Обережно, російське!

«Українське об’єднання патріотів – УКРОП» ініціює обов’язкове маркування російської продукції в торговельних мережах та заборону в Україні банків держави-агресора

«Не купуй російського!», «Російське вбиває!» – з такими гаслами ще понад два роки тому, після початку агресії Російської Федерації, громадські активісти закликали українців бойкотувати продукцію північного сусіда. Зрештою, так воно й сталося – свідомі співвітчизники почали шукати заміну російським товарам, до яких звикли. Та якщо в походженні продуктів харчування, побутової техніки та електроніки українські споживачі вже розібрались, то зрозуміти, кому належать ті чи інші кафе, торговельні мережі, марки одягу чи взуття тощо, можна далеко не завжди. Так, ми купуємо одяг та взуття під російськими брендами O’stin, Carlo Pazolini, TJ Collection, Gloria Jeans, «Спортмастер», «Села». Широко представлені в Україні й мережі російських закладів громадського харчування – «Якиторія», IL Patio, «Євразія», «Кофе Хауз», «Шоколадниця». За статистикою, нині кожен п’ятий імпортний товар у нас – з Росії. Але здебільшого він «непомітний» на полицях. Відтак українці, купуючи «ворожу» продукцію, продовжують поповнювати скарбницю РФ, яка веде війну на сході нашої держави. Зауважте, що заборони постачати продукцію з РФ до України не існує – наша держава запровадила лише персональні санкції проти окремих фізичних та юридичних осіб північного сусіда. Не заборонена в нас і діяльність російських банків, адже санкції фактично не зачепили фінансовий сектор.

«Чорна мітка» для продукції з країни-агресора

Представники «Українського об’єднання патріотів – УКРОП» вважають, що так далі тривати не може, і закликають перестати фінансувати окупантів. Укропівці наполягають на обов’язковому маркуванні продукції російського походження – народні депутати з цієї політичної сили зареєстрували відповідний законопроект у парламенті. Якщо його ухвалять, на цінниках та упаковці російських товарів стане обов’язковою позначка «Продукція країни-агресора». Таку ж інформацію мають містити й вивіски та логотипи російських бізнес-структур та реклама російської продукції. Крім того, якщо продавець товарів чи виконавець послуг контролюється РФ, ця інформація також має бути вказана. «Щодо порушників вимоги застосовуватимуть жорсткі санкції – не лише штрафи, а й конфіскація продукції та виручки підприємців, які реалізують російські товари, не інформуючи про це споживачів»,  – зазначає один з авторів документа Віталій Купрій.

Варто зауважити, що про заборону продажу російських товарів на території України як таку не йдеться. Однак маркування підштовхуватиме українців шукати неросійські відповідники необхідної продукції. А це, як свідчить практика, не так вже й складно. Більш того, повноцінно замінити деякі товари можна й за рахунок української продукції. А переорієнтація на товари та послуги українського походження сприятиме нарощуванню вітчизняного виробництва.

Російським фінустановам в Україні не місце

В УКРОПі переконані, що протидія агресору повинна бути комплексною. Відтак парламентарі з цієї політичної сили підготували ще кілька законопроектів, які допоможуть вибити фінансовий ґрунт з-під ніг режиму Путіна. Йдеться про постанову щодо запровадження секторальних санкцій щодо РФ, насамперед у банківській сфері, та заборону діяльності російських фінустанов на території України. Укропівці погоджуються, що ці кроки слід було зробити одразу після початку агресії. «Якщо цього не зробили раніше, то слід робити зараз», – каже народний депутат з УКРОПу Ірина Констанкевич. Бо ж увесь цей час, поки влада зволікає, кошти українських платників податків через російські банківські структури йдуть на підтримку агресії на сході України. «Як показує світовий досвід, персональні санкції ніяк не шкодять агресору, дієвими є лише секторальні – без визначеного кола осіб, для певної сфери бізнесу, який працює в Україні», – наголошують у партії.

Станом на 1 жовтня 2016 року частка російського капіталу в нашій банківській сфері склала 36%. При цьому «ВТБ», «Промінвестбанк», «Сбербанк» і «Альфа Банк» входять до 20 найбільших в Україні. А всі клієнти ворожих банків фактично поставлені в залежність від агресора, що створює загрозу національній безпеці. Через велику ринкову частку російські фінустанови можуть бути небезпечними для банківської системи України, оскільки їхня активність здебільшого істотно залежить від Кремля…

УКРОП також пропонує заборонити державним і комунальним підприємствам співпрацювати з російськими фінансовими установами. Все це не тільки сприятиме очищенню української фінансової системи від ворожого капіталу та усуненню ризиків, які він несе, а й дасть сигнал партнерам України у світі про те, що ми не тільки просимо підтримки, а й самі робимо все можливе, щоб зупинити агресора. Поки ж ситуація має доволі непривабливий вигляд: ми просимо від світу поглиблення санкцій щодо Росії, а самі не можемо розірвати з нею співпрацю бодай у найменш чутливих сферах.

«Україна має відмовитися від політики подвійних стандартів, тоді вона буде зрозумілою для світу», – каже голова політради УКРОПу, нардеп Тарас Батенко.

Михайло ГРОЗОВСЬКИЙ

Добавить комментарий