Коблеве: з вірою у силу об’єднаної громади

На Миколаївщині, як і в цілому в країні, триває процес реформування місцевого самоврядування та децентралізації влади. Сільські ради об’єднуються в нові громади – з тим, щоб самим планувати та будувати своє життя-буття, бути більш незалежними у прийнятті стратегічних рішень. Серед тих, хто зважився на експеримент, і чотири сільські ради південно-західної частини Березанського району. Попри те, що Перспективним планом Кабінету Міністрів на Березанщині планувалося впровадити формулу «Один район – одна громада», мешканці Коблівської, Рибаківської, Новофедорівської та Української сільських рад твердо вирішили жити однією родиною.

Сміливий крок, що й казати. Утім новообраний голова об’єднаної громади Володимир Панич упевнений: легких шляхів до успіху не буває, а результату добивається лише той, хто важко та наполегливо трудиться. Власне кажучи, Коблівська сільська рада, добившись в останні роки вагомих здобутків у соціально-економічному та культурному розвитку, має стати тим локомотивом, який «витягне» за собою до кращого, заможнішого життя й інші «вагони». А, позбавившись зайвих «гальм» централізованої адміністративної системи, мешканці приморського регіону зможуть на повні груди вдихнути цілющого повітря реформ.

– Володимире Михайловичу, звертаюся до Коблівського сільського голови В.М. Панича (процес юридичного оформлення нової назви ОТГ та посади її очільника на завершальному етапі. А.Т.), як ішов процес об’єднання сільських громад?

– Усе відбувалося цивілізовано та в рамках закону. Коблівська сільська рада надіслала запрошення на об’єднання в єдину адміністративно-територіальну родину Рибаківській, Новофедорівській та Українській сільським радам. Після обговорення тамтешні громади відповіли нам згодою.

– А чому все ж таки Ви вирішили йти поза Перспективним планом об’єднання громад?

– По-перше, бюджети двох найбільших сільських рад, що вирішили об’єднатися, – Коблівської та Рибаківської – є самодостатніми. По-друге, ми продовжуємо працювати над тим, щоб надати Коблевому статус курорту місцевого значення. Тож єдиний агрорекреаційний кластер має об’єднати під одним дахом усі приморські регіони Березанщини, котрі, що природно, мають однакову специфіку та проблеми. Так, на території Української сільської ради є унікальні цілющі води та грязі Тилігульського лиману, що чудово доповнює можливості морського узбережжя Рибаківсько-Коблівської зони відпочинку. Зрештою, у нас у всіх, однодумців, є чітке бачення подальшого розвитку нашої об’єднаної громади.

Подавши документи на створення ОТГ, ми отримали позитивний висновок від облдержадміністрації, а обласна рада внесла відповідні зміни до Перспективного плану об’єднання громад Миколаївської області. 18 грудня минулого року відбулися вибори голови та депутатів Коблівської сільської ради (фактично – Коблівської ОТГ. – А.Т.).

– Володимире Михайловичу, на цих виборах Ви прогнозовано для багатьох упевнено, з великим відривом від найближчого конкурента, отримали булаву керівника новоствореної громади. А чи змінився якісно склад депутатського корпусу? І чому центром громади було обрано саме Коблеве?

– Щодо Вашого другого запитання, то довкола цього значних дискусій не відбувалося. Адже Коблеве має найрозгалуженішу систему адміністративних будівель та найкращу соціальну інфраструктуру серед усіх інших населених пунктів. Та й логістично центр громади має найкраще розташування. Відстань від Коблевого до найвіддаленішого населеного пункту – Рибаківки – становить 25 кілометрів, що, враховуючи хороші дороги, – не така вже й відстань.

Стосовно депутатів, то маю надію на тісну співпрацю та допомогу з боку повноважних представників своїх населених пунктів. Депутати – це зв’язуючий ланцюжок між людьми та адміністрацією об’єднаної громади. У складі новообраної ради близько половини становлять колишні депутати сільських рад, решта – нові обличчя. Побажаю початківцям дружно впрягатися в нашого спільного воза, бо тільки разом маємо розбудувати нашу рідну територію.

– Якою є програма дій керівника Коблівської об’єднаної громади?

– На подальші роки працюватиму з тими напрацюваннями та ідеями, що накопичилися в мої попередні каденції Коблівського сільського голови. Головна мета – зробити життя людей комфортнішим та заможнішим, з тим, щоб мешканці нашої ОТГ гордилися своєю маленькою батьківщиною. І якщо в Коблевому умови проживання цілком задовільні (хоча мають місце й невирішені проблеми) – тут є й асфальтовані дороги відмінної якості, і нормальне водопостачання та водовідведення, розгалужена мережа закладів соціально-культурного призначення, то в «маленьких» сільських радах проблем – хоч греблю гати. Це і відсутність нормального транспортного сполучення, й незадовільний стан водопроводів, відсутність перспектив для молоді тощо. Але вже наразі, за декілька місяців, зроблені перші кроки щодо покращення інфраструктури цих населених пунктів. Звісна річ, золотих гір людям не обіцятимемо, проте добре усвідомлюємо: дорогу здолає лише той, хто йде.

Вчитися будувати та підтримувати в належному стані дороги до Коблевого може приїхати й мер обласного центру. У великому селі всі дороги застелені рівнесеньким асфальтом, нанесено розмітку, є дорожні знаки. А щоб запобігти руйнуванню автошляхів, на всіх в’їздах до населеного пункту встановлені шлагбауми, які перешкоджають заїзду великогабаритного транспорту. Крім того, численні «лежачі поліцейські» попереджають виникнення дорожньо-транспортних пригод.

– Чи сформовано вже управлінську команду нової ОТГ?

– На 95 відсотків – відповідь позитивна. Екс-голови старих сільських рад, маючи необхідний досвід, наразі виконують обов’язки старост. Затверджено структуру та штатний розклад Коблівської сільської ради. Моїм першим заступником із загальних питань є Володимир Миколайович Коц, функції заступника із питань ЖКГ та комунальної власності виконує Олександр Дмитрович Власюк. Зрештою нещодавно на посаду заступника з питань інвестицій та розвитку узбережжя призначений Олександр Михайлович Каражей, депутат обласної ради від Березанщини.

Зважаючи на збільшені повноваження, створено нові відділи. А ближчим часом будуть створені структурні підрозділи по наданню освітніх та медичних послуг, поки ж що відповідні повноваження делеговані Березанській райдержадміністрації.

– Чи є спроможною об’єднана громада? На що насамперед спрямовані зусилля влади?

– Так, і це доводять уже перші підсумки нашої роботи. Станом на 28 березня цього року виконання загального фонду бюджету Коблівської сільської ради складало 118 відсотків. А загалом кошторис 2017 року передбачає залучення 48 мільйонів 130 тисяч 865 гривень, із них 29,6 млн. – це власні надходження сільради.

Значну частину цієї суми складає субвенція з державного бюджету на надання освітніх та медичних послуг, поки що, на перехідний період, ці кошти перераховуємо Березанському району.

Серед інших головних витрат – фінансування дошкільної освіти, а це п’ять дитячих садочків, соціальний захист населення, утримання закладів культури та спорту, утримання житлово-комунального господарства та місцевих доріг, благоустрій населених пунктів тощо.

Загалом, розрахунки показують: фінансування цих важливих галузей відбуватиметься на рівні, що перевищує минулорічний. А це означає, що кошти направлятимуться не лише на утримання закладів, а й на капітальні видатки. Тож уже в ближчій перспективі покращення відчують навіть мешканці депресивних сіл нашої об’єднаної громади.

Серед пріоритетних завдань місцевої влади – реконструкція систем водопостачання, забезпечення проїзду до всіх сіл громади.

Так, днями чиста вода має надійти до домоволодінь села Бесарабка – завдяки встановленню 700 метрів пластикових труб. Незабаром відповідні роботи мають розпочатися в Новофедорівці та Українці. Готуємо проекти по встановленню вуличного освітлення в тих селах, де його немає. Цього року плануємо завершити ремонт місцевих автодоріг у Морському та Виноградному. На часі – й капітальний ремонт будівлі дитсадка в селі Українка – з тим, щоб перейти на повноцінний режим роботи. Для цього села також завершуємо виготовлення проектно-кошторисної документації по газифікації населеного пункту.

Постійно в полі зору – соціальний захист населення, насамперед заслужених ветеранів громади, допомога воїнам АТО, турбота про дітей.

А прикладом для наслідування є Коблеве – тут створено розгалужену соціальну інфраструктуру і ефективне житлово-комунальне господарство. Цього вдалося добитися завдяки наполегливій роботі депутатського корпусу та виконавчого апарату сільської ради, підрядників, усіх мешканців села.

У центрі Коблевого незабаром буде зданий в експуатацію спортивний комплекс, в якому можна займатися баскетболом, волейболом та міні-футболом. Тут є і тренажерний зал.

– Які основні джерела поповнення бюджету?

– Це – земельний податок та орендна плата за землю, акцизний збір, податок на нерухомість, податки з доходів фізичних осіб. На території нашої громади є три заправки та десятки магазинів, котрі торгують тютюном та алкогольними напоями. Поготів це відчувається влітку, з відкриттям сезону на узбережжі.

Водночас є серйозні резерви для істотного збільшення дохідної частини бюджету сільської ради. Підприємства ПАТ «Коблево» та ДП «Агро-Коблево», досі не розпаювавши людську землю, сплачують досить скромну орендну плату за використання ріллі. Але є домовленість з керівництвом «Баядера груп» про суттєве підвищення орендної ставки, що дасть змогу додатково залучити до бюджету близько 2,5 мільйона гривень.

– Нова об’єднана громада фактично має статус району, тож як будуються відносини з районною владою Березанщини, і чи є вони конструктивними?

– У цілому співпраця є нормальною. Найбільш щільною є взаємодія з освітянських, медичних, соціальних питань. Проте є низка невирішених питань. Скажімо, коли ми зібралися прийняти на свій баланс школи, що розташовані в наших селах, то з’ясувалося: всі вони не мають документів на землю. Тож натепер виправляємо цю недоречність.

Хочемо взяту під свою опіку й полігон твердих побутових відходів, що нині перебуває на балансі районного комунального підприємства «Причорномор’я». Це – цілком логічний намір, адже звалище обслуговує територію саме нашої громади, в тому числі бази відпочинку Коблівсько-Рибаківської зони відпочинку. Гадаю, ми могли б дати більший лад цьому об’єкту. Проте Березанська районна рада поки що відмовилася передавати полігон на наш баланс.

– На якому етапі перебуває створення курорту Коблеве?

– Незабаром сільська рада має отримати необхідні повноваження по розробці проектно-кошторисної та дозвільної документації. Ми напряму зацікавлені в отриманні нового статусу для нашої приморської зони, адже це дасть потужний імпульс щодо створення нових робочих місць – від 800 до 2 тисяч та поповнення бюджету. Сама ж зона відпочинку має набути цивілізованого вигляду з тим, щоб на рівних конкурувати з тією ж Туреччиною чи Болгарією.

До розмови долучається Олександр Каражей профільний заступник сільського голови якраз із питань інвестицій та економічного розвитку узбережжя:

– Найголовніше завдання, що мені його ставить керівництво Коблівської громади, – зазначає Олександр Михайлович, – це створення привабливих умов для інвесторів і виведення нашої зони відпочинку на якісно новий, більш потужний рівень. Рибаківка та Коблеве мають стати повноцінними європейськими курортами із цілорічним режимом роботи та цивілізованими умовами для відпочинку та оздоровлення.

На даний момент націлюємо власників баз відпочинку на створення паспортів об’єктів усіх форм власності на їхній території, це дасть змогу чітко розуміти: що маємо зараз і в якому напрямку слід рухатися далі. Також іде активна підготовка до нового пляжного сезону.

Варто також поступово вирішувати серйозні екологічні проблеми, що заважають сталому розвитку зони відпочинку. Зокрема маємо реалізувати амбітний проект з будівництва шлюзу між морем та Тилігульським лиманом – з тим, щоб запобігти подальшому руйнуванню берегової лінії морського узбережжя.

One Comment on “Коблеве: з вірою у силу об’єднаної громади”

  1. Сила громади вже відчулася, так відчулася, що ворогу не побажаємо

Добавить комментарий