Їхня служба – небезпечна і важка

Дитяча бездоглядність, напівголодне існування дітей у кризових сім’ях, насилля, в тому числі й сексуальне, соціальне сирітство, кинуті напризволяще батьками діти, туберкульоз, ВІЛ-СНІД, погрози й психічна неврівноваженість – і це далеко не повний перелік того, з чим доводиться щоденно стикатися у своїй роботі первомайським працівникам охорони дитинства.

Останній випадок, коли на місцевому сміттєзвалищі було знайдено немовля, є яскравим віддзеркаленням існуючих у нашому суспільстві глибоких соціальних проблем. Нині цей факт розслідується поліцією, а в охоронців дитинства таких кричущих матеріалів ціла купа. То їм доводиться вилучати дітей у горе-батьків, а потім давати їм можливість виправити «важку» життєву ситуацію, то вони рятують дітей від домашнього насилля, то допомагають їм влаштуватися в житті, опікуються питанням житла, збирають речі, відвойовують у суді права дітей – словом, роботи не просто багато, а з надлишком. Втім, мова не про це, бо ж ніхто із працівників на свою долю не скаржиться, а про врятовані дитячі долі, про те, як радіють, коли дітям вдається допомогти вирватися із тенет жаху та злиднів. Про це та інше розповіли працівники управління у справах дітей Первомайської міської ради нашому кореспонденту.

Спочатку про приємності

На початку грудня 2017 року від держави надійшла субвенція на соціальне житло. На Первомайськ було виділено трохи більше мільйона гривень із 19-ти, що надійшли на Миколаївщину. На все про все, якщо відкинути вихідні та святкові, відводилося практично три тижні. До всього, ще й гроші надійшли тридцятого грудня. Власне, все, як завжди, в нашій державі відбувається під кінець року. Тож можна лишень уявити собі цей темп роботи, коли потрібно було визначитися з дітьми, які мають отримати соціальне житло, знайти підходящі квартири, домовитися з власниками житла, узгодити всі паперові питання, пережити стрибки долара й, власне, довести все до логічного завершення. Бо ж результат мав бути один – соціальне житло для дітей-сиріт, а їх у Первомайську лише на квартирному обліку більше сотні.

– Це не просто було напружено, – розповідає начальник управління Наталія Перкова. – Перед нами постало питання, яке потрібно було вирішити ще на «вчора». Не буду говорити, яких зусиль це коштувало, скільки нервів потрачено, бо це зрозуміло само собою. Головне, ми маємо результат. Сьогодні закуплено чотири квартири, де проживатиме семеро статусних дітей, причому серед них є навіть сім’ї. І ми вважаємо це своєю невеличкою перемогою над тими злиднями, з якими доводиться зіштовхуватися дітям, якими ми опікуємося.

До речі, урочисте вручення ключів від квартир відбулося буквально цими днями. У міській мерії під пильним оком громадськості відбулася така собі приємна процедура. Олександр Солощук, Андрій Христін, Катерина Макаренко з маленькою донечкою, брати Білові – Максим, Дмитро та Олександр стали щасливими володарями соціального житла. Отримали в дарунок діти й постільну білизну, а декотрі – й необхідні меблі, електропобутові прилади та посуд.

Власне, приємності на цьому для працівників охорони дитинства практично завершуються. Все останнє – то будні, сповнені драматизму та боротьби за «дитинство».

Криза в родинах, чи розруха в головах?

Щочетверга працівники первомайського управління у справах дітей здійснюють рейди. Це така форма роботи, яка передбачає відвідування кризових родин, або, як їх нині по-модному стали називати, сім’ї, що потрапили в складні життєві обставини. Це, як правило, неповні, багатодітні, малозабезпечені, неблагополучні, конфліктні, функціонально неспроможні, асоціальні тощо. Скажімо так – сім’ї, які мають проблеми у функціонуванні і потребують допомоги у їх вирішенні. Так ось – таких родин у Первомайську нараховується чимало, а в постійному полі зору управління у справах дітей їх майже три десятки. Серед них добрих два десятки так званих родин, які просто пливуть за течією життя, в очікуванні «манни небесної». Роботи не мають, та і не прагнуть мати. Знайшли собі заробіток – народження дітей! А що, держава платить за новонароджених, і непогані кошти, от і добре! Хай і надалі забезпечує! А вони і далі будуть породжувати «складні» життєві обставини, будуть безконтрольно народжувати дітей, пиячити, викидати дітей на смітники, вести аморальний спосіб життя. Непогано прилаштувалися!

– Нещодавно доводилося вилучати дітей у таких горе-батьків, – діляться працівники управління. – Ви б бачили ту антисанітарію та той спосіб життя, який ведеться! Це ж просто жах! Діти голодні, обідрані, в кімнатах бруд, а так звані батьки – мертвецьки п’яні! Страшна картина, вони навіть не помітили факту відсутності дітей…

І це непоодинокі випадки. Сьогодні, кажуть працівники управління, тенденція позбавлення батьківства зростає. Лише у січні уже цього року складено близько десятка клопотань про неналежне виховання дітей у сім’ях та вилучено 12 дітей! Тепер ці горе-батьки оббивають пороги управління і розповідають, що їм немає за що жити! І таких ходаків за день немало. Парадокс та й годі! І при цьому всьому держава ще іде на поступки таким родинам, надаючи їм шанс на «виправлення» своїх складних життєвих обставин.

Якось я сама особисто стала свідком розмови поміж двох «мамаш». Одна з них, грізно поглядаючи у бік мерії, заявила: якщо найближчим часом, мовляв, вона не отримає «дитячі», і їй не буде за що купити цигарки – то вона таке влаштує!

Ось з таким контингентом і доводиться щодня працювати службовцям. А по четвергах ще й відвідувати! Причому власного транспорту у служби немає, весь час доводиться «жебракувати». А між тим, кризові родини уже знають, що четвер – день відвідувань, тож окремі з них ретельно готуються – то собак спускають, то сокири до рук беруть…

– На жаль, – говорить начальник управління Наталія Перкова, – діти все частіше виступають в якості засобу отримання батьками прибутку. Ми вважаємо, що інститут державного соціального забезпечення уже давно потребує реформування, як і інститут забезпечення матерів, які самостійно виховують та утримують дітей.

Стурбовані в управлінні й фактом, коли діти, які досягли повноліття, при виході з прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу не мають ніяких грошових заощаджень та речей довготривалого вжитку. Або ж житло, яке є на праві власності у дітей, знаходиться у непридатному для життя стані через небажання прийомних батьків брати на себе відповідальність за його збереження та забезпечення майнових прав дітей.

Не так давно у Первомайську було виявлено такі недоліки в одній із прийомних сімей, де прийомні батьки на свій розсуд витрачали дитячі кошти. Скандал розгорівся не на жарт. Та через відсутність законодавчих актів, де б чітко було визначено, на які потреби мали б витрачатися кошти, прийомні батьки «відбілилися».

І таких проблемних моментів у роботі управління у справах дітей Первомайської міської ради дуже багато. Та найприкріше те, що останнім часом саме сімейне оточення перетворюється на загрозу для дітей. І не завжди соціальним працівникам вдається захистити дитину від «батьківського» свавілля.

Тож, напевне, працівники служби, як ніхто інший, мають право розраховувати як на підтримку з боку органів влади, так і з боку громадськості, бо що ж може бути важливішим в житті за безпечне дитинство!

Післямова

Первомайське управління у справах дітей ось уже десяток літ як утримує пальму першості в своїй професійній діяльності на обласному рівні. І весь цей час службу очолює невтомна й наполеглива Наталія Миколаївна Перкова, яка навколо себе сформувала команду професіоналів, що сповна віддаються своїй благородній справі – захисту дітей. Це якраз той факт, коли кажуть – кадри вирішують усе!

Наталія КЛИМЕНКО

Добавить комментарий