Мистецтво Журби не дасть зажуритися

І у свята, і в будні чарівна й мелодійна, весела і ласкава, щира й душевна пісня завжди була візитівкою українського народу. Наші предки цінували співоче слово, а її носії вельми шанувалися ще з часів Київської Русі. Адже пісня давала надію під час воєн та інших важких випробувань, а в радісні моменти життя вона дарувала легкість та насолоду, зігрівала душу й поліпшувала настрій.

Сьогодення привнесло чимало технічних новацій – Інтернет, мобільні телефони, комп’ютери тощо. Проте й нині важко переоцінити значення римованого співу під музику. Без неї, запальної та душевної пісні, не обходиться будь-яке значне свято. А безпосереднє творче спілкування артистів із глядацькою аудиторією налаштовує митців на нові звершення, поціновувачі ж прекрасного мистецтва отримують неабияку насолоду від «живого» співу. Тож стовідсотково праві ті, хто кажуть: пісня – душа українського народу.

Зі славної когорти тих, хто дарує невмируще мистецтво, й вокальне тріо «Веселка» з теренів чудового степового краю – Казанківщини. Уже в самій назві самодіяльного колективу закладена його суть та місія, уквітчані всіма барвами позитивних емоцій та художньої довершеності. А коли треба, то «Веселка» дотепно та невимушено розсмішить свого глядача, недарма ж Казанківщина є батьківщиною корифею українського гумору та сатири – Павла Глазового.

Отже, вокальне тріо «Веселка» є майже ровесницею нашої незалежності, народившись ще далекого 1992 року на базі міського клубу № 2. До складу колективу входять дев’ять осіб, та найбільш вдала творча біографія – у трьох співочих та завзятих жіночок-подруг з різною долею – Юлії Журби, Світлани Білан та Ольги Бордіяну. Вони об’єдналися, аби дарувати своє іскрометне мистецтво людям. Варто зазначити, що Казанківщина свого часу стала рідною для них усіх трьох. Так, 1987 року разом зі своїм чоловіком Анатолієм Івановичем приїхала на Казанківщину Юлія Вікторівна Журба, котра й стала художнім керівником новоспеченого колективу.

Співоче тріо.

І якщо Юлія Журба змінила місце проживання разом із чоловіком у зв’язку з його новим місцем роботи, то доля її подруг склалася драматичніше. Так, мешканка Молдови Ольга Бордіяну переїхала в Україну, щоб врятувати від війни двох маленьких діточок. Щоб зарадити своєму смутку, пані Ольга стала співати як солістка в Будинку культури «Заповіт Ілліча».

Світлана Білан також змінила рідну домівку не від кращого життя. 1986 року українська трагедія під назвою «Чорнобиль» поламала життя сотень тисяч українців. Серед них була і Світлана, котра з Іванівського району Київщини перебралася на гостинну Миколаївщину. Чоловік не погодився на переїзд, і згодом зв’язок із ним обірвався… Тож Світлана Василівна сама довго лікувала трьох дітей, давала їм освіту, заробляла на життя в колгоспі «Заповіт Ілліча». Звісно, було важко, але, знову ж таки, вірним порадником та подругою для жінки була пісня.

Власне кажучи, й подруги Світлани Білан присвятили своє життя дітям. У трудовій біографії Юлії Журби – десятки років, відданих викладанню музики в Казанківській загальноосвітній школі № 2, а в її послужному списку – сотні талановитих випускників, котрі сердечно вдячні своїй учительці. До речі, діти Ольги та Світлани теж навчалися в ЗОШ № 2, тож скільки уроків та заходів, пов’язаних із піснею, вони провели, – важко злічити. Ольга Бордіяну також присвятила себе педагогіці, викладаючи в Казанківській музичній школі.

Недарма кажуть, що талановита людина здатна реалізуватися в різних царинах людської діяльності. Ось і Юлія Журба, Світлана Білан та Ольга Бордіяну є не лише співачками, а й також композиторами та поетами власних пісень. Щоправда, першим шлягером талановитих подруг стало виконання відомого хіта Софії Ротару «Червона рута». А потім були десятки пісень – як своїх, так і інших авторів, котрі швидко завоювали популярність не лише на Казанківщині, а й далеко за її межами.

Самобутні таланти швидко зібрали солідний «ужинок» нагород і відзнак, беручи участь у різноманітних конкурсах, фестивалях, оглядах тощо. Тріо «Веселка» – неодноразовий переможець та призер всеукраїнських та обласних співочих форумів, зокрема володар Гран-прі Всеукраїнського конкурсу «Усмішки Глазового». А в Казанці колектив уже давно набув слави народного – жодне свято не обходиться без запальних та ліричних пісень цього тріо! Феєричним став і виступ казанківських артистів на головній сцені країни – в Палаці «Україна», під час проведення концерту на честь ювілею видатного сина Казанківщини Павла Глазового. Тож цілком логічним підсумком багаторічної та плідної творчої праці стало присвоєння тріо «Веселка» звання народного самодіяльного колективу.

Сталася ця знаменна подія 1999 року. А 24 серпня 2010 року відбулася не менш яскрава подія в біографії пісенного колективу. Казанківських співачок запросили на грандіозне шоу, що відбулося на Майдані Незалежності з нагоди 19-ї річниці незалежності України. То був пік слави, справжня зоряна мить для трьох талановитих жіночок зі степової Казанківщини. Десятки тисяч українців, що зібралися на головній площі країни, а також, безперечно, мільйони телеглядачів на біс сприймали пісні казанківського тріо «Веселка» – «Край, мій рідний край» М. Мозгового, «Пісня про село» О. Злотника», «Чуєш, чи не чуєш?», «Україна» Н. Май.

Юлія та Анатолій Журба.

Приголомшливий успіх колективу, що був створений чверть століття тому, художній керівник та одна із учасниць тріо «Веселка» Юлія Журба пояснює досить просто:

– По-перше, це співзвучність наших голосів. Відіграло роль і те, що в усіх нас було бажання працювати, займатися улюбленою справою, яка є нашим призначенням. На нашу користь було і те, що всі ми – з музичною освітою. Ольга закінчила музично-педагогічне училище в Білгород-Дністровському, Світлана – Київське культурно-освітнє училище, я – училище культури і мистецтв у Миколаєві.

Все це так. Але без природного хисту, помноженого на працелюбство, а також долі, що колись об’єднала їх життєві та творчі біографії, навряд би народився яскравий діамант на ім’я «Веселка». У репертуарі митців – чимало творів, що відроджують і прославляють українські традиції й обряди. Чільне місце в їхній творчості відведено й жанру «співаний гумор».

Відзначимо також, що Юлія Журба є й успішним композитором. У її творчому доробку – музика до пісень «Рідний край», «Пісня про Казанку», «Казанка – квітка у хлібах», «Моя Каширівка». 2003 року Юлію Вікторівну, як керівника колективу, було відзначено грамотою Міністерства культури і мистецтв України. А улюбленою піснею Ю. Журби є «Пташечка». Коли подруги заспівали цю пісню на звітному обласному концерті, зала спочатку завмерла, а потім вибухнула гучними оплесками. Серед тих, хто гаряче висловлював свою повагу до артистів, був і начальник обласного управління культури Михайло Димитров.

Одну зі своїх пісень «Любовь, похожая на сон» Юлія Журба присвятила своєму чоловіку. І недарма, адже 2017-го Анатолій Іванович та Юлія Вікторівна відзначають 40-річчя спільного життя. Анатолій Журба також добре відомий на теренах Казанківщини, адже, де б не працював, завжди відстоює свої погляди та каже в очі правду. Виборці не випадково довірили Анатолію Івановичу представляти та захищати їхні інтереси в стінах Казанківської районної ради, нині він є членом президії райради як голова фракції «Аграрної партії України».

До речі, цей рік є вельми рясним на ювілеї для родини Журби. Окрім круглої дати сімейного життя, Анатолій Іванович та Юлія Вікторівна відзначатимуть 30 років, відколи вони переїхали жити на Казанківщину. Безперечно, 2017 рік пройде і під знаком 25-ліття із дня створення тріо «Веселка».

Знаковим, ювілейним, є цей рік і для самої Юлії Вікторівни. Яким саме? А то неважливо, адже завжди енергійна та усміхнена співачка є завжди молодою душею, оптимісткою, а це – головне для людини, жінки. Редакція «РП» приєднується до привітань на адресу цієї чудової жінки з побажаннями добрих та щасливих років життя, успіхів у творчості!

Важливим, радісним моментом для творчої особистості є й те, що дві онуки Юлії Вікторівни – Ліза і Данило – займаються хореографією у танцювальному колективі «Дивоцвіт», відвідують музичну школу. А це означає – співочому роду нема переводу!

Микола КРУТИХ

Добавить комментарий