«Пологи» тривають. Коли народиться істина?

У статті «У Києві – арешти, в Миколаєві важкі пологи…» («РП» від 01.06.17) ми розповіли про те, як фіскали Миколаївщини реагують на заяви від громадських активістів щодо податкових порушень у сфері пасажирських автоперевезень. «РП» взяло цю ситуацію на свій контроль та зобов’язалося інформувати читачів про подальший перебіг подій.

Нагадаємо, що представники Асоціації працівників транспортної галузі та інфраструктури ще 15 серпня 2016 року звернулися до Головного управління Державної фіскальної служби із завою про скоєння посадовими особами одного з автотранспортних підприємств злочину за статтею 212 Кримінального кодексу – «Ухиляння від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів)». Цілих два місяці знадобилося слідчим фіскального відомства, аби таки розпочати досудове розслідування в рамках кримінального провадження. Відповідні відомості старший слідчий з ОВС СУ ФР ГУ ДФС у Миколаївській області В.Р. Олійникова внесла до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17 жовтня 2016 року.

На чому акцентувала увагу податківців громадська організація?

У своїй заяві активісти громадської організації зазначили про те, що, на їхню думку, посадові особи ТОВ «Миколаїв-Авто» в період 2014-2016 років у податковому обліку та податковій звітності не в повному обсязі відображали отримані прибутки від здійснення підприємством перевезень пасажирів, що, в свою чергу, призвело до несплати податків в особливо великих розмірах – понад одного мільйона гривень.

Представники Асоціації наголосили на тому, що автотранспортне підприємство здійснювало свою діяльність «у зв’язці» з так званими автостанціями-«клонами». А саме: вирушаючи в поїздку з такого «автовокзалу», пасажир здебільшого розраховується за проїзд із водієм, передаючи кошти «із рук у руки». При цьому проїзний документ, як правило, людям не видається! Свідком застосування такої «спрощеної схеми» неодноразово був і автор цих рядків. Крім того, у розпорядженні редакції є Постанова судді Ленінського районного суду від 24.05.17. Як йдеться у документі, суд встановив, що квитки на проїзд за маршрутом Баштанка – Миколаїв продавалися в салоні транспортного засобу, без використання регістратора розрахункових операції (РРО). Відповідно, за виявлені порушення директор товариства «Миколаїв-Авто» зазнав «суворого покарання» – його було оштрафовано аж на… 85 гривень.

Це – лише один епізод. Проте виникає резонне запитання: яким є реальний обсяг таких порушень? Зрештою, яким чином враховувався реальний пасажиропотік, і з якої суми сплачувалися податки? Цікаво також: скільки коштів недоотримав протягом останніх років бюджет?

Власну відповідь на ці запитання спробували дати громадські активісти. Маючи офіційні дані щодо наявності певного парку транспортних засобів, кількості та регулярності рейсів, що їх здійснює «Миколаїв-Авто», вони прорахували орієнтовні витрати підприємства на пальне та зарплату водіїв. Зрозуміло, що доходи товариства мають бути щонайменше більше цих витрат, адже очевидно, що ніхто не працюватиме собі у збиток.

Відтак активісти просили Державну фіскальну службу задля з’ясування реального стану речей провести низку заходів, зокрема здійснити ретельну документальну перевірку діяльності автотранспортного підприємства та допитати важливих свідків. Здавалося б, заявники надали чимало конкретних фактів, ретельну перевірку яких з подальшою правовою кваліфікацією мали б дати у слідчих органах Головного управління ДФС.

Натомість після піврічного «розслідування» слідчий Вікторія Олійникова, не провівши ряду важливих слідчих дій, винесла постанову про закриття кримінального провадження. Проте представники Асоціації успішно оскаржили у суді дану постанову, і кримінальне провадження знову повернули на розслідування.

Й у подальшому громадським активістам довелося докладати неабияких зусиль – писати листи та ходити на прийом до чиновників, неодноразово звертатися з клопотаннями до слідчого, аби зрушити маховик розслідування з місця. Так, лише після звернення представників Асоціації до Генеральної прокуратури України Державна фіскальна служба провела позапланову перевірку фінансово-господарчої діяльності ТОВ «Миколаїв-Авто». За наслідками перевірки було виявлені порушення ведення податкового обліку – заниження сум єдиного податку, податку на прибуток і податку на додану вартість. Відповідно прийнято постанови-повідомлення, згідно з якими на підприємство накладено фінансові стягнення на понад півмільйона гривень. Громадська організація наразі добивається, щоб ці постанови слідчим В.Р. Олійниковою були включені до матеріалів кримінального провадження.

Але, що найцікавіше, в рамках досудового розслідування також було проведено економічну експертизу діяльності ТОВ «Миколаїв-Авто» з боку фахівців експертно-криміналістичного центру МВС України. І, за наявними даними, ніяких порушень експерти не виявили!

Як таке могло статися: одна державна структура перевіряє суб’єкт господарювання і знаходить численні порушення податкового законодавства, внаслідок чого нараховує солідні штрафні санкції, а інші держслужбовці кажуть: усе відбувалося в рамках закону? Схоже, такий «когнітивний дисонанс» можна пояснити або некомпетентністю одних, або… корупційною зацікавленістю інших.

Як би там не було, наразі зазначене товариство звернулося до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом щодо визнання протиправними та скасування наведених постанов Державної фіскальної служби. Відкрито провадження в адміністративній справі. Також стало відомо, що суддя Устинов задовольнив клопотання позивача і долучив до матеріалів справи висновки державних експертів. Водночас представники Асоціації задаються запитанням: яким чином результати експертизи потрапили в розпорядження третьої сторони, адже існує таємниця слідства?..

Аніскільки не здивуємось, якщо найближчим часом судом будуть відмінені постанови про штрафні санкції, а слідча Олійникова повторно «поховає» кримінальне провадження. Адже у нас, як відомо, будується європейська правова держава, а корупції оголошено рішучий і безкомпромісний бій. Та й з наповненням бюджету, судячи з цього, справи ідуть угору…

Андрій ТЮРІН

Добавить комментарий