Пенсії по–новому: кому, за що і скільки

Запроваджена в Україні пенсійна реформа викликала безліч запитань з боку тих, кому так і не підвищили їх мізерні пенсії. І, звачайно ж, люди похилого віку пішли до свого інспектора в Пенсійний фонд. Тому нині в коридорах цієї державної структури «гаряче»: черги не закінчуються. Читачі «РП» прохають через газету відповісти на запитання щодо нового пенсійного забезпечення. Сьогодні у нас в гостях перший заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області Олена Анатоліївна СИЧУГОВА.

– Олено Анатоліївно, до редакції «РП» звернулися «діти війни» з села Нововасилівка Снігурівського району з претензією до держави, що з ними, мовляв, не чесно поступили, додавши до їх мізерних пенсій по 100-150 грн. Вони запитують, як можна прожити на ці кошти?

– Розмір пенсійної виплати кожного пенсіонера обчислюється індивідуально відповідно до норм Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058) в залежності від наявного страхового стажу особи та її заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески.

При цьому значне підвищення пенсії після перерахунку отримали пенсіонери, які одержували високу заробітну плату та мають тривалий стаж роботи.

– Звернувся пенсіонер з Корабельного району, який має почесне звання «Заслужений будівельник». Йому встановлено пенсію за особливі заслуги перед Україною в розмірі 25% від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Чи планується збільшення розміру пенсії за особливі заслуги перед Україною у зв’язку із ростом прожиткового мінімуму?

– Відповідно до статті 5 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» передбачено, що пенсія за особливі заслуги встановлюється залежно від заслуг у розмірах від 20 до 40 відсотків від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, здійснюється перерахунок пенсії за особливі заслуги з дати, з якої встановлено новий розмір прожиткового мінімуму.

Відповідно до Закону України від 03.10.2017 № 2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (Закон № 2148) з 01.10.2017 проведено перерахунок, зокрема, пенсій за особливі заслуги із використанням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на 01.12.2017 (1373 грн.) та збільшеного на 79 грн., тобто 1452 грн.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» передбачено розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність:

з 01.01.2018 – 1373 грн.;

з 01.07.2018 – 1435 грн.;

з 01.12.2018 – 1497 грн.

Отже, перерахунок пенсій за особливі заслуги перед Україною у зв’язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, буде проведено з 01.12.2018.

– Валентина Панкратова з Первомайська запитує, хто на сьогодні має право на призначення дострокової пенсії?

– Законом України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон) передбачено, що правом на дострокове пенсійне забезпечення користуються:

– особи, які працювали на роботах із особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за списком № 1, на роботах із шкідливими та важкими умовами праці за списком № 2; трактористами-машиністами, доярками, водіями міського пасажирського транспорту;

– багатодітні матері, які народили та виховали до 6-річного віку п’ять та більше дітей; матері інвалідів з дитинства; військовослужбовці, які брали участь у бойових діях; члени сімей загиблих (померлих) військовослужбовців; особи з інвалідністю І групи по зору; особи, які хворі на гіпофізарний нанізм.

Право на призначення пенсій за вислугу років мають артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів.

Також особи, які на день набрання чинності Закону № 2148 (11.10.2017) мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52, 54 та 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», мають право на пенсію за вислугу років.

– Олена Дмитрієва з Миколаєва просить розповісти про те, як відбувається поновлення раніше призначених пенсій.

– З 01.10.2017 виплата пенсій працюючим пенсіонерам поновлюється у повному розмірі.

При цьому пунктом 13-1 Закону № 1058 передбачено, що пенсії, призначені після набрання чинності Законом України від 08.07.2011 № 3666-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на умовах законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону.

Після звільнення з роботи виплата пенсії, призначеної відповідно до зазначених законів, поновлюється.

Виплата працюючим пенсіонерам у період роботи на інших посадах пенсій, призначених на умовах законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», з 1 жовтня 2017 року поновлюється у розмірах, що були встановлені відповідними законами.

– Багатьох наших читачів турбує питання, коли буде проведено перерахунок пенсії особам, яким розмір пенсійної виплати з 01.10.2017 не збільшився?

– Частиною 2 статті 42 Закону № 1058 передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку буде проводитися перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для обчислення пенсій, передбачене частиною другою статті 42 цього Закону, буде проводитися, починаючи з 2021 року.

У 2019-2020 роках показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення, порівняно з роком, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Також зазначеною статтею передбачено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють або займаються підприємницькою діяльністю). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати.

Пенсіонерам, які працюють чи займаються підприємницькою діяльністю після звільнення з роботи або припинення такої діяльності, пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

– Андрій Прибутний з Очакова запитує, який показник середньої заробітної плати враховується при призначенні пенсій у 2018 році?

– Законом № 1058 передбачено, що з 01.01.2018 по 31.12.2018 при призначенні пенсій застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016-й та 2017-й роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

– Марію Іванівну Каратай з Миколаєва турбує питання, яким чином встановлюється мінімальний розмір пенсії?

– Для осіб, яким пенсія призначена до набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», тобто до 01.10.2011, мінімальний розмір пенсії за віком, за наявності у жінок 20, у чоловіків 25 років страхового стажу, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму, визначеного законом для осіб, які втратили працездатність. За кожен повний рік страхового стажу понад необхідний пенсії за віком підвищуються на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком.

Після 01.10.2011 мінімальний розмір пенсії за віком, за наявності у жінок 30, у чоловіків 35 років страхового стажу, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму, визначеного законом для осіб, які втратили працездатність.

З 1 січня 2018 року для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

– В яких випадках надається довідка про заробітну плату до 01.07.2000?

– Статтею 40 Закону № 1058 передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 01.07.2000, становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.09.2000 незалежно від перерв.

– Який страховий стаж повинен бути, якщо пенсійний вік настав у 2017 році, а за призначенням пенсії звертається особа в 2018 році?

– У даному випадку, якщо особа досягла пенсійного віку до 01.01.2018, а звернулася за призначенням пенсії після 01.01.2018, то право на пенсію визначається за наявності страхового стажу не менше 15 років.

– Який на сьогодні максимальний розмір пенсійної виплати?

– З 01.01.2018 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) на рівні десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, – 13730 грн.

– Чи буде збільшено тривалість страхового стажу для визначення права на призначення пенсії по інвалідності?

– Чинним пенсійним законодавством не передбачено збільшення тривалості страхового стажу для визначення права на призначення пенсії по інвалідності.

– Дякуємо за роз’яснення.

Бесідував Микола КРУТИХ

Добавить комментарий