Якщо є бажання, тоді будь-які хвороби не страшні

«Моєю багаторічною мрією було бажання допомогти хворим на ВІЛ на самому початку захворювання. Нарешті я це можу зробити. І я цим щаслива».

Олена Масалітіна, лікар-інфекціоніст Первомайської ЦРЛ

Олена – молода й амбітна лікарка. Родом із Первомайська, та все своє життя прожила в сусідньому селі – Мигія, краю, який здавна поріднився з козацькою історією та його традиціями. Свою давню мрію – допомагати українському народу, бути йому корисною та стати на захист його здоров’я Олена почала втілювати відразу після школи. Вступивши до медінституту, вона блискуче його закінчує. Згодом влаштовується на роботу в управління держсанепідемслужби. Та з часом зрозуміла, що їй хочеться опанувати новий напрямок у медицині. Тож обирає фах лікаря-інфекціоніста. Проходить спеціалізацію і в 2015 році влаштовується до Первомайської центральної районної лікарні.

Практичного медичного стажу сьогодні у неї за плечима не так вже й багато, всього кілька років. Та незважаючи на це, вона вже напрацювала власний досвід у справі подолання ВІЛ-СНІДу. Олена Валеріївна, прийшовши до лікарні, практично відразу долучилася й до роботи кабінету «Довіра», який уже на той час опікувався питаннями хворих на ВІЛ.

У суєті суєт свого лікарського життя мріяла про єдине, щоб усі її пацієнти мали шанс на повноцінне життя та стабільний стан здоров’я. Але найбільше їй хотілося, аби ті, хто став жертвою ВІЛ-СНІДу, позбавилися страху й зрозуміли, що не такий вже й страшний «вовк, як його малюють». Вона реально розуміла, що є методи, які можуть врятувати життя не одному десятку хворих на ВІЛ. Бачила конкретну дію антиретравірусної терапії. Та не розуміла, як можна досягти бажаного результату. Олена багато читала, шукала інформацію, відвідувала семінари. Та цього все одно було недостатньо. І раптом в обласному СНІД-центрі вона почула про те, що Миколаївщина бере безпосередню участь у реформуванні медицини, зокрема в пілотному проекті «Сталість ВІЛ-послуг» проекту USAD «Реформа ВІЛ-послуг у дії».

– Я довгий час шукала відповіді на запитання, як упередити цю хворобу, – розповідає Олена, – або ж діагностувати її на самому початку, коли ще реально допомогти інфікованому й можливо подолати інфекцію. Та відповідь я змогла знайти лише нещодавно, коли в регіоні з’явився пілот «Сталість ВІЛ-послуг». Моєму щастю не було меж, коли я дізналася, що є ціла команда фахівців, які теж прагнуть того, що й я! А коли ще стало відомо, що й наша лікарня стане часткою цього пілоту, тоді й прийшло усвідомлення, що я, нарешті, зможу реалізувати свою мрію.

Наприкінці березня у Первомайську відбулося офіційне підписання меморандуму про співпрацю всіх гілок влади області, міста та району, медичних закладів відповідних рівнів та команди «Здорова нація», яка, власне, виборола право бути учасником й основним виконавцем пілоту на Миколаївщині. З того моменту й закипіла спільна робота.

Для Олени наступили часи плідної та дієвої практики. І якщо раніше вона ставила собі запитання, як же охопити основну масу діагностуванням, то сьогодні уже чітко розуміє, як це зробити реально.

– Я особисто виставляла діагноз людям, хворим на ВІЛ на пізніх стадіях. Тоді, коли вони практично безнадійні, і знаю, як важко їх повертати до життя. Я бачила, що робить антиретравірусна терапія. Тож розуміла, що чим раніше встановлений діагноз, тим швидше можна надати допомогу. Нарешті маємо реальну можливість провести, як то кажуть, пацієнта від початку і до логічного завершення.

Сьогодні лікарка радіє тому, що саме сімейний лікар став основною ключовою фігурою у виявленні статусних пацієнтів. Радіє, що районна лікарня представлена на всеукраїнському рівні, і досвід, отриманий тут, буде розповсюджено по всій України.

– Вселяє впевненість і те, – каже вона, – що до проекту залучено усі гілки влади. Вони теж мають розуміти ситуацію й сприяти її покращенню. Бо, на жаль, більшість чиновників і гадки не мають, яка кількість людей сьогодні може стати жертвою цієї хвороби. Окрім усього, ніхто не застрахований від цієї інфекції.

Та найбільше радіє тому, що один із обласних депутатів зголосився їм допомогти в оформленні кабінету, де лікарка вестиме повноцінний прийом хворих та здійснюватиме їхнє обстеження. Адже, як відомо, саме ця категорія людей є дуже уразливою і потребує уважного ставлення як під час консультації, так і лікування. Все має бути конфіденційно, без зайвих відволікань та поодаль чужих очей. Тож допомога депутата виявилася дуже вчасною.

– Я вдячна Григорію Маріну за те, що він не пройшов повз наших проблем, а потурбувався, підняв питання на обласному рівні. Там його підтримали депутати. І тепер ми очікуємо на фінансування. Дуже сподіваємося до кінця наступного року мати уже власний кабінет.

Радіють такому успіху Олени і в команді БОМОФ «Здорова нація». Керівник організації Тетяна Бабич не без задоволення відзначає, що молода лікарка доволі якісно та добросовісно виконує свою роботу, тим самим стираючи межу між клієнтом та лікарем.

– У нашій справі, – каже Тетяна Бабич, – дуже важливо, аби тобі довіряли. А ще, коли маєш бажання, тоді й всі хвороби можна подолати.

Немаловажливим фактором є і дружна робота усієї команди, а ще вчасно підставлене плече колег. У «Здоровій нації» це дуже добре розуміють, тож намагаються всі разом рухатися в напрямку, передбаченому пілотом, дослухаючись до порад та консультацій.

 Наталія Клименко

Добавить комментарий