Генеральний директор ВП ЮУАЕС Володимир ЛІСНІЧЕНКО: «Ми запропонували збільшити розмір компенсації за ризик проживання в зоні спостереження АЕС з 1% до 2%»

Напередодні Нового року, 22 грудня, енергетики відзначили своє професійне свято. Семитисячному колективу Южно-Українського енергокомплексу, коли він підбиває підсумки року, що минає, як завжди є про що повідомити землякам – мешканцям Миколаївщини. У сьогоднішньому інтерв’ю генеральний директор найбільшого в Миколаївській області енергогенеруючого підприємства розповідає про модернізацію атомних енергоблоків як шлях до підвищення їх безпеки, напружену виробничу діяльність, нові трудові перемоги та про допомогу армії.

Перший енергоблок виведено на новий рівень теплової потужності

– Ведучи мову про досягнення колективу Южно-Українського енергокомплексу за рік, що минає, варто розпочати з підвищення теплової потужності першого енергоблока АЕС. У переліку великих і малих подій у державі та її енергетичної галузі, зокрема, для багатьох, можливо, це пройшло непоміченим. Хоч, переконаний, воно має серйозне значення.

1 листопада блок № 1 ЮжноУкраїнської АЕС виведено на рівень теплової потужності 3045 МВт, що відповідає 101,5 % проектної потужності. Завершено перший практичний етап багаторічної роботи в рамках галузевої програми підвищення потужності вітчизняних енергоблоків.

Підвищення потужності атомних блоків ВВЕР‑1000 – світова практика. Цим шляхом пішли практично всі країни, де експлуатуються ядерні енергоблоки цієї конструкції. В Болгарії, Росії, Чехії реакторні установки ВВЕР‑1000 працюють на 104 % потужності.

В Україні підготовка до підвищення потужності атомних блоків розпочалася близько десяти років тому. Тоді, в 2007-2008 роках, фахівці відділу ядерної безпеки Южно-Української АЕС брали безпосередню участь у розробці обґрунтовуючих документів, визначенні методів і способів виконання цього завдання, а перший южно-український блок було призначено пілотним у реалізації затвердженої НАЕК «Енергоатом» галузевої програми. Відповідно до планів, техрішень і програм станція провела весь комплекс необхідних робіт і заходів, що забезпечують безпечне підвищення потужності до рівня 3045 мегават. Період дослідної експлуатації блока на цій потужності продовжиться 200 ефективних діб.

– За рахунок чого вдалося підвищити потужність блока?

– Ідеї, які було покладено в основу підвищення потужності енергоблока, полягали в зменшенні надмірного консерватизму, закладеного під час розробки його проекту. Блоки типу ВВЕР‑1000 проектувалися зі значними запасами в частині продуктивності та міцності. Проте технічний прогрес не стоїть на місці. Вдосконалювалися та ефективно розвивалися системи і засоби вимірювань, у тому числі параметрів роботи енергоблоків, програмно-технічні комплекси. Зрештою це дозволило підвищити точність визначення тих величин, які консервативно були завищені.

Термін експлуатації першого южно-українського «мільйонника» 2013 року було продовжено на 10 років. Цій події передувала широкомасштабна модернізація практично всіх його систем, елементів і програмно-технічних комплексів. Перший блок, крім реакторної установки, практично весь новий. Ми замінили та реконструювали основне обладнання, впровадили абсолютно нові, точніші засоби вимірювань, алгоритми, комп’ютерні системи, розроблені на базі сучасних технічних рішень. Та при цьому погрішності залишилися на старих консервативних значеннях. І коли ми їх оцінили, став очевидним запас, який можна використати.

Установка нового сучасного комплексу та системи внутрішньореакторного контролю, а також впровадження нових алгоритмів дали можливість вийти на нову точність і, по суті, 1,5 % з погрішності виділити в реальні мегавати. Вони вилилися в 45 надпроектних теплових мегават потужності, які дозволяють отримати близько 15 додаткових електричних мегават з енергоблока. А це вже непоганий внесок до енергобезпеки України. На тлі досить складного нинішнього стану енергосистеми, переконаний, що підвищення потужності атомного блока-мільйонника – важливий, необхідний і дуже своєчасний крок.

Зазначу також, що роботи з підвищення теплової потужності до 104 % компанія «Енергоатом» веде паралельно на всіх атомних блоках АЕС України, а третього южно-українського після повного переходу на альтернативне паливо виробництва фірми «Westinghouse» – навіть до 105 %. І вони вже включають значно більший обсяг заходів з оцінки стану та модернізації обладнання. Вирішити це завдання лише шляхом підвищення точності вимірювань не вдасться. Тут знадобиться доопрацювання основного устаткування блока, такого як конденсатори турбіни, турбоживільні насоси тощо. У переліку необхідних заходів – і підвищення охолоджувальної здатності ставка-охолоджувача АЕС. Скажу, що вже сьогодні ми успішно працюємо над втіленням цього проекту.

Концентрація зусиль – на бризкальні басейни

– Що передбачає проект підвищення охолоджувальної здатності ставка-охолоджувача атомної станції «Реконструкція системи технічного водопостачання. Робота блоків 1…3 на Ташлицькому водосховищі та бризкальних басейнах ЮУАЕС»? У що він виллється?

– Початком цієї масштабної роботи слід вважати 2005 рік, коли проект було розроблено. Перші конкретні кроки з його втілення було зроблено 2007-го. Та через складну фінансову ситуацію в компанії «Енергоатом» у процесі реалізації проекту були тимчасові перерви. Проте всі ці роки колектив енергокомплексу неухильно йде до наміченої мети.

Вартість будівництва, відповідно до відкоригованого проекту, складає 986 млн. грн. Для фінансування проекту Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, включила його кошторисну вартість у тариф на відпуск електроенергії для компанії «Енергоатом».

– Чого конкретно чекають атомники від реалізації проекту з підвищення охолоджувальної здатності Ташлицького водосховища?

– Головна мета проекту – уникнути втрат виробництва електроенергії через високу температуру охолоджувальної води. Ми очікуємо, що додатковий річний відпуск Южно-Української АЕС складе від 500 млн. кВт.год. за консервативними розрахунками до 2,5 млрд. кВт.год. за максимальною розрахунковою оцінкою. Реалізація наміченого плану дозволить істотно підвищити ефективність роботи, а отже, й коефіцієнт використання встановленої потужності наших енергоблоків за рахунок зняття обмеження на їх роботу в літній період. Нині через недостатню охолоджувальну здатність Ташлицького водосховища потужність АЕС у спекотні літні місяці обмежується 1600 мегаватами (при встановленій проектній потужності 3000 мегават). Щоліта з цієї причини атомники змушені розвантажувати блоки.

Аби виправити ситуацію, ми маємо реалізувати три взаємопов’язаних між собою будівельні проекти. Перший передбачає спорудження 5 бризкальних басейнів. Другий включає комплекс споруд для заповнення та підживлення водойми-охолоджувача. Третій проект – облаштування струменеспрямовуючої споруди в акваторії Ташлицького водосховища. Розділяючи потоки гарячої та холодної води у водоймі, ця завіса також сприятиме підвищенню охолоджувальної здатності. Загальна вартість будівництва всього комплексу споруд становить 1 млрд.214 млн. грн.

На здійснення всього запланованого відведено 3 роки. Темпи робіт дуже високі. Відкоригований проект, як я вже казав, було затверджено урядом у січні, а в середині березня, з настанням першого тепла, на будмайданчику стартував фізичний етап його реалізації. Підготовча фаза включала облаштування будмістечка, відновлення під’їзних шляхів, проїздів і розворотів, перенесення комунікацій із зони будівництва та ін. На основних об’єктах – бризкальних басейнах № 1 і № 2, що входять до першої черги будівництва, – роботи було розпочато вже на початку квітня. Здійснювалася масштабна розробка ґрунту під укладання гірської маси, облаштування основи з бутового каменю, встановлення бетонних опор, укладання армосітки та ін. Перший кубометр бетону в основу басейну № 1 укладено 9 серпня, на тиждень раніше встановленого терміну. Найближчим часом на першому басейні планується завершити монтаж трубопроводів.

– Наскільки масштабний цей проект?

– Аби читачеві були зрозумілі обсяги робіт, наведу декілька цифр. Усього в облаштування «підбетонки» впродовж двох місяців було укладено понад п’ять з половиною тисяч кубічних метрів бетону. Для монтажу металевого каркаса необхідно 840 тонн арматури, а на остаточне бетонування дна бризкального басейну (на цьому етапі товщина покриття складе 20 сантиметрів), – одинадцять з половиною тисяч кубометрів бетону.

Паралельно з будівництвом першого широким фронтом ведуться роботи на другому та третьому бризкальних басейнах. Усього над втіленням проекту реконструкції системи технічного водопостачання Южно-Української АЕС працюють більше 200 фахівців-будівельників.

Першу чергу бризкальних басейнів у дослідно-промислову експлуатацію планується здати в березні 2018 року. І вже до цього терміну, навіть за наявності лише двох бризкальних басейнів і струменеспрямовуючої споруди, ми зможемо відчутно поліпшити термічний режим Ташлицького водосховища. Для цього необхідне чітке дотримання всіма учасниками реалізації проекту графіка будівельних робіт, рахунок у якому ведеться не на тижні, а на дні.

Ще одним визначальним завданням для своєчасного завершення будівництва є закупівля основного обладнання – насосів подачі води на бризкальні басейни. Тому питанню їх придбання приділяється особлива увага. Згідно з відкоригованим графіком три насосні агрегати мають бути поставлені на майданчик до кінця 2017 року, ще два – на початку 2018-го.

Проект реконструкції системи технічного водопостачання Южно-Української АЕС включено до інвестиційної програми НАЕК «Енергоатом», розрахованої до 2020 року. Три місяці тому, в серпні, стартували підготовчі роботи з облаштування струменеспрямовуючої споруди. Їх планується завершити до кінця 2017 року.

Хочу зазначити, що п’ять запланованих бризкальних басейнів і струменеспрямовуюча споруда будуть дуже актуальними в умовах відсікання частини акваторії ставка-охолоджувача в процесі будівництва третього гідроагрегата Ташлицької ГАЕС. Тому реалізація робіт з підвищення охолоджувальної здатності водосховища не лише дозволить ввести додатково 1400 мегават потужності, а й дасть можливість в подальшому розширити Ташлицьку ГАЕС і добудувати, в першу чергу, гідроагрегат № 3, а за ним – передбачені затвердженим урядом проектом четвертий, п’ятий і шостий агрегати, тобто ввести додаткові регулюючі потужності, такі необхідні для надійної роботи енергосистеми України.

Волонтерство з високим ККД

– Колектив Южно-Українського енергокомплексу добре відомий волонтерською діяльністю та акціями добровільних пожертвувань. З початку подій на сході нашої країни атомники заявили про свою громадянську позицію конкретними справами в допомозі армії. Розкажіть про них. Наскільки сильний дух патріотизму в колективі сьогодні?

– Дійсно, з початку бойових дій на сході країни наші працівники виступають активними учасниками різних добродійних фондів зі збору коштів для потреб армії. За рахунок цих грошей закуповуються та передаються в зону проведення АТО одяг, взуття, бронежилети, тепловізори, медикаменти, засоби особистої гігієни та інше, родичам загиблих надається матеріальна допомога. У вихідні дні та в неробочий час добровольці-волонтери на базі нашого автотранспортного господарства повертають до життя військову техніку, пошкоджену в зоні бойових дій.

З квітня 2014 року по сьогоднішній день для підрозділів Збройних Сил України відновлено більше 60 автомобілів і військових машин, а також понад 120 двигунів, вузлів і агрегатів. Майстри на всі руки, наші ремонтники дають друге, а іноді й третє життя військовому автотранспорту не лише на базі АТГ. Свого часу умільці автогосподарства АЕС виїжджали на схід країни, де проводили ремонт бойової техніки безпосередньо в зоні військових дій. До ремонтних робіт активно підключаються волонтери з різних цехів і підрозділів атомної станції, а також мешканці міста атомників.

Відновлення техніки для військових на нашій базі відбувається безперервно. На ремонт однієї одиниці витрачається приблизно місяць. Зазвичай, роботи ведуться паралельно на декількох машинах. Найчастіше на потоці перебувають два-три автомобілі. Одна партія «йде» до військових частин, а в майстернях продовжує кипіти робота над іншою.

Приймаючи техніку на озброєння, військові не раз зазначали високу майстерність наших ремонтників. Усі, хто брав активну участь у відновленні машин, від імені командування військових частин відзначені нагрудними знаками, нагороджені грамотами та подяками.

Хочу сказати, що за останні роки наш колектив тісно здружився з багатьма військовими підрозділами, що захищають східні рубежі нашої держави. Один з них – Миколаївська 79-таокрема десантно-штурмова бригада, яка, до речі, 1 грудня відзначила 37-му річницю з дня заснування. Серед гостей, які вітали командування та дякували воїнам за ратну працю, була й делегація Южно-Українського енергокомплексу. Нашим подарунком з нагоди урочистостей став святковий концерт, підготовлений силами творчих колективів Палацу культури підприємства.

Думаю, підбивати остаточні підсумки волонтерської діяльності та ініціатив з надання допомоги колективом атомників АТО рано. Вона триває і триватиме до повної перемоги нашої армії. Я, звичайно ж, не можу оцінити загальний внесок усіх волонтерських рухів України у підтримку боєготовності військових, проте з упевненістю можу сказати, що допомога южно-українських енергетиків у ньому дуже значна. Упевнений, що відновлена техніка, яку передаємо українським Збройним Силам, є гарною підмогою. Ми зацікавлені та робимо все можливе, аби війна швидше закінчилася і, нарешті, настало мирне життя.

Депутатські будні

– Володимире Анатолійовичу, як депутат Миколаївської обласної ради на одній з сесій Ви запропонували збільшити розмір відрахувань за проживання в зоні спостереження АЕС. Чи отримала підтримку Ваша ініціатива?

– Скажу відразу – отримала. Впродовж декількох років колектив Южно-Української атомної станції вів активну роботу з підготовки та проведення громадських слухань щодо обґрунтування безпеки продовження термінів експлуатації першого та другого енергоблоків, а також матеріалів оцінки впливу цієї діяльності на навколишнє середовище. Їх результатом стало одностайне схвалення територіальними громадами зони спостереження АЕС продовження виробничого життя перших двох южно-українських блоків. Згідно з резолюціями, схваленими на цих громадських слуханнях мешканцями зони спостереження атомної станції, було внесено пропозицію зі збільшення відрахувань на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на згаданій території, з 1 % до 2 % обсягів реалізації електроенергії, що виробляється атомними електростанціями. Виконуючи це доручення та усвідомлюючи важливість цього питання у вирішенні різних соціальних проблем регіону, під час 7-ї позачергової сесії Миколаївської облради від імені колективу атомників я ініціював підняття встановленої ставки збору для експлуатуючих організацій ядерних установок. Нашу пропозицію було підтримано, і на адресу Верховної Ради, Кабміну, профільного міністерства, енергогенеруючої компанії направлено Звернення депутатів Миколаївської обласної ради щодо підвищення ставки збору до 2 %. З ним ознайомлено також колег по депутатському корпусу Запорізької, Дніпропетровської, Херсонської, Рівненської, Волинської та Хмельницької облрад.

Южно-Український енергокомплекс завжди робив і продовжує робити вагомий внесок у розвиток Миколаївської області у вигляді відрахувань і податків в бюджети всіх рівнів, у тому числі і в обласний. П’ять районів: Арбузинський, Братський, Вознесенський, Доманівський, Первомайський і два міста – Вознесенськ і Южноукраїнськ – отримують ще й компенсаційні відрахування за ризик проживання в зоні спостереження Южно-Української АЕС. Субвенція спрямовується на будівництво, реконструкцію, капітальні та поточні ремонти об’єктів соціальної інфраструктури, мереж електро-, водо-, газо-, теплопостачання та водовідведення, забезпечення населення засобами індивідуального захисту та препаратами йодиду калію. Ми розуміємо, що для того, аби місцеві громади могли вирішувати свої насущні проблеми, сьогоднішніх відрахувань недостатньо, оскільки вартість матеріалів і робіт за останній час значно зросла. Тому ми й запропонували збільшити розмір компенсації з 1 % до 2 %. Цю масштабну роботу без ініціативної, цілеспрямованої співпраці з місцевими та районними адміністраціями не вдалося б здійснити. Сподіваюся, народні депутати прислухаються до нашої пропозиції та внесуть зміни до законодавства, а люди згодом побачать їх результати.

Хочу сказати, що моя депутатська діяльність не обмежується лише участю в роботі постійної комісії (комісія з питань промислової політики та підприємництва, енергетики і енергозбереження, транспорту та розвитку інфраструктури. – Авт.), у чергових і позачергових сесійних засіданнях. Вона будується і на живому спілкуванні з виборцями. З першого місяця моєї праці депутатом почали активно надходити звернення громадян і організацій з тих чи інших питань. Нині важкі часи, люди розраховують на допомогу. Щомісяця я провожу депутатські та виїзні прийоми – за можливості намагаюся допомогти у вирішенні насущних проблем виборців.

Коло питань, які мені як депутатові доводиться вирішувати, різноманітне. В основному це надання фінансової підтримки шкільним і дошкільним закладам Южноукраїнська для зміцнення матеріальної бази, спільна діяльність у сфері професійно-технічної освіти молоді, відновлення співпраці з місцевим друкованим виданням, вирішення питань, пов’язаних з негативними наслідками скорочення ліжкомісць і збереженням функцій медичної установи міста атомників. Є й такі, що на перший погляд можуть здатися несуттєвими, проте вони значущі для тих, хто звертається за допомогою. Я зараз маю на увазі справи, спрямовані на поліпшення побуту дітей як у школах, так і в установах, де перебувають хлопчики та дівчатка, які потрапили в складні життєві обставини. У нашому місті це Центр соціально-психологічної реабілітації дітей віком від 3 до 18 років. Вихованців сюди направляють служби у справах дітей з усієї області. Впродовж останніх двох років у Центрі перебували й діти, які приїхали з зони проведення АТО.

Адміністрація Центру, за можливості, створює вихованцям максимально комфортні умови перебування, проте коштів на все, звичайно ж, не вистачає. Директор звернувся до мене з проханням посприяти в придбанні та встановленні кондиціонерів у спальному блоці для молодших вихованців, оскільки атомна станція як державне підприємство через законодавчі норми не має права надавати благодійну допомогу. У мене ж, як у депутата, в цьому плані більше повноважень. Через систему «ProZorro» за 20 тисяч гривень з депутатського фонду було закуплено два кондиціонери.

До речі, атомників з вихованцями Центру пов’язує давня та тісна дружба. Представники нашого колективу є частими гостями дітей і ніколи не приходять з порожніми руками. Цього року профспілковий комітет підприємства для їх оздоровлення виділив 10 путівок у пансіонат «Очаків».

Дещо раніше ще 20 тисяч гривень з депутатського фонду було витрачено на придбання 150 квадратних метрів лінолеуму. Цього вистачило, аби відновити покриття підлоги в кабінеті хімії та ще в одному приміщенні южноукраїнської школи № 1. Цьому навчальному закладу виповнилося 40 років, і жодного разу тут не проводився капітальний ремонт. Тому, сподіваюся, придбаний лінолеум зробив перебування дітей у шкільних приміщеннях комфортнішим.

У зв’язку зі збільшенням обсягу фінансування до кінця року було збільшено розмір грошових коштів, які депутат на власний розсуд може направити на вирішення питань, пов’язаних з депутатською діяльністю. Виходячи з цього, мною було ухвалено рішення про надання грошової допомоги двом дошкільним навчальним установам Южноукраїнська. Дитячі садки № 2 «Ромашка» та № 3 «Веселка» зможуть придбати мультимедійне обладнання для проведення музичних занять, ранків, а також побутової техніки в пральні корпуси. На сьогодні по 55 тисяч гривень для кожної установи надійшли на рахунки міського відділу освіти і, дуже сподіваюся, що новорічні та різдвяні свята діти зустрінуть з оновленою музичною технікою.

Хочу завірити, що це були не останні мої ініціативи. Я й надалі готовий використовувати кожну можливість, аби надати допомогу тим, хто її потребує. В моєму робочому графіку завжди є місце для вирішення гострих проблем міста-супутника Южно-Українського енергокомплексу.

– Наближаються новорічні свята. Чого Ви чекаєте від прийдешнього року? Чого хотіли б побажати своїм виборцям, землякам, колегам-депутатам?

– У новому році очікую, передусім, напруженої роботи та успішної реалізації всіх виробничих програм. Попереду в нас багато планів, перспектив, проектів, які ще належить виконати, і я переконаний, що нам до снаги будь-які завдання.

А побажати хочу, в першу чергу, впевненості в завтрашньому дні. Вона дається тим, хто намагається йти життям за вірно вибраним шляхом, хто враховує досвід інших і розвиває свої навички, тобто щось робить сьогодні для впевненого завтра. Бажаю також усім добра, сімейного благополуччя та миру на українській землі.

Окремо хочу привітати з новорічними святами своїх колег по депутатському корпусу і побажати їм міцного здоров’я та єдності в нашій депутатській діяльності для досягнення необхідних результатів на благо рідної Миколаївщини.

Бесіду вели Галина СТЕПОВА та Наталія ІВАНОВА

Оставить комментарий