Серпневі зустрічі

Так склалося, що літо цього року мені довелося провести на Кіровоградщині, батьківщині моїх батьків, території, яку здавна називають українською Болгарією. Саме тут, а точніше, на Вільшанщині, здавна проживають етнічні болгари. Вони мають власні традиції, зберегли мову, національну кухню, вивчають фольклористику, етнографію, досліджують родоводи та підтримують тісні зв’язки з історичною батьківщиною.

Колись у своїй телевізійній журналістській діяльності мені навіть вдалося створити фільм про цей дивний болгарський край з назвою «Багатоголосся України». З того часу минуло майже десятиліття. Були ще репортажі, дописи в газети… А зараз подумалося, а чого б не організувати зустріч творчих людей Первомайщини та Вільшанщини, зробити такий собі творчий мікс, замішаний на пісні та слові. Бо ж маємо силу-силенну талантів, тож чому не обмінятися досвідом, не поспілкуватися?

Словом, ідея зародилася, більше того, знайшла підтримку місцевої влади – і ось цими серпневими днями зустріч відбулася. Її героями стали два творчі народні пісенні колективи «Червона калина» (керівник Ольга Попова, Первомайський центр культури та дозвілля ім. Э. Зарницької) та «Садянка» (Станкувате, керівник Олена Бренгач).

Запросили на творчу зустріч й первомайську поетесу, журналістку Лоріну Лисогурську, а також майстриню з лялькарства Анжеліку Аксьоненко. З місцевих прибула, незважаючи на сорокаградусну спеку, більша частина селян, голова Станкуватської сільської ради Віктор Діордієв, який гостинно зустрічав митців, методист з клубної справи Вільшанського РБК Лариса Бушинська, яка, до речі, спрогнозувала традиційність серпневих зустрічей, та творчі особистості села – від краєзнавців, вокалістів, танцюристів – до представників розмовного жанру.

Все дійство проходило на сцені місцевого сільського клубу, який тут зберегли всупереч усім життєвим негараздам. Я взяла на себе роль ведучої, баяніст Михайло Опря задавав музичний тон, дівчата із «Калини» та «Садянки» співали ліричних й жартівливих пісень українською та болгарською мовами, танцівниці з хореографічного колективу «Черемха» (керівник Тетяна Сарій) демонстрували болгаро-українські композиції, Людмила Драндалуш повідала історію краю, а онучки місцевих Сарієвих декламували свої конкурсні поезії. Словом, подивитися було на що й на кого.

Із зацікавленістю глядачі слухали первомайську поетесу Лоріну Лисогурську, яка зачарувала усіх своїм словом та непідробною щирістю. Вражені були роботами Анжеліки Аксьоненко, яка демонструвала талант у лялькарстві. Та найбільше вражень було від презентації колективів. Йшлося про їхні досягнення, бо ж обидва мають звання народних, що підтверджено перемогами в багатьох місцевих, всеукраїнських конкурсах та фестивалях. А «Садянка» привезла ще лауреатство з самої Болгарії.

Не подумайте, що вони хизувалися чи змагалися в кількості своїх перемог. Ні, ні в якому разі. Вони просто демонстрували свої таланти. Їхній спів був гармонійним та природним. Співали дівчата від усієї душі. Їм дуже хотілося подарувати глядачу гарний настрій та тепло своїх сердець. І це їм вдалося, бо тривалий час по закінченні ніхто не хотів розходитися.

Ще довго гомоніли на ганку, ділилися враженнями, дякували за задоволення, яке отримали від зустрічі з мистецтвом. А наостанок сільський голова Віктор Діордієв вручив дівчатам із «Калини» невеличкий сувенір як спогад про першу творчу зустріч колективів й висловив побажання на подальшу творчу співпрацю.

Про свої плани на майбутнє колективи говорили уже в неформальній обстановці з булгуром, плакетою та знаменитою болгарською ракією. Відчувалося, що людям у суєті суєт сьогодення не вистачає таких теплих творчих зустрічей. Їхні очі сяяли від задоволення, а це означало, що поставленої мети досягнуто.

Для себе я зробила висновок – заради таких хвилин варте наше життя. Коли ти розумієш, що даруєш людям радість, і нічого не вимагаєш навзаєм – це справжнє щастя!

Наостанок хотілося подякувати усім, хто був дотичним до цього свята. Цікаво, що люди самі дали таке визначення зустрічі. Це було свято спілкування, обміну думками, свято людяності! Тож серпневим зустрічам покладено початок. Будемо сподіватися на продовження.

Наталія Клименко

Добавить комментарий