Чи відключать тепло взимку?

Умови угод про постачання газу для опалення, що укладалися ще у квітні між НАК «Нафтогаз України» та підприємствами «Миколаївоблтеплоенерго» та «Миколаївська ТЕЦ», залишаються, за висловом Миколаївського міського голови Олександра Сєнкевича, кабальними. Через це у лютому наступного, 2017 року, миколаївські теплогенеруючі підприємства можуть бути відключені від газу. Про це Олександр Сєнкевич заявив у неділю, 23 жовтня, під час засідання міського штабу з питань опалювального сезону.

Таким чином, перемовини з НАК «Нафтогаз України», які керівники двох миколаївських теплопостачальних підприємств вели до сьогодні і через що початок опалювального сезону затримався, як ніколи раніше, не дали результатів. «Правила гри» «Нафтогаз» залишив украй незручними для тепловиків: якщо на перше число наступного за розрахунками місяця не буде оплати за газ, підприємствам погрожують штрафами. Платежі від населення, а також субсидії від держави надходитимуть тільки через місяць після того, як послугу з опалення буде надано. А розраховуватися підприємству необхідно одразу. Саме у цьому полягають несправедливі домовленості «Нафтогазу» із теплопостачальниками, через які останні вже з початку сезону приречені на чергові заборгованості та штрафні санкції.

– На території України скрізь однакові умови пропонує НАК «Нафтогаз», – сказав Олександр Сєнкевич. – Ми або не знаємо про те, що робота ведеться в якомусь напрямку, або вона не ведеться. Але факт залишається фактом. Якщо ті умови, які наразі пропонуються НАК «Нафтогазом», не будуть змінені, то ми можемо отримати до лютого відключення по газу на теплогенеруючих організаціях, а також серйозні проблеми і в нашому місті, й інших містах і областях. Утім, на теплогенеруючих підприємствах заяву міського голови, схоже, сприймають спокійно, хоча у «Миколаївоблтеплоенерго» заборгованість становить 19 млн. грн., а у Миколаївської ТЕЦ – 11 млн. грн. невиплачених штрафів. Схоже, усю відповідальність тепловики перекладають на споживачів.

– Підкреслюю – не я буду розраховуватися за газ, а кожен мешканець, який платить за опалення у своїй оселі, – говорить виконувач обов’язків директора обласного комунального підприємства «Миколаївоблтеплоенерго» Віталій Бородін. – Якщо споживач не буде платити, значить, буде нарощуватися заборгованість за газ. Відповідно, існує можливість того, що «Нафтогаз» не виділить нам лімітів на лютий або березень.На думку генерального директора публічного акціонерного товариства «Миколаївська ТЕЦ» Олександра Матіюка, запобігти кризі допоможе вирішення організаційних питань.

– Я тривожної заяви не чув, – сказав він кореспонденту «РП». – Чув заяву, що нам треба правильно організувати роботу, щоб не відбулося того тривожного дзвінка-гудка. Тобто налагодити роботу по пільгах – субсидіях, за договорами.

Як стверджують експерти, така ситуація може спричинити швидке «виснаження» теплопостачальних підприємств.

– Це не ринкові умови, це тиск монополіста, – вважає керівник «Миколаївоблтеплоенерго» Віталій Бородін. – Ми повинні у найближчі роки намагатися на наших теплогенеруючих підприємствах потихеньку відходити від цього монополізму. Ми повинні мати альтернативні джерела, щоб не залежати від монополіста. І губернатор з цим згоден.

А поки відповідальні особи домовляються між собою, увесь тягар платежів за газ та тепло перекладатиметься на плечі пересічних громадян. Тепловики не приховують, що нинішньої зими за платіжками миколаївські власники, приміром, трикімнатних квартир, змушені будуть платити за тепло півтори – дві тисячі гривень, та радять звертатися по субсидії. Передоплата, зокрема, за бюджетні організації наразі перераховується тепловикам із бюджету, а це означає – знову з народної кишені. Самі ж миколаївці не розуміють, чому саме їхнє місто називають як приклад найгіршої ситуації з опаленням, адже подібні проблеми спостерігаються в усіх містах України. Чи не тому, що у Миколаєві проблему обговорюють уголос та б’ють в усі дзвони, а у других регіонах – воліють мовчати?

Тетяна ФІЛІППОВА

Добавить комментарий