Валентин ЧИСТИЙ: «Система безоплатної правової допомоги продовжує розвиватися, поширюється перелік послуг, що надаються»

Знати свої права – обов’язок кожного свідомого громадянина, особливо тих, кому законом гарантовано право на безоплатну правову допомогу з боку держави.

Сьогодні співрозмовником «РП» є директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Миколаївській області Валентин ЧИСТИЙ.

– Валентине Олександровичу, перш за все нагадайте, будь-ласка, нашим читачам, що таке безоплатна правова допомога?

– Закон України «Про безоплатну правову допомогу», який діє з 2011 року, передбачає надання двох видів безоплатної правової допомоги – первинної та вторинної. Таким чином, законодавець диференціює поняття «доступу до права» (англ. access to law, фр. acces au droit) та «доступу до правосуддя» (англ. access to justice, фр. acces au justice), адже вони є різними як за своєю формою і змістом, так і за способом реалізації.

Безоплатна первинна правова допомога охоплює надання правової інформації; надання консультацій і роз’яснень з правових питань; складання заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім процесуальних); надання допомоги в забезпеченні доступу осіб до безоплатної вторинної правової допомоги та медіації.

Отримати таку допомогу має право кожен. Звернутися за наданням зазначеної допомоги мають право не лише громадяни України, а й іноземні громадяни, особи без громадянства, біженці, тобто усі особи, які перебувають під юрисдикцією України.

Безоплатна вторинна правова допомога – вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя, та включає такі види правових послуг: захист, здійснення представництва інтересів ociб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогy, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами, складання документів процесуального характеру.

Право на безоплатну вторинну правову допомогу, на відміну від первинної, мають лише окремі категорії осіб, визначені Законом, з урахуванням двох критеріїв – критерію малозабезпеченості та належності до тих категорій осіб, для яких законами вже закріплено право на безоплатну правову допомогу.

Відповідно до критеріїв малозабезпеченості Закон надає право на безоплатну вторинну правову допомогу особам, середньомісячний сукупний дохід сім’ї яких нижчий від суми прожиткового мінімуму, розрахованого та затвердженого відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення, та інвалідам, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі менше двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.

Серед інших осіб, які мають право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги, зазначені ті особи, до яких застосовано адміністративне затримання або адміністративний арешт, а також підозрювані у вчиненні злочину особи, які затримані органами дізнання та слідства, особи, до яких як запобіжний захід обрано тримання під вартою, та особи, у справах яких відповідно до Кримінально-процесуального кодексу України участь захисника є обов’язковою. Закріплення на рівні Закону права вищезазначених осіб на безоплатну правову допомогу свідчить про наближення українського законодавства до загальноприйнятих у демократичному світі стандартів захисту прав людини.

Відсутність законодавчо визначених процедур отримання безоплатної правової допомоги, право на отримання якої було у різні роки закріплене багатьма спеціальними законами за певними категоріями осіб, фактично не дозволяла таким особам скористатися своїм правом. Саме тому прийнятий Закон визначає поряд з іншими особами, що мають право на безоплатну правову допомогу, наступні категорії: діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які можуть стати або стали жертвами насильства в сім’ї, безпритульні діти; особи, щодо яких вирішується питання про надання статусу біженця та у разі оскарження рішення щодо статусу біженця; ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; особи, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, особи, які належать до числа жертв нацистських переслідувань; особи, щодо яких суд розглядає справу про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання її недієздатною чи поновлення її цивільної дієздатності; особи, щодо яких суд розглядає справу про надання психіатричної допомоги в примусовому порядку; особи, реабілітовані відповідно до законодавства України.

– Яким чином правова допомога надається жителям нашої області?

– Безоплатна правова допомога надається:

– у кримінальному процесі – Регіональним центром з надання безоплатної правової допомоги у Миколаївській області (м. Миколаїв, вул. Нікольська, 46), який діє з 1 січня 2013 року;

– у цивільному, адміністративному процесах – місцевими центрами з надання безоплатної правової допомоги, які діють з 1 липня 2015 року.

Це:

– Перший миколаївський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги (м. Миколаїв, вул. Образцова, буд.4а), який надає послуги мешканцям Заводського, Центрального районів м. Миколаєва, м. Очакова, Очаківського, Березанського, Миколаївського, Новоодеського районів;

– Другий миколаївський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги (м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 61), який надає послуги мешканцям Корабельного, Інгульського районів м. Миколаєва, Казанківського, Новобузького, Баштанського, Березнегуватського, Снігурівського, Вітовського районів;

– Вознесенський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги (м. Вознесенськ, вул. Київська, 26а), який надає послуги мешканцям м. Вознесенська, м. Первомайська, м. Южноукраїнська, Арбузинського, Братського, Веселинівського, Врадіївського, Єланецького, Доманівського, Кривоозерського, Первомайського районів.

Крім того, місцеві центри забезпечують надання таких послуг, як доступ до електронних реєстрів Міністерства юстиції та прийняття, видача документів під час державної реєстрації громадських формувань відповідно до Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи.

– Реформа, що розпочата Міністерством юстиції України, покладає надважливу місію на працівників Бюро по наданню громадянам первинної і вторинної правової допомоги. Що можете сказати з цього приводу?

– На виконання Плану заходів з реформування територіальних органів Міністерства юстиції України та розвитку системи надання безоплатної правової допомоги, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 25 грудня 2015 року № 2748/5, протягом першого півріччя 2016 року відбувається реформа територіальних органів юстиції, яка є наступним логічним етапом децентралізації послуг Міністерства юстиції України та надання можливості отримання таких послуг у режимі он-лайн з одночасним розширенням доступу до безоплатної правової допомоги та підвищенням її якості.

Згідно з Планом на території нашої області утворюються 18 Бюро правової допомоги як відокремлені підрозділи місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Основною їх місією є посилення правової спроможності територіальних громад. Працівники Бюро займатимуться наданням безоплатної первинної правової допомоги (юридичні консультації), забезпеченням доступу до безоплатної вторинної правової допомоги (прийом звернень від громадян та їх консультування), власне її наданням (складання процесуальних документів, здійснення представництва інтересів клієнтів у суді) та допомагатимуть в отриманні доступу до електронних сервісів Міністерства юстиції України.

Наше завдання – зробити усе від нас залежне, щоб Бюро правової допомоги стало обличчям справедливості в Україні. Бюро правової допомоги – це фактично «сервісні центри», фронт-офіси, які допомагатимуть нашим громадянам отримати правову допомогу.

В області вже пройшов конкурс претендентів на зайняття посад курівників Бюро. У роботі комісій взяли участь представники громадськості. На даний час вирішується питання з призначення на керівні посади відповідних осіб.

Наприкінці зазначу: час показав, що система надання безоплатної вторинної правової допомоги працює. До нас звертається велика кількість людей, які потребують отримання цієї допомоги, збільшується кількість успішних справ надання правової допомоги адвокатами за дорученнями Центру. Виходячи з норм статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогy», фактично кожна шоста людина має право на безоплатного адвоката, i одне із основних завдань, які ми ставимо, – це довести до відома цих людей, що вони мають право на безоплатну правову допомогу, та роз’яснити їм порядок отримання такої допомоги.

 Бесідував Микола КРУТИХ

Добавить комментарий