НОВІ ПЕРЕМОГИ «НІБУЛОНу»: Компанія «НІБУЛОН» відкрила новий річковий термінал та уклала нову кредитну угоду

Компанія «НІБУЛОН» продовжує реалізацію масштабного проекту з розвитку інфраструктури зернової галузі, основною складовою якої є відродження судноплавства по внутрішніх водних шляхах. Здавалося б, лише нещодавно компанія спустила на воду серію буксирів-штовхачів, презентувала нові виробничі потужності на власному суднобудівному заводі у Миколаєві та у присутності Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана відкрила новий перевантажувальний річковий термінал у Запорізькій області.

Також останнім часом були підписані дві кредитні угоди, що дозволяють компанії інвестувати великі іноземні кошти у розвиток української річкової логістики та зернової інфраструктури – з Європейським інвестиційним банком (ЄІБ) на 74 млн. доларів США та з Міжнародною фінансовою корпорацією (МФК) – на 100 млн. доларів США.

І ось – нове досягнення. 14 липня у м. Гола Пристань Херсонської області відбулося відкриття нового перевантажувального термінала з відвантаження зернових та олійних культур на річковий транспорт та підписання кредитної угоди на загальну суму 90 млн. доларів США з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР). Незважаючи на численні негативні чинники, «НІБУЛОН» продовжує просуватися шляхом стрімкого розвитку, тягнучи за собою уперед цілі галузі – аграрну, будівельну, суднобудівну.

В той день на урочистостях з нагоди відкриття термінала – філії «Голопристанська» зібралося чимало гостей. Серед них – голова Херсонської облдержадміністрації Андрій Гордєєв, перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов, держсекретар Мінагрополітики Владислав Андронов, головаради підприємців при Кабміні, президент Української аграрної конфедерації, народний депутат Леонід Козаченко, заступник посла Швейцарської Конфедерації в Україні Крістоф Шпеті, директор ЄБРР в Україні Шевкі Аджунер, регіональний керівник МФК в Україні і Білорусі Джейсон Пелмар, радник з питань сільського господарства Посольства Франції в Україні Ніколя Перрен, заступник начальника торгово-економічного відділу Посольства Іспанії в Україні Хайме Фернандес Хуль, Херсонський міський голова Володимир Миколаєнко, мер Голої Пристані Олександр Бабич, інші представники місцевої влади та народні депутати.

Філію «Голопристанська» зведено за кошти ЄІБ, але починався інвестпроект за допомогою фінансування ЄБРР. Кредитна угодна з ЄІБ була підписана генеральним директором компанії «НІБУЛОН» Олексієм Вадатурським у Брюсселі в присутності віце-президента Єврокомісії з питань Енергетичного союзу Мароша Шефчовича, першого віце-прем’єр-міністра України – міністра економічного розвитку і торгівлі Степана Кубіва та віце-президента ЄІБ Вазиля Худака наприкінці минулого року. Вперше за чверть століття незалежної України ЄІБ, без гарантій з боку держави чи банків, надав кошти українській приватній компанії – «НІБУЛОНу».

Філія «Голопристанська» – друге підприємство компанії в Херсонській області. Його поява стала можливою завдяки голові Херсонської облдержадміністрації, який запропонував керівництву «НІБУЛОНу» побудувати термінал у Голій Пристані. Реалізація задумів – від ідеї до відкриття об’єкта – була неймовірно швидкою. Вперше ідея будівництва термінала – ще навіть без визначення місця його розташування – обговорювалася між очільниками компанії та Херсонщини влітку минулого року, а від початку будівництва до його завершення минуло менше ста днів.

При підтримці Херсонської обласної адміністрації була розроблена програма розвантаження автошляхів від великотоннажних автомобілів, що має важливе державне значення. Було прийнято рішення збільшити потужності з приймання зерна вже діючого елеваторного комплексу компанії «НІБУЛОН» у Херсонській області (філія «Козацька») на правому березі Дніпра, а також побудувати черговий термінал на лівому березі – у Голій Пристані. Завдяки цьому навантаження на дороги Херсонщини та Миколаївщини зменшиться на 500 тис. тонн. Провідне сільськогосподарське підприємство України убезпечує Херсон та Миколаїв від надлишкового автотранспорту. У планах компанії – будівництво третього на Херсонщині термінала у Генічеську, що сприятиме додатковому розвантаженню автошляхів. Варто зазначити, що аналогічна програма була розроблена і в Запорізькій області. У результаті збільшено потужності «нібулонівської» філії «Кам’янка-Дніпровська», а також побудовано перевантажувальний термінал у с. Біленьке Запорізької області, про відкриття якого ми вже розповідали читачам «РП». Відкриття цього сучасного та повністю автоматизованого підприємства значною мірою вирішує проблему проїзду вантажівок-зерновозів через місто Запоріжжя і дамбу. Отже, реалізація інвестиційних проектів «НІБУЛОНу» – це величезний внесок у вирішення проблеми із перевантаженістю автошляхів, упровадження більш екологічного річкового транспорту та здешевлення логістики для аграрного сектора.

Підписання кредитної угоди з ЄБРР.

Як ми вже казали, будівництво «Голопристанської» було швидким. За три з невеликим місяці на будівельному майданчику площею у 7,5 га забито близько 3,5 тис. паль; виготовлено та змонтовано близько 2 тис. т металоконструкцій; укладено понад 12,1 кубометра бетону та 15,7 тис. кв. м бетонного покриття; прокладено більше 11 км мереж трубопроводів газопостачання, водопроводу та каналізації, близько 150 км мереж електропостачання, автоматики та сигналізації; змонтовано близько 2 тис. кв. м систем вентиляції та аспірації; змонтовано великих 14 ємностей, які розраховані на одночасне зберігання майже 77 тис. т збіжжя.

Філію, вартість якої становить понад півмільярда гривень, оснащено найсучаснішим обладнанням провідних виробників Іспанії, Великобританії, Швейцарії, США, Литви, Данії, Німеччини, Франції та інших країн світу. Загальна потужність комплексу з відвантаження – 300 тис. т на рік.

– Термінал – це півтори тисячі робочих місць під час будівництва, це близько 150 постійних робочих місць після введення в експлуатацію, – сказав на урочистостях з нагоди запуску об’єкта херсонський губернатор А. Гордєєв. – Це те, заради чого працює влада, заради чого ми творимо нашу державу. Окрема подяка – нашій команді, адже для нас це було випробування: чи зможемо ми, зібравшись із силами, ресурсами, забезпечити будівництво такого потужного об’єкта. Ми змогли!

– Для Херсонщини це справа честі: залучити міжнародні кошти для будівництва на лівому березі Дніпра, – продовжив А. Гордєєв.  – Адже був час, коли європейським інституціям, представникам інших держав забороняли навіть приїжджати сюди під страхом того, що це нестабільний край. Однак своєю роботою ми зуміли забезпечити тут мир, безпеку і сприятливий інвестиційний клімат. З початком будівництва цього об’єкта до нас пішли інвестиції, до нас почали приїжджати іноземці. І це все – завдяки одній людині, Герою України Олексію Опанасовичу Вадатурському. Він переконав світову громадськість, що сюди можна інвестувати!

– Я добре розумію, скільки важкої праці і безсонних ночей, скільки фізичних зусиль довелося докласти, щоб все це стало реальністю, – сказав, звертаючись до присутніх, перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов. – Перед нами яскравий приклад того, як потрібно розбудовувати Україну, як у співпраці з міжнародними партнерами створювати нові робочі місця, щоб платити податки, підвищувати заробітні плати і рухатися вперед. Особливо приємно, що це робить «НІБУЛОН» як національний чемпіон. Кожна країна мріє не тільки залучати іноземних інвесторів, але і вирощувати свої потужні компанії, які не тільки не гірші за іноземців, а й задають високі стандарти по всьому світу. «НІБУЛОН» – це якраз відмінний приклад того, як Україна може бути аграрною країною не в старому сенсі, а що це супертехнологічний, суперінноваційний, суперефективний бізнес, який перемагає бізнес інших країн не тільки за рахунок природних факторів, а й за рахунок розуму, за рахунок важкої праці, за рахунок нових технологій.

Як зазначив держсекретар Мінагрополітики Владислав Андронов, на прикладі термінала видно, що сучасне сільське господарство – високотехнологічний бізнес, що навіть у найвіддаленіших куточках країни можуть з’являтися об’єкти європейського рівня, і кожен такий об’єкт – черговий крок на шляху до Європи.

Голова ради підприємців при Кабміні, президент Української аграрної конфедерації, народний депутат Леонід Козаченко зізнався, що добре знає шлях Олексія Вадатурського в агробізнесі, знає, як нелегко йому було домогтися сьогоднішніх успіхів і через що довелося пройти. «Якби у нас була хоча б сотня таких Вадатурських, якби кожен з них раз у сто днів здавав аналогічний об’єкт, то ми вже були б зовсім іншою країною, – підкреслив Л. Козаченко. – Зараз Україна годує на планеті близько 400 млн. людей. Я підрахував: приблизно 50 млн. з них годує «НІБУЛОН». Це та кількість продукції, яку експортує компанія».

До мікрофона підходить директор ЄБРР в Україні Шевкі Аджунер.

– Я відчуваю особливу гордість, що можу розділити з вами це свято, – каже він. – Для мене очевидно, що не тільки талант, але і працьовитість повинні об’єднатися, щоб створити таке диво… Я вдячний пану Вадатурському, що він зумів залучити інвестиції і побудувати таке підприємство. Я знаю, що він є Героєм України. Я б додав: він також є і героєм ЄБРР… Він робить державу міцнішою, він відноситься до залучення інвестицій не лише з комерційної точки зору, але і заради будівництва економічно потужної, суверенної, незалежної держави.

І ось на очах усіх присутніх Ш. Аджунер і О. Вадатурський підписують угоду про залучення кредиту в 90 млн. доларів США. Він передбачає два етапи кредитування: 19 млн. доларів дасть безпосередньо ЄБРР, а ще 71 млн. нададуть його партнери – комерційні банки.

– Вітаю «НІБУЛОН» і ЄБРР з підписанням кредитної угоди, – каже регіональний керівник МФК в Україні і Білорусі Джейсон Пелмар. – Місяць тому така кредитна угода була укладена між «НІБУЛОНом» і МФК. Компанія показала високі досягнення як лідер українського зернового експорту, як компанія-виробник, як компаніяпершопрохідник. Я щасливий бути частиною цього процесу, розвивати українську економіку, звільняти українські дороги від надлишкового вантажного транспорту, розвивати українське річкове судноплавство. Україна вже займає в світі лідируючі позиції як експортер зернових та олійних культур. Але можна ще багато чого досягти, Україна повинна відіграти ще більш вагому роль у забезпеченні міжнародної продовольчої безпеки. Щоб це стало можливим, потрібно забезпечити доступ до фінансових ресурсів і знань, необхідних для розвитку цього сектора економіки. Це і є роль МФК, яка повинна допомогти Україні відкрити нові ринки збуту, розвивати співпрацю з міжнародними контрагентами, розвивати агросектор. Ми – найбільший кредитор агробізнесу в Україні – вже виділили понад 1 млрд. доларів і продовжуємо працювати далі.

– «НІБУЛОН» є справжнім рупором бізнесу перед урядом і парламентом, він піднімає болючі питання і пропонує шляхи їх вирішення, – переконаний заступник посла Швейцарії в Україні Крістоф Шпеті. – Тільки успішні підприємства можуть дозволити собі такі грандіозні проекти… Нам надзвичайно приємно, що представництво компанії знаходиться в швейцарському місті Невшатель і є важливою ланкою зв’язків між українським підприємством, зарубіжними банками і провідними компаніями Швейцарії, Європи та світу.

На радість присутніх представник посольства Іспанії в Україні Хайме Фернандес Хуль виступив українською. Він висловив задоволення, що при будівництві об’єкта була використана продукція іспанського виробника. Разом з тим Іспанія є одним з найбільших імпортерів української сільгосппродукції в країнах Євросоюзу. Але на цьому не можна зупинятися – потрібно і далі розвивати відносини між країнами. «Слава Україні!» – завершив своє вітальне слово іспанський дипломат.

У свою чергу, радник посольства Франції в Україні Ніколя Перрен нагадав, що проекти такого розмаху говорять про величезні перспективи українського ринку і можливості інвестицій в Україну. Україна і Франція – провідні аграрні країни Європи – повинні спільно працювати і спільно реалізовувати взаємовигідні проекти. До будівництва термінала були залучені, в тому числі, і французькі виробники. Дипломат підкреслив, що Франція готова ділитися з Україною багатим досвідом створення додаткової вартості в агросекторі, управління кооперативним рухом, розробки та реалізації бізнес-стратегій.

– Дякую за високу оцінку моїх зусиль, зусиль моєї команди і всіх, хто працював з нами, – каже, звертаючись до присутніх, генеральний директор компанії «НІБУЛОН» Олексій Вадатурський. – Сьогодні ми можемо сказати, що ми – європейська компанія, і наш приклад – це приклад того, як Європа простягає руку допомоги Україні. Сьогоднішня кредитна угоду – це ще п’ять таких терміналів, і один з них знову з’явиться на Херсонщині. Це – програма відродження Дніпра як транспортної артерії, це програма відродження українського суднобудування. А ми вже побудували майже 60 суден і плануємо збудувати ще близько 40. Це відродження пасажирського судноплавства по українських річках. Ми вже відродили пасажирський рух на Дніпрі і Південному Бузі. Це розвиток логістики – ми знімемо з автомобільних шляхів України до 15 тис. вантажних автомобілів. Зникне необхідність везти автотранспортом збіжжя в Херсон, Миколаїв, порти Одеси. Фактично це програма захисту міст від потоків вантажівок. Таку програму ми реалізуємо в Херсоні, Запоріжжі, Черкасах, у наступному році будемо реалізовувати у Дніпрі.

Це – комплексна програма державного рівня з розвитку нової інфраструктури. В цьому плані ми кращі в Україні, ми і далі будемо інвестувати в економіку України. А це близько 6 млрд. грн., це робота 10 тис. будівельників, це 2 тис. постійних робочих місць. Це програма для регіонів, що межують з агресором, що межують із зоною АТО. Днями ми введемо в експлуатацію перевантажувальний комплекс у Сватовому Луганської області, пов’язуючи Луганщину з економікою України. Пишаюся тим, що ми – перші, що за нами йдуть банки, інвестори, західні компанії. Ми єдина компанія приватного сектора України, що заслужила таку довіру ЄІБ, ЄБРР та МФК.

Я вдячний усім, хто зі мною працював. А у нас на двох будівельних майданчиках терміналів працювало 150 підрядних організацій, до 3 тис. людей. Ми працювали цілодобово і побудували такі прекрасні об’єкти менш ніж за сто днів. Це наш стиль нового будівництва, наше намагання показати світу, як Україна може будувати, показати, що Україна дійсно заслуговує кращого майбутнього як європейська країна, і що всі ми будемо жити краще.

Після промов почесні гості разом натискають символічну сенсорну кнопку, яка запускає новий термінал. На величезному екрані сотні гостей бачать усі етапи будівництва об’єкта, бачать, як розвивається флот компанії «НІБУЛОН».

Додамо, що вигоду від новозбудованих «нібулонівських» терміналів матимуть не тільки місцеві жителі, а й аграрії, які від скорочення плеча перевезень власної продукції заощаджуватимуть кошти. Окрім того, поява кожного нового термінала позитивно впливає на легалізацію українського ринку зерна.

Вікторія ШВАРЦМАН

Добавить комментарий