Як нова поліція «розслідує» резонансні злочини

У ніч проти 21 червня минулого року в Миколаєві стався резонансний злочин, про що повідомили не лише місцеві, а й всеукраїнські засоби масової інформації. Невідомі особи спалили сім автобусів фірми-перевізника ТОВ «Авто-Експрес», чим завдали шкоди на понад 2 мільйони гривень.

Але, попри надані потерпілою стороною наявні докази та мотив скоєння злочину, миколаївські поліцейські досі не можуть розкрити цей зухвалий злочин. І, судячи з усього, мова йде не стільки про професійну безпорадність співробітників поліції, скільки про свідоме затягування розслідування з метою уникнення злочинцями відповідальності.

Нагадаємо, що фірма «Авто-Експрес», вигравши конкурс на здійснення пасажирських автоперевезень, стала з жовтня 2015 року обслуговувати популярний маршрут Миколаїв – Одеса і Одеса – Миколаїв. Пасажири приємно здивувалися появі нового гравця на ринку, адже вартість проїзду становила 60 гривень, у той час як у інших перевізників – ТОВ «Миколаїв-Авто», ТДВ «Оріон-Авто», ПП «ПіК» – вартість проїзду була аж 100 гривень.

При цьому, що також важливо, новий перевізник здійснював свою діяльність у повній відповідності до українського законодавства, тобто легально. Придбати квиток на автобуси «Авто-Експрес», що відправлялися з платформи Миколаївського міжміського автовокзалу, можна було лише в касі автовокзалу, відтак з ціни проїзду сплачувалися усі передбачені податки та збори, у тому числі станційний збір. А пасажир, маючи проїзний документ, забезпечувався страхуванням на випадок ДТП. Крім того, в автобусах «Авто-Експрес» безплатно перевозилися пасажири пільгової категорії – інваліди, ветерани АТО, діти з багатодітних сімей тощо.

Натомість конкуренти діяли у кращих традиціях «дикого ринку» – пасажири маршруток, що відправлялися з так званих автостанцій-«клонів», не купували квиток у касі, а передавали гроші безпосередньо водію. Тож, як неважко підрахувати, щомісяця від оподаткування приховувалися сотні тисяч гривень, а пасажир переплачував значні кошти зверх економічно обґрунтованої ціни. Крім того, пільговикам годі й було сподіватися на безкоштовний проїзд у цих маршрутках.

Звісна річ, поява добросовісного перевізника, який дбав і про пасажира, і про бюджет, надто не сподобалася воротилам «чорного бізнесу». Заступнику директора ТОВ «Авто-Експрес» Андрію Нікітіну телефоном неодноразово надходили погрози з вимогою припинити обслуговування автобусних рейсів до Одеси.

Коли ж слова не подіяли, зловмисники вдалися до відвертого криміналу. Близько третьої години ночі 21 червня чотири невідомі особи вдерлися на місце відстою транспорту підприємства за адресою вул. Будівельників, 17. Зв’язавши охоронця та погрожуючи йому смертю у разі протидії, зловмисники підпалили сім автобусів «Еталон». Коли на місце злочину прибули пожежні, від повного руйнування вдалося убезпечити лише один транспортний засіб, натомість шість автобусів вигоріли дощенту. Загальний збиток від пожежі становив 2 мільйони 125 тисяч 985 гривень.

Але тяжкість злочину в даному випадку вимірюється не лише сумою матеріальної шкоди та організованим характером злочину, а й соціальним виміром. Адже внаслідок руйнування майна бюджет не дорахувався значних надходжень, а пасажири позбавилися змоги діставатися сусіднього обласного центру за поміркованими тарифами, що в умовах важкої економічної кризи та війни має явно виражену соціальну складову. Наразі ж інші фірми-перевізники, напевно, відчуваючи повну відсутність конкуренції, підняли суму проїзду до 120 гривень. Тож поїздка з Миколаєва до Одеси й у зворотному напрямку обійдеться пасажиру в кругленьку цифру, що, безперечно, не кожному по кишені.

Здавалося б, зважаючи на ці важливі чинники, правоохоронці мали б докласти максимум зусиль до швидкого розкриття цього резонансного злочину та передачі справи до суду. Напевно, розслідування мало б бути на контролі у вищих посадових осіб поліції міста Миколаєва та області.

Проте, як з’ясувалося, правоохоронці всіляко зволікали із виконанням своїх безпосередніх обов’язків по захисту законних прав громадян. Минуло вже майже вісім місяців з дня скоєння злочину, та кримінальне провадження, порушене за ч. 2 ст. 194 Кримінального кодексу України, практично не зрушило з мертвої точки.

Ось лише деякі факти того, як «проводили» розслідування співробітники Інгульського відділу поліції м. Миколаєва. Попри те, що потерпілими у справі були надані роз’яснення з приводу наявної доказової бази, лише у вересні (!) 2016 року слідчими було проведено відпрацювання підприємств, розташованих поблизу місця злочину.

І лише 11 жовтня оперативним співробітникам Інгульського ВП було надано доручення встановити та допитати можливих свідків кримінального правопорушення або інших осіб, які б могли допомогти у розслідуванні. Тоді ж «пінкертони» взялися перевіряти камери зовнішнього відеоспостереження поблизу місця відстою транспорту. Але зрозуміло, що з моменту підпалу чимало цінної інформації, що містилася на камерах спостереження цих фірм, було втрачено через об’єктивні та суб’єктивні чинники.

Тож складається враження, що правоохоронці були не зацікавлені у розкритті злочину. На підтвердження цього припущення свідчить і такий факт: у справі слідчі мінялися аж чотири рази, аж поки розслідування, на вимогу потерпілих, 30 листопада не було передано на вищий щабель – до Слідчого управління Головного управління поліції.

– Тривалий час, – каже А. Нікітін, – поліцейські з Інгульського ВП намагалися довести, що мав місце не підпал, а самозаймання. «Не бачили» правоохоронці й злочинів відносно нашого охоронця, якому погрожували вбивством та на значний проміжок часу позбавили волі. І лише після наших неодноразових звернень було порушено кримінальну справу за ч. 1 ст. 129 КК «Погроза вбивством». Щоправда, за кілька днів після внесення даних до Єдиного реєстру досудових розслідувань кримінальне провадження було «благополучно» закрите нібито через відсутність складу злочину.

А поки поліцейські зволікають, соціальний градус напруги підвищують і пасажири маршруток, невдоволені високою вартістю поїздок до сусідньої Одеси.

Як стало відомо редакції, Асоціація працівників транспортної галузі та інфраструктури всіляко підтримує ТОВ «Авто-Експрес» у намаганні добитися виконання закону.

– Як бачимо, широко розрекламована «нова поліція» по суті нічим не відрізняється від старої міліції, – зазначив експерт Асоціації Ігор Житінський. – Поліцейські, які, власне кажучи, й існують за рахунок платників податків, не можуть або не хочуть захистити добросовісного перевізника, який сумлінно сплачує податки, натомість «кришують» явних злочинців, котрі не погребували найбруднішими методами з метою усунення конкурента. Тож вимагаємо від правоохоронних органів не лише ефективного розслідування кримінального провадження у розумні терміни, а й втручання вищих посадових осіб області. Адже від цієї кричущої ситуації насамперед страждають тисячі пасажирів – мешканців Миколаївщини…

Редакція й надалі стежитиме за розвитком подій і повідомлятиме своїх читачів про хід розслідування.

Андрій ТЮРІН
Фото з архіву

Добавить комментарий