Вітовська ЦРЛ: напередодні очікуваних змін

Місяць тому, а саме 7 червня, на позачерговій 19-й сесії Вітовської районної ради депутати прийняли рішення про передачу у комунальну власність міста Миколаєва Вітовської центральної районної лікарні. Розмови про це велися ще на початку минулого, 2016 року, але тоді до передачі лікарні справа не дійшла. Сьогодні про це говорять не просто як про питання зміни власника, а як про порятунок одного з найбільших лікувальних закладів області.

Сільська лікарня у місті

Історично склалося так, що Жовтнева центральна районна лікарня, яка нині перейменована у Вітовську, за зміненою назвою району, обслуговувала і мешканців обласного центру, і району, тож вважалася сільсько-міською. Причому переважну більшість пацієнтів – більше 60 % – і сьогодні складають пацієнти з Корабельного району міста Миколаєва, майже 40 % – з Вітовського району. Лікарня знаходиться у власності Вітовської районної ради, але фінансується з двох джерел, зокрема, за словами головного лікаря Юрія Богатого, нинішнього року близько 29 млн. грн. надійшло з міського бюджету і приблизно 30 млн. грн. – з районного.

Довгі роки таке становище влаштовувало усіх. Але питання про передачу лікарні місту на початку 2016 року порушив лідер Опозиційного блоку у міській раді Ігор Дятлов. «Щоби ми могли не тільки передавати туди субвенцію, але й навести там лад, вкласти гроші міськради у ремонт», – аргументував він свою пропозицію. На той випадок, якщо власники лікарні не погодяться на передачу її місту, Дятлов пропонував навіть збудувати нову лікарню у Корабельному районі.

«У січні 2016 року нам вдалосядомогтися рішення сесії міської ради про передачу лікарні місту, – говорить Ігор Дятлов. – Це єдино правильне рішення, тому що у міської влади з’явиться більше фінансових можливостей, щоб вкладати у медичні установи і покращувати їх. У 2017 році міський бюджет перерахував субвенцію у Вітовський район за медичне обслуговування пацієнтів Корабельного району в сумі близько 30 млн. грн. Але матеріальна база закладу, на жаль, так і не поповнилася новим обладнанням, а стан палат, кабінетів вимагає якнайшвидших ремонтних робіт. З огляду на те, що 65 % пацієнтів лікарні – це саме жителі Корабельного району міста Миколаєва, то ми, як депутати міської ради, повинні приймати такі рішення, які дозволять створити комфортні умови життя для городян. При цьому жителі Вітовського району теж отримуватимуть більш якісні медичні послуги після того, як у лікарні будуть проведені ремонтні роботи. Тобто від цього рішення виграють усі».

У січні 2016 року депутати міськради майже одноголосно підтримали цю пропозицію, але у їхніх колег з Вітовської райради та працівників самої лікарні думка виявилася протилежною. Проти передачі лікарні місту виступив головний лікар лікарні Юрій Богатий, депутат Жовтневої райради Дмитро Бачинський, заступник голови Жовтневої РДА Тетяна Коновалова та депутат обласної ради Анатолій Ніколенко.

Нинішнього року ситуація складається так, що самі районні депутати звертаються до міста із проханням прийняти ЦРЛ на свій баланс.

На порядку денному – проведеннятендерів

Голова Вітовської районної ради Ігор Матвєєв пояснив, що можливості району фінансувати діяльність лікувального закладу суттєво змінилися із початком адміністративних перетворень у районі. Після появи трьох об’єднаних територіальних громад – Воскресенської, Галицинівської і Шевченківської – грошей на утримання лікарні, зокрема, на оплату комунальних платежів, буде різко не вистачати. І якщо до кінця нинішнього року якісь ресурси ще є, то з початком 2018 року лікарня може залишитися зовсім без коштів з району. Наразі, за словами І. Матвєєва, гостро постає питання оголошення тендерів із комунальними підприємствами, а також своєчасної, у повному обсязі, виплати зарплати всьому персоналу лікарні, тому лікувальний заклад повинен знаходитися у розпорядженні міста, де фінансів набагато більше. Постачальників у лікарню тепла, електроенергії, газу треба визначити до вересня.

– Усна домовленість була, і лист від міста був, – говорить І. Матвєєв. – Вони готові прийняти цю лікарню. Депутати райради прийняли рішення і проголосували передати заклад.

Ігор Матвєєв додав, що найбільшу складність становить оплата саме комунальних платежів лікувального закладу, а це загалом 7 млн. грн. щорічно. Таких грошей не знаходиться у районному бюджеті. Утім, свою частку поточних платежів райрада закрила на 100 %. Ба більше: знайшла понад 1 млн. грн. на доплати для лікарів. Отже, у літні відпустки вітовські лікарі підуть, отримавши усі оздоровчі виплати. Такі кошти навряд чи знайдуться у бюджеті району наступного року.

– Сьогодні головне: місту швидко прийняти лікарню на баланс, щоб виділити кошти для забезпечення її подальшої життєдіяльності, – зазначив І. Матвєєв.

Він додав, що голова обласної ради Вікторія Москаленко миттєво зреагувала на ситуацію та взяла під особистий контроль вирішення цього питання та процес передачі лікарні місту. 29 червня вона провела розширену нараду в обласній раді з керівниками району, міста Миколаєва і міськздраву.

– Весь процес полягає у тому, що сьогодні відповідальність за обслуговування міського населення має лягти на місто, і місто повинне прийняти лікарню на своє утримання, – говорить голова райради. – Але найголовніше – так спрацювати керівництву міста і району, щоб люди взагалі цього не відчули, їм не має бути діла до того, хто і кого фінансує, звідки йдуть гроші – з міста чи з Вітовського району. Це пересічні громадяни, вони приходять туди лікуватися. Їх не повинно хвилювати, звідки береться зарплата лікарям і кошти на комунальні послуги лікарні. Їх має цікавити рівень медичного обслуговування – сьогоднішній та яким він буде завтра. Це найголовніше. Думаю, місто з цим упорається. Про це я говорив ще до сесії, на всіх комісіях Вітовського району.

Місто підставляє плече

Із головою райради погоджується і головний лікар ЦРЛ Юрій Богатий: «Щоб там не було, люди не повинні відчувати ніякого погіршення. Це і наша позиція, і міста. Треба поєднати багато складових та у процесі передачі знайти вирішення низки важливих питань, які постають перед нами».

На запитання: «Чому виникла необхідність переходу-передачі?» Юрій Богатий відповідає так: «У минулому році ми отримували медичну субвенцію з двох районів, з якої формували бюджет. У цю субвенцію входило утримання лікарні і комунальні послуги. У цьому році вперше комунальні послуги платяться з місцевого бюджету. У медичну субвенцію входить тільки зарплата медиків і вартість мінімального витратного матеріалу на медикаменти. На комуналку коштів немає. А утримувати кілька будівель лікарні потрібно».

Коли стало зрозуміло, що у районі для лікарні коштів не вистачить, звернулися до міського голови Олександра Сєнкевича, який до проблеми поставився із розумінням та пообіцяв, що місто візьме усі витрати на утримання лікарні, навіть зважаючи на те, що у ній продовжуватимуть лікуватися сільські мешканці. Однак для цього треба подолати юридичну невідповідність і передати лікарню цілком у комунальну власність міста.

– Мер погоджується фінансувати комунальну частину за рахунок міста. Якщо власність міська, ми розуміємо, що беремо відповідальність на себе. І у нас можливостей побільше, – передає слова міського голови Юрій Богатий. – А громади укладатимуть договори на передачу медичної частини, щоб лікарню могли відвідувати і люди із сіл.

Головлікар пояснив, що поступово все владнається тоді, коли почне діяти основний принцип медичної реформи, яка наразі започатковується у країні, – «гроші йдуть за пацієнтом».

– Де укладе договір громада, туди підуть і люди, – говорить Богатий. – За ними прийдуть і гроші. Зараз система змінюється із фінансування «на кожну душу» на оплату за надану послугу. Адже медична послуга – це теж послуга, яка коштує певних коштів. У лікарнях формуватимуться бази послуг, і на ці послуги перераховуватимуться гроші.

Наріжне положення медичної реформи – хто оплачуватиме медичну послугу? – Юрій Богатий роз’яснює так: «Частину, пов’язану із невідкладною допомогою або за життєвими показаннями, оплачує держава. Вона ж візьме на себе утримання пільгового контингенту – інвалідів, дітей, які не можуть працювати через хворобу або за віком. Для працездатних так само безкоштовною залишиться первинна невідкладна допомога. Витрати на планове лікування повинні взяти на себе страхові компанії, фонди, роботодавці або сама людина».

І хоч як намагаються відповідальні особи зробити передачу лікарні якомога безболісною, утім зміни все ж повинні відбутися. Тому, передбачаючи майбутні перетворення, лікарі вже сьогодні, як висловився головлікар, «намагаються дивитися на себе у дзеркало» та визначати, чого треба позбавлятися, а що, навпаки, розвивати та підтримувати. Юрій Богатий не приховує, що можливе скорочення певної кількості лікарняних ліжок, об’єднання якихось підрозділів, але чого намагатимуться не допустити ні в якому разі – скорочення лікарів та середнього медичного персоналу.

– Моє завдання – щоб медик не опинився на вулиці, – говорить Юрій Богатий. – Якщо спеціаліст і підпадає під скорочення, запропонувати йому інше відділення або первинний рівень, перейти на роботу у сімейну амбулаторію. До речі, первинна ланка у нас укомплектована лише на 62 %. Там самі просять: давайте нам людей! Або ж міняти спеціальність, йти на курси, навчатися, на що, напевне, погодяться молоді лікарі.

На нас чекають великі зміні…

Перехідний період завжди буває важким, розуміють і у Вітовській ЦРЛ, і у Вітовській районній раді. Цілком імовірно, що через рік у районі з’явиться ще одна об’єднана громада – Первомайська – і тоді райрада у звичному вигляді припинить існувати. Тому змінити власника лікарні необхідно вже сьогодні, заздалегідь. За законом власником повинен бути той, на чиїй території знаходиться заклад. А територіально Вітовська лікарня розміщується у Корабельному районі міста Миколаєва. Це і є відповіддю на питання, хто повинен бути власником.

– Давно треба було передати її місту, – вважає голова постійної депутатської комісії з питань охорони здоров’я, соціального захисту населення, освіти, культури, туризму, молоді та спорту Миколаївської міськради, головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги № 4 м. Миколаєва Сергій Мотуз. – За логікою вона повинна бути міською і не називатися ЦРЛ.

Лікарня існувала «за поняттями 1975 року», вважає Сергій Мотуз, і наразі треба ліквідувати цю невідповідність, адже традиція – це одне, а реалії сьогоднішнього життя – зовсім інше.

– Зрозуміло, що установу ніхто не залишить напризволяще, жодного медпрацівника ніхто нікуди не вижене при нашій кадровій кризі, – запевнила начальник управління охорони здоров’я Миколаївської міської ради Ірина Шамрай. Вона назвала ще один варіант розвитку подій та можливого майбутнього Вітовської ЦРЛ: «Якщо буде створений госпітальний округ, тоді необхідність передачі лікарні місту відпаде сама собою, все буде зовсім по-іншому. Якщо з 1 січня з’явиться постанова КМУ і буде створений госпітальний Миколаївський округ, який охопить майже 125 тис. мешканців області, необхідність передачі місту відпаде. Але певні організаційні моменти все ж будуть мати місце», – додала очільниця управління.

Ірина Шамрай повідомила, що сьогодні питання передачі лікарні місту ще вивчається. Почали працювати робочі групи у Вітовському районі і у мерії. Їхній склад охоплює усіх зацікавлених осіб та відповідальних працівників: представники Вітовської райради, Вітовської райдержадміністрації, міського управління охорони здоров’я, міської ради, депутати, голови громад, а також фахівці, держслужбовці. Разом треба вивірити усі ризики передачі лікарні і далі вести цей процес. У висновках будуть визначені усі позитивні і негативні моменти передачі закладу. Адже це торкається інтересів десятків тисяч мешканців міста і Вітовського району.

– Зрозуміло, що у комісії працюватиме і представник міського відділу охорони здоров’я, а також профільний заступник міського голови, щоб розглянути організаційні питання стосовно оптимізації, з урахуванням майбутньої реформи медичної галузі країни, – зазначила Ірина Шамрай. – Отже, питання поки вивчається, тому коментувати його я не можу. У будь-якому разі висновок залишається за депутатським корпусом, одноосібно такі рішення не приймаються. Головне, щоб зміни були на краще і для медпрацівників, і для людей, які обслуговуються у лікарні. Щоб усім було добре, інших цілей немає.

У Вітовському районі говорять, що передача лікарні відбувається не від хорошого життя. При будь-яких кардинальних змінах щось втрачається. Головне, щоб у підсумку не було жодного приводу сказати: «Хотіли, як краще, а вийшло – як завжди». І зробити все, щоб у черговий раз не «наступити на одні й ті самі граблі».

Новий етап своєї історії Вітовська центральна районна лікарня започаткує із нового, 2018 року, коли розпочнеться новий фінансовий рік. Хочеться сподіватися, що медики увійдуть у нього із впевненістю у завтрашньому дні, із міцним фінансовим підґрунтям та підтримкою влади.

На сьогодні завдання обох гілок влади – Вітовської районної та Миколаївської міської – діяти спільно і злагоджено та забезпечити безперебійне фінансування Вітовської ЦРЛ до кінця нинішнього року і на 2018 рік, прискорити вирішення питання переходу закладу з однієї власності в іншу. Депутати Миколаївської міської ради обіцяють розглянути проблему на найближчій сесії 12-13 липня.

Тетяна ФІЛІППОВА

One Comment on “Вітовська ЦРЛ: напередодні очікуваних змін”

  1. це скоріше потяне скорочення ліжок.хоча скорочувати треба як планувалось по медреформі в 90році-відомчі лікарні ліквідувати втч Феофанію для влади.тобто щоб і влада і решта народу в том числі міліція лікувались в одному місці.як в Європі.а зекономлені мілярди перекинути на рай і міськ лікарні.cкоротити на 25% кількість адмінрайонів в областях,бо на 25% скоротилось населення в селах за 25років.тобто районувати як Хрущов робив.

Добавить комментарий