Відповідь «не по суті»

Темою публікацій: «Далека земля», «РП» № 8 від 23 лютого 2017 року, та «Закон один, а дверей чомусь двоє…», «РП» № 22 від 1 червня 2017 року, – було питання розподілу землі учасникам АТО. Мешканцям села Українка Вітовського району, які повернулися з АТО, запропонували земельні ділянки на відстані 60 км від домівок.

Ветерани вважають, що розподіл наділів відбувається несправедливо, а відсутність генерального плану села, відмови Держгеокадастру надати необхідні відомості про господарів ділянок та два окремі кабінети у приміщенні Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області для бажаючих отримати землю – атовців та усіх інших – свідчать про можливі корупційні порушення у земельному питанні.

Надсилаючи надруковані матеріали на реагування у Держгеокадастр у Миколаївській області, ми сподівалися отримати грунтовну відповідь на усі запитання, поставлені у статтях, а також на вжиття дієвих заходів у відповідь на побажання ветеранів. Утім співробітники Держгеокадастру обмежилися… зустрічними претензіями до нашої газети, чипляючись за неточності, які можна вважати дрібними.

Відповідь начальника Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області С.О. Мутьєва наводимо із невеликими скороченнями.

«У статті Тетяни Філіппової «Закон один, а дверей чомусь двоє…» тенденційно висвітлюється діяльність Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, його територіального підрозділу у Вітовському (Жовтневому) районі та окремих посадових осіб цих установ у контексті розгляду та відповіді на листи громадських активістів та власне редакції, – сказано у відповіді за підписом С.О. Мутьєва. – Тлумачення кореспондентом відповідей на ці звернення спричинило низку помилок, неточностей та розбіжностей у тексті цього журналістського розслідування.

Так, у листі громадської організації «Жовтневий районний союз ветеранів і учасників антитерористичної операції» за 27.02.2017 № 3 міститься запит щодо надання інформації «за період 2015 – (лютий) 2017 років»…

Тому, зокрема, не відповідає дійсності твердження журналіста, що «вони надіслали до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області черговий запит, у якому просили надати їм перелік фізичних та юридичних осіб, які не є учасниками антитерористичної операції, але отримали землю у їхньому районі протягом 2014-2017 років». Принагідно зазначимо, що автор листа звернувся до Головного управління по «інформацію» (яку й отримав у цифровому викладі), а не по «конкретний перелік власників ділянок», як то здалося автору публікації. Зауважимо, що не ведеться якогось окремого обліку власників землі за критерієм, є вони учасниками АТО чи ні (виділено редакцією).

Державний земельний кадастр містить інформацію про зареєстровані земельні ділянки, відомості про які внесено в базу даних автоматизованої системи Державного земельного кадастру на підставі відповідної документації із землеустрою відповідно до ст. 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр». Однак здійснити облік інформації саме за реєстрацією земельних ділянок, власниками яких стали фізичні або юридичні особи, що не є учасниками АТО, в період з 2014-го по 2017 рік неможливо, оскільки за вказаний період будуть відображатись усі дії державних кадастрових реєстраторів щодо: присвоєння кадастрових номерів земельних ділянок, право власності або право користування, які було оформлено до 01 січня 2013 року; а також відмов у державній реєстрації земельної ділянки.

Крім того, при відборі за критеріями пошуку Національної кадастрової системи немає даних по учасниках АТО або за земельними ділянками, які підлягали відведенню (виділено редакцією). Тобто відображається інформація про відведення земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, для ведення фермерського господарства, для ведення особистого селянського господарства, для індивідуального садівництва, для городництва, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) тощо.

Повторно журналіст припустився помилки, стверджуючи, що нібито Держгеокадастр надав відповідь, «упустивши дані за 2014 рік (ну, то вже справжня дрібничка!)» – так зазначено у тексті статті. Це є прямим спотворенням фактів, без попередньої перевірки відомостей у Головному управлінні чи його територіальному підрозділі.

Також наприкінці публікації подана пряма мова заступника голови зазначеної громадської організації О. Бойченка щодо того ж таки звернення, що «переліку фізичних та юридичних осіб, які отримали у районі землю протягом 2014-2017 років ми так і не бачили» – хоча у зверненні не йде мова ані про 2014 рік, ані про «перелік». Але при цьому робиться голослівний висновок, що Держгеокадастр ховає цю інформацію».

Виділення земельних ділянок учасникам АТО та сім’ям загиблих є основним пріоритетом у діяльності відділу розпорядження землями сільськогосподарського призначення Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області. Саме з метою усунення черг при реалізації даними громадянами права на безоплатну приватизацію земельних ділянок, прийом заяв від них щодо виділення земельних ділянок та надання документів за результатом їх розгляду здійснюється в окремому кабінеті (№ 111) (виділено редакцією).

І незважаючи на те, «що у Земельному кодексі нічого не сказано про черговість отримання землі», звернення від даної категорії осіб розглядаються першочергово, – зазначається далі у офіційній відповіді редакції. – Тому мова про конкретні випадки порушень прав чи черговості учасників АТО на отримання землі, що начебто відомі активістам, мають адресуватися правоохоронним органам для проведення відповідних перевірок, а не бути предметом спекуляцій.

Враховуючи викладене, Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області, як державний орган, користуючись правом, наданим ст. 37 «Спростування інформації» Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», просить від редакції друкованого засобу масової інформації – газети «Рідне Прибужжя» – опублікування спростування поширених відомостей, що не відповідають дійсності. Якщо редакція видання не має доказів того, що опубліковані відомості відповідають дійсності, вона зобов’язана опублікувати спростування їх у запланованому найближчому випуску друкованого засобу масової інформації. Редакція зобов’язана в строк, що не перевищує одного місяця з дня надходження вимоги, опублікувати спростування і письмово повідомити заявника про строк і час публікації спростування у разі затримки або про відмову в його публікації, зазначивши підстави відмови.

Щиро сподіваюся, що цей випадок не стане на заваді нашій багаторічній плідній взаємодії у питанні інформаційного забезпечення земельних відносин в області та підвищення рівня обізнаності населення щодо нюансів земельного законодавства», – підсумовує очільник Держгеокадастру області.

Від редакції. Хочеться зазначити, що наведена відповідь ні в якому разі не може вважатися «спростуванням», оскільки основні факти, викладені у статті, відповідають дійсності, адже навіть С.О. Мутьєв їх не заперечує. Відповідь з Держгеокадастру у Миколаївській області ми наводимо майже дослівно тому, що публікуємо так само усі офіційні відповіді редакції. Вочевидь, керівництво відомства вважає за потрібне не торкатися болючих точок, не відповідати на гострі запитання колишніх бійців, а нападати самому, вишукуючи приводи для критики редакції.

Стосовно періоду, про який у своєму запиті говорить заступник голови громадської організації «Жовтневий районний союз ветеранів і учасників АТО» Олександр Бойченко, дійсно, у запиті вказувалося: «З 2015-го по лютий 2017 року». Про 2014 ріквін згадував у розмові в редакції, тому ця дата з’явилася і у публікації. У 2014 році розпочався призов у армію, тоді ж був виданий і Наказ Президента про право воїнів АТО отримати земельні ділянки. А з 2015 року ветерани, які повернулися з фронту, почали писати заяви на отримання ділянок. Тому і виникла ця розбіжність у тому, про який період сказано у запиті ветеранів.

Але наскільки це суттєво? Думаю, не зовсім, зважаючи на те, що на інші, набагато серйозніші запитання ветеранів АТО, відповідей з Держгеокадастру так і не надійшло.

До речі, на сьогодні ситуація із виділенням землі воїнам – мешканцям села Українка Вітовського району, так і не змінилася. Вони все ще чекають відповіді щодо конкретних персон, які отримали землю у їхньому районі, ділянок поблизу їхніх домівок їм так не знайшли. Воїни дивуються: «Чому у Держгеокадастрі відмовляють у наданні переліку власників ділянок у Вітовському районі, коли прийом заявок ведеться… по двох чергах, за двома дверима. Авжеж, якійсь облік ведеться що за одними дверима, що за іншими!». Чогось не договорюють співробітники відомства!

Натомість воїнам стали відомі факти про отримання ділянок відповідальними особами Вітовського району, і, напевне, ця земля знаходиться не за десятки кілометрів від їхніх помешкань.

Редакція повторно надсилає цей матеріал до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області з вимогою вказати, хто все ж таки є власниками землі у Вітовському районі (не тільки імена і прізвища, але й соціальний статус людини), коли ці люди отримали землю, і чи багато серед них колишніх воїнів АТО?

Якщо цього разу відповідь буде так само далека від суті, редакція звернеться до Держгеокадастру України, звідки, сподіваємося, надійде конкретна відповідь на поставлені запитання.

 Підготувала Тетяна ФІЛІППОВА

Добавить комментарий