Риба не без кості, людина – не без злості…

Миколаївщина не обділена водними ресурсами. Проте, попри наявність такої значної кількості великих та малих водоймищ, якість природного середовища бажає кращого, тож риби з кожним роком стає дедалі менше.

Саме з метою раціонального використання та примноження біоресурсів Єланецького водосховища, а також оптимізації екологічного, гідрологічного та гідрохімічного стану цього об’єкта, що знаходиться на балансі Південно-Бузького басейнового управління водних ресурсів, декілька років тому було підписано угоду між обласним управлінням водних ресурсів та Єланецьким мисливсько-рибальським господарством (скорочено – МРГ) Єланецької районної організації (ЄРО) «Мисливець і риболов». Відповідно до договору МРГ бралося щороку зариблювати зазначену водойму та здійснювати комплекс заходів по належному утриманню природного об’єкта. Проте згодом ця водойма стала причиною довготривалого конфлікту, в якому попросили розібратися журналістів «Рідного Прибужжя».

 

Спочатку трохи історії. Єланецьку районну організацію «Мисливець і риболов», а також її «виробничий підрозділ» – мисливсько-рибальське господарство – було створено 2011 року. Основними завданнями добровільного об’єднання громадян є виховання бережного ставлення до природи, сприяння веденню мисливського і рибальського господарства на науковій основі, боротьба з браконьєрством, створення належних умов членам організації для полювання та рибної ловлі. Першим керівником організації став В’ячеслав Коротков – людина, яка служить мисливській справі ще з далекого 1981 року.

– Ідея створити саме районну організацію мисливців та рибалок народилася в мене у зв’язку з тим, що стан справ з мисливством та рибальством на той момент перебував у вкрай незадовільному стані, – розповідає В’ячеслав Васильович.  – Цей проект підтримав тодішній голова Єланецької райдержадміністрації Андрій Добровольський, а безпосередньо організаційними питаннями зі створення нових структур займався я і головний бухгалтер. Слід сказати, що нас підтримали у цьому починанні і сільські ради району, і рядові мисливці та рибалки, фермери, районна та обласна ради тощо.

1 березня 2013 року ЄРО «Мисливець і риболов» укладає договір № 527 з обласним управлінням водних ресурсів «Про надання послуг оптимізації гідрологічного, гідрохімічного стану Єланецького водосховища». Та чи домоглися єланецькі риболови своєї головної мети?

– У наше об’єднання вступило чимало рибалок, проте згодом виникли певні непорозуміння, – зазначає В. Коротков. – Не всі вчасно сплачували членські внески, та й коштів від реалізації риби не вистачало на всі наші потреби. А витрат було чимало – це і щорічний розрахунок по орендній платі, і зариблення водойми, і оплата праці сторожів. Набігала кругленька сума…

2014 року на зариблення водосховища понад 100 тисяч гривень виділив відомий у районі та за його межами впливовий аграрій – Віктор Риков (ім’я та прізвище змінено з етичних міркувань, адже цієї людини немає серед живих. – Ред.). Як стверджує В. Коротков, при цьому відповідних договорів між В. Риковим та МРГ ЄРО «Мисливець і риболов» укладено не було, гроші на зариблення передавалися як позика мисливсько-рибальському господарству. «А на тих договорах, які «з’явилися» пізніше,  – зауважує В’ячеслав Васильович,  – стоїть не мій підпис, тож вони є фіктивними».

Не покращилося матеріальне становище Єланецького МРГ і наступного року. Стан справ неодноразово обговорювався на засіданні президії мисливсько-рибальського господарства. Зазначалося, цитую, що «фінансовий стан МРГ катастрофічний», «від річки організація не отримує майже ніяких доходів», «членські внески надходять нестабільно». Щоб покращити ситуацію, на засіданні президії в березні 2015 року було прийнято рішення взяти на роботу сторожів, виловити і реалізувати одну тонну риби. Та у травні того ж року В. Коротков поінформував членів президії, що фінансовий стан надто не поліпшився, більше того – виникла заборгованість по зарплаті охоронцям. Крім того, відповідно до умов договору з облуправлінням водних ресурсів слід було заплатити орендну плату та зарибити водойму, та коштів – катма…

На засіданні президії Єланецького МРГ, датованим 12 червня 2015 року, керівник обласного управління водних ресурсів С.М. Письменний попередив присутніх про те, що якщо договір і надалі не виконуватиметься, то його буде розірвано. Зрештою, анулювання угоди відбулося 15 липня того ж року…

Це неабияк збурило частину мисливсько-рибальського колективу. Серед невдоволених роботою директора МРГ В. Короткого був і Віктор Риков – на одному із засідань президії він звинуватив того в одноосібному прийнятті рішень, зокрема непогодженні з ним кандидатур сторожів. Натомість, як вважає В’ячеслав Васильович, передумовою виникнення непорозуміння між ним та впливовою на теренах Єланеччини фігурою стало оте фінансове «вливання» на зариблення водойми роком раніше, що дозволило спонсору диктувати свої умови.

29 липня 2015 року на базі фермерського господарства Віктора Рикова відбулася позачергова конференція Єланецької районної організації «Мисливець і риболов». Відповідно до протоколу зібрання, В. Риков звинуватив В’ячеслава Короткова, що вся його діяльність направлена на те, щоб «відмовитися від річки». Закинули директору і те, що робота на водосховищі не організована належним чином. «А один із членів товариства, Валерій Алхімов,  – з обуренням каже В’ячеслав Коротков,  – навіть звинуватив мене в тому, що я нібито продав річку за сто тисяч стороннім людям!».

Значна частина делегатів конференції висловилася на підтримку чинного керівника організації. І все ж після гарячих дебатів з мінімальною перевагою (21 голос проти 19-ти) Короткова таки було звільнено з посади керівника районної організації «Мисливець і риболов» та МРГ. Проте сам екс-директор вважає це рішення нелегітимним, адже, на його думку, позачергова конференція скликалася зі значними порушеннями.

– По-перше, не було ніякого рішення президії про проведення дострокової конференції, що є нехтуванням статуту нашої організації,  – пояснює свою позицію В’ячеслав Коротков. – Крім того, мали б бути протоколи зборів первинних організацій, на яких обираються делегати на позачергову конференцію. Я мусив брати участь в усіх цих засіданнях «первичок» та пояснювати людям необхідність проведення позачергової конференції, відповідати на всі їх запитання.

Отже, позачергову конференцію фактично було скликано «за спиною» керівника організації – з тим, щоб будь-що усунути його з посади?

В’ячеслав Васильович упевнений, що склад делегатів підбирався таким чином, щоб якомога більше делегатів проголосувало проти нього. А коли він звернувся по допомогу до прокуратури та райдержадміністрації у надії відновити порушені права, то, за його словами, там натякнули «не рипатися».

Новим керівником районної організації мисливців та рибалок було обрано Валерія Алхімова, який звинуватив свого попередника у багатьох «гріхах». Проте, як стало відомо під час журналістського відрядження, наразі Єланецьким відділенням Новоодеського відділу поліції розслідується кримінальне провадження відносно одного з єгерів Єланецького МРГ по факту службового підроблення відстрільних карток на зайця-русака. Згідно з висновком державного експерта, ці документи розмножувалися за допомогою кольорового ксерокса. У графі «керівник», який підписував відстрільні картки, значиться саме Валерій Алхімов. Але чи причетний посадовець до цієї «оборудки», мають встановити компетентні органи.

І ще такий промовистий факт. Досить тривалий час ЄРО, очолювана Валерієм Алхімовим, не віддавала В’ячеславу Короткову його власні кошти, котрі той свого часу виділяв на потреби організації. І лише після звернення В’ячеслава Васильовича до органів Феміди борг у майже 9 тисяч гривень було погашено у позасудовому порядку.

– Прикро усвідомлювати, – гірко зітхає В. Коротков, – що організацію, яку створив я, нині використовують усього декілька чоловік. При цьому на різних рівнях опоненти обливають брудом моє чесне ім’я, ще й приплели політику…

Та, можливо, В’ячеслав Васильович суб’єктивно оцінює ситуацію, й насправді водойма справно служить місцевій громаді? Аби отримати відповідь на це запитання, я зустрівся з мешканцями Кам’янки та Велідарівки – населених пунктів, що безпосередньо межують із водосховищем. Моїми співрозмовниками були як члени ЄРО ««Мисливець і риболов», так і пересічні мешканці сіл, які з дідів-прадідів користуються дарами місцевої річки.

Зазначу одразу: не всі мої респонденти воліли розкривати в газеті своє ім’я та говорити на диктофон. Один із літніх чоловіків щиросердно зізнався: «Я просто боюся. Вони на все здатні…». Зауважу також, що багато хто дорікав на те, що риба у водосховищі ловиться незадовільно. І йдеться не лише про «привнесені» види риби, а й споконвічну іхтіофауну.

– За сезон наловив усього зо два десятки карасів та одного коропа, – щиросердно зізнався мешканець Велідарівки Олександр Лисиця, – тож членський внесок навіть не окупився. Хоча малька в річку запустили чимало.

Проте, як повідомили люди, сітками рибка ловиться набагато краще. Вилов здійснюється залученими бригадами, а гроші нібито ідуть на придбання малька. Не бракує риби й на прилавках місцевого базару, та ціна «кусається», не кожному по кишені.

Натомість, як побідкалися рядові члени товариства, їм чиняться перепони у вилові риби. Як розповів Микола Кравченко, сторожі вимагали від нього гроші – 40 гривень – за один день рибної ловлі. Проте звернення пана Миколи та інших мешканців Єланецького району до прокуратури та Південно-Бузького басейнового управління водних ресурсів розставили всі крапки над «і»: у відповіді недвозначно повідомляється, що відповідно до статті 47 Водного кодексу України любительське і спортивне рибальство здійснюється громадянами безкоштовно.

Учасник АТО Андрій Дерега та інші нещодавно демобілізовані захисники Вітчизни з села Кам’янки поскаржилися: риби у водосховищі стає дедалі менше, тож на вудку багато не наловиш. Натомість, за словами хлопців, у одного із них нещодавно безпідставно вилучили човна, в іншого – раколовки. Часто лунають і постріли з рушниці…

Пенсіонерка Марія Дерега і Любов Кифаренко обурені, адже, як стверджують жінки, «володарі річки» стріляють практично у декількох метрах від хат, а крім того, вряди-годи їздять на автівці по городах, можуть увірватися й на подвір’я… Селяни викликали міліцію, та, за їхніми словами, ніякої реакції не послідувало. Як кажуть люди, «за Короткова» панував порядок, і такої «вакханалії», як зараз, не було. Мовляв, тоді й члени товариства рибу ловили, і місцеве населення ласувало юшкою.

– Для мисливців, членів організації «Мисливець і риболов», рибна ловля була безплатною,  – каже екс-сторож водойми Анатолій Мазуренко.  – Крім того, на водоймі раніше організовувалися свята для людей похилого віку та інвалідів, проводилися спортивні змагання…

У рамках журналістського розслідування, з метою об’єктивного висвітлення ситуації, ми зустрілися і з другою стороною конфліктної ситуації.

– Немає жодного рибалки чи мисливця, який би був на боці Короткова,  – одразу ж «спантеличив» нинішній очільник Єланецької районної організації «Мисливець і риболов» та МРГ Валерій Алхімов. І це, м’яко кажучи, дивне твердження, адже під час відрядження я зустрів чимало людей, які висловилися саме на підтримку екс-директора.

– Це – людина, яка розвалила організацію,  – продовжив Валерій Дмитрович.  – Договір на утримання Єланецького водосховища робився покійним Віктором Риковим. Але зараз люди почали «розкриватися», що на водоймі працювали три бригади браконьєрів «на Короткова», і риба вся вивозилася.

Ще одне суперечливе твердження. Адже, якщо аналізувати протоколи президії, навіть у період гострої фінансової кризи ніхто не висував таких серйозних зауважень на адресу тодішнього директора. Та й у протоколі резонансної позачергової конференції я не побачив подібних огульних звинувачень, не почув і від рядових рибалок.

– Коротков не мав жодного права розривати договір, – продовжує В. Алхімов, – ще й робити це без ради та президії. Йому ніхто б не дав цього зробити.

– За наявними даними, – запитую, – не було протоколів первинних організацій, та й президія не скликала позачергову конференцію…

– Усе було, все є. А рішення скликати конференцію прийняли на засіданні ради районної організації МРГ.

При цьому Валерій Алхімов охарактеризував свого попередника такими «смачними» епітетами, що радше годяться для «вуличної риторики», і аж ніяк не для газетної публікації!

Пробую перевести розмову в конструктивну площину. Запитую Валерія Дмитровича: як таке могло статися, що в єдиному реєстрі установ і організацій Валерій Алхімов значиться не лише керівником ЄРО «Мисливець і риболов» і МРГ, а й кінцевим бенефіціарним власником?

– Я перший раз про це чую… Головне – те, що з моїм приходом «бардак» закінчився.

– А що це за стрілянина в селі, нишпорення по хатах селян?

– Я розумію, що Ви говорили з тими непорядними людьми, які ідуть проти громади. Вони – браконьєри. Крім того, я маю право бути зі зброєю. Я стріляв угору. А відстань до села становила понад 200 метрів.

– Крім того, люди поскаржилися, що не можна вільно рибалити з берега.

– Це не так. Будь-яка людина – чи місцева, чи приїжджа – має право з однією вудкою ловити рибу без обмежень. А якщо хочеш закинути декілька спінінгів, то платиш усього 40 гривень на день, можна придбати і абонемент. У цьому році за рахунок водойми товариство заробило до 100 тисяч гривень. Крім того, сторожі працевлаштовані офіційно, сплачуються податки із зарплати, – похвалився мій співрозмовник.

* * *

Як бачимо, благий намір – навести лад на місцевій водоймі та забезпечити рибалок району змістовним дозвіллям – призвів до гучних скандалів та інсинуацій, що тривають і досі. Звичайно, добровільне об’єднання громадян має саме нормалізувати обстановку. Але й місцева влада не повинна стояти осторонь, адже йдеться про захист прав окремих громадян та в цілому – громади району. Гадаємо, більш рішуче мають спрацювати й правоохоронні органи, адже затягування в розслідуванні кримінальної справи породжує нові чутки та зайві припущення.

Андрій ТЮРІН

Василь Богданцев, голова Єланецької районної ради:
– Ситуація, коли «два козаки – три гетьмани», є ненормальною. У товаристві мусять розібратися у ситуації і прийняти зважене рішення всією громадою. А моя особиста позиція полягає в тому, що члени мисливсько-рибальського об’єднання повинні дотримуватися не лише законів, а й правил добросусідства та порядності.


Сергій Письменний, начальник обласного управління водних ресурсів:
– Свого часу ми відгукнулися на пропозицію Єланецької РДА та уклали договір на обслуговування водосховища. Тоді товариство, яким керував В. Коротков, навело лад на цьому об’єкті. Але потім всередині цієї організації почалися чвари, з’явилася заборгованість по договору. Тож у червні минулого року ми поставили умову – якщо не погасите борг, то угоду буде розірвано. Інших охочих узяти водосховище в оренду на той момент не було.


Зі статуту ЄРО «Мисливець і риболов»:
п. 4.2. «Позачергові або дострокові конференції за необхідності можуть скликатися за рішенням президії ЄРМОР».
п. 4.9. «Голова районної ради … г) скликає та організовує засідання ради та президії».

Добавить комментарий