Наркотики – це не модно

Здавалося б, про проблему наркоманії сказано та написано чимало. Але попри всі застереження, частина молодих людей усе одно долучається до однієї з найбільших бід нинішньої цивілізації. Солодкі задоволення досить швидко перетворюються на суцільний жах для самого хлопця чи дівчини, їх батьків, лікарів, усього суспільства. Аби вберегти молодь від украй небезпечного «захоплення» та попередити їхніх батьків про всі ризики, Миколаївський академічний художній російський драматичний театр ініціював підготовку вистави «Сім’я вурдалака» та низку інформаційно-просвітницьких заходів. Зокрема проблемні питання обговорювалися минулого тижня під час роботи «круглого столу» на тему «У майбутнє – без наркотиків».

Як зауважив художній керівник закладу, депутат обласної ради Микола Кравченко, російський театр часто звинувачували у відсутності гостропроблемних сюжетів. Тож, готуючи нову виставу, творчий колектив водночас і відповідає критикам, і, найголовніше, висловлює власну громадянську позицію щодо проблеми дитячої наркоманії.

– Якщо цією програмою ми відвернемо від цього лиха бодай 20-30 дітей, це вже буде нашою великою перемогою, – впевнений М. Кравченко. – Силою мистецтва, за допомогою нових ідей ми воліємо підключитися до боротьби із цим злом.

Ініціативу Російського театру підтримали, взявши участь у роботі «круглого столу», представники освітнього та молодіжного управлінь Миколаївської міськради, міського Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, представники освітніх закладів, обласного наркологічного диспансеру, громадських організацій, Центру реабілітації і ресоціалізації наркозалежних «Источник», психологи та журналісти.

Наркотики – це не просто речовини, що завдають шкоди здоров’ю. Вони стрімко і безповоротно руйнують як організм, так і особистість людини. Споживання наркотиків, ставши частиною молодіжного дозвілля, захоплює все нові клуби, дискотеки, навчальні заклади, двори.

Декілька слів про нову виставу. В ній йдеться про трагедію родини, в якій є малолітні наркомани. Проте, за словами Миколи Кравченка, спектакль розрахований не на тих, кого вже спіткала біда, а на ту молодь, яка є потенційними жертвами небезпечної хвороби. Тож цільовою глядацькою аудиторією мають стати насамперед учні середніх та старших класів загальноосвітніх закладів.

Безстороння статистика свідчить про те, що у наркоманії – «молоде обличчя». Основну кількість людей, що споживають наркотики, зараз складає підростаюче покоління – це молоді люди у віці від 14 до 30 років.

Звісно ж, як констатували учасники заходу, завдяки масштабній інформаційній та освітній програмам сучасні школярі значною мірою обізнані щодо шкідливості вживання алкоголю та наркотичних речовин. Проте сумнівна «мода» та вплив старших підлітків вряди-годи переважають раціональні доводи. Тож завдання активістів – донести важливу інформацію не тільки до розуму, а й до серця малолітніх громадян. Бо наркотики – це не тільки не модно, це – найкоротший шлях до безодні та пітьми. Адже сучасні наркотики, крім швидкого до них звикання, руйнують організм за лічені місяці, й з усміхненої та життєрадісної людини наркозалежний хворий швидко перетворюється у «живий труп».

– Ми, артисти, хочемо донести до глядачів, що модно – це милуватися сходом сонця, а не шукати зрання шприц чи таблетку, – каже М. Кравченко.

Але лише одна вистава – це, вочевидь, замало, аби протоптати стежинку до тендітної дитячої душі. Тож по завершенні або навіть під час вистави спілкуватися зі школярами будуть як артисти, так і фахівці – дитячі психологи, волонтери, представники громадськості, педагоги. Серед пропозицій – написання творів на тему «Чи модно бути наркоманом?», проведення опитувань, просто спілкування між дорослими та підлітками.

– Ми проводимо подібну профілактичну роботу, і вона має певний позитивний результат, – поділився з присутніми головний консультант Центру реабілітації і ресоціалізації наркозалежних «Источник» Володимир Стиханов. – Зокрема учасники нашої програми власними силами організовують показ театральних етюдів на відповідну тематику. Після чого – щиро та відверто спілкуються із молоддю, застерігаючи тих від необдуманих кроків, що можуть зіпсувати їхнє життя. І це дуже перспективний напрямок, бо кращий спосіб лікування наркоманії – це профілактика. Адже зазвичай батьки починають розуміти серйозність проблеми лише тоді, коли боротися з нею вже запізно…

Із таким підходом цілком згодна й методист лабораторії практичної психології, соціальної роботи і інклюзивного навчання Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Марина Качура. «Одна із головних цілей нашої програми, – вважає фахівець, – це не дати втратити ту невидиму духовну нитку, що існує між дітьми та їхніми батьками. Чи то через зайнятість, чи то через зверхність батьки часто не цікавляться тим, де, з ким і як проводять своє дозвілля їхні сини та доньки, які в них друзі та інтереси. До того ж по досягненні певного віку батьки перестають бути беззаперечними авторитетами для своїх дітей, і це додатковий фактор ризику. Відтак ми маємо залучити дорослих до нашої програми, «озброїти» їх відповідними знаннями та досвідом».

Педагоги, котрі були присутні на заході, повністю схвалили запропонований підхід до вирішення проблеми. За їхніми словами, батьків школярів обов’язково слід залучати до цієї дискусії, бо багато з них усвідомлюють глибину проблеми лише тоді, коли вже запізно…

До речі, виставу «Сім’я вурдалака» включено до програми традиційного міжнародного фестивалю «Homo Ludens», що відбудеться восени цього року. Також Микола Кравченко, як депутат обласної ради, має намір налагодити взаємодію з владою районів – з тим, щоб поширити корисний досвід по профілактиці дитячої наркоманії на «периферію».

У наркоманів порушується режим сну і бадьорості, більшу частину дня вони проводять уві сні, вночі ж страждають від безсоння, тиняючись по квартирі і не знаючи, чим себе зайняти.
Артеріальний тиск підвищується, збільшується частота скорочень серцевого м’язу, з’являється хронічний кашель і нежить, однак найбільш чутливо реагує на вживання наркотичних речовин травна система – внаслідок порушення роботи шлунково-кишкового тракту в більшості випадків у наркоманів на тлі повної відсутності або різкого підвищення апетиту спостерігається діарея (пронос). З’являється неймовірна тяга до солодкого, її супроводжує невситима спрага.

За підсумками роботи «круглого столу» було сформовано координаційну раду, члени якої ближчим часом мають детально розробити та узгодити план заходів у цьому напрямку. Прем’єру ж вистави «Сім’я вурдалака» за п’єсою сучасного драматурга Василя Сігарєва заплановано на 1 березня.

І головне. Наркоманія – це, звичайно, медико-біологічна проблема. Натомість це ще – і проблема соціальна, що стосується всього суспільства. Адже поширення в соціумі алкоголізму та наркоманії, поготів у дитячому та молодіжному середовищі, має стати серйозним сигналом і для школи, і для церкви, і для батьків, та й для всіх дорослих. У будь-якому разі, наркоманія – це лише наслідок. Причина в тому, що в процесі виховання особистості дитини були допущені серйозні помилки. Тож наше спільне завдання – щодня, щохвилини боротися за душі молодих людей, ведучи з ними душевні бесіди про сенс життя та моделі поведінки, організовувати насичене культурне та спортивне дозвілля хлопців та дівчат. Лише усвідомивши цілісність світу та своє місце в ньому, а також власну відповідальність за можливі помилки, молода людина може зробити правильний вибір у житті й отримувати від того неабияке задоволення та мати духовну рівновагу.

Тож ініціатива Російського театру та його художнього керівника – дуже потрібний та вчасний крок. Давайте ж усі підтримаємо цей слушний почин!

Андрій ТЮРІН
Фото автора

Добавить комментарий