На крилах танцю

Кожна людина шукає в житті свій шлях. Кажуть, нас по життю веде незримий ангел. Ми вибираємо друзів, професію, відчуваючи бажання чогось досягти, накладаємо на нитку провидіння власну волю. Підсумок переплетення цих двох дороговказних ниток – життєвий шлях людини.

35 років тому Валентина Белічко (тоді ще Степаненко) переступила поріг Палацу творчості учнів. І від того часу він став для неї другою домівкою. І немає для педагога більшої радості, ніж бачити «розпахнуті» дитячі очі, посмішки, усвідомлювати, що все найбільше і найзначніше в світі закладається тут.

Валентина Володимирівна Белічко – керівник яскравого, неповторного танцювального ансамблю «Юність Прибужжя», що носить високе звання «Народний художній колектив», який добре знають не тільки в Миколаєві, а й у Києві, Одесі, Вінниці, Дніпропетровську, Запоріжжі, Ялті… «Юність Прибужжя» – неодноразовий переможець та призер міжнародних, всеукраїнських, обласних, міських конкурсів і фестивалів: «The Beat Danes Festival», «Зірка року», «Коблівський бриз», «Сучасні ритми», «Веселі черевички»…

Той, хто побував на концертах ансамблю, завжди дуже тепло висловлюється про виконавську майстерність його учасників, складність композицій, різноманітність репертуару. «Емоційний, яскравий виступ, що будемо пам’ятати довго», «Складно, красиво, професійно», «Спасибі за емоції, якими був наповнений цей концерт, за яскраві номери, за історії, які були розказані без слів у танці», «Танець ніби підняв нас на своїх крилах» – кажуть глядачі.

На думку керівника колективу В.В. Белічко, саме за результатами концертних виступів можна скласти враження про оригінальність, технічність, художні можливості колективу, творчий пошук, репертуар.

Валентина Володимирівна завжди ретельно підбирає і вибудовує репертуар ансамблю. По-перше, танці обов’язково повинні подобатися дітям, – адже саме вони їх танцюють і можуть виразити себе в русі. А по-друге, репертуар повинен подобатися публіці, – саме глядачі можуть гідно оцінити роботу колективу.

Українські народні танці, танці народів світу, сучасні естрадно-хореографічні композиції, поставлені Валентиною Володимирівною Белічко, захоплюють дух. Кожна постановка – це своєрідна маленька вистава зі своєю драматургією, естетикою, характерами, які втілюються в русі і передають стан душі виконавців. Кожна робота – це справжній злет творчої фантазії, результат напруженого пошуку Валентини Володимирівни і всіх вихованців ансамблю. За роки роботи В.В. Белічко поставила близько 100 хореографічних композицій різних стилів і жанрів. А останнім часом у концертних програмах колективу вихованці виконують більш 40 різнохарактерних постановок. Найважливіша їх особливість – включення численних трюкових елементів, залучення максимальної кількості вихованців усіх рівнів навчання.

Видатний український етнограф В.М. Верховинець вважав, що український народний танець формує національну самосвідомість молодого покоління, виховує естетичні почуття, смаки, повагу до народних звичаїв, традицій, національних цінностей українського народу. Дійсно, виховне значення українського танцю величезне, тому в репертуарі ансамблю «Юність Прибужжя» багато українських композицій. Валентина Володимирівна підбирає, відтворює народні танці, обробляє, створює на їх основі сучасні хореографічні номери. Малюки із задоволенням танцюють «Гопачок», стилізовану хореографічну композицію «Господарочки» і багато інших. Старші вихованці виконують вже складні танці та хореографічні композиції «Гопак», «Привітальний», «Цвіти, Україно!», «Козачок», «Українські візерунки»…

На основі українських народних традицій створені композиції сучасної тематики, де національний характер втілюється сучасними танцювальними засобами: «Веснянка», «Дівочі мрії», «Струмок», «Дикі танці»… Знайомство з місцевим фольклором допомогло керівнику в створенні колоритної хореографічної композиції «Прибужанські забави». Фахівці-хореографи єдині в думці: українські танці в постановці В.В. Белічко завжди сповнені високого змісту, своєрідного колориту, яскравих побутових рис і вдало поєднуються з віртуозною технікою і високою виконавською культурою танцюристів.

Велика частина репертуару ансамблю – це танці народів світу: грецький танець «Сиртакі», запальний «Циганський танець», єврейська «Хава Нагіла»; в основі хореографічної мініатюри «Кармен» використані елементи іспанського народного танцю фламенко…

Звичайно ж, у репертуарі «Юності Прибужжя» багато сучасних танців, у яких спорт, мистецтво і ритм об’єднуються найоригінальнішим способом. Сучасну хореографію в репертуарі ансамблю представляють постановки різних стилів і напрямків (модерн, хіп-хоп, джаз, джаз-фанк, contemporary, street-dance тощо): «Шахова імперія», «Джексон-денс», «Сплетіння почуттів», «Стріт-денс», «Фан мікc»… В.В. Белічко вважає, що саме сучасні танці підтримують інтерес вихованців до занять, допомагають дітям самовиразитися і розкритися.

Відомо, що все або майже все, що ми закладаємо в дітей, відбувається на заняттях. Навчальні заняття, що проводить В.В. Белічко, по суті, є класичними хореографічними уроками. У них включені партерні вправи, класичний екзерсис біля станка, екзерсис на середині залу, всілякі стрибки, різні види обертів, відпрацювання танцювальних комбінацій, робота над чоловічими трюковими елементами, етюди народно-сценічного танцю, вивчення лексики різних стилів сучасної хореографії, постановка і відпрацьовування концертних номерів. Але сучасні діти вимагають, щоб їх вчили по-новому. Значить, педагог повинен постійно самовдосконалюватися. В.В. Белічко каже, що намагається вчитися завжди і всюди, адже життя не стоїть на місці: «Вчуся у своїх вихованців, тому що все нове і цікаве, перш за все, стає відомо ім. Вчуся у колег – переймаю їх знахідки. Раджуся з методистами. Загалом, весь час «у науці». Дійсно, на її заняттях можна побачити сучасні методи і прийоми навчання, заняття можуть мати різні форми.

Але педагог упевнена, що тільки цим любов і повагу дітей не можна заслужити. Вона каже, що важливо навчитися бачити і цінувати в кожній дитині ту неповторну індивідуальність, яка відрізняє нас усіх один від одного, допомогти повірити в себе. А ще навчити дітей любити і поважати один одного, бути добрими, чуйними людьми, сформувати почуття відповідальності за себе та інших, зайняти активну позицію в колективі.

В.В. Белічко вважає дуже важливим навчити дітей дисципліни: вихованці повинні всюди встигати – і в школі, і вдома, і в колективі. Крім того, у кожного є власні вподобання та інтереси, і дисципліна – важлива якість, яка допомагає в житті. А ще Валентина Володимирівна впевнена, що більш дисциплінованих, ніж її діти, немає в Палаці творчості учнів. На них завжди можна покластися, їм можна довіряти!

Керівник цілеспрямовано залучає вихованців до активної участі в концертах для ветеранів війни і праці, дітей з обмеженими можливостями здоров’я, пільгових категорій, різних соціальних і благодійних акцій, які проводяться в Палаці творчості учнів. «Саме в спільній роботі, наданні посильної допомоги іншим людям, – каже вона, – виховується толерантність, доброта, здатність співпереживати чужій біді. Мої діти ніколи не будуть черствими!».

Навколо Валентини Володимирівни завжди багато людей, яким потрібна вона і які потрібні їй. Це, перш за все, колеги-однодумці: вихованка ансамблю Ольга Кисіль, яка вже 10 років працює з групами підготовчого рівня навчання, дочка Оля Степаненко, яка прагне сказати своє яскраве слово в постановці сучасних хореографічних композицій, син Ігор Белічко і Ярослав Бурлака, недавні випускники колективу, які тільки пробують себе в ролі педагогів. А ще акомпаніатори Наталія Іванівна Зуб і Яків Матвійович Дратман, які підбирають цікавий музичний супровід для занять і допомагають керівникові в музичному оформленні концертних номерів.

За роки існування ансамблю більше ста його вихованців стали професійними артистами і виступають у різних знаменитих колективах, таких як Національний ансамбль танцю України імені П. Вірського, танцювальній групі хору імені Г. Верьовки, ансамблі Чорноморського флоту і багатьох інших. Є серед випускників люди найрізноманітніших професій: педагоги, юристи, лікарі, інженери, менеджери… Але їх серця з дитячих років віддані танцю, ансамблю «Юність Прибужжя». Про колектив, його керівника Валентину Володимирівну Белічко вони згадують завжди з щирою любов’ю і повагою.

«Народний художній колектив» ансамбль «Юність Прибужжя» – переможець конкурсів і фестивалів найвищого рівня. У ці досягнення вкладено щоденну натхненну працю, безмежну любов до дітей і своєї професії талановитого педагога-хореографа, «Відмінника освіти України», лауреата обласної премії імені М. Аркаса, «Кращого педагогічного працівника Миколаївської області в номінації «Позашкільна освіта» Валентини Володимирівни Белічко.

Кожні 5 років «Народний художній колектив» ансамбль танцю «Юність Прибужжя» підтверджує своє високе звання. Учасникам колективу належить показати свою майстерність і цієї весни. Гості, батьки, педагоги, вихованці інших гуртків отримали щасливу можливість оцінити виконавський рівень і порадіти новим досягненням юних виконавців.

Тетяна КАМІНЕЦЬКА, методист Палацу творчості учнів міста Миколаєва

Оставить комментарий