі не мають соціального захисту у вигляді власного земельного паю – так, як це майже скрізь в Україні. Та що там захисту: йдеться про грубе нехтування принципами соціальної справедливості.

Куди тільки не писали обділені селяни – й до миколаївських, і до київських чиновників. Але з численних відписок люди зрозуміли: нинішній стан речей надто влаштовує «сильних міра сєго».

Із своєю проблемою члени ініціативної групи нещодавно побували в обласному осередку Аграрної партії України. На подив, очільник облорганізації АПУ, успішний аграрій Анатолій Гасюк не лише уважно вислухав «ходоків», а й забажав особисто побувати в Лепетисі, аби поспілкуватися з якомога більшою кількістю людей та краще розібратися в ситуації. І ось така зустріч відбулася наприкінці минулого тижня.

– Я добре розуміюся на ваших проблемах, бо сам сільський, починав господарювати з декількох десятків гектарів землі. Тоді ж, на початку 90-х, приїздив у ваше господарство по насіння, й ДГ «Реконструкція» на той момент вражало розмахом та успішністю, – звертаючись до присутніх, розповів А. Гасюк.

IMG_4311

А. Гасюк (праворуч) і М. Михальчук.

Але сьогодні, за словами Анатолія Петровича, наукову діяльність у нашій країні вкрай занедбано, через що він та його колеги-аграрії практично не користуються розробками українських науковців, левова частка насіння для посівної кампанії імпортується у виробників із світовим ім’ям. Не дивно, що майже стовідсотково рілля «Реконструкції» використовується не на потребу аграрної науки, а з єдиною метою – отримати прибуток, який, до того ж, здебільшого проходить повз офіційний бюджет. Судіть самі: за словами сільського голови М. Михальчука, сільський бюджет отримує від діяльності ДГ «Реконструкція» у вигляді сплачених податків лише 1,6 млн. грн., або 180 гривень з одного гектара. Не густо…

– Навіщо науковій установі така велика кількість ріллі? – дивується А. Гасюк. – Подібного немає ніде в світі. До прикладу, я був у Німеччині, і на власні очі бачив невеличкі підприємства відомих брендів, які займаються розробленням нових сортів та гібридів, ведуть іншу науково-дослідницьку діяльність.

Крім того, як переконаний Анатолій Гасюк, є реальна небезпека того, що із запровадженням ринку землі тисячі гектарів лепетиської землі швиденько відійдуть або українському скоробагатьку, або якомусь заможному іноземному «дядькові». Тож потрібно діяти рішуче й на випередження, аби відстояти право селян на землю.

При цьому, як вважає голова обласного осередку АПУ, варто добиватися справедливості не поодинці, а згуртувавши зусилля трудівників подібних державних підприємств у межах всієї України. Тож А. Гасюк пообіцяв найближчим часом порушити це злободенне питання перед лідером Аграрної парті України Віталієм Скоциком – з тим, щоб опрацювати стратегію і тактику подальших дій. Не виключено, що якщо влада не дослухається до безземельних селян, будуть організовані всеукраїнські акції протесту. Подеколи лише таким чином можна достукатися до свідомості корумпованих знахабнілих чиновників.

Як поділився з присутніми Анатолій Гасюк, Аграрна партія України вже має успішний досвід захисту інтересів людей села на теренах Миколаївщини. Зокрема отримали відкоша рейдери, котрі зазіхнули на чужу землю у Баштанському та деяких інших районах області. Сформовано загони аграрної самооборони, які в змозі захистити законні інтереси добропорядних аграріїв.

Щодо подальшої перспективи після розпаювання земель ДГ «Реконструкція», то очільник обласної організації АПУ вбачає її в тому, аби лепетиські володарі земельних паїв на власний розсуд розпоряджалися своєю землею: або хазяйнували самотужки, або ж здавали в оренду тому сільгоспвиробнику, хто запропонує кращі умови. Користь від цього матимуть як люди, так і село. «Ви маєте на це повне право, і ми вам у цьому всіляко допомагатимемо», – запевнив учасників зустрічі Анатолій Гасюк.

Андрій ТЮРІН

Фото автора

One Comment on “Безземельні селяни”

  1.  епохальне рішення про монетизацію пільги на транспорт.ліквідується соц нерівність.адже працюючий пенсіонер, напр, з 7тис доходу (пенс+зарпл) їздив трол+трамв 22дні а непрац з 1.5тис може і 1день в тиждень і тільки трол.тобто багатшого фінансували в 5-10раз більше. і що в столиці що селі п б одна сума в одній групі пенсіонерів- -по віку(напр 100грн).по Конст пенсіонери в одній групі рівні.ветерани війни м отр в 2р більше.але теж однаково що в селі що в столиці.Їздити на роботу в райцентри,в райлікарні ,на базари бо в сільсь магазинах ціни вищі.багато придб вело.кардіологи гов що мін норма ходьби для серця 5км.

Добавить комментарий