З турботою про землю, з теплом – до людей

Аграрна справа не увінчана трояндами, поготів це стосується керівників сільгосппідприємств. Повсякденно слід дбати і про виробництво, і про людей села. Тож за понад 11 років, відколи утворене фермерське господарство «Світлана-Н» Кривоозерського району, його керівник Сергій Наказенко лише двічі дозволив собі коротесенький, у декілька днів, перепочинок.

А з минулого року клопотів у Сергія Броніславовича ще додалося, адже земляки довірили йому право відстоювати інтереси виборців у статусі депутата Миколаївської обласної ради.

– Звичайно, – зізнається Сергій Наказенко, – поєднувати обов’язки і керівника, і депутата вельми непросто. Проте лише за допомогою такого важливого представницького органу, як обласна рада, можна і потрібно на високому рівні вирішувати численні негаразди моїх земляків з Кривоозерщини і всієї Миколаївщини загалом. Це і вкрай занедбані дороги, і корупція, і незадовільний стан багатьох закладів медицини, освіти, культури. А скільки ще проблем в аграрному секторі…

Сергій Броніславович достеменно знає, про що каже. Адже успішне фермерське господарство йому довелося створювати фактично з нуля – без потужної техніки,  та й землі спочатку було лише… два з гаком гектари, тобто особистий пай самого Наказенка. На відміну  від деяких спритників, котрі за допомогою брехні та великих грошей масово захоплювали колись колгоспне, а відтак – колективне майно, надбання багатьох поколінь трудівників.

Власне кажучи, навіть теоретично Сергій такої можливості не мав. Адже народився у простій селянській родині у віддаленому від райцентру селі Очеретня. Матір, працюючи у колгоспі, сама виховувала двох синів. «Звичайно, – згадує роки дитинства Сергій Броніславович, – матеріально було дуже скрутно, й грошей постійно не вистачало. Як зараз пам’ятаю – у четвертий клас ходив у позиченому пальто. Та не це головне… Найважливіше  – те, що мама прищепила мені з братом такі якості, як порядність, відповідальність, працелюбність, повагу до інших, насамперед до літніх людей».

Зважаючи на скруту, ще з 12 років хлопець улітку підробляв у місцевому колгоспі ім. Чапаєва. Звичайно, неофіційно, бо, як тоді стверджувалося, дитяча праця в СРСР не використовується. Завзятий хлопчина брався за будь-яку роботу, де можна було заробити копійчину: і на току, і вантажником на машині. «Тоді застосовувалися бортові машини, і доводилося вручну перевантажувати ГАЗ-52. Зрозуміло, це – важка фізична праця, але й досі пам’ятаю, яке то було щастя, коли водій дозволяв сісти за кермо та проїхати 10-15 метрів», – каже С. Наказенко. А згодом він і сам опанував водійське ремесло.

Потім – служба в армії на Далекому Сході, в танкових військах. Демобілізувавшись, Сергій повернувся до рідного колгоспу, знову сів за кермо. Без відриву від виробництва Сергій Наказенко здобув спеціальність інженера-механіка в Мелітопольському інституті механізації та електрифікації сільського господарства. Незабаром став на рушник, і відтоді вже понад три десятиліття крокує життям спільно з вірним другом та порадником – дружиною Валентиною Михайлівною.

Щодо професійної кар’єри, то після закінчення вишу Сергій Броніславович працював інженером-механіком, а потім – головним інженером колгоспу ім. газети «Правда». З початком земельних реформ  це велике господарство розпалося, а на його базі виникло безліч дрібних приватних садиб. Сергій Наказенко розпочав власну справу зі скромних 2,26 гектара паю. Вірним помічником фермера-початківця став старенький тракторець ЮМЗ-6л та такий же «бувалий» культиватор. Великою підмогою була і пасіка, на якій утримувалося   24 бджолосім’ї. Саме зайняття бджільництвом дало змогу накопичити перший стартовий капітал для придбання техніки та розширення сільськогосподарської діяльності.

Варто сказати, що земляки, бачачи успішність господарювання на землі Сергія Наказенка, стали просити обробляти і їхню землю. Крок за кроком, і ось уже в 2005 році Сергій Броніславович створює фермерське господарство «Світлана-Н», назване на честь єдиної доньки. Уже тоді підприємство мало певну матеріальну базу для ефективного зайняття рослинництвом.

Нині це високоефективне господарство обробляє до 700 гектарів орендованої землі в межах Очеретянської сільської ради. На озброєнні ФГ «Світлана-Н» – сучасна імпортна техніка, в тому числі вісім тракторів, комбайни Claas і «Дон-1500», землеоброблювальний реманент. У землю кидається лише  краще насіння, рослини отримують достатню кількість мінеральних і навіть органічних добрив, надійно захищені від хвороб та шкідників. Тож фермерське господарство може похвалитися високими ужинками, що дають змогу не лише утриматися на плаву, а й з оптимізмом дивитися у день прийдешній.

Над вирішенням виробничих завдань наполегливо та відповідально трудяться 20 працівників. За самовіддану працю люди отримують достойну заробітну плату та соціальний пакет. А цього року керівник фермерського господарства Сергій Наказенко винайшов можливість виплатити кожному працівнику так звану «13-ту зарплату» – оздоровчі в розмірі середньомісячної заробітної плати.

Не обділені увагою й 294 пайовики фермерського господарства. Окрім своєчасного розрахунку за земельні наділи, господарство безоплатно оре своїм партнерам городи та завозить солому, надає транспортні послуги для заготівлі дров на зиму. «Ідемо назустріч людям і у вирішенні нагальних життєвих питань, як то допомога в організації весіль чи поховань, поміч у здобутті вищої освіти», – зазначає Сергій Броніславович. Але якщо раніше С. Наказенко допомагав передусім своїм землякам з рідного села, то тепер коло благодійної діяльності значно розширилося. Як депутат обласної ради, керівник фермерського господарства двічі на місяць проводить прийом громадян. Чимало звернень стосується матеріального характеру, і завжди у біді на допомогу приходить депутат облради Сергій Наказенко. Власне кажучи, і на минулорічних виборах у мажоритарному окрузі С. Наказенко здобув упевнену перемогу, адже земляки знали його як напрочуд порядну та чуйну людину, якій болять проблеми громади.

Працюючи «по-білому», ФГ «Світлана-Н» лише за минулий рік сплатило до 700 тисяч гривень податків, тобто – більш однієї тисячі гривень на один гектар ріллі. Напевно, це – приклад, гідний наслідування. Але,  окрім податкових відрахувань, фермерське господарство завжди відгукується на потреби соціальної сфери села. Очеретнянський навчально-виховний комплекс повсякденно відчуває батьківську підтримку від ФГ «Світлана-Н» та його керівника, який приділяє першочергову увагу плеканню молодого покоління. І кожен прихід Сергія Броніславовича до школи чи дитсадка очікується його вихованцями з нетерпінням, адже поважний спонсор не приходить з порожніми руками – то новенький комп’ютер подарує, то телевізор чи парту.

Тож, роблячи пріоритет на допомозі соціальній сфери, Сергій Наказенко всі свої кошти, які виділяються на виконання депутатських повноважень, спрямував на потреби освіти та медицини Кривоозерського району. Значну частину із 150 тисяч гривень було виділено на ремонт системи опалення в Кривоозерській загальноосвітній школі № 2. До доброї справи долучилася і голова обласної ради Вікторія Москаленко, яка без вагань додала 30 тисяч гривень із власних «депутатських коштів». Завдяки цьому на сьогодні фактично зведено нову будівлю котельної та придбано новий енергоефективний котел, а в класах стало тепло та затишно. «Я дуже вдячний Вікторії Вікторівні, – каже С. Наказенко, – за таку турботу про дітей Кривоозерщини». Сергій Броніславович також сприяв тому, що Кривоозерський район став переможцем проектів Державного фонду регіонального розвитку. Завдяки цьому на завершальному етапі – реконструкція (електрифікація) системи опалювання в ЗОШ № 1 районного центру і в районній лікарні.

Та депутат обласної ради Сергій Наказенко й не думає зупинятися на здоланих рубежах. Серед завдань на майбутнє – вирішення ситуації по дорогах, подальший розвиток галузей освіти, медицини, культури. І, звісно, ефективне господарювання на землі-годувальниці.

– З нагоди нашого професійного свята, – каже депутат обласної ради, керівник ФГ «Світлана-Н» Сергій Наказенко, – хочу подякувати за сумлінне ставлення до справи всім працівникам нашого фермерського господарства. А всім аграріям області побажаю міцного здоров’я, гарних врожаїв, а головне – довгоочікуваного миру в нашій неньці-Україні.

Андрій ТЮРІН
Фото з особистого архіву Сергія НАКАЗЕНКА

Добавить комментарий