«Если отнимут пастбище, коров будем пасти возле госадминистрации», – заявили возмущённые жители Грейгово»

Під таким заголовком був надрукований матеріал у нашій газеті («РП» № 13 від 30 березня ц. р.)

У критичному матеріалі йшлося про те, як у селі Грейгове Вітовського району миколаївський Держгеокадастр віддав землю сільського випасу приватним особам у позачерговому порядку, незважаючи на те, що сільська рада подавала документи на розробку проекту відведення 50 гектарів землі (дві ділянки) під громадське пасовище значно раніше. Чим було порушено права на землю власників великої рогатої худоби. Причому по два гектари грейгівського випасу отримали деякі особи, які не те що не проживають на території Грейгівської сільської ради, а навіть у Миколаївській області. У колективній скарзі до редакції обурені селяни повідомляли, що налаштовані перекрити залізничну колію, якщо їх питання не буде вирішене по справедливості.

Редакція з цього приводу надіслала офіційні запити у державні служби та контролюючі органи. Управління СБУ в Миколаївській області передало звернення за приналежністю – до Головного управління Національної поліції у Миколаївській області. Водночас, як нам повідомив в. о. начальника управління О.О. Усиков, інформація прийнята до уваги відповідними підрозділами управління та врахована в оперативно-службовій діяльності.

За інформацією начальника Головного управління Національної поліції в Миколаївській області І.М. Вигівського, керівництво слідчого управління ГУНП у Миколаївській області розглянуло матеріали, які надійшли з управління СБУ. З 23 березня, повідомляється у листі, інформацію за вказаним фактом зареєстровано Вітовським ВП Корабельного ВП ГУНП в Миколаївській області за № 1047. У ході перевірки опитані місцеві жителі, посадові особи та особи, які придбали земельні ділянки. До матеріалів долучені копії відповідних документів.

За результатами перевірки, сказано у відповіді, у зв’язку з «не встановленням складу злочину», інформацію розглянуто згідно із Законом України «Про звернення громадян».

Згодьтеся, дивне формулювання. Тож хотілося б знати, з якої причини склад злочину був не встановлений? Бо ж злочин насправді є, він підтверджений документами і фактами, причому має всі ознаки корупції. А «склад» його чомусь встановити не вдається. Чи не хочеться?

У відповідь на публікацію в «РП» також надійшов лист із Києва за підписом директора Департаменту контролю за використанням та охороною земель О.К. Колотиліна. Вірніше, лист-відписка. Пан Колотилін майстерно посилається на статті вітчизняного законодавства, зокрема повідомляє, що громадяни України, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, особистого селянського господарства, садівництва, будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, індивідуального дачного будівництва чи гаражів, у межах норм безоплатної приватизації мають подати клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу. Згідно із ч. 2 ст. 34 Земельного кодексу, далі повідомляє пан Колотилін, передбачена можливість створення органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за рахунок земель державної або комунальної власності громадських сіножатей і пасовищ, які повинні бути доступними для загального користування та безоплатними.

Таке враження, що київський чиновник не тільки не читав газетну публікацію, не знає про ситуацію у Грейговому, а й взагалі сільчан тримає за йолопів. Бо ж кому, як не грейгівцям на особистому прикладі довелося відчути, як реально працює закон на практиці і який він «білий та пухнастий» у теорії. І що означають на ділі словосполучення «мають право» та «можуть звертатися».

Згідно з інформацією Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області наказом Головного управління від 21 березня ц.  р. «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» Грейгівській територіальній громаді Вітовського району таки було надано «дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у комунальну власність орієнтовною площею 25 гектарів із земель сільськогосподарського призначення державної власності для створення громадського пасовища».

Варто підкреслити: кращу родючу землю, де тридцять років було громадське пасовище, на яку претендували селяни, за «допомогою» Держгеокадастру було віддано у користування приватним особам, а 25 гектарів, які «дозволили» оформити у якості пасовища, – це солончаки далеко за селом, непридатні для випасу. Причому корів туди треба гнати через лісосмугу й розпайовані землі. А корова, звісно, не вимуштруваний солдат – «по лінієчці» дорогою ходити не буде. Ось як у нас дбають чиновники про село і тваринницьку галузь!

Коли Грейгівський сільський голова Анатолій Швець з метою контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням та охороною земель на території сільради звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області з проханням надати копії дозволів, виданих дев’ятьом громадянам на землі пасовища (згідно із ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» він має на це право), начальник Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області Сергій Мутьєв 10 березня ц.  р. відповів, що частина земельної ділянки на площі 18 гектарів уже «являється сформованою і переданою у приватну власність іншим громадянам». Словом, відфутболив сільського голову подалі. Парадокс полягає у тому, що Держгеокадастр, який має обов’язково погоджувати дозвіл на вилучення землі з сільською радою, навіть не вважає за потрібне проінформувати сільського голову, хто і скільки землі забирає у селян на території, де вони мешкають.

Клопотання настирливого сільського голови було не першим і не останнім. 25 квітня ц.  р. С.О. Мутьєв, нарешті, відповідає А.Г. Швецю: клопотання ваше розглянуто. Дозвільні накази на документальне оформлення землі отримали громадяни В.А. Білоус, Т.В. Яцкова, І.С. Матюшенко, А.В. Чуйко, Д.О. Корюшко, К.М. Султанська.

А куди ж поділося ще троє фігурантів, які також претендували на цю землю, – «невидимки» Боров Геннадій і Борова Євгенія, яких ми так і не знайшли в жодній існуючій довідниковій базі України, і 74-річна бабуся з села Нова Чортория Любарського району Житомирської області на прізвище Яцкова? Знову щось накаламутив Держгеокадастр.

Варто зазначити, що шестеро щасливчиків, які отримали дозвіл на розробку проектів, «проведені» наказами від 23 і 24 грудня 2016 року. Слід наголосити, що сільська рада звернулася до Держгеокадастру за дозволами на цю землю значно раніше – ще з літа минулого року. Чому саме цим людям була «зелена вулиця», чому було порушено черговість отримання дозволів – варто запитати у самого Сергія Мутьєва, очевидно, він краще за всіх знає відповідь. Та біда у тому, що він нічого зайвого не скаже і, схоже, контролюючим органам його відповідь не цікава.

У Грейговому на даний момент неспокійно. Зневірені люди на нервах. На днях на пасовище нові господарі землі пригнали трактор, щоб після дискування одним масивом переорати землю, та місцеві люди не дали. І тракторист, так і не виконавши своєї місії, відбув у Баштанський район, де директором Явкинського елеватора працює Вадим Яцков. Певно, що родич однієї з претенденток на землю.

Грейгівці сподіваються, що сила права отримає перемогу над правом сили. Інакше бути не може.

Від редакції. Держгеокадастр у Миколаївській області накаламутив у земельних справах не тільки в Грейгівській сільській раді Вітовського району, а й у Зеленоярській сільській раді Доманівського району («РП» № 20 від 18 травня ц. р., «Остання крапля» жителів Коштового»), а також у Галицинівській сільській раді Вітовського району («РП» № 8 за 23 лютого ц. р., «Далека земля», № 22 від 1 червня ц. р., «Закон один, а дверей чомусь двоє»).

Скарги на роботу Держгеокадастру у Миколаївській області постійно надходять на адресу редакції. Тому вимушені звернутися в НАБУ з проханням вжити відповідних заходів, аби зупинити провокування людей на соціальні бунти і припинити тіньові схеми розподілу землі.

Галина Порфир’єва

Добавить комментарий