Кривоозерська трагедія: крах реформи чи збіг обставин?

У райцентрі Криве Озеро на Миколаївщині на очах рідної матері замордували до смерті Олександра Цукермана. Вбивцями і садистами виявилися вже нові й ніби реформовані поліцейські.

Спочатку злочин хотіли зам’яти. Утім нове керівництво цього разу відреагувало блискавично. І вже наступного дня винні опинилися на лаві підсудних, а місцевий відділ поліції розформували. Проте саме розслідування породжує дедалі більше запитань. Що ж сталося в той трагічний день?

Невелике селище Криве Озеро раптом стає відомим на всю країну. У ніч проти 24 серпня місцеві правоохоронці вбили 33-річного Олександра Цукермана. Чоловіка буквально замордували на очах у власної матері. «Я їх просила не вбивати», – плаче мати загиблого Ольга Цукерман. Сусіди переказують подробиці тієї страшної ночі. «Була сімейна сварка. Трохи покричав, посварився з жінкою. Потім затихло все», – згадує сусід. За версією сусідів, після сварки дружина Олександра Цукермана викликала поліцію.

Поки копи їхали, чоловік заспокоївся і ліг спати в гаражі. Тим часом під’їхали шість правоохоронців і сонного Олександра витягли на вулицю, одягли кайданки та почали бити. Далі, за свідченнями, один із поліцейських витяг травматичний пістолет і вистрелив чотири рази в уже непритомного Олександра. У це важко повірити, але очевидці запевняють, що поліцейські залишили вбитого посеред дороги. Швидку викликала вже мама.

На місце злочину приїхав місцевий прокурор. Але люди, що збіглися на місце злочину, 12 годин не дозволяли нікому забрати тіло, аж поки не приїхали журналісти. Двоє із шести поліцейських залишилися на місці злочину. Сусід переповідає, що вони сиділи й плакали, запевняли, що не вбивали. Згодом експертиза покаже, що одна з малесеньких 4-міліметрових куль – так званих патронів Флобера – потрапила в серце.

І поки з Києва їхало найвище керівництво Нацполіції розбиратися, що ж насправді сталося, у Кривому Озері вигадували свої версії подій. Начальник місцевого відділка поліції заявив, що поліцейські просто захищалися від п’яного Олександра, який нібито напав на них. Уже в суді двоє затриманих поліцейських повідомляють, що в Олександра стріляв їхній колега Денис Ляхвицький. Той, у свою чергу, запевнив, що не винен. І тут ще одна деталь: знаряддя вбивства зникло. За попередніми показами, Денис Ляхвицький – це той коп, який начебто стріляв у Олександра, приїхав на міст і викинув у річку знаряддя вбивства – пістолет. Два дні пошуку результату поки що не дали.

Тим часом, побоюючись народної помсти, із селища зникли і родичі підозрюваних у вбивстві. Місцеві люди розповідають, що кривоозерські поліцейські постійно чинили в селищі свавілля. І діяли, схоже, за однією напрацьованою схемою. Виклик на побутову сварку означав одне: кайданки і групове побиття. Про одне з таких «перевиховань» свого чоловіка-АТОвця розповіла одна з місцевих жительок. Згадує, була сварка, і вона мала необережність викликати правоохоронців. «Вони били його надто сильно. Били, звісно, і ногами. То в нього, коли він з машини виліз, око червоне – аж чорне було. Кров прямо текла з ока», – говорить жінка.

Жорстоке вбивство у Кривому Озері відкриває проблему оновленої поліції. Один за одним спливли факти псевдопереатестації старих міліціонерів. «На день було по 30-35 осіб, не про всіх була інформація. Заходить людина – заглянути їй у душу неможливо», – пояснює активіст Дмитро Рябченко. За словами громадських активістів, які були долучені до нової комісії у відборі нової поліції, зі старої міліції потрапило майже 80% – сфальшувати змогли навіть результати детектора брехні.

«Перший тиждень атестації. У місцевих членів атестаційної комісії виникли підозри, що аж занадто чистий поліграф. Поліграфолог ставив образні запитання, а не ті чіткі, що ми прописали. Виявилося, що двоє поліграфологів – місцеві, родичі судді», – говорить член атестаційної комісії Тетяна Лотоцька. «Один із колишніх кривоозерських міліціонерів атестацію не пройшов. Але вихід знайшов – він поновився на роботі через суд, – каже заступник голови Нацполіції Констянтин Бушуєв. – Переатестацію миколаївські правоохоронці проходили три-чотири місяці тому, пройшли спеціальні тести професійної придатності».

– Наразі хвилює всю країну: які ж уроки винесло нове керівництво і як не допустити «Врадіївки‑3». Я вас переконую в тому, що до виникнення цієї ситуації проводилась кропітка й дуже об’ємна робота щодо нових стандартів підготовки, – запевняє заступник голови Нацполіції Констянтин Бушуєв.

У Кривому Озері продовжують шукати викинутий у водойму пістолет, а головне – вихід із трагічної ситуації. Відділок поліції повністю розформували. Всіх вивели за штат і призначили нового очільника. Завдання в нього дуже непросте – набрати зі старих поліцейських новий комплект і відновити довіру місцевих жителів. Проти яких, до речі, розпочато справу – за напад на поліцейську дільницю. Утім навряд чи такі точкові зміни будуть достатні. Переживши «Врадіївку‑2», треба точно розуміти, як не допустити «Врадіївки‑3, 4 або 5». Бо системні помилки переатестації поліції можуть привести саме до цього.

Між тим у Центральному суді м. Миколаєва обрали запобіжні заходи поліцейським, яких підозрюють у зухвалому вбивстві Олександра Цукермана. Головному підозрюваному – Олександру Ляхвицькому суд призначив тримання під вартою протягом двох місяців, ще двом копам – по одному місяцю кожному. Троє поліцейських поки що проходять у справі як свідки.

Микола КРУТИХ

Добавить комментарий