Батьківщина, яка завжди у серці

Безперечно, для кожного із нас поняття батьківщини насамперед нерозривно пов’язано з рідною оселею та людьми, які нас оточували з дитинства. І вже з батьківської хати та отого чудового вишневого садочка коло неї приходить усвідомлення нашої спільної і прекрасної неньки-України.

Тож, напевно, недарма у народі кажуть: де народився – там і згодився. Для Анатолія Володимировича Сидоренка ці слова – не порожній звук. Директор сільгосптовариства «Батьківщина» не лише вперше побачив світ у мальовничій віддаленій місцині на північному сході Казанківщини – в маленькому селі Новогригорівка Новофедорівської сільської ради, а й доклав чималих зусиль, аби його маленька батьківщина стала заможним та щасливим краєм. Про підприємство, кероване справжнім патріотом рідної землі, та загалом про сільське життя-буття – читайте у цьому матеріалі.

Селянською стежиною…

У безвусого завзятого випускника Новобузького аграрного технікуму не виникло жодної дилеми щодо вибору професійної стезі. Тож перший запис у трудовій книжці Анатолія Сидоренка гласив: молодий фахівець прийнятий на роботу помічником начальника мехзагону в колгоспі ім. Карла Маркса, який господарював у межах Новофедорівської сільської ради. На одному і тому ж підприємстві працює і досі…

Чи могло бути інакше? Навряд чи. Адже Сидоренки – хлібороби з дідів-прадідів. Ба, й батьки Анатолія все життя пропрацювали в місцевому господарстві: тато – механізатором, мати – дояркою.

Анатолій Сидоренко: з думкою про село і землю.

Тож із болем у серці Анатолій Володимирович спостерігав за занепадом рідного сільгосппідприємства у 90-х роках – невпинно падали врожаї, знищувалося поголів’я корів, люди місяцями не бачили заробітну плату, та й де її було взяти? Анатолій же, здобувши вищу освіту в Миколаївському сільгоспінституті, сумлінно працював на різних посадах – інженером з експлуатації, інженером з охорони праці, головним інженером. І коли 2006 року йому запропонували очолити реформоване господарство – товариство з обмеженою відповідальністю «Батьківщина», одразу ж пристав на цю пропозицію. І хоча знав, що буде важко, проте неабияк волів повернути підприємство на рейки сталого розвитку, адже йому боліла доля рідних для нього підприємства та села.

Механізатор Анатолій Рябенко і водій Артур Судімов.

Уже перші кроки нового директора повернули трудівникам товариства надію на краще заможне життя. А коли 2010 року ТОВ «Батьківщина» влилася в дружну сім’ю підприємств, що відомі торговою маркою «Формула смаку» (центральний офіс – м. Кропивницький (Кіровоград), президент Андрій Табалов), то подальший розвиток господарства став ще потужнішим і більш системним. Адже головна компанія надає своєму виробничому підрозділу в Новофедорівці постійну фінансову, ресурсну, науково-практичну допомогу тощо. При цьому, що важливо, не обмежуючи підприємство у запровадженні власних підходів при, наприклад, визначенні аграрних технологій чи реалізації вирощеного врожаю. Ініціатива на місцях має мати відповідну фінансову винагороду – такий корпоративний принцип сповна довів свою спроможність та ефективність і на прикладі товариства «Батьківщина».

І азів дотримуються, і про новації дбають

Маючи відносно невеликі площі ріллі – близько 1300 гектарів орендованих паїв, господарство не будує наполеонівські плани, але єдиній галузі – рослинництву – дає добру раду. Потужні імпортні комбайни та нові трактори дають змогу вчасно провести весь цикл сільськогосподарських робіт, а вирощене збіжжя зберігається у капітально відремонтованих просторих ангарах. Звісна річ, значна частина урожаю іде на подальшу переробку хлібопекарськими заводами компанії, проте решту збіжжя товариство може продати на власний розсуд – тому, хто запропонує кращі умови і ціни.

Сергій Судімов.

ТОВ «Батьківщина» стовідсотково дотримується всіх канонів аграрного виробництва – у землю кидається добірне насіння (кращі гібриди соняшнику, еліта та перша репродукція пшениці), під посіви вноситься достатня кількість добрив, а рослини вчасно обробляються проти шкідників та хвороб. Тож урожайність на полях сільгосппідприємства – одні з найвищих у районі. Так, окремі масиви із пшеницею дають по 80-85 центнерів на круг, а урожайність соняшнику під 40 центнерів з одного гектара – уже давно не дивина для тутешніх трудівників.

Але водночас фахівці товариства пильно стежать за новими віяннями у сільському господарстві. Зокрема наразі у розвинених країнах світу дедалі більшу популярність набирають екотехнології – вирощення абсолютно чистої екологічної продукції без жодного застосування хімічних речовин. У групі компаній «Формула смаку» кілька років тому долучилися до революційних змін у веденні рослинництва. А нещодавно нову ідею почало запроваджувати на практиці й ТОВ «Батьківщина».

– Два роки тому, – розповідає Анатолій Сидоренко, – ми після ретельного обговорення в товаристві взяли на озброєння сербську бактеріальну технологію екологічно чистого виробництва. Цей рік – перехідний, а наступного плануємо отримати завірений спеціальною фірмою європейський сертифікат якості, що дасть змогу експортувати екопродукцію до ЄС.

– Після збирання врожаю, – долучається до розмови головний агроном підприємства Анатолій Сорочан, – ми обробляємо грунт із внесенням, шляхом обприскування, біобактерій. «Місія» бактерії полягає не лише в тому, аби «перетравити» органічні рештки та допомогти засвоїти корисні речовини, а це дозволяє й убезпечити посіви від бур’янів та численних хвороб. Зі шкідниками також боремося нехімічними методами, а саме шляхом внесення на ниви спеціальної витяжки з органічних відходів тваринництва.

… Я знаходжуся на полі, на якому буквально вчора зібрали врожай соняшнику. Рештки рослин, що деінде «прикрашені» зеленою травичкою, стануть основою добрив для майбутніх посівів. І хоча обприскувати бактеріями поля потрібно до п’яти – шести разів на рік, мої співрозмовники в один голос стверджують, що витрати при веденні органічного екоземлеробства є набагато меншими порівняно з традиційними методами господарювання. Водночас, ціна на екологічно чисту продукцію є значно вищою, ніж на «звичайну».

Звісно, як зазначає керівник підприємства, перед тим, як запроваджувати нову технологію, було складено бізнес-план та прораховано економічний ефект від екопроекту, з детальним прописуванням кожного технологічного етапу та можливих ризиків. Але ефект – перевищив усі сподівання! Адже урожайність на «чистих» полях аж ніяк не поступається традиційним ужинкам, а якість продукції та її екологічність – вище всяких похвал. Принаймні спеціалісти спеціальної моніторингової фірми, яка видає сертифікат на екологічно чисту продукцію, вже зараз, на проміжному етапі, засвідчують стовідсоткову екологічність збіжжя, що його вирощує на 520 гектарах ТОВ «Батьківщина». До речі, подібного сертифіката немає більше ні у кого в районі, та й, напевно, в області подібним досвідом мало хто може поділитися.

Колектив однодумців

Отже, експеримент проходить вдало, і в цьому – неабияка заслуга творчого тандему директора підприємства та його головного агронома. До речі, Анатолій Васильович Сорочан – спеціаліст із 42-річним трудовим стажем! Плідно працював у багатьох господарствах району, а п’ять років тому прийняв запрошення від А. В. Сидоренка обійняти посаду головного агронома ТОВ «Батьківщина». І хоча наступного року досвідченому спеціалісту випаде час іти на заслужений відпочинок, вже зараз керівник підприємства воліє залишити того на чолі агрономії. Бо, як каже, такі унікальні фахівці – на вагу золота.

– А власне, – додає Анатолій Володимирович, – усі наші працівники заслуговують на кращі слова подяки за сумлінну натхненну працю. Повірте, в нашому господарстві люди працюють не лише тому, що у нас достойна зарплата і повний соцпакет. Передусім у нашому трудовому колективі зібралися ті мої земляки, хто по-справжньому любить рідну землю. Лише гуртом однодумців можна здолати всі труднощі та негаразди.

Є на підприємстві і цілі трудові династії. Зокрема у господарстві сумлінно трудяться три брати Судімови – Сергій, Павло, Артур. Механізатор Сергій Судімов, батько якого Олександр Павлович є ветераном цього ж підприємства, був мобілізований до війська в 2014-му. В армії відслужив рік, із них півроку провів у зоні АТО, захищаючи територіальну недоторканність та незалежність України. За бойові досягнення молода людина нагороджена двома медалями. Каже, що без підтримки рідного підприємства було б сутужно. А так – за ним зберігалася і середня зарплата, та й продуктами, формою товариство всіляко допомагало. У ТОВ «Батьківщина» нині працюють ще два колишні учасники антитерористичної операції – Юрій Коршков і Михайло Співак.

Олександр Бойко, Інна Малик і Анатолій Сидоренко.

Справді, селянська праця – не із легких, вимагає неабияких зусиль і навіть самопожертв, інколи – без вихідних та відпочинку. У товаристві «Батьківщина», добре розуміючи справжню ціну запашному короваю, сповна дотримуються принципу «По заслугах – і шана відповідна».

– Середня зарплата по підприємству становить 3,5-4 тисячі гривень, – розповідає головний бухгалтер ТОВ «Батьківщина» Світлана Волкова. – Водночас механізатори під час основних робіт заробляють набагато більше, залежно від виробітку. Важливо і те, що всі наші 40 працівників офіційно працевлаштовані, тож у повному обсязі сплачуються податки та відрахування в єдиний соціальний фонд. Відтак люди отримують трудовий стаж і у разі виходу на заслужений відпочинок матимуть належну, а не мінімальну пенсію.

Працюючи «по-білому», ТОВ «Батьківщина» є одним із бюджетоутворюючих підприємств не тільки сільської ради, а й усього Казанківського району. Лише з орендної плати за паї підприємство сплатило близько 0,5 мільйона гривень податку з доходів фізичних осіб, а загальна сума відрахованого до бюджету податку на додану вартість становить до 5-6 мільйонів гривень на рік! Тож навіть за нинішніх непростих економічних часів підприємство успішно доводить: майбутнє – за тими, хто веде свою виробничу діяльність чесно, а не ховає чималі статки у приватних кишенях.

З турботою про людей і соціальну сферу

М’яко кажучи, не обділеними почуваються й 227 пайовиків сільгосптовариства. Кожен власник земельних паїв у рамках договорів оренди отримує «чистими» 2 тисячі гривень за один гектар! Крім того, підприємство оре та культивує пайовикам землю на присадибних ділянках, підвозить власним транспортом воду, надає 1,5 тонни соломи. І все це – безплатно для людей! А тим, хто потребує негайного вирішення особистих проблем, ТОВ «Батьківщина» також іде назустріч, виплачуючи орендну плату на кілька років наперед або ж надаючи матеріальну допомогу.

Світлана Волкова (праворуч) і обліковець-бухгалтер Любов Заїка. 

Та й загалом нинішні села Новофедорівської сільської ради важко уявити без товариства «Батьківщина», котре по-батьківськи переймається всіма проблемними питаннями життя місцевої громади. Свого часу саме ТОВ «Батьківщина» виділило безповоротну фінансову допомогу, а також надало техніку та своїх працівників задля газифікації тутешніх сіл. І хоча блакитне паливо нині – задоволення не із дешевих, проте у домівках людей стало набагато комфортніше та затишніше.

Тривалий час мала місце і проблема з водозабезпеченням. Річ у тім, що вода з центрального магістрального водогону раніше надходила лише в резервуар на околиці села, а звідти машинами розвозилася по домівках селян. І тут сільгосппідприємство йшло назустріч людям, безплатно доставляючи воду в соціальні заклади та в оселі своїх пайовиків.

– Але наприкінці 2015 року ми, нарешті, вирішили і цю застарілу проблему, – зазначає Новофедорівський сільський голова Олександр Бойко. – За активної участі ТОВ «Батьківщина» по селах Новогригорівка та Новофедорівка було збудовано новий водопровід загальною протяжністю близько 8 кілометрів. Тож тепер споживачам варто лише повернути кран на власній кухні, аби завжди мати чисту якісну воду, причому – за доволі помірними цінами.

За словами Олександра Сергійовича, базове господарство надає постійну спонсорську допомогу і школі, і дитсадку, Будинку культури тощо. А буквально днями, як похвалився сільський голова, за участю товариства «Батьківщина» було зведено новий дах над фельдшерсько-акушерським пунктом.

– Ніяких проблем або непорозумінь із цим підприємством ніколи не виникає, – зауважує О. Бойко. – Анатолій Володимирович Сидоренко – свій, місцевий, тож завжди підставляє плече селу та намагається створити максимально зручні умови для соціально-культурного розвитку наших сіл. Я дуже задоволений тим фактом, що на теренах нашої сільської ради є таке потужне соціально відповідальне підприємство.

Коли взимку захурделить та снігові замети відріжуть зв’язок із «зовнішнім світом», то першими на порятунок із «білої пастки» поспішають трактори товариства «Батьківщина». Залатати місцеві дороги та зробити їх цілком проїзними – і тут сільський голова передусім згадує добрим словом ТОВ «Батьківщина» та його керівника А. Сидоренка.

Діти – майбутнє села

Сільський голова та директор сільгосптовариства є частими та бажаними гостями й у школі з дитсадком. Свого часу, каже директор Новофедорівської ЗОШ І-ІІІ ст. Інна Малик, Анатолій Сидоренко виділив 22 тисячі гривень на ремонт спортивної зали освітнього закладу, і тепер храм спорту має цілковито привабливий вигляд. До речі, сільський голова і директор підприємства і самі є завзятими спортсменами. І, як і у професійній діяльності, воліють завжди перемагати і на спортивному майданчику. Так, на районному турнірі, присвяченому Дню фізкультурника, команда Новофедорівської сільської ради, у складі якої грають Анатолій Сидоренко та Олександр Бойко, виборола почесне перше місце!

Урок англійської мови у 7-му класі веде вчитель Ірина Бойко.

А вже до початку цього навчального року директор ТОВ «Батьківщина» підготував ще один приємний сюрприз для рідної школи, забезпечивши підключення закладу до технології Wi-Fi та подарувавши пристрій для високошвидкісного Інтернету. «А ще, – не встигає перелічувати реєстр добрих справ Інна Леонідівна, – товариство надає постійну фінансову та матеріальну допомогу нашій школі, зокрема це підвіз води та вивезення сміття, придбання миючих засобів для потреб кухні тощо. Тож від щирого серця хочу подякувати і директору ТОВ «Батьківщина» А. Сидоренку, і сільському голові О. Бойку за постійну підтримку нашого освітнього закладу».

До речі, за добро та турботу діти відповідають відмінними показниками у навчанні. Щороку учні школи беруть участь у різноманітних олімпіадах, а 80 відсотків випускників ЗОШ вступають до вищих навальних закладів.

Аж ніяк не менше теплих слів подяки на адресу двох поважних панів почув я і від багаторічного керманича дошкільного навчального закладу «Теремок» Надії Божінської. Тут і самі працівники закладу разом з батьками не сидять склавши руки, створюючи гарні умови для повноцінного гармонійного розвитку майбутнього покоління села. Варто лише побачити, з якою любов’ю та вигадливістю облаштований дитячий ігровий майданчик.

– Але без постійного піклування з боку сільської ради та спонсорів нам було б набагато сутужніше, – відверто каже Надія Василівна. – Товариство «Батьківщина» за власний кошт придбало новий лінолеум для підлоги, а якраз цими днями мають оплатити рахунок на придбання нової морозильної камери на 200 літрів. Це дасть змогу протягом цілого року збагатити меню наших маленьких вихованців вітамінною продукцією. А сільська рада закупила для наших потреб два обігрівачі, пральну машинку-автомат, електричну 4-конфоркову плиту. Велика їм за це материнська подяка, – щиросердно каже досвідчений педагог.

Як член виконавчого комітету сільської ради, Анатолій Сидоренко бере активну участь і у вирішенні проблем нематеріального характеру. Так, якось виникла проблема з регулярністю відвідуванням школи трьома учнями. Тож А. Сидоренко разом з іншими членами виконкому, зокрема Світланою Волковою, провів змістовні бесіди – як з самими школярами, так і з їхніми батьками. Результат не забарився – тепер учні перестали прогулювати уроки та наполегливо «гризуть граніт науки».

* * *

Отаким насиченим та цікавим вийшло наше знайомство з підприємством «Батьківщина» та загалом із сьогоденням Новофедорівської сільської громади. Виявляється, і за нинішньої скрути можна і потрібно успішно господарювати на землі, при цьому підставляючи надійне плече соціальній сфері села та його мешканцям. Побільше б таких керівників, як Анатолій Сидоренко, і тоді б слова про ренесанс українського села швидко би перетворилися на повсякденну реальність.

Андрій ТЮРІН
Фото автора і з архіву підприємства

Добавить комментарий