Закон один, а дверей чомусь двоє…

Про те, яким чином виділяються та розподіляються землі для воїнів АТО у Вітовському районі Миколаївської області, наша газета розпочала розмову у № 8 від 23 лютого 2017 року. Мешканці села Українка, які повернулися з АТО, не розуміють, чому земельні наділи, на які вони мають право за законом, їм виділили аж за 60 км від домівок? Вони впевнені, що резерв земель у селі обов’язково є, але його всіляко приховують та «притримують» чиновники задля корупційного використання та власного збагачення.

Кому дістається земля?

Отримавши від посадових осіб вже не одну відповідь про те, що вільної землі у селі Українка немає, члени громадської районної організації ветеранів і учасників АТО намагаються самостійно дійти істини і ведуть справжнє розслідування. Після того, як у газеті «Рідне Прибужжя» з’явилася стаття «Далека земля» («РП» № 8 від 23.02.2017), вони надіслали до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області черговий запит, у якому просили надати їм перелік фізичних та юридичних осіб, які не є учасниками антитерористичної операції, але отримали землю у їхньому районі протягом 2014-2017 років.

– Ми просимо таку інформацію, щоб пересвідчитися, що наше право на першочергове отримання земельних ділянок не порушується, – пояснив заступник голови громадської організації «Жовтневий районний союз ветеранів і учасників АТО» Олександр Бойченко. – І якщо побачимо, що у переліку – люди малозабезпечені, пільговики тощо, то будемо тільки обома руками «за». Але якщо раніше за нас землю отримали посадовці, депутати, бізнесмени, у нас буде до влади багато запитань!

Ось яку відповідь отримав виконуючий обов’язки голови громадської організації «Жовтневий районний союз ветеранів і учасників АТО» В. Дзембуляк з Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області:

«За період 2015 року до відділу розпорядження землями сільськогосподарського призначення Головного управління надійшло 40 звернень від фізичних та юридичних осіб щодо затвердження документації із землеустрою та передачі у власність або користування земельних ділянок, розташованих на території Вітовського (Жовтневого) району Миколаївської області, із них позитивно 16.

За період 2016 року… надійшло 614 звернень від фізичних та юридичних осіб… із них позитивно 375.

За період 2017 року (станом на 29.03.2017)… надійшло 79 звернень від фізичних та юридичних осіб…  із них позитивно 35».

Цифри замість прізвищ

Як бачимо, у Держгеокадастрі на запит відповіли. Але як? Вирішили обмежитися лише цифрами, незважаючи на те, що прохання було надати конкретний перелік власників ділянок, та упустивши дані за 2014 рік (ну, то вже справжня дрібничка!).

Олександр Бойченко уточнює, що у Земельному кодексі нічого не сказано про черговість отримання землі, і тому цим можуть скористатися зацікавлені особи.

– Знаю, що у 2014 році хлопці писали заяви на землю та отримали відмову, – говорить активіст. – А хто прийшов у 2016 році, землю отримав. Нам говорять: тоді вільної землі не було. А ось зараз вона з’явилася, тому і отримали.

Дивні речі відбуваються у Галицинівській сільській раді: то не було вільної землі – і раптом вона з’явилася. А навколо села, скільки бачить око, – безмежні лани та степи, а от для воїнів її не знаходиться!

Коли мова заходить про «учет и контроль», то, за твердженням чиновників, чіткого обліку земельки не було і досі немає.

«Генеральний план с. Українка Фонд документації відділу у Вітовському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області не містить. А, згідно інформації землевпорядника колишньої Українківської сільської ради Вітовського району Миколаївської області, взагалі відсутній…», – відповіли із районного відділу Держгеокадастру вже на запит газети «Рідне Прибужжя».

З райдержадміністрації звично для активістів повідомили, що землі у їхньому рідному селі немає: «На сьогодні, на жаль, гостро стоїть питання щодо наявності належної кількості земель для безоплатної передачі у приватну власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, у порядку, передбаченому ст. 118 Земельного кодексу України, учасникам антитерористичної операції, пояснює в офіційній відповіді голова Вітовської РДА О. Демчук. Слід також зазначити, що відповідно до норм Земельного кодексу України, учасники антитерористичної операції мають право на одержання безоплатно у власність земельні ділянки із земель державної власності як в межах території Галицинівської сільської ради Вітовського району Миколаївської області, так і за її межами в іншому районі, або іншій області».

Право за законом і на ділі

Замість прямої відповіді на запитання колишніх воїнів та надання інформації стосовно власників землі державні службовці цитують закони та проводять «правовий лікнеп» для ветеранів і журналістів.

Ось що відповідає редакції «Рідного Прибужжя» М.І. Валешинський, начальник відділу Держгеокадастру у Вітовському районі Миколаївської області: «В ст. 14 Конституції України зазначається, що «Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Аналогічне передбачено ст. 1 Земельного кодексу України.

Тобто кожен учасник АТО вправі сам вирішувати, чи користуватися йому гарантованим законом правом на отримання земельної ділянки.

Оформлення права власності учасниками АТО здійснюється на підставі положень ст. ст. 118, 120 ЗК України».

Чиновники запевняють, що приділяють максимальну увагу колишнім воїнам та всіляко сприяють вирішенню їхніх проблем. Ось як про це сказано в офіційній відповіді голови Вітовської РДА О. Демчука:

«Всі демобілізовані учасники АТО проанкетовані та виявлені проблемні питання. Була проведена інформаційно-роз’яснювальна робота, та надані брошури та буклети з телефонами гарячих ліній.

Проводяться зустрічі голови Вітовської райдержадміністрації з демобілізованими учасниками АТО, вирішуються всі проблемні питання військовослужбовців.

Учасники АТО знаходяться на постійному контролі, їх проблемні питання вирішуються першочергово».

Начальник районного відділу Держгеокадастру М.І. Валешинський у своєму листі також запевнив нашу редакцію: «Органи місцевого самоврядування та органи Держгеокадастру всебічно сприяють у вирішенні питання про забезпечення учасників АТО землею».

Натомість дії посадовців свідчать про інше, та у багатьох питаннях не відчувається ніякого сприяння та допомоги. Зокрема на прохання активістів надати їм приміщення для роботи, з Вітовської районної ради повідомили, що після проведення переселення бюджетних установ з орендованої будівлі по пр. Богоявленському, 314, про наявність вільної площі вони «будуть обов’язково повідомлені». З приміщення нещодавно виселилися працівники Пенсійного фонду, і хоча у будівлі залишається вільним увесь другий поверх, запропонувати атовцям розміститися там ніхто не поспішає.

Відмовили «Жовтневому союзу ветеранів» і у фінансуванні, у той час коли об’єднання ветеранів Великої Вітчизняної війни традиційно отримує кошти від держави.

– У Вітовському районі ветеранів Великої Вітчизняної війни залишилося 16 чоловік, а атовців наразі налічується близько 200, – зазначає заступник голови «Жовтневого союзу» Олександр Бойченко. – Тим більше, за законом, ми, як і воїни-інтернаціоналісти, разом із нашими шанованими ветеранами, відносимося до учасників бойових дій.

До того ж, одному з бійців АТО відмовили у постановці на квартирну чергу, мотивуючи тим, що він із сім’єю проживає не за місцем прописки, не врахувавши, між іншим, що за місцем прописки туляться аж 9 чоловік, тому ніякої можливості жити там у нього просто немає.

Поки не знаходять підтримки і пропозиції колишніх учасників антитерористичної операції. Члени союзу ветеранів звернулися до Галицинівського сільського голови І. Назара, голови Держгеокадастру у Миколаївській області С. Мутьєва, голови Вітовської райдержадміністрації О. Демчука з проханням не укладати ніяких угод по землі із невійськовими особами, допоки усі питання з атовцями не будуть врегульовані. Втім ніякої відповіді від посадовців ще не отримали.

– Представник нашої організації пропонував: рішення про всю землю, яка буде виділятися людям з міста, приймати на комісії за нашою участю, – розповів Олександр Бойченко. – На що голова Вітовської районної ради І.С. Матвєєв категорично відповів: «Цього не буде!».

Зручність для воїнів чи чергова корупційна схема?

Як бачимо, підтримка учасників антитерористичної операції з боку представників влади багато в чому відбувається поки що на словах. Тому ветерани сучасної війни, які ризикували своїм життям заради захисту Батьківщини, наразі приходять до висновку про те, що насправді може гальмувати усі їхні ініціативи та дотримання прав, що належать їм за законом.

– На сьогодні ми не знаємо, хто і скільки землі має у нашому селі та районі, – розмірковує Олександр Бойченко. – На наше звернення у Держгеокадастр надійшла досить туманна відповідь, а переліку фізичних та юридичних осіб, які отримали у районі землю протягом 2014-2017 років ми так і не бачили. Вочевидь, що Держгеокадастр ховає цю інформацію. Натомість ми знаємо про те, що атовцям пропонують продати землю, яку вони ще не встигли отримати. Пропонують по 200 доларів за гектар. Схоже, що земля, яка призначена для ведення селянського господарства, скуповується.

Думка про те, що розподіл землі насправді відбувається за спинами колишніх воїнів, виникла у членів «Жовтневого союзу» і тоді, коли вони у черговий раз по справах зайшли до приміщення Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області. На першому поверсі прийом замовлень на виділення землі, як виявилося, віднедавна відбувається за двома дверима: в одній кімнаті приймають виключно атовців, а у другій – усіх інших осіб, які приходять зазвичай… із готовими паперами на облюбовані земельні ділянки.

За спостереженням атовців, незважаючи на законне право на першочергове отримання земельної ділянки, доступ до землі мають зовсім не вони. У той же час у владних кабінетах їм настійливо нагадують, що право отримати землю має «кожний громадянин України». Чиновники рапортують про те, що серед атовців черги за землею немає. Натомість у Держгеокадастрі прийом замовлень ведеться за двома дверима.

Зі свого боку, редакція просить вважати цю публікацію офіційним запитом до відділу Держгеокадастру у Вітовському районі Миколаївської області щодо надання переліку фізичних та юридичних осіб (крім учасників АТО), які протягом 2014-2017 років отримали земельні ділянки на території Вітовського району. Сподіваємося, що цього разу відповідь на це запитання буде отримано.

Тетяна ФІЛІППОВА

Оставить комментарий